Asi ma mnohí poznáte ako tvorcu nominácii, robím ich pomerne veľa a rada. Chcem sa s vami podeliť o spôsob, ako ich robím a snáď aspoň trochu pomôžem niektorým, ktorí by ich radi robili, ale nevedia ako na to. Tí ostatní nemusia čítať ďalej ale samozrejme môžu :-).
Nedám vám radu, ako za ne získať veľa lajkov - na to sú iné tipy a triky a tie ja pravdupovediac nerada a len veľmi málo používam - na to sú iní odborníci ;-). Nedám vám takisto radu , ako sa s nomináciou dostať na titulku - to je záležitosť redakcie a jej výberu.
Dám vám však zopár trikov, ako vyhľadávať vhodné a pekné fotografie produktov a ako ich pekne zladiť, aby nominácia (výklad) pôsobili harmonicky a zároveň s tým nestráviť príliš veľa času.
Takže: začíname :-)
A. výber fotiek produktov - predpokladám, že väčšinou hlavne predajcovia chcú do nominácie dostať aj svoj produkt. Prvá rada - nesnažte sa nasilu vopchať svoju fotku do nominácie. Väčšinou keď vidím nomináciu, v ktorej práve jedna fotka neladí, tak je to skoro vždy fotka od tvorcu nominácie. Robte to opačne - k svojej fotke produktu hľadajte tie vhodné. Ak ich neviete nájsť, chyba je buď v zlom hľadaní, alebo máte zle nafotené veci. V druhom prípade si prefoťte svoju galériu, v tom prvom sa naučte dobre hľadať :-). Ale aj nominácie bez vašej vecičky majú zmysel, tak či tak sa vám podarí zviditeľniť, často vašu galériu navštívia predajcovia, ktorých vecičku ste použili aj iní návštevníci, ktorých vaša nominácia zaujme. A o to ide :-).
Ako hľadať ? pomocou vyhľadávača sashe - môžete si vybrať farbu, typ produktu atď. - to mnohí určite poznáte, takisto vyhľadávanie pomocou slova - pozor , použite vždy jedno slovo, ak dáte ich kombináciu, výber sa značne zúži. Používajte aj slová, ktoré s témou vašej nominácie priamo nesúvisia, ale pomôžu napr. pri hľadaní vhodného odtieňa... používajte slová ako jemný (ak chcete jemnejší odtieň danej farby), dark, tmavý, spresnite si farbu pomocou slov ako : horčicová, hrášková, čokoládová a podobne. Teraz aktuálne často používam slová ako: zima, zimný, ľad, sneh, námraza, ľadový, studený... budete prekvapený, ako vám to pomôže a eliminujete tak veľké množstvo fotiek, ktoré sú napr. venované letu, jari a podobne, ktoré teraz v zime nie sú aktuálne. Počítajte takisto s tým, že veľa vecí, ktoré by sa vám farebne hodili, nájdete v úplne inej farbe, ako by ste čakali. Napr. v béžovej nájdete hnedé veci, v hnedej bordové či oranžové a podobne. Jednak niektorí výrobcovia sa pomýlia a zle zaradia vec, jednak niektorí asi trpia farbosleposťou he-he :-) a jednak výrobca sa riadi hlavne farbou svojho produktu, pričom celková foto môže vyznieť inak.
Pomocou obľúbených predajcov - ak natrafíte na galériu, v ktorej sa nachádza viac vecí, ktoré vás oslovili, dajte si ju do obľúbených. Pravidelne tak na vás v novinkách "vyskočia" ich novinky a nepremeškáte super fotky. Ja si zhruba 10% z noviniek hneď ukladám do páčivých. Pri nomináciách dobre poslúžia nielen fotky produktov ale aj samotné foto ako produkt. Tie nominácii dodajú šmrnc :-). Tu sú moje tipy na galérie fotografov: krásne fotky, obrazy či grafiku robia napr. mirot, Floreza, Aryja, HelkaAndr, NoiArt, GaleryPhoto, Malienka (fotky zvieratiek hlavne), náladové prírodné bezkonkurenčne robí Becheart, atď atď. je ich veľa, oplatí sa zájsť do Art sekcie :-).
Pomocou iných tvorcov - povedzme si na rovinu: načo robiť veci komplikovane, keď sa to dá aj jednoduchšie :-). Stačí si raz za čas pozrieť práve aktuálne nominácie či kolekcie iných tvorcov a určite nájdete nejaké vecičky, ktoré by sa hodili aj do vašej nominácie. Má to aj inú výhodu, máte prehľad o tom, čo práve "letí" a je aktuálne. Pozor však!!! Skopírovanie polovice či dokonca skoro celej nominácie do svojej a publikovať ju ako vlastnú síce nie je trestný čin, ale je to veľmi veľmi neetické a neslušné. Toto nikdy nerobte.
Pomocou šuflíkov - toto je moja najobľúbenejšia technika a vlastne slúži na rýchle vyhľadávanie vecí. Vojdite do svojich páčivých vecí a naľavo máte funkciu šuflíky. Vytvorte si viac šuflíkov podľa farieb. Ja niektoré farby spájam - napr. modré a tyrkysové mám spolu, takisto čierne, biele a čiernobiele a podobne. Vždy keď objavíte niečo pekné, aj keď sa vám to práve nehodí do robenej nominácie, kliknite na danú veci, odkliknite si príslušný šuflík a dajte do páčivých. Takto si priebežne vytvoríte databázu vecičiek, ktoré vám značne zúžia množstvo prehľadávaných vecičiek. Veci zaraďujte podľa farby, ako daná vec skutočne pôsobí, nie podľa farby, do ktorej ju zaradil výrobca. Napr. hľadáte niečo v bielych veciach a nájdete tam krásny biely šperk na hnedom pozadí. Šup ho do hnedého šuflíka a pokračujte v hľadaní bielych vecí. Ak je na foto viac dominantných farieb, dajte si ho do viacerých šuflíkov.
Iné možnosti - ak už nijako neviete nájsť poslednú vhodnú fotku, ktorú potrebujete do nominácie, skúste ešte prelustrovať top vecičky, svoje staršie nominácie, zájdite do fóra, kde sú odporúčané veci na titulku, môžte zaskočiť napr. aj do mojich trendov - snažím sa, aby boli tématicky a farebne zladené. Alebo to vzdajte a skúste celú nomináciu preskladať odznova :-).
B. teraz k tej zaujímavejšej časti - samotnému robeniu nominácie :-).
Zásada č. 1 - ak ste začiatočník, začnite s niečím jednoduchším, s jednou či dvoma farbami. Je to ako žonglovanie s loptičkami - čím viac ich máte, tým je väčšia pravdepodobnosť, že vám nejaká spadne (t.j. nominácia sa veľmi nevydarí). Podľa možnosti nerobte nominácie typu 9 prútených košíkov, 9 pletených dečiek či 9 háčkovaných hračiek :-). Málokedy to vyzerá pekne. Takisto nerobte nomináciu štýlom - kliknem na farbu a vyberiem prvých 9 vecičiek, čo mi padne do rany. Na začiatok nerobte príliš úzko špecializované nominácie typu: Pipi Dlhá Pančucha sedí na modrom kopci (toto som trochu prehnala, ale chápete ako to myslím) :-). Napokon názov nominácie stačí dať úplne na konci, je jednoduchšie prispôsobovať názov fotkám ako naopak. A jedno upozornenie pre úplných začiatočníkov - nedávajte do nominácie vecičky s označením - vecička z výkladu a top vecička. Znižuje, ak nie úplne znemožňuje vám to šancu na výber na titulku.
dôležité veci:
ODTIEŇ - nie je tyrkysová ako tyrkysová a hnedá ako hnedá... celý dojem z nominácie trocha pokazíte, ak sú všetky fotky napr. v tyrkysovo modrej a tá posledná foto je tyrkysovo zelená. Často vidím, že posledné 2 fotky neladia, akoby tvorcovi po 7. fotke došiel dych.
POZADIE - to je veľmi veľmi dôležité - snažte sa zladiť nielen farby produktov ale aj farbu pozadia. tým môžete nomináciu pokaziť viac, ako keď úplne nezladíte farbu samotného produktu.
SÝTOSŤ A LESK - ak chcete, aby veci v nominácii úplne ladili, nestačí len, aby boli rovnakej farby, všímajte si, či sú matné alebo lesklé, aké sýte sú farby, svetlo na fotkách, či sú akoby zahmlené alebo naopak ostré...
GRAMÁŽ - takto som si nazvala sama pre seba určitú vlastnosť fotiek produktov. Samozrejme nejde o to, koľko v skutočnosti váži samotný výrobok :-). Ale o to, ako pôsobí fotka - či je produkt fotený zblízka, výrazne, na výraznom podklade, alebo naopak je drobný jemný, niektoré fotky pôsobia až étericky :-), či je fotka "plná", čiže farbou je vyplnená celá, alebo je podklad biely či inej nenápadnej farby a samotný produkt zaberá menšiu časť foto.
ŠTRUKTÚRA - to už je taký vyšší level zladenosti, keď si všímate zrnitosť, typ povrchu podkladu, konáriky v pozadí a podobne - často rovnaká štruktúra zjednotí aj zdanlivo úplne rozdielne produkty - napr. ak sú všetky fotené na podobnom type dreva.
Ak už máme všetky fotky vybrané, môžeme ich mať aj viac do zásoby v šatníku, je to dokonca žiadúce - je potrebné ich pekne poukladať. Niekedy sa s tým treba trochu vyhrať, lebo fotky majú rozličnú šírku a navzájom sa "vytláčajú" z nominácie. Zásada ukladania - ROVNOVÁHA A HARMÓNIA!!! Je to ako váženie na starých kuchynských váhach. Ak dáte závažie na jednu stranu, musíte ho vyvážiť podobným závažím aj na opačnej. Často vidím nominácie, ktoré sú krásne zladené, len fotky nie sú harmonicky uložené a veľmi to kazí celkový dojem. Až mám chuť zobrať myš a použiť funkciu "vymeň toto s týmto" :-))). Ak si nomináciu pomyselne rozdelíte na pravú a ľavu a hornú a dolnú časť - tak v každej časti by sa mali nachádzať rovnomerne rozložené fotky - podľa ich odtieňa, pozadia, sýtosti, gramáže a štruktúry. Najjednoduchšie je poukladať si ich šachovnicovým spôsobom - t.j. striedať 2 odtiene napr. modrú a žltú, tmavé a svetlé foto, plné či neplné fotky a podobne, prípadne kombinácia viacerých vecí. Titulnú fotku vyberte čo najkvalitnejšiu, môže byť trochu iného vyznenia ako zvyšok nominácie, keď to slúži účelu.
Teraz niekoľko názorných ukážok, použijem pochopiteľne len svoje nominácie, nepatrí sa rozoberať cudziu tvorbu :-).
Základom tejto nominácie bolo presné striedanie dvoch farieb, ktoré majú presne rovnaký odtieň a štruktúru. Do ľavého horného a pravého dolného rohu som dala 2 žlté plné fotky, do opačných rohov zase modré (petrolejové) - ľavá dolná síce nie je rovnako plná, ale nič vhodnejšie som nenašla. V strede sú menej plné fotky, hľadala som produkty s úplne bielym pozadím, aby to ladilo s titulnou foto a aby zaberali približne rovnakú časť plochy fotky. Drogéria v žltom je trochu menšia ako ostatné, ale kedže krásne ladila svetlom a farbou, nechala som ju tam, vyvážilo to drobnú chybičku vo veľkosti :-).
Ďalšia nominácia je kombináciou plných a poloplných fotiek, aj keď bola možnosť vybrať všetkých 9 foto, usporiadala som ich tak, aby ich bolo spolu s titulkou 7. To preto, že tieto fotky sú dosť výrazné a keď ich bolo 9, pôsobili natlačene. Toto je dosť dôležité, nie je jedno, koľko fotiek dáte do nominácie, ak ich dáte primálo, môže to pôsobiť rozťahane , stratene, príliš natlačená a stiesnená nominácia tiež nepôsobí dobre. všeobecne platí, že výrazné fotky vyniknú keď je ich menej a drobné jemné foto, ak ich je viac, ale nie vždy to tak je, treba skúšať, čo vyzerá lepšie.
Táto nominácia je kombináciou viacerých farieb, farby nie sú presne šachovnicovo rozložené, dôležitý je však celkový dojem. Základnými farbami je tmavomodrá a červená, doplnkové bledomodrá a čierna. Samozrejme výber bol podriadený pomerne úzko zvolenej téme, striedajú sa výraznejšie a menej výrazné fotky. Vtipná či trefná téma niekedy "zachráni" aj trochu menšiu zladenosť produktov :-).
Ďalšia nominácia je príkladom, aké je dôležité sledovať štruktúru fotiek. Toto bola taká "zahmlená" nominácia - do vyhľadávača som použila slová ako hmla, zahmlený, súmrak, úsvit, jemný a podobne, mnohé fotky som našla už priamo vo svojich šuflíkoch :-).
posledná nominácia je taká špecifická - nepoužila som na ňu skoro žiaden z postupov, ktoré tu uvádzam. Bola skôr o intuícii a (ne) náhodnom vyhľadávaní - ak už budete nominácie robiť dlhšie, tak vám v hlave ostane mnoho predajcov a produktov, už budete vedieť - aha, tento robí takýto typ vecí, u neho by som mohla nájsť niečo také, čo sa mi hodí a produkt úplne presne tohto odtieňa som už kdesi videla, len si musím spomenúť kde :-)....
hlavnou fotkou, od ktorej som začala boli nádoby od al.ma, spomenula som si na nožík od Henriety Mócovej, náušnice od farbi som mala vo svojich šuflíkoch - a ostatné veci som vyhľadala ani neviem ako :-).
Tak to je nadnes všetko. Ospravedlňujem sa za dĺžku žurnálu, nechcela som konkurovať najdlhšiemu článku na sashe he-he :-). Prajem veľa radosti z tvorenia nominácií,
vaša artbodka :-)