Vitajte v druhom dieli! Ak ste sa prečítali až sem, fúha! Ste vytrvalí. Ak ste prvý diel zatiaľ nečítali, klik sem, je tam všeličo z histórie háčkovania na Slovensku a v Európe. Bude z toho pätminútovka :)
Techniky háčkovania
V tejto oblasti je skutočne o čom písať. Jednotlivých techník háčkovania sa za tých pár storočí vyvinulo veľké množstvo. Spomeniem len niektoré, ktoré sa používajú asi najčastejšie, alebo ste o nich mohli počuť.
Írska krajka
![]()
Vznik írskej krajky som uviedla v histórii háčkovania, keď som písala o 19. storočí. Je to teda pomerne mladá technika. Cieľom bolo napodobniť šitú benátsku krajku, ktorá bola veľmi náročná na výrobu. Autorku, už spomínanú mademoiselle Eleanore Riego de la Blanchardiere, napadlo, že by bolo možné jednotlivé motívy háčkovať a následne ich rozložiť do plochy.
Charakteristikou tejto krajky sú rozsiahle kvetinové vzory, ktoré plasticky vystupujú nad úroveň krajky. Technika írskej krajky sa od "obyčajného" háčkovania líši tým, že nie je vyrábaná v súvislých riadkoch. Vytvárajú ju jednotlivé motívy a spojovacia sieť. Každý motív je vyrobený samostatne a potom je priháčkovaný alebo prišitý k podkladovej sieti. Motívmi sú okrem kvetov aj rôzne tvary listov (napr. trojlístkov a pod.).
Podkladová sieť môže mať pravidelný alebo nepravidelný tvar. Háčkuje sa retiazkovými očkami oblúčikmi do kruhu - pri pravidelnej sú oblúčiky v danom kruhovom riadku vždy na rovnaký počet očiek, pri nepravidelnej sieti je každý oblúčik s iným počtom očiek a v jednotlivých kruhových riadkoch sa to vyrovnáva.
Najbežnejším materiálom na zhotovenie írskej krajky je tenká bavlnená priadza, najčastejšie biela, aby sa výsledná krajka dala prať a bieliť.
Flanderská krajka
![]()
Pravá flanderská krajka je v skutočnosti paličkovaná takže, keď sa hovorí o háčkovanej flanderskej krajke, myslia sa tým vzory vytvorené jednoduchšou technikou a to háčkovaním. Flanderskej krajke sa hovorí aj "líčková krajka" (nenašla som lepší preklad do Slovenčiny), pretože základom techniky je rovný prúžok tzv. líčko.
Tento prúžok sa v priebehu práce tvaruje do vlnoviek, ktoré sa rôzne prepletajú, spájajú, vypĺňajú a pod. Líčka nemusia byť rovnako široké a ani háčkované rovnakým vzorom. Záleží to všetko od vzoru, ktorý chceme vo výsledku dosiahnuť. Táto technika umožňuje aj tým, pre koho je paličkovanie príliš náročné na zručnosť a čas, vytvoriť krásne krajky pre bytové alebo odevné doplnky.
Filetové háčkovanie
![]()
Slovo filet pochádza z francúzštiny a znamená „sieť“. Filetové háčkovanie je najrozšírenejšou a súčastne najľahšou technikou háčkovania. Základom tejto techniky je striedanie prázdnych a plných okienok, tj. riedkeho a hustého háčkovania. Tým sa dosiahne vytváranie rôznych vzorov. Na zvládnutie filetového háčkovania stačí vedieť urobiť retiazkové očká a dlhé stĺpiky (prípadne niekoľkokrát nahadzované dlhé stĺpiky). Zložitejšie kvetinové alebo figurálne vzory sa vytvárajú najlepšie podľa predlohy. Čo je zaujímavosťou pri tejto technike je možnosť využiť vzory na krížikové vyšívanie - jeden krížik je jedno okrienko pri háčkovaní. Aj keď je táto technika relatívne primitívna a na prvý pohľad nie príliš kreatívna, umožňuje vytvárať nádherné tvarovo a vzorovo rozmanité výrobky. Touto technikou sa háčkujú ozdobné kraje, lemy a vsadky, bordúry, dečky, obliečky na vankúše, prehozy na postele ale aj celé záclony.
Čo sa týka materiálu, tu je možné asi všetko. Na filetové háčkovanie môžete použiť háčkovaciu alebo pletaciu priadzu, nite, kožu, rôzne motúziky, látkové prúžky atď. Háčik treba zvoliť vždy podľa daného materiálu, z ktorého chcete háčkovať.
Tuniské háčkovanie
![]()
Tuniské alebo tiež nazývané afgánske háčkovanie je jedna zo starších technik. Je to taká zvláštna technika, ktorá v sebe spája háčkovanie a pletenie dokopy. Zvláštny je aj samotný háčik, ktorý je od klasického podstatne dlhší. Je to taká na konci zahnutá ihlica. Pri tuniskom háčkovaní je základom retiazka na potrebný počet očiek. V nasledujúcom riadku (prvom od retiazky) sa naberajú z každého retiazkového očka samostatné očká, ktoré sa ale nijakým spôsobom nezháčkovávajú, takže zostávajú na háčiku, ako na ihlici. Na konci riadka zostáva na rúčke háčika toľko očiek, koľko bolo očiek v pôvodnej retiazke. V dalšom riadku sa vždy naberie priadza na háčik a pretiahne sa jedným očkom. To sa opakuje zo všetkými očkami na háčiku, až zostane len jedno očko na začiatku riadka. Tiete dva riadky sa opakujú stále dookola. Výsledkom je základný tuniský vzor. Táto pletenina je stabilná, pevná a veľmi podobná svojimi vlastnosťami tkanine. Na nasledujúcich obrázkoch vidíte špeciálny háčik na tuniské háčkovanie, postup háčkovania a výslednú pleteninu.
Gobelínové háčkovanie
![]()
Poslednou technikou háčkovania, ktorú spomeniem, je gobelínové háčkovanie nazývané aj pevné, tvrdé alebo mazaikové háčkovanie. Je to znovu jednoduchá technika, pretože stačí vedieť robiť iba krátke stĺpiky. Zaujímavým ju robí využívanie farieb a s nimi vytváranie vzorov. Vizuálne sa háčkované výrobky veľmi podobajú tým, ktoré sú pletené žakárovým "nórskym" vzorom. Háčkované výrobky sú ale použiteľné obojstranne, čo pri pletených nie je možné. V tejto technike ide iba o to, aby bola pletenina dostatočne hustá a aby sa menili farby správnym spôsobom - priadzu, ktorou práve neháčkujeme, vedieme vzadu alebo vpredu a pri každom krátkom stĺpiku ju vlastne obháčkujeme, takže ju nie je vidieť. Pri písaní tohto žurnálu ma táto technika zaujala najviac, takže sa ju určite idem naučiť. Ak to chcete tiež vyskúsať a naučiť sa robiť také krásne veci, ako vidíte na nasledujúcich obrázkoch, pozri si napr. http://www.tapestrycrochet.com/ alebo https://www.youtube.com/watch?v=_wGsqonucco.
Okrem týchto techník poznáme ešte vlásenkové háčkovanie, CRO-háčkovanie, násadové háčkovanie, povrchové alebo plastické háčkovanie, aranské háčkovanie, tkané háčkovanie, bubienkové háčkovanie ale aj japonská technika Amigurumi, ktorým sa zhotovujú krásne bábiky a iné hračky pre deti.
Čo všetko potrebujete, keď chcete začať háčkovať
Na to, aby ste začali s háčkovaním, veľa nepotrebujete. Na začiatok vám určite bude stačiť len háčik a priadza, z ktorej chcete mať výrobok zhotovený. Podrobnejšie informácie k háčkovacím pomôckam nájdete v žurnále Ako začať s klbkami I. Aby ste vedeli, akú správnu priadzu si vybrať a aký veľký háčik budete potrebovať, prečítajte si aj Ako začať s klbkami IV.
Rýchlokurz háčkovania
Naučiť sa háčkovať chvíľku trvá. Nie je to tým, že by táto technika bola náročná, chce to len získať správne návyky "do ruky". Musíte teda len trénovať a trénovať. Stačí opakovať napr. len dlhý stĺpik, ale tak dlho, pokým nezískate úplnú istotu. Že máte háčkovanie v krvi, zistíte tak, že dokážete urobiť jednotlivé stĺpiky so zavretými očami (alebo pri sledovaní filmu) :-).
Najlepšie sa naučíte háčkovať na kurze, kde si všetko vyskúšate a skúsená lektorka vás bude usmerňovať. Na kurze máte možnosť sa hneď pýtať na veci, ktorým nebudete rozumieť, alebo si s nimi nebudete vedieť rady. Ak si to chcete predsa len vyskúšať samé doma, pozrite si kurz v žurnále Ako začať s klbkami VI.
A čo ja považujem za najväčší prínos kurzu face-to-face? Keď sa vám nebude dariť, má vás kto povzbudzovať, aby ste to nevzdali. Ako vo všetkom, začiatky bývajú ťažké. :-)
Ako vyrobiť jednoduchú bavlnenú žínku
Ak už máte nejaké skúsenosti, alebo ste vyskúšali Rýchly kurz háčkovania, teraz sa môžete naučiť vytvoriť niečo jednoduché, ale veľmi praktické.
Urobíme si bavlnenú žínku, ktorú môžete využiť na ruky do kuchyne, do sprchy ale aj jednoducho ako podložku pod horúce hrnce. Má tvar 6-uholníka, háčkuje sa do kruhu so zmenou farieb a jej priemer je cca 21 cm.
Dôležité je, aby ste si vybrali priadzu, ktorá je dobre savá a ktorú môžete prať aspoň na 40°C v práčke. Ja som si vybrala 100% bavlnu, ktorú môžem dať do práčky aj na 60°C, preto je na žínku ideálna.
Budete potrebovať stredne hrubú bavlnenú priadzu v 4 farbách (z každej po jednom 50 g klbku) a háčik č. 3,5.
Vysvetlenie skratiek: RO - retiazkové očko, PO - pevné oko, KS - krátky stĺpik, DS - dlhý stĺpik
Postup:
začiatok - urobíte 4 RO a spojíte ich PO do kruhu.
1. kruhový riadok (farba č. 1) - urobíte 6 KS do kruhu z RO. Na konci spojíte PO (obrázok č. 1).
2. kruhový riadok (farba č. 1) - urobíte po 2 KS do každého KS z predchádzajúceho radu, spolu budete mať 12 KS. Na konci spojíte PO.
3. kruhový riadok (farba č. 1) - *do prvého KS urobíte 1 KS, do druhého KS urobíte 2 KS**, stále opakovať od* po **. Budete vlastne rozpletať každý druhý KS na 2 KS. Spolu budete mať 18 KS. Na konci spojíte PO.
4. kruhový riadok (farba č. 1) - * do dvoch KS urobíte po 1 KS, do tretieho KS urobíte 2 KS**, stále opakovať od* po **. Budete vlastne rozpletať každý tretí KS na 2 KS. Spolu budete mať 24 KS. Na konci spojíte PO - POZOR budete meniť farbu, takže už PO urobíte novou farbou. Zmena farby sa robí vždy na konci predchádzajúceho riadka.
5. kruhový riadok (farba č. 2) - urobíte 3 RO (nahrádzajú prvý DS), do toho istého očka urobíte ešte 2 DS, jedno RO, *vynecháte jeden KS a do nasledujúceho KS urobíte 3 DS, jedno RO**. Od * po ** stále opakovať. Budete mať celkom 12 skupiniek po 3 DS. Na konci spojíte PO. (obrázok č. 2).
6. kruhový riadok (farba č. 2) - urobíte *4 RO, jeden KS okolo RO z predchádzajúceho riadka**. Od * po ** stále opakovať. Budete mať celkom 12 oblúčikov z RO. Na konci spojíte PO.
Tu sa na chvíľu zastavím: stĺpik môžete urobiť tak, že vpichnete háčik do očka (obrázok č. 4), alebo ho urobíte tzv. okolo očka (obrázok č. 3). Okolo očka robíte stĺpiky hlavne vtedy, keď ho musíte urobiť okolo retiazky. Bolo by náročnejšie vpichávať háčik do každého RO, preto si to takto zjednodušíte. Tento postup sa bežne používa v návodoch aj preto, lebo výsledok lepšie vyzerá.
7. kruhový riadok (farba č. 3) - urobíte 3 RO (nahrádzajú prvý DS), okolo retiazkového oblúčika urobíte ďalšie 3 DS, *jeden DS do KS z predchádzajúceho riadka, 4 DS okolo ďalšieho retiazkového oblúčika**. Od * po ** stále opakovať. Budete mať celkom 60 DS. Na konci spojíte PO.
8. kruhový riadok (farba č. 1) - urobíte 1 RO (nahrádza prvý KS), 8 KS do každého DS z predchádzajúceho riadka, 2 KS do nasledujúceho DS z predchádzajúceho riadka, *9 KS do každého DS z predchádzajúceho riadka, 2 KS do nasledujúceho DS z predchádzajúceho riadka**. Od * po ** stále opakovať. Budete mať celkom 66 KS. Na konci spojíte PO.
9. kruhový riadok (farba č. 2) - urobíte 1 RO (nahrádza prvý KS), 9 KS do každého KS z predchádzajúceho riadka, 2 KS do nasledujúceho KS z predchádzajúceho riadka, *10 KS do každého KS z predchádzajúceho riadka, 2 KS do nasledujúceho KS z predchádzajúceho riadka**. Od * po ** stále opakovať. Budete mať celkom 72 KS. Na konci spojíte PO. Začína sa vám vytvárať 6-uholník (obrázok č. 5).
10. kruhový riadok (farba č. 4) - urobíte 3 RO (nahrádzajú prvý DS), do toho istého očka urobíte ešte 2 DS, jedno RO, *vynecháte 2 KS a do nasledujúceho KS urobíte 3 DS, jedno RO**. Od * po ** stále opakovať. Budete mať celkom 24 skupiniek po 3 DS. Na konci spojíte PO.
11. kruhový riadok (farba č. 4) - urobíte *3 RO, jeden KS okolo RO z predchádzajúceho riadka**. Od * po ** stále opakovať. Budete mať celkom 24 oblúčikov z RO. Na konci spojíte PO.
12. kruhový riadok (farba č.1) - urobíte 1 RO (nahrádza prvý KS), okolo retiazkového oblúčika urobíte ďalšie 3 KS, *do ďalšieho retiazkového oblúčika 4 KS**. Od * po ** stále opakovať. Budete mať celkom 96 KS. Na konci spojíte PO.
13. kruhový riadok (farba č. 2) - urobíte 1 RO (nahrádza prvý KS), 14 KS do každého KS z predchádzajúceho riadka, 3 KS do nasledujúceho KS z predchádzajúceho riadka, *15 KS do každého KS z predchádzajúceho riadka, 3 KS do nasledujúceho KS z predchádzajúceho riadka**. Od * po ** stále opakovať. Budete mať celkom 108 KS. Na konci spojíte PO.
14. kruhový riadok (farba č. 2) - urobíte 3 RO (nahrádzajú prvý DS), 16 DS do každého KS z predchádzajúceho riadka, 2 DS do nasledujúceho KS z predchádzajúceho riadka, *17 DS do každého KS z predchádzajúceho riadka, 2 DS do nasledujúceho KS z predchádzajúceho riadka**. Od * po ** stále opakovať. Budete mať celkom 114 DS. Na konci spojíte PO.
15. kruhový riadok (farba č. 3) - urobíte 12 RO (vytvoria pútko na zavesenie), 2 KS do prvého DS, *1 RO, jeden DS vynechať, 2 KS do nasledujúceho DS**. Od * po ** stále opakovať. Keď sa dostanete k pútku (12 RO), okolo týchto RO urobíte 12 KS, aby bolo pútko silnejšie. (obrázok č. 6). Na konci spojíte PO, priadzu odstrihnete, pretiahnete cez očko a pevne zatiahnete, z rubovej strany zostávajúcu priadzu prevlečiete pomocou háčika cez niekoľko očiek, aby sa vám nevytiahla pri používaní.
Hotovú žínku rukami povyžahujte, aby dostala správny tvar (obrázky č. 7 až 9).
![]()
Zaujímavosť na záver
Od 16. októbra 2010 do 24. apríla 2011 sa konala výstava v Natural History Museum vo Washingtone, ktorá bola zameraná na upozornenie a záchranu koralových útesov, ktoré čelia stresu, degradácii a úplnému zániku v dôsledku ľudskej činnosti.
Asi 800 dievčat a žien vo veku od 3 do 101 rokov sa dobrovoľne zúčastnili projektu austrálskych aktivistov Margaret a Christine Wertheim. Cieľom projektu bolo uháčkovať rôznofarebné pramene, vlny a iné tvary, ktoré majú napodobňovať kadere koralových útesov, sasanky a hviezdice. Môžete posúdiť, ako sa im to podarilo.
![]()
Výstava sa volala "Hyperbolic háčkovanie Coral Reef" a ako hovoria organizátori, je to ukážka hyperbolickej geometrie koralu.
Týmto žurnálom asi ašpirujem na najdlhší žurnál roku 2015. Ak ste ho dočítali až sem, veľmi sa teším a dúfam, že ste sa niečo zaujímavé a nové dozvedeli. :-)
![]()
___________________________________
Zdroje informácií a obrázkov, zaujímavé linky:
http://www.aestheticnest.com/2012/02/how-to-crochet-2-holding-yarn.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Crochet
http://www.crochet.org/?page=CrochetHistory
www.nervuska.sk
www.kreativnitechniky.cz
monitoring.eduk.sk/zdroje/EO_Prac_listy_Sikovne_ruky_1cast.pdf
http://www.enfys.me.uk/english/crotat/crotat-history-tutorial.htm
https://crochetdiaries.wordpress.com/2012/09/08/historyofcrochet/
http://premuza.noviny.sk/c/zaujimavosti-premuza/des-a-hroza-poslednym-modnym-trendom-su-hackovane-nohavice
www.nastygal.com, www.hm.com, www.polyvore.com
http://www.profimoda.cz/styl-a-trendy/20140228-Jehlice-a-hacky-vam-popletou-hlavu---extravagantni-pleteniny-totiz-klepou-na-nas-satnik-.html?action=detail&image=10&albumName=album2#album2
http://lalila.ru/obzor-golovnyih-uborov-vesnyi-leta/
http://expo58.blogspot.sk/2010_05_01_archive.html
https://www.pinterest.com/chericentaur/crochet-it-accessories-only/
http://monikinsvet.blogspot.sk/2014/02/hackovana-decka-aj-s-navodom.html
http://www.uluv.sk/product/hackovanie-5248/
http://www.vlny.sk
http://lepsiebyvanie.centrum.sk/doplnky-dekoracie/819063/
http://www.dokonalazena.cz/moda/hackovane-a-pletene-doplnky/
http://valinka.wz.cz/hackovane-odevy-a-doplnky-s-popisy.html
Irská krajka, tradiční háčkovací technika, Zuzana Arsenjevová, Computer Press, Brno, 2008
Růžena Prokešová; Irská háčkovaná krajka, Praha 1995
Filetové háčkování, Euromedia Group – IKAR, 2002
Zuzana Arsenjevová; Irská krajka, Computer Press a.s. Brno, 2008
Filetové háčkování, Euromedia Group – Ikar, Praha, 2002
http://www.tapestrycrochet.com/
http://kinfolkyarn.tumblr.com/post/65715557484/motleycraft-o-rama-mayan-tapestry-crochet-via
https://backstrapweaving.wordpress.com/2012/01/27/backstrap-weaving-juggling/
http://pleteni.strai.info/modni_pleteni-tuniske_hacekovani-tuniske_haceku_dele.html
http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=6419
http://lenkavcelka.blogspot.sk/2015/01/domaci-kondenzovane-mleko-liker.html
http://www.niccollasa.webgarden.cz/rubriky/rucni-prace/pleteni-a-hackovani
http://valinka.wz.cz/2014/08/filetove-hackovani.html#foto
http://valinka.wz.cz/2012/08/Flanderska-krajka.html#foto
http://hackujeme.blog.cz/1209/druhy-hackovani
![]()