Quantcast
Channel: SAShE.sk - Žurnál+
Viewing all 6555 articles
Browse latest View live

Corsaro / Vezmi to osobne :)

$
0
0

Čo tak vyrobiť kľúčenky?
A brošne?

A takto nejako sme rozšírili galériu o nové kúsky, ktoré radi vyrobíme tak,
ako sa Vám ľúbi. Podľa gusta. Toho Vášho :)

So srdcom či bez, s hviezdou uprostred, s iniciálami a bodkou, s
menom tvojho milého, bábätka, hava či iného miláčika.

Pre teba, neho, maminu, tata, sestru, brata, babičku, deduška,
kamošku, či len tak pre tetu poštárku, ktorá sa stále tak pekne
usmieva.

Brošničky sú vyrobené z kože, prírodnej farby, s obšitím či bez, s
brošňovým mostíkom, veľkosťou tak akurát na pripnutie na vrecko na
košeli. :)

Srdečná

Dream

Ty ♥ Ja

Kľúčenky sú vyrobené tiež z kože, nefarbené i farbené, s karabínkou či krúžkom na kľúče a Vaším textom alebo písmenkom :)

Pár kúskov na ochutnávku : 

Kľúčenka s písmenkom na želanie

Srdečná kľúčenka

Prepletená

Jesenná

A jeden kúsok na prianie sme už vyrobili :)

A prísť mrknúť môžte aj naše náramky. :)


Ďakujeme.

Ak by sa Vám čosi zaľúbilo, ale chceli by ste dotoho pridať "to svoje" napíšte nám, budeme radi :)

Viac kúskov nájdete tuto.

 

Krásne jesenné dni želáme.

Corsaro. 
 


michalovic / Škandinávsky štýl

$
0
0

Pekný deň prajem všetkým,

blíži sa zima a s ňou vždy vo mne rastie akási vnútorná potreba zútulňovať. Samozrejme vonku sa stále postupne ochladzuje a skoro stmieva. To nás nabáda túliť sa nielen k svojej šatke, šálu či svojej polovičke v posteli, ale tak nejako sa túliť viacej k domovu. Asi ten výraz znie smiešne :D, no myslím tým, že radšej si spravíme ten pohodový večer doma túliac sa s dekou a priateľom na gauči. Tým že je vonku chladnejšie počasie, máme prirodzenú potrebu navodzovať si teplo doma - vytvárať si teplo domova. V zime si radšej ako kedykoľvek inokedy v roku zapálime doma sviečky, pretože práve tento malý plamienok sviečky, vnáša pomyselné teplo do nášho domova. Nielenže sa obliekame do viacerých vrstiev oblečenia, ale aj doma máme potrebu priestor obohatiť o rôzne dekorácie a bytové doplnky. Snažíme sa jednoducho domov zútulniť. Po príchode z práce a z chladného počasia sa chceme prosto vrátiť do príjemného a teplého domova:)

Práve v krajinách s takýmto chladným počasím vnikol v 1.pol. 20. storočia nový štýl. Dôraz na prírodné materiály, organické tvary a motívy, jednoduchý funkčný design, troška vidieka, troška obrazov a dekorácií...To je dnes interiérový škandinávský design, ktorý som sa Vám rozhodla troška priblížiť. Nechajte sa inšpirovať a možno sa aj dokonca s týmto štýlom stotožníte.

 

KVALITA + DETAIL +  FUNKČNOSŤ + JEDNODUCHOSŤ ŠKANDINÁVSKY ŠTÝL

 

DEJINY ŠKANDINÁVSKEHO DESIGNU

Nemožno nespomenúť fínskeho neoklasicistického architekta a designéra Alvara Aalta. Vo svojej tvorbe dbal na tradície a prírodné materiály. Okrem architektúry sa venoval dizajnu nábytku, textilu a skla. Jeho tvorba mala výrazný vplyv na modernú architektúru. 

 

 

Stal sa zakladateľom firmy Artek, ktorá dodnes jeho designové skvosty predáva. Firma Artek vznikla v roku 1935, kedy sa spojili manželský pár Aaltovcov s umeleckým kritikom NilsGustav Hahlom a s mecenáškou umenia Maire Gullichsen. Firma mala hlavne vyrábať a propagovať nábytok Aaltovcov, no predstavovali tiež designové novinky z celého sveta. Kvalitný design Aaltovcov postupne ohuroval celý svet. Žal úspech na milánskom trienále v roku 1933, taktiež v Londýne. Úspech vrcholil na svetovej výstave v Paríži v roku 1937 a v New Yorku v roku 1939. Artek na výstavách predstavoval tiež modernistov ako Fernand Léger, Alexander Calder, Henri Matisse alebo Pablo Picasso.

Ikonickým kúskom fínskeho designu sa stala dnes dobre známa Aaltova váza Savoy, ktorej tvar vznikol inšpiráciou z prírody -  fjordov. Vo svojej tvorbe tiež dokonalo využil preglejku, z ktorej vznikli nábytkové kúsky - čajový stolík, v roku 1932 navrhol kreslo Paimio a dodnes taktiež vyrábateľná a prakticky stohovateľná stolička 60.

Ďalším hlavným predstaviteľom škandinávskeho designu je dánsky architekt a designér Arne Jacobsen, ktorý patril medzi predstaviteľov funkcionalizmu. Znamenal veľký prínos pre rozvoj architektúry a dizajnu, zaoberal sa každým detailom, aby docielil dokonalú súhru formy a obsahu, exteriéru a interiéru.

 

 

Jeho umelecký talent sa prejavoval už od detstva. Kreslil nádherné a precízne vypracované diela. Chcel sa stať maliarom, no otec ho presvedčil, aby študoval architektúru, kde mohol taktiež využiť svoj umelecký talent. Už počas štúdia na Dánskej kráľovskej akadémii bol ocenený za návrhy nábytku. Študoval tiež Školu architektúry v Kodani. Medzi jeho najznámejšie kúsky patria stoličky.

Svoju prácu si údajne neplánoval vopred, čím získal prezývku "neistý designér". Jeho tvorba však bola dokonale elegantná a nadčasová. Riadil sa tiež heslom "Od komplexnosti k jednoduchosti". Medzi jeho architektonické skvosty patrí divadlo Bellevue, škola Munkegård, hotel SAS Royal v Kodani, továreň na čokoládu Toms v Ballerupu, Národná banka v Dánsku a iné.

Dánsky designér Verner Panton (1926 - 1990) sa najviac  preslávil svojou plastovou stoličkou Panton, takzvaná "pantonka". Nielenže je zaujímavo a elegantne tvarovaná, ale i prakticky stohovateĺná. Dodnes ju vyrába firma Vitra, v rozličných farebných prevedeniach. 

 

 

Verner Panton vlastnými slovami

„Hlavným cieľom mojej práce je provokovať ľudí, aby zapojili svoju imagináciu. Množstvo ľudí žije v šedivej nezaujímavej konformite a predstava, že by mali používať farby, ich desí. Ale vďaka použitiu svetla, farieb, textilu a nábytku chcem ukázať nové cesty, dodať ľuďom odvahu používať fantáziu a imagináciu. Pomôcť im nájsť a vytvoriť oveľa zaujímavejšie prostredie, v ktorom žijú a pracujú,“ hovorieval o tom, ako vníma zmysel poslania svojej práce.

Ďaľším skvostom škandinávskeho designu je Organic chair v tvare mušle, ktoré navrhli v roku 1940 Eero Saarinen a Charles Eames. Pôvodne bola navrhnutá pre súťaž "Organic Design in Home Furnishings", ktorú organizovalo Muzeum moderného umenia v New Yorku. Stolička je veľmi pohodlná pre svoje oblé tvary,  práve tie pripomínajú tvar mušle.

 

Stoličku vyrába firma Vitra, ktorá ju už dnes ponúka taktiež vo verzii s predĺženým operadlom. To len dokazuje, že jednoduchý a čistý design je jednoducho nestarnúci. Týmto som Vám jemne priblížila historiu škandinávskeho štýlu v produktovom designe. A ako to vyzerá v interiéri?

 

INTERIÉR V ŠKANDINÁVSKOM ŠTÝLE

Škandinávsky interiér je čistý moderný interiér zútulnený rôznymi dekoráciami, je tam cítiť tiež dôraz na prírodu a tradičnosť. Interiér je útulný a nie je to úplne striktne holý minimalizmus, čo sa mi páči. V škandinávskych krajinách je chladné počasie, čo prirodzene človeka vnútorne nabáda, vytvoriť si teplo doma. Vytvoriť si práve to teplo domova, zútulňovať domov, ako som spomínala v úvode. Interiér je jemný a decentne "vyparádený". Interiér je zariadený funkčným nábytokom s čistým designom. Využíva sa však aj spojenie s tradičným nábytkom - vidiecky nádych.

 

 

Farby

Čo sa týka farieb, biela a svetlé tóny zväčša dominujú. Uprednostňujú sa jemné pastelové farby, svetlé a prírodné tóny. Interiér je krásne presvetlený.  

Vzory

Jednoduchý design nábytku, prevládajúca neutrálna farebnosť je ozvláštnená vzormi. Sú hravé a interiér dokážu skutočne oživiť. Využívajú sa hlavne geometrické a organické motívy, ktoré nájdete na rozličných textíliách ako vankúše, koberce, deky...Tieto dekoračné vzory však použite s mierou len vo forme doplnkov. V prípade použitia tapety by som volila 1-2 steny,  aby stále prevládala jednoduchosť a čistota.

 

 

Materiály

Keďže ako som spomínala, škandinávsky štýl sa spája s prírodou, uprednostňujú sa určite prírodné materiály. Sú nielen esteticky príjemnejšie na oko, ale i na dotyk. Používa sa hlavne drevo, ktoré vnáša do interiéru teplo. Drevo sa často používa vo forme podláh, kuchynských dosiek, nábytku alebo dekoračných prvkov. Materiály ako sklo, mosadz, kameň ...použite v malom množstve, pretože navodzujú chlad. Uprednostňuje sa tiež koža a kožušiny, ktoré slúžia skôr ako dekoračný prvok. Škandinávsky interiér je tiež plný rôznych textílií a zaujímavo popretkávaných tkanín (bavlna, ľan, vlna).

 

 

Príroda sa v interiéri jednoducho nachádza v podobe halúzok, kvetín, rastlín alebo bylinkových kvetináčov napr. v kuchyni. Vnáša do interiéru pokoj, harmóniu a teplo. Pár konárikov či kvetov dokážu interiér zútulniť a neskutočne zjemniť . Vnášajú do interiéru jednoducho inú atmosféru, neopísateľné čaro prírody. Príroda sa v škandinávskom štýle nachádza skutočne všade - inšpirácia pre vzory, tvary nábytku či iných zariaďovacích prvkov, ako samotná v podobe dekorácií alebo zdroj materiálov stavebného interéru.

 

Dekorácie

Domov škandinávskeho štýlu je teplý a útulný. Je to použitím nielen prírodných materiálov a tónov farieb, ale aj použitím dekoračných prvkov ako napr. vzorované koberce, deky, vankúše, sošky, misy, vázy a iné. Často nájdete v takom domove trebars rôzne svietniky alebo lampáše.  Interiér často zútulňujú aj na stenách visiace obrazy a grafiky, ktoré môžte nájsť tiež len tak voľne položené napr. na poličke.

 

 

Momentálne sú populárne obrazové steny, ktoré sa vytvárajú použitím viacerých obrázkov a grafík menšieho formátu. Tieto obrazové steny dokážu byť skutočne veľmi zaujímavé a dokážu povzdvihnúť interiér. Spojením umeleckých diel rôznych formátov s rámikmi rozličných materiálov vznikajú veľmi pútavé obrazové kompozície. 

Z mojej galérie Vám odporúčam moje najpredávanejšie dielo Veľký havraní les. Toto moderné geometrické dielo v spojení s prírodným motívom vytvára skutočne vhodného adepta do interiéru každého škandinávkeho nadšenca. 

 

 

Moje dielo Zimná príroda je priam predurčená do interiéru škandinávskeho designu. Na prvý pohľad sa zdá, že ide o kresbu brezových stromov. No po dôkladnejšom prezretí ide o kresbu zimnej krajiny v obrysoch stromov, ktoré vytvárajú akoby dojem brezovej kôry. Do detailu vykreslené dielo nájdete v mojej galérii tiež v podobe originálu - kresby. 

 

 

Veľmi príjemné dielo Vtáčí les je obdobná varianta môjho havranieho lesa. Rozkošné vtáčiky prelietajúc krásnou zimnou prírodou jednoducho zahrejú na duši i domov.

 

 

Na záver tip: Ak hľadáte vkusné zariaďovacie prvky, doplnky a dekorácie v škandinávskom štýle, či len inšpiráciu, odporúčam Vám tento internetový shop - https://www.designville.cz

 

Dúfam, že ste našli v tomto článku inšpiráciu a bavili ste sa jeho čítaním tak,  ako ja pri jeho písaní:)

Mgr. art. Jana Michalovičová ♥

 

použité zdroje:

http://akcjaaranzacja.pl/wp-content/uploads/2015/05/3.jpg
http://www.designclaud.com/wp-content/uploads/2014/06/white-small-apartment-01.jpg
http://styly-byvania.blogspot.sk/2012/06/skandinavsky-styl.html
https://sk.wikipedia.org/wiki/Alvar_Aalto
http://www.newrepublic.com/feature/thinkers/img/winners/alvar-aalto.jpg
http://www.finsko.com/finsko/okamziky/
http://cdn.home-designing.com/wp-content/uploads/2013/05/ATDesign-nordic-style-living-in-monochrome.jpg
https://disenoistanbul.files.wordpress.com/2013/07/interior-photo-by-heidi-lerkenfeldt-3.jpg
http://www.normann-copenhagen.com/products/lumberjacks-small?v=360266
http://stavbaweb.dumabyt.cz/legendarni-organic-chair-slavi-75-let-11865/clanek.html

Ponio / Keď sa plnia šialené sny / nové pazúchy

$
0
0

Väčšina ľudí ma pri tomto nápade pokladala za šialenca - jedna časť preto, že ide o rizikové a na prvý pohľad nevýhodné rozhodnutie, druhá preto, že som o ňom hovorila snáď večnosť ako o niečom, na čom "priebežne pracujem" a výsledok dlhodobo v nedohľadne....




Ide o nové obaly na pazúchy. Vyrobené zo 100% z papiera, recyklovateľného a kompostovateľného (pričom väčšina z neho je už recyklovaná). A nejde len o obal, v náväznosti s týmto som upravovala aj receptúru, aby sa prispôsobila našim lokálnym podmienkam.

Na prvý pohľad ide možno o banalitu( v zmysle heslárov "nejde o obal ale o obsah"), ale za touto zmenou je pre mňa osobne neskutočné úsilie, čas a financie, asi najväčšie počas pôsobenia Ponio. Celý proces od prvej myšlienky do výsledných obalov trval vyše 1,5 roka mailovania, posielania vzoriek a testovania. Presvedčiť samú seba, že niekoľkonásobne vyššia cena "obyčajného papierového obalu" má zmysel, to bolo jednoduché, ale uvedomia si to aj zákazníci...?

Čo je teda nové na pazúchoch?

1. obal - plastový obal sme vymenili za ľahší, papierový kompostovateľný

2. objem - pôvodný objem cca 30ml (50g) sme zvýšili až o 50% na vyše 44ml (75g)

3. receptúra - receptúru sme menili z viacerých dôvodov:
- lokálnosť a udržateľnosť surovín - niektoré exotické suroviny (kakaové maslo, jojobový vosk) sme nahradili surovinami, ktoré sú nám čo najbližšie - ako oleje a vosky z olivy a slnečnice. Vyberali sme čo najmenej upravené verzie (s certifikátom Ecocert, nebielené, za studena lisované a pod.). Aj preto sme do receptúry zaradili napr. za studena lisovaný slnečnicový olej zo Slovenska.
- názor zákazníkov - snažili sme sa upraviť štruktúru pazúchu k lepšiemu pri zachovaní účinnosti
- použiteľnosť - konzistenciu sme museli upraviť tak, aby sa dala bezpečne vysúvať a zasúvať do nového obalu

4. cena - asi najošemetnejšia záležitosť, na prvý pohľad poskočila intenzívne nahor. pri bližšom pohľade ale zistíte, že za rovnaký objem zaplatíte teraz ešte menej, ako v pôvodnom plastovom obale:

pazúch v plastovom obale - 50g = 5.20€ ...... 75g = 7.80€ (tuba má objem 50g)
pazúch v papierovom obale - 50g = 5.00€ ...... 75g = 7.50€ (tuba má objem 75g)

Cena týchto obalov (keďže ide o niečo, čo sa ešte nevyrába vo veľkom) je natoľko vysoká, že sme museli ísť aj s cenou pazúchov nahor, preto sme sa rozhodli vykompenzovať to zákazníkom väčším objemom. Samozrejme, táto cenová hračka bola na úkor zisku, ale verím že to bude stáť za to.

Dizajn nových obalov sme si dali vyrobiť na mieru, skvele minimalisticky ho navrhli šikovní dizajnéri z Pergamenu.



Ešte pár rád záverom k používaniu:
Pazúch je v novom obale, s novou receptúrou a aj keď možno poznáte čo pazúchy sú, prosím prečítajte si predsa len pár riadkov, aby ste si mohli na seba zvyknúť a vytvoriť si navzájom chápavý, vrúcny pazuchový vzťah:-).


PRVÉ POUŽITIE
Pazúch sa vysúva, potlačením na tubu zo spodnej strany. Tlak by mal ísť čo najkolmejšie. Úplne prvé vysunutie môže ísť trochu ťažšie, preto sa nebojte zatlačiť silnejšie (dámy s dlhými nechtami môžu požiadať gentlemana nablízku o pomoc, použiť na potlačenie sa dá aj hrdlo fľaše)
ZASÚVANIE PAZÚCHU
Na zasunutie pazúchu späť nikdy nepoužívajte tlak dlaňou zhora na pazúch – namiesto toho iba poklepte pazúchom po pevnom povrchu (napríklad po stole). Klepeme po povrchu dnom, nie hlavou hore:-). Pazúch potom postupne akoby „spadne“ naspäť do tuby.
STAROSTLIVOSŤ
Tubu chráňte pred dlhodobým vlhkom a mokrým prostredím. Pár kvapiek vyprsknutých z umývadla jej ale nijako neuškodí, stačí nechať voľne vysušiť. Tubu môžete po použití zrecyklovať v odpade na papier alebo v komposte. Môžete ju použiť aj viackrát (naším testovaním, uvidíme čo to dá v praxi), vtedy je vhodné vždy utierať si okraje od zvyškov pazúchu pred zatvorením, aby vydržal dlhodobo nezapackaný.

Samozrejme stále platia zásady správneho a bezpečného používania pazúchov z predošlého článku (tu je krátky výcuc):

Kedy pazúch nepoužívať? Je pre niekoho nevhodný?

Dezodorant jednoznačne nepoužívajte na poranenú pokožku (vrátane pokožky poranenej pri holení), mohli by ste byť prekvapení pálením. Niektorí ľudia môžu reagovať podráždením na určitú zložku v pazúchu - na sódu alebo na niektorú zo silíc. Veľa závisí aj od samotného dávkovania, kde príliš časté používanie alebo príliš hrubé vrstvy dezodorantu môžu spôsobiť podráždenie. Počúvajte preto svoje reakcie tela a používajte pazúch v primeranej miere (menej je niekdy viac).

Môže sa dezodorant používať počas tehotenstva?

Niektoré silice v dezodorantoch nie sú vhodné pre použitie počas tehotenstva či kojenia, v týchto prípadoch nie je presná hranica vždy jednoznačná, odporúčam vyberať si vône jemnejšie (levanduľa, citrusové vône) a v prípade že si nie ste istá, poraďte sa so svojím lekárom. Sledujte vlastný pocit a nepoužívajte dezodorantu priveľa. Určite sa vyhnite siliciam, ktoré spôsobujú prekrvenie, ako napríklad klinček, škorica, zázvor, borievka, bazalka, rozmarín.

ketlin / Žurnál plný farieb a prírody

$
0
0

Tak ako mení svoje farby príroda, menia sa farby aj na mojom stole. Tento žurnál bude o veciach, ktoré ma inšpirujú, ktoré vnímam všetkými zmyslami. O veciach v mojej bezprostrednej blízkosti.

Tí, čo sem-tam čítajú moje žurnály, vedia, že žijem v mestečku pod Malými Karpatami. A medzi mestečkom a Karpatmi sú vinohrady. Po troch minútkach chôdze som tam. V inom svete.

Najkrajším obdobím vo vinohradoch je jeseň. Vinice sú plné vôní a chutí. Zvláštneho, ostrého svetla.

                                      

Počas oberačiek je tu najrušnejšie. Potom príde kľud a vinice začnú meniť svoj vzhľad. Pridávajú sa farby.

Žltá, okrová, hnedá...

Červené odrody sa začnú farbiť do oranžova, červena, bordova.

 

                      

Tvorba je ročnými obdobiami veľmi ovplyvnená. Letné farebné kombinácie striedajú zemité, prírodné tóny.

 

 

 

 

 

 

V starých, neobrábaných vinohradoch pod lesom možno nájsť romantické zákutia.

 

I plody jesene.

 

A tú najkrajšiu jeseň nesie detská rúčka.

 

Vaša Katka


P.S. Dôležité upozornenie:

Potrebovala som trochu slobody pri tvorbe a hlavne času na novinky. Takže na objednávku momentálne nevyrábam, ale nebránim sa vyrobiť Vami vymyslenú/želanú novú kombináciu farieb.

Všetko čo je v obchodíku, je SKLADOM. Šperky vyrábam po jednom - dvoch kusoch, takže ak sa predajú, už nebudú.

Niektoré obľúbené farebné kombinácie ešte pred Vianocami pribudnú.

From_the_Hood / O tom, prečo je čaj taký inšpiratívny...

$
0
0

Ahoj sashe,


v poslednej dobe ma tak zamestnávala tlač tričiek, že sa udiali dve veci:

1)..dlho som si nič okrem tričkových motívov nenakreslila

2)..ochorela som

Prvé spomenuté som začala riešiť už pred týždňom, keď som vytvorila svoju prvú kreslenú modelku navlečenú do trrička s mojou autorskou potlačou. Vtedy mi aj napadlo vytvoriť celý "lookbook" v tomto štýle - teda žiadne fotenie vecí na modelkách, len ich kresllenie na postavičkách (je to pracnejšie ale lacnejšie)..No ale potom som ochorela, takže teraz sedím zničená za compom a pripadám si netvorivo.

Nafotila som teda aspoň žurnál o vzniku jednej stránky zo spomínanho lookbooku. Táto stránka má prezentovať moje "čajové" tričko. Ak by sa ľudia dali rozdeliť na čajíčkarov a kávičkarov, tak ja som to prvé. Jedno tričko s čajovou témou už v ponuke mám (áno, to kde si dvaja kostlivci robia čajovú párty) a toto je takým pokračovaním. V prípade prezentačného obrázku  som sa rozhodla, že  okrem samotnej tematiky bude čaj  na obrázku prítomný aj iným spôsobom. Už veľakrát som namiesto akvarelovej farby použila čaj, nie len na tónovanie, ale aj na maľovanie. Čaj má príjemnú farbu a na počudovanie, podľa mojich skúseností, aj dobrú svetlostálosť - nejaké svoje staré "čajové maľby" mám zavesené na stene už pekných pár rokov a stále vyzerajú rovnako - dobre :P.

*Tak ako v prípade akvarelových farieb, tak aj v prípade čaju platí, že ak chcete kvalitnú farbu, netreba šetriť. Toto je parádny sypaný  čierny čaj English breakfast. Mňam!

*Dnes som sa ho však rozhodla použiť na kolorovanie mojej kresby len máličko. Nemala som pri sebe ani štetec, tak som ho na papier nafŕkala prstami. Tak ako pri každej práci, kde sa pracuje s farbou na báze vody (alebo čajom), aj tu odporúčam voliť vhodný papier a tento vhodný papier si pred začatím práce upevniť páskou na podložku, aby sa vám nezvlnil ( tak ako mne).

* Krásny pohľad na čajové usedeniny po stranách šálky...

*Ešte som pridala trochu čaju a trochu čiernej (Chcela som v tomto žurnáli vychváliť Molotow blackliner, no nemôžem, pretože keď naň aplikujete priveľa vody, trošku sa rozpíja).

*Teraz ešte pár miest začarbať ceruzkou....a keďže som pomerne lenivá a neznášam kresliť malé detaily, motív na tričko som tejto kreslenej modelke prirobila v počítači. Keby nie som tak lenivá, zoberiem do ruky najtenší marker, ktorý kto kedy vynašiel, a 2 hodiny sa piplem s presným vykreslovaním liniek. Verím tomu, že takí ľudia existujú a aj ich trochu obdivujem :).

* Moja kreslená modelka a originál "čajové" tričko...

* A takto nejako bude vyzerať kreslený lookbook mojich tričiek :D

 

Na dnes všetko,

Pekný zvyšok večera :)

SAShE.sk / [Súťaž] Moja Handmade Svadba 2

$
0
0

Je tu druhé kolo súťaže Moja Handmade Svadba! Na túto súťaž sme sa tešili už od roku 2013, kedy prebehol jej prvý ročník. SAShE zaplavili krásne fotky plné lásky a originality. Čiže ak ste sa nestihli zapojiť do prvého ročníka, teraz je váš čas! 

Chceme vidieť všetky vaše ručne robené dekorácie, šaty či pozvánky, ktoré ste si kúpili u šikovných ľudí na SAShE alebo svoj-pomocne vyrobili. Tešíme sa na vaše príbehy, nápady a jedinečné detaily, ktoré ste vymysleli, aby vaša svadba odrážala vás. 

Tri svadobné albumy s najviac hlasmi získajú od nás poukážky na nákup v hodnote 150/100/50 EUR na nákup podľa vlastného gusta (že by výbavičku?). Hlasovanie je dnešným dňom zahájené a vaše albumy môžu zberať hlasy až do 27.10. 2015. 

 

Ako na to, krok po kroku:

1. Najprv sa budete musieť vydať alebo oženiť.

2. Ale nie, žartujeme, súťaž je otvorená pre všetky nevesty a ženíchov a aj šikulky, ktoré sa osobne podieľali na výrobe dekorácií a svadobných prípravách. Každý sa môže prihlásiť iba s jednou svadbou - platí najmä pre aranžérky. 

3. Do súťaže treba nahrať svoj svadobný album s minimálnym počtom fotiek jedna a maximálnym počtom dvanásť. Fotky musia zachytávať to, čo bolo na vašej svadbe handmade a vždy poteší aj jedna pekná fotka nevesty a ženícha, nech vieme, kto ste, čo ste. Z fotiek nerobte koláže. 

4. Svadobnému albumu vymyslite názov (napríklad: Ľudová svadba v bledoružovom) a v krátkom popise albumu napíšte niečo o handmade vecičkách, ktoré sú na vašich fotkách a niečo trochu o vás. Pripravili sme pre všetkých aj dve bonusové otázky, bude zaujímavé čítať vaše odpovede. 

5. Do špeciálnych políčok môžete napísať mená predajcov, od ktorých ste kúpili šaty, či dekorácie, alebo môžete pridať aj linky rovno na vecičky. Ak si nepamätáte presné linky, stačí nakuknúť do vašich objednávok, kde vecičky nájdete. 
Týmto krokom veľmi pomôžete nevestám, ktoré svoje svadby ešte len plánujú a rady by sa inšpirovali vaším štýlom. 

6.  A je to! Teraz vlastne už iba čakáte, koľkým ľudom sa váš album zapáči a dajú vám svoj hlas. Tak držíme palce.

 

 

Hlasovanie: 

Hlasovanie bude trvať od 22.9. 2015 do 27.10. 2015. Hlasovanie zastavíme 27.10. o 15.00 a všetky hlasy zrátame a preveríme. Hlasy sa budú rátať len od predajcov, ktorí majú viac ako jednu predanú vecičku a kupujúcich, ktorí majú viac ako jednu kúpenú vec. Neplatné hlasy budú odstránené. Finálne poradie publikujeme v žurnáli na nasledujúci deň. 

Ceny:

Za výhercov budeme považovať prvé tri svadobné albumy s najvyšším počtom hlasov. Ceny do súťaže sú tri poukážky v hodnote 150 EUR, 100 EUR a 50 EUR. Výhercovia budú oznámení 28.10.2015, po overení všetkých detailov. Výhercov kontaktuje SAShE redakcia pomocou internej pošty. 


Podmienky v skratke:

1. Svadbu môžu prihlásiť len registrovaní používatelia. Hlasovanie je kvôli ošetreniu pred podvodnými hlasmi otvorené len pre registrovaných predajcov s viac ako jednou predanou vecičkou a kupujúcich s viac ako jednou kúpenou vecičkou. Ak ešte nie ste registrovaní, tak poprosíme tuto, alebo aj cez Facebook sa to dá.
2. Trvanie súťaže je od 22.9.2015 do 27.10.2015
3. Za každý album môže jeden človek zahlasovať iba raz. S falošnými kontami to radšej ani neskúšajte, nedopadne to dobre.
4. Podrobnosti o SAShE poukážke:
Poukážka bude na sumu 150/100/50 EUR. Do poukážky je zahrnuté aj poštovné. Poukážku nie je možné využiť u predajcov ponúkajúcich len zasielanie na dobierku. Je ju možné rozdeliť medzi viacerých predajcov, musí však byť uplatnená v rámci jednej objednávky. Má trvanivosť jeden mesiac. 

Súťaž sa riadi štatútom, v ktorom nájdete podrobnejšie rozpísané podmienky.

bySue / SÚŤAŽ: Večné adventné kalendáre alebo keď jeden veršík stačí...

$
0
0

Bolo to veľmi dávno...hlboko v mrazivých švédskych lesoch...počas dlhých zimných nocí...ukrytý pred mrazom v malom drevenom zrube, ktorý osvetľovali len plamienky ohňa...mysliac na svojho malého synčeka, ktorý ho čaká ďaleko v malej švédskej dedinke...pomocou vreckového nožíka ožil v mocných rukách drevorubača jednoduchý drevený koník... 

...a začala sa písať dlhá historia asi najznámejšieho švédskeho folklórneho symbolu sily a odvahy...zrodil sa koník DALA... jednoduchá drevená hračka, typická svojou červenou farbou, si našla domov po celom svete...

...ako som sľúbila, prinášam Vám ďalšiu novinku z mojej dielničky limitovanú edíciu "večných" adventných kalendárov na rok 2015...a práve koník DALA je tohtoročný motív, ktorý som použila v troch rôznych prevedeniach...kalendáriky sa budú vyrábať len presne jeden mesiac a to od dnešného dňa do 15. novembra 2015 so 100% garanciou dodania práve včas, aby ste stihli naplniť vrecúška....a tu je prvý... 

Adventný kalendár koník DALA RED

...prečo práve koník?

Koník je odpradávna milovaný snáď každým dieťatom - dievčatkom, či chlapčekom, starším, či úplne maličkým...hijó bolo tretie slovo, ktoré sa naučila moja dcérka:))... navyše už tisícročia sú kone opradené mystikou a čarami...a máme k nim veľmi blízko aj my slováci...veď drevený koník, ktorého vystrúhal otec, dedo bol mnokrát jedinou hračkou dieťaťa... a nakoniec je aj našim obľúbeným symbolom vianoc...

...a prečo je kalendár "večný"?

Je vyrobený z masívneho dreva s pevnou a hlavne bezpečnou konštrukciou...ľahučko ho postavíte, zakliknete a umiestnite kdekoľvek sa to Vám a Vášmu drobčekovi hodí...myslím, že kľudne prežije desaťročia a budú sa z neho tešiť  ešte ďalšie generácie...proste kalendár sa môže a budem veľmi rada, keď aj stane takou vašou malou rodinnou predvianočnou tradíciou:))

Adventný kalendár koník DALA BLUE

Adventné kalendáre boli môj spontánny nápad ako urobiť detičkám radosť a tento rok už konečne nekupovať čokoládové kalendáre v markete...ktoré, povedzme si, aj tak veľkým prekvapením pre deti nie sú...no a tieto novinky u nás doma, čestne prehlasujem, zaznamenali fakt veľký rozruch...nevyhla som sa asi stovke otázok, kedy mami? čo tam bude? koľko sa ešte vybúvam? bola som dobrá? atď.:))

Kalendáre sú v ponuke bez vrecúšok...pokiaľ ste trošku zručné maminy, môžete si ich vykúzliť aj samé...ak ale máte obrovský rešpekt pred šijacím strojom tak ako ja alebo máte málo času, môžete si tieto krásne vrecúška z režného plátna priamo na mieru zakúpiť u mojej sesterničky v galériii OriginalHomeBySasha ...

...vrecúška sú dosť veľké na to, aby sa tam zmestili prekvapenia pre dvoch aj viac nezbedníkov...no a čo v nich budeme mať my? no jasné, sladkosti nesmú chýbať ale teraz mám možnosť vybrať / aspoň skúsim / tie zdravšie:)) a neviem ako u Vás, hanbím sa to aj napísať na tento krásny web plný handmade vecí, ale u nás budú ukryté momentálne asi najkomerčnejšie postavičky - mimoni...ibaže by sa niekto ponúkol mi ich vyplstiť a zachrániť tak moju "handmade" česť? :))

...posledný z trojice a bezkonkurenčný favorit môjho detského tímu Adventný kalendár koník DALA RAINBOW

Tak a teraz to najlepšie...Vianočný čas je predsa o láske, o tom, že chceme urobiť radosť druhým... a tak sme s detičkami hodili o tom reč a rozhodli sme sa, že si necháme len jeden kalendár, o ktorý sa svorne podelia a ten druhý podarujeme a potešíme ďalšie dieťatko alebo detičky...hurááá ide sa súťažiť:)))

A aby bola veľká zábava a zúčastniť sa mohol naozaj každý, budú pravidlá veľmi jednoduché...od tejto chvíle až do stredy 21.10. do 24:00 hodiny je potrebné dole do komentárov v tomto žurnáliku napísať kratučký alebo aj dlhší veršík /ako budete mať chuť/ a použiť slovné spojenie "koník Dala", kľudne aj koníček, kôn atď. ako sa Vám bude hodiť....téma je neobmedzená... a to je všetko:))

Vo štvrtok 22.10. transparentne vylosujeme zo všetkých zúčastnených výhercu, ktorý si môže vybrať Adventný kalendárik aj s vrecúškami podľa svojej chuti...tak milí moji, pokiaľ máte vo svojej blízkosti dieťatko, vnúčatko, krstniatko alebo iné nezbedníčatko, poďme na to:))

"kde sa vzal, tu sa vzal,

pred krbom koník Dala stál,

vo vrecúškach mal sladkosti,

to bolo detskej radosti..."

Vaša SUE ♥

Storybrooke / Svadba chystaná s láskou ♥

$
0
0

Krásne veci sa dajú vytvoriť, aj keď človek nemá neobmedzený balík prostriedkov, ale namiesto toho šikovné ruky, kopu asistentov, dobré nápady a chuť vyrábať :)

Týmto sme sa riadili pri príprave svadby mojej najstaršej dcéry. Zhodli sme sa na tom, že sa nám najviac páči prírodný alebo vintage štýl, takže hlavným materiálom bola krajka, juta, bavlna a prírodniny.

     Dlho sme na SAShE pokukovali po prvom ročníku súťaže Moja handmade svadba a dúfali, že bude nejaké pokračovanie. A konečne sme sa dočkali :) Keďže priamo do súťaže sa dalo vložiť len zopár fotiek, tu máme celý proces, aj s prípravami od samého začiatku, cez vymýšľanie, vyrábanie, zdobenie, až po samotný úchvatný výsledok. Nech sa páči :)

Tak, pekne poporiadku...

     Svadobné oznámenie si snúbenci navrhli sami - samozrejme, nesmeli chýbať ich obľúbené ovečky :) Okrem oznámenia pripravili aj pozvánky, etikety na fľaše s pálenkou (tie sme ešte dozdobili špagátikom) a kartičky "moja rada novomanželom", ktoré boli nachystané v kútiku pred vstupom do sály, čakajúce na odborné rady a tipy od svadobčanov.

     Prvé, čo som dcére vyrobila, bol obal na zápisník - svadobný plánovač. Bolo treba mať všetko na jednom mieste, aby sme v tom neskôr, keď sa všetko kopilo, nemali chaos. Potom sme sa (po nekonečnom výbere z niekoľkých variácií) pustili do výroby pierok - z krajky, stužky, špagátu a gombíku. Vyrobila som aj škatuľku so svadobným motívom, kde sme pierka rovno odložili.


      Ďalšie na zozname boli srdiečka. Najmenšie s levanduľou ako darčeky pre svadobčanov a všetky zvyšné ako dekorácia, kde bude treba. Našila som ich síce už dlho dopredu riadnu kopu, keď sme ale pár dní pred svadbou počas vyzdobovania zistili, že sála je fakt dosť veľká, zohnali sme staré biele plachty a narýchlo vystrihovali a šili ďalej.

     Veľa inšpirácii si našla dcéra na internete - ako aj tieto origami srdiečka. Našli sme doma starú knihu, kde už pár strán chýbalo, tak nám aspoň nebolo ľúto ju takto zneužiť :) U veľa vecičiek, ktoré sme vyrobili, sme vlastne vôbec netušili, čo s nimi spravíme, kde ich dáme, ale ono to prišlo tak nejak samo. Týmito srdiečkami sme ozdobili konáre, ktoré sme si v sále "zasadili" do kvetináčov, na vyplnenie priestoru. Manžel so synom sa síce na nich poriadne doškriabali, kým ich dovliekli na miesto určenia (z lesa do kulturáku), ale pichliače skvelo poslúžili na pripevnenie srdiečok a krajkových mašličiek :)


      Staré vyradené stoličky sme na operadlách ozdobili jutovými mašľami s krajkou a starý poťah zakryli kruhmi z plachy, ktoré sme na ne pripevnili bielou stuhou a pre istotu - lepiacou pištoľou :) tú sme použili snáď na všetko :) Horšie to bolo potom s odstraňovaním, ale podarilo sa :)

     Na stoly sme pripravili jutové štóly s krajkou, ako vázičky dozdobené zaváraninové poháre a obyčajné sklenené svietniky sme oblepili krajkou.

     Ako menovky poslúžili kamene s kúskom krajky a menom písaným farbami na sklo.

     Svadobné poháre pre novomanželov, aj škatuľku na prstienky sme dozdobili podľa nášho vkusu :)

     Na vyplnenie prázdneho miesta na stene za novomanželmi sme vyrobili veľké slamené srdcia, ktoré do celej výzdoby skvelo zapadli. Na hlavný stôl sme zohnali kvetináč z brezového dreva, kde sa naaranžovali všetky kvietky - okrem gypsomilky a bielych chryzantém sme nekupovali nič - všetko nazbierali kamarátky na lúkach po celom okrese, prípadne doniesli zo záhrady :) Keďže bola svadba na začiatku augusta, našťastie to nebol žiaden problém. Teda okrem toho, že lúku, z ktorej bolo najviac úlovkov, začali kosiť deň po svadbe :) Našťastie sme to stihli :)

     Vchod do kulturáku vždy špatili radiátory na chodbe - takto elegantne sme ich zakryli zvyšnými obrusmi a pripevnili zvyšnými kameňmi, čo nám zostali z kvetináčov. Doplnením o starý bicykel a vedro s kvetmi sa zrazu z obyčajného vestibulu stal štýlový fotokútik.

     Najkomplikovanejší výmysel celej výzdoby - visiace vázičky zo žiaroviek. Problém prvý - kde zohnať staré žiarovky? Dcéra obvolala známych a pochodila elektrá a Jednoty a podarilo sa nám okolo 40 kúskov zohnať. Problém druhý - ako rozobrať žiarovku bez ujmy na zdraví (svojom alebo svojho okolia) a pritom ju nerozbiť? Na to sa vrhli druhá dcéra a syn, ktorým sa s pílkou, šrobovákom a neviem čím všetkým (alebo radšej nechcem vedieť) nakoniec podarilo premeniť žiarovku na úchvatnú vázičku :) Tie sme potom povešali po celej sále zo stropu, z pódia a všade, kde sa nám páčilo.

     Pohľad z pódia na sálu

     Ďalší priestor, ktorý sme potrebovali vyplniť, bola chodba k sále. Tu sme využili drevené štipce, ktoré sme predtým "očipkovali", a pripli sme s nimi fotky na konáre a na špagáty, ktoré boli naťahané na miestach, ktoré sme potrebovali zakryť. Ďalšie sme pripli do otvoreného kufra, ktorý stál na stolíku vyrobenom zo starých bedničiek. Kamarátka doniesla starý šijací stroj, ktorý vyhrabala na povale - keby sa náhodou hodil. Jasné, že sa hodil! Dokonca v šuflíku bola ihla s niťou, ktorú sme použili v strede večera na natrhnutú čipku na vlečke svadobných šiat :)

     Ďalší náš obľúbený kúsok bol rebrík, do ktorého sme poukladali dosky ako police a povykladali všelijaké vecičky.

     Dcérina najmilšia časť výzdoby - obraz z mapiek, ktoré ukazujú "príbeh" novomanželov - od zoznámenia, cez zásnuby, až po svadbu :)

     A takto to vyzeralo piatok pred svadbou - kopa kamošiek a akčných rodinných príslušníkov, každý sa zapojil, ako len vedel - bol to úžasný pohľad :)

     A aby som nezabudla na nevestu :) Šaty si objednala z internetu, poodpárala všetky flitre, dala preč saténovú mašľu, dali sa skrátiť a zúžiť, prirobili sa ramienka a ja som jej ešte dorobila jemné náušničky a náramok. A nikto ani nevedel, ako nízkonákladoví sme boli, pretože výsledný efekt vyzeral skvelo :)

 

     Celé chystačky vyžadovali veľa času a trpezlivosti, ale konečný efekt bol pre nás všetkých veľmi príjemným prekvapením. A tým, že sme si takmer všetko vyrobili sami, bolo zo všadiaľ cítiť lásku, ktorú sme do príprav vložili :) A stálo to za to!

A ak sa Vám naša svadba páči, môžete nám dať svoj hlas :)

http://www.sashe.sk/moja-handmade-svadba2?lp=5&lw=1#svadba-s-nadychom-vintage

Za každý jeden vrúcne ďakujeme ♥

 

 

 

 

 

 

 


cyntia.handmade / Jeseň/Zima na Sashe.sk

$
0
0

Ahojte :)

Dlho som sa tešila na prípravu nového žurnálu, ktorý bude ladený tak trošku v jesennom šate...Upršaná jeseň je už v plnom prúde a postupne sme všetci vymenili ľahké letné šaty za čoraz hrubšie svetre a jesenné kabáty, ktoré postupne opäť vystriedajú zimné. 

Jeseň mám rada...mám rada farebné pančušky, dlhé svetre aj gumáky...a rada sa počas jesenných večeroch túlam po Sashe.

Ako inšpiráciu na doplnenie jesenného a zimného šatníka Vám prinášam osem oficiálnych farieb tejto sezóny. 

Tak pekne po jednom, každý nech si už vyberie tú svoju naj farbu tejto jesene a zimy :)

 

*Forest Green*

Tmavá zelená farba. Najviac vynikne na veľkých hrubých pulóvroch alebo šik kabáte. 

náušnice, pančušky, parôžky, kabát

 

*Baby Pink*

Najnežnejšia z farieb tejto zimy. Výborne sa kombinuje so šedou a vynikne na kvetinových doplnkoch.

parta, náhrdelník, šál, náhrdelník

 

*Deep Blue*

Hlboká a podmanová tmavo modrá. Vyniká na rôznych materiáloch a je to skvelá voľba pri výbere výraznejších šperkov.

náušnice, kabát, batoh, šaty

 

*Winter White*

S jemnou bielou nikdy nič nepokazíte. Hrejivý biely sveter a biele doplnky su skvelou inšpiráciou na túto zimu.

nadkolienky, mikina, kabelka, prsteň

 

*Burgundy*

Nová červená. Ľahko sa kombinuje s rôznymi farbami a rozžiari každú z Vás.

sveter, čelenka, šaty, venček

 

*Sky Blue*

S jemnou ružovou sú to dve najnežnejšie farby sezóny. Ak nemáte chuť na zemité farby, svetlá modrá je veľmi osviežujúcou voľbou.

kabelka, vesta, náhrdelník, brošňa

 

*Mushroom*

Hnedá vo všetkých odtieňoch sa krásne kombinuje s ostanými zemitými odtieňmi ako aj s výraznejšími farbami. 

sveter, kabelka, čiapka, pončo

 

*Salmon Pink*

Najžiarivejšia farba sezóny. Môžete ňou prekvapiť na kabátoch alebo osviežiť celý outfit doplnkami v tejto farbe.

pončo, náušnice, šál, sukňa

 

A na záver malá inšpirácia ako to všetko v praxi kombinovať...

 

Krásnu a farebnú jeseň želám :)

Cyntia

 

Zdroj obrázkov mimo Sashe.sk: https://www.pinterest.com/

scrapatelier / ... zlato prší do klobúka!

$
0
0

Jeseň vo mne vyvoláva nostalgiu. Možno aj preto, že som septembrová. Možno aj preto, že rada spomínam na detstvo, na spoločné chvíle v lese s ocinom a následné tvorenie s maminkou. Počas jesenných prechádzok som milovala (aj stále milujem) šušťanie lístia pod nohami, červené líčka šípok, hladké tvary gaštanov v mojich dlaniach  a aj tú mokrú vôňu, jesennú, neopakovateľnú. Jeseň mám rada so všetkými jej hýrivými farbami a premenami počasia. 

Kedysi sme doma dlhé večery trávili s využitím prírodného materiálu, ktorý sme nazbierali. Ale to iste všetci poznáte - zvieratká z gaštanov či šišiek, girlandy z lístia alebo krajinky a domčeky z machu a podobne. 

V tomto roku sme sa so synom rozhodli, že si jesenné dekorácie vyrobíme sami (samozrejme, s výnimkou úžasnej textilnej tekvice od ReniJa, na ktorú ja nedám dopustiť).

Nazbierali sme dnes teda listy a relaxovali pri čajíku a maľovaní.

Je to len zopár kúskov, ale chytilo nás to a zajtra pokračujeme :)

Ako trávite jesenný čas vy?

Dinki / Paroháčik - so strihom.

$
0
0

Ahojte kočky, asi tri dni trvalo kým som dokončila môjho paroháča. Popri všetkých domácich prácach a malom šidielku to bola dosť fuška, ale keď mňa tvorenie tak veľmi baví a robí mi radosť niečo tvoriť. 

Pre šikovné žienky som sa rozhodla uverejniť strih. Ak sa Vám páči jeleň tak si skúste vyrobiť podobného.

HandmadeKnihy / A o tomto sú Handmade knihy!

$
0
0

Ahoj! Pekný deň všetkým na Sashe,

rád by som niekoľkými slovami, alebo skôr vetami predstavil o čom Handmade knihy sú a aká je ich krátka história.


Handmade knihy sú v dobe masovo tlačených komerčných titulov a ebookov, cesta späť ku knižkám, ktoré je radosť ohmatať, prečítať a vystaviť v polici ako zberateľský kúsok. Tieto knižky sú doma vyrobené, ručne zošité, či zospinkované. Prednosťou týchto knižiek je ich nápad, vyznačujú sa originálnou ideou, zaujímavým textom a príjemným spracovaním.

Knižky tlačím na kvalitné papiere a vytváram v tak nízkych nákladoch, že sa v podstate vždy jedná o autorské knihy.

 


Ako to vzniklo?

Zhruba pred dvomi rokmi som dostal ideu vytvoriť Personalizovanú knižku. Knižka, v ktorej hlavným hrdinom sa môže stať ktokoľvek z vašich blízkych (alebo kludne i vy sami).
To boli prvé kontakty s vytváraním kníh. Pri zákazkách som časom skúšal rôzne, väzby, snažil sa vylepšovať postupy, naučil som sa zalamovať texty, zlepšil sa v grafických programoch a skúšal rôzne spôsoby tvorby tituliek.

 

 



Dnešné Personalizované knižky už prešli redizajnom a sú, myslím si, kvalitnejšie aj po obsahovej stránke. Knihy vyrábam vo formáte A5. Obálka je tvorená z texturovaného papiera o hrúbke 240g, rovnakej hrúbky je i záložka. Listy knižky sú tlačené na nadotyk príjemný, štruktúrovaný papier, ktorého gramáž je 120g.

 

 



Handmade knihy však nie sú len o Personalizovaných knihách, naopak. V skutočnosti ide o takpovediac domáce vydavateľstvo, ktoré bude obsahovať tvorbu niekoľkých autorov. Vlastne ich počet nie je ničím ohraničený a sám som zvedavý, kde sa toto číslo zastaví. Na začiatok sú okrem personalizovanej knižky v ponuke ešte ďalšie z projektu Prekliaty spisovateľ.

  



A ja sa už teraz teším aké všelijaké knižky vám predvedieme a aké druhy personalizovaných no i autorských kníh vám čoskoro budem môcť ukázať. Nakoniec, veď už budúci týždeň pribudnú celkom nové knihy.

Vitajte vo svete knižiek, ktoré sú iné.

S pozdravom, vaše Handmade Knihy, vidíme sa čoskoro pri ďalšom žurnále :)
 

Navia / Tuhé dezodoranty od NAVIA (alebo ako som vyriešila svoje trápenie)

$
0
0

Ako už o mne moji priatelia vedia, snažím sa obmedziť syntetiku v kozmetike nielen u seba, ale aj u svojej rodiny a známych. Tak ako sme všetci svorne vymenili krémy, šampóny, pleťové vody, či pleťové masky za telu prirodzenejšie alternatívy, prišli na rad aj dezodoranty.

Dovtedy každý z mojej rodiny používal komerčné antiperspiranty. O tom, aký je rozdiel medzi dezodorantom a antiperspirantom píšem v inom článku. Ani ja som to dlho nevnímala ako niečo škodlivé, ale potom som sa tým zaoberala stále viac, čo ma doviedlo aj k výrobe vlastnej kozmetiky. 

Keďže mi záleží na tom, aby aj iní ľudia boli zdravší, robím osvetu a minule som nanútila jednej osobe (nebudem menovať, aj tak sa v tom nájde), že si spolu prečítame zloženie sprejového antiperspirantu známej značky, ktorý si práve kúpila. Prešli sme si, čo všetko obsahuje, ona zistila, že nevie identifikovať ani jednu z cca 30-tich zložiek, okrem AQUA (voda), a tak sa po našej debate naľakala, že keď sme sa o 2 týždne opäť stretli, povedala mi toto: „Odkedy si mi povedala o tých dezodorantoch, som si 2 týždne nedávala nič a celé 2 týždne smrdím...“ V tom čase som už finišovala s výrobou tuhých dezodorantov, tak som jej jeden dala na skúšku a bola fakt nadšená.


Strašne dlho som však pátrala po zložení, ktoré by bolo prijateľné pre moje telo, pretože s bežnými prírodnými dezodorantmi som vôbec nemala dobré skúsenosti.

Zistila som, že SÓDA BIKARBÓNA, ktorú s obľubou odporúčajú pre výrobu takých dezodorantov, mi spôsobovala to, že moje podpazušie bolo celé červeno-hnedé, citlivé a všetko to pálilo a svrbelo.

Ja som si to vtedy nefotila, ale pre ilustráciu to vyzeralo nejako takto: 

(zdroj: https://edc2.healthtap.com/ht-staging/user_answer/reference_image/11755/large/Underarm_rash.jpeg?1386671190)

 

Preto som sa snažila nájsť recept, ktorý by ju neobsahoval a skúšala som rôzne oleje, hydroláty, maslá, esenciálne oleje... A toto zloženie sa mi najviac osvedčilo:

  • žiadna nepríjemná reakcia
  • žiadna suchá pokožka
  • žiadne fľaky na oblečení
  • bez "ulepeného" pocitu v podpazuší
  • príjemná vôňa celý deň



Aké je zloženie:

CERA BELINA
Tento typ včelieho vosku v kozmetických výrobkoch zabezpečuje jemnú textúru, hodvábny vzhľad, zabraňuje kryštalizácii v zmesiach voskov, masiel a olejov. Nezanecháva „voskový“ pocit, ako pri použití bežného včelieho vosku.

ISOPROPYL MYRISTATE
Je to ester mastnej kyseliny – kyselina myristová. Je rastlinného pôvodu a v kozmetike sa používa ako rozpúšťadlo a nosič účinných látok. Zjemňuje a vyhladzuje pokožku, dobre sa vstrebáva, nezanecháva mastný film na pokožke.

CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDES
Je frakcionovaný kokosový olej. Má ľahkú textúru, na pokožke nezanecháva mastný film, neupcháva póry, zjemňuje a vyhladzuje pokožku.

POTASSIUM ALUM (Kamenec draselný – prášok)
Táto prírodná ruda (minerálna soľ) veľmi často používaná v BIO dezodorantoch pre svoje antibakteriálne vlastnosti. Okrem toho sa často používa aj v prípravkoch pre problematickú aknóznu pleť. Má adstringentné vlastnosti – mierne sťahuje póry a tým reguluje potenie.

TOCOPHEROL (Vitamín E)

ESENCIÁLNE OLEJE



Ako ho použiť:
Dezodorant sa nanáša v tenkej vrstve po osprchovaní na čisté podpazušie. Aj keď sa zdá byť tuhší, netreba veľmi pritláčať – radšej jemne naniesť.

Ak máte pocit, že jedno nanesenie počas dňa nestačí, môžete ho radšej použiť viackrát, ako keby Ste mali nanášať jednu hrubú vrstvu.

Mne stačí naniesť dezodorant ráno v tenkej vrstve, a ešte večer pred spaním. Nemám problém s mastným tričkom, ani so žiadnymi škvrnami, či lepkavým pocitom. Zatiaľ sa ani medzi priateľmi a rodinou (cca 15 ľudí) neobjavil nikto, kto by mal s týmto problém, ale netvrdím, že Vám sa to stať nemôže, nakoľko každý má iné zloženie potu.

Dezodorant sa vytláča rolovacím kolieskom na spodnej strane. 

 

Ako funguje:
Už podľa názvu vieme, že ide o dezodorant, teda nezabraňuje poteniu, čo je prirodzené pre ľudské telo. Zabraňuje však množeniu baktérií, ktoré vlastne spôsobujú zápach potu. O to sa postarajú najmä esenciálne oleje – tie boli zvolené podľa princípov aromaterapie, ktorej sa venujem.

Aj keď je pekná vôňa dôležitá, mne skôr išlo o to, aby každý esenciálny olej plnil svoju funkciu – teda pôsobil antibakteriálne, antifugálne, antisepticky a zabraňoval tak množeniu baktérií. Vôňa je až druhoradá.

Okrem toho dezodorant obsahuje aj kamenec, ktorý má antibakteriálne a adstringentné vlastnosti – mierne sťahuje póry a tým reguluje potenie. Nebráni teda telu robiť to, čo je pre neho prirodzené. Vaše telo sa tak naďalej môže bezpečne zbaviť odpadových a škodlivých látok, na rozdiel od antiperspirantov.

Čím dlhšie budete dezodorant používať, tým viac si telo zvykne na spoluprácu. Je možné, že spočiatku sa bude telo detoxikovať a bude potrebné sa častejšie sprchovať. Preto dajte svojmu organizmu čas. 

 

Ako sa skladuje:
Dezodorant odporúčam skladovať na tmavom, suchom a chladnejšom mieste, tak ako aj ďalšie naše produkty – nie v kúpeľni, ani na priamom slnku.

 

Ponuka tuhých dezodorantov:

LÍŠČIA NORA

Špeciálne navrhnutý pre môjho brata :-) Vôňa tohto dezodorantu je svieža, typicky bylinková, preto je vhodný pre mužov aj pre ženy

Pre tento dezodorant som zvolila kombináciu 4 esenciálnych olejov  – ČAJOVNÍK, CITRÓN, ROZMARÍN a TYMIÁN.


 

RANNÁ ROSA

Vôňa tohto dezodorantu je jemná, kvetinová s náznakom citrusov, vhodná najmä pre ženy.

Preto som pre tento dezodorant zvolila kombináciu 4 esenciálnych olejov – GERÁNIUM, LITSEA CUBEBA, LEVANDUĽA a BERGAMOT.


 

CHLADIVÝ VÁNOK

Vôňu tohto dezodorantu už veľmi dobre poznáte z letnej kolekcie výrobkov pod názvom Chladivý Vánok. Je svieža, chladivá s citrusovým podtónom, vhodná pre mužov aj pre ženy.

Pre tento dezodorant som zvolila kombináciu 3 esenciálnych olejov – MÄTA, LEMONGRASS (citrónová tráva) a EUKALYPTUS. 


Napadá Vás ešte niečo, čo by Ste chceli vedieť? Píšte :-)

SAShE.sk / Na návšteve: Lull – pohodlné veci, ktoré budete chcieť nosiť všade!

$
0
0

Časy, keď nám bolo jedno, čo máme na sebe v pohodlí nášho domova, sú dávno preč. Dnes aj medzi štyrmi stenami mnoho z nás hľadá nielen pohodlie, ale aj istú dávku štýlu. A práve takúto módu chce ponúkať značka Lull. Jej produkty nám robia radosť každý deň, keď chceme, aby nám bolo mäkkučko a teplučko. Zakladateľka značky Zuzana Bačkádyová vyštudovala síce Ekonomickú univerzitu, ale ako to býva zvykom, už počas vysokej školy pochopila, že práca v kancelárii nebude pre ňu. Začala rozmýšľať nad tým, čo by mohla robiť. Vzťah ku kancelárskej práci nemala, a pretože ju bavila móda, skúsila to tam. Po rôznych peripetiách, zmenách a skúškach sa usídlila v mestečku Šaštín-Stráže, kde nielen žije, ale má aj dielňu, v ktorej svoje modely vyrába.

Na značku Lull však nie je sama. S partnerom Edom to má spravodlivo rozdelené – každý sa venuje tomu, čo ho baví. Zuzana navrhuje a Edo sa stará o veci praktické. A zjavne im to funguje, pretože okrem značky majú spolu aj utešenú dcérku. Navštívte teda s nami nielen domov Zuzany a Eda, ale aj dielňu, kde všetko okolo značky Lull Loungewear vzniká.

Ako sa to teda celé začalo?

Chcela som župan a poprosila som vtedajšieho priateľa, aby mi nejaký kúpil. To, čo doniesol domov, bolo hrozné. Všetky župany v obchodoch boli na jedno kopyto. Rozhodla som sa teda, že si nejaký navrhnem sama. Pretože som nevedela šiť, našla som si krajčírku, ktorá mi vytvorila strih a následne ušila župan. Všetko teda vzniklo vďaka jednému županu.

Keď však budeme hovoriť o podnikateľských začiatkoch, tie boli celkom ťažké. Takmer nič som nevedela a keď sa na to pozriem spätne, tak to bolo aj dosť amatérske. Mali sme problémy s produkciou, pretože som si veci nechcela šiť sama. Zohnať dielňu, ktorá by nám šila veci kvalitne, bolo celkom umenie. Ďalším zásadným problémom boli látky. Stále som nevedela nájsť tie pravé. Nie je ľahké nájsť materiály, s ktorými človek dokáže na trhu konkurovať. Za posledné roky, ktoré spolupracujem s mojím partnerom Edom, sme si uvedomili, že ideálne bude mať vlastnú dielňu.

K jej vzniku prispela majstrová Zdenka, ktorá pracovala v dielni, s ktorou sme spolupracovali predtým. Tá dielňa však bola už na konci s dychom a Zdenka z nej teda odišla. To nám umožnilo otvoriť si našu dielňu, keďže sme potrebovali niekoho, kto ju bude profesionálne viesť, a to Zdenka zvláda veľmi dobre. Najskôr v nej bola iba ona, neskôr sme prijali ďalšie krajčírky. Tak sa to teda celé začalo.


Koľko odvtedy uplynulo času?

Je to asi päť rokov, čo sa tomuto projektu venujem naplno. Živí nás to a máme svoje zákazníčky, ktoré sa nám vracajú. Za ten čas sa nám podarilo vytvoriť si slušnú základňu. Momentálne som vo fáze, že mám z toho obrovskú radosť. Konečne sa nám podarilo prekonať prvotné problémy a už to ide tak, ako má.



Ako vznikol názov Lull?

Veľmi ťažko, rozmýšľala som nad ním asi mesiac. Oslovila som viacero ľudí, o ktorých viem, že sú kreatívni, ale nič z toho nevzniklo. Potom som sa obrátila na Petra Michalku a ten podľa mojich indícií vymyslel práve LULL. To mi hneď sadlo a bola som s tým spokojná. Znamená to pokoj, oddych a presne na to sú moje veci určené. Nie je to móda určená primárne von ani prehnane štýlová. Moje modely majú byť hlavne pohodlné, nositeľné, ale aj zaujímavé.

Aké boli tvoje dizajnérske začiatky?

Už ako malá som si napríklad navrhla sukňu a mama mi ju potom ušila. Mala som strašnú radosť z toho, keď sa niekomu páčila a pýtal sa ma, odkiaľ ju mám. Keďže mi však chýba technická zručnosť, tak som na veľa vecí prišla pozorovaním, skúmaním. Samozrejme, inšpirovala som sa aj značkami, ktoré sa mi páčili. Pretože som samouk, musela som študovať množstvo knižiek, ktoré sa venovali šitiu.

Ak je potreba, nechám si poradiť, lebo niekedy si nie som istá, či to, čo vymyslím, bude fungovať. Dávam si záležať na tom, aby veci sedeli, aby mali prepracovaný strih. Už odmalička som bola náročná na strihy a materiály. Na druhej strane som však typ človeka, ktorému sa veci veľmi rýchlo zunujú. S odstupom času však môžem povedať, že sú produkty Lull, pri ktorých si poviem, že obstáli skúšku časom.


Akým spôsobom pracuješ?

Všímam si ľudí a to, čo majú na sebe. Keď zbadám niečo zaujímavé, tak si to uložím a neskôr sa tým možno inšpirujem. Svoju predstavu si potom buď nakreslím, alebo popíšem Zdenke, čo by som chcela vytvoriť. Následne vyrobíme prototyp zo skúšobného materiálu. Potom nás čaká výber látok. Teraz to bolo ťažšie, lebo sme boli na veľtrhu a na výber toho bolo neuveriteľne veľa, preto je to skôr selektívny proces.

Treba vždy zvážiť veľa vecí, od ceny, zloženia až po to, že vzorky musím oprať, aby som vedela, ako reagujú. Touto selekciou sa dostanem k nejakému počtu, teraz to bolo, myslím, šesť látok, a potom začnem rozmýšľať, čo z nich vznikne. Navrhnem teda štyri, päť vecí z jedného materiálu a objednajú sa látky. Potom sa priebežne vyrába to, čo najviac ide. Je to super aj v tom, že nemám na sklade kopec vecí, a keď niečo nefunguje, viem aj dodatočne robiť zmeny.



Čo ťa inšpiruje alebo komu by si sa chcela priblížiť?

Už od začiatku ma inšpirovala anglická značka HUSH, ktorá vyrába veci na doma, a oslovila ma nielen svojimi produktmi, ale aj tým, ako boli prezentované. Momentálne však hľadám inšpiráciu všade možne, často aj tam, kde by to človek nečakal.

Máš nejaký produkt, ktorý ťa momentálne naozaj baví?

Teraz sa sústredím na kardigany. Veľa zákazníčok o ne malo záujem a aj nám často chodia reakcie, že veci, ktoré predávame, sú na doma príliš dobré. Tak sme si povedali – prečo to neskúsiť? Zmenili sme aj názov z Lull Homewear na Lull Loungewear, čo znamená nielen veci na doma, ale na voľný čas. V podstate naše modely môžeš nosiť kamkoľvek. Je to možno aj vďaka tomu, že tepláky už nie sú len športový doplnok, ale nosia sa aj bežne.


Aké boli začiatky s predajom?

Začiatky boli slabé. Prihlásili sme sa na český Code Mode a aj keď bola kolekcia podľa mňa z dnešného pohľadu nedotiahnutá, vybrali nás. Veľa ľudí nás tam spoznalo a tým pádom sa to trochu rozbehlo. Na Slovensku to trvalo trochu dlhšie, na SAShE.sk nám to tiež chvíľu trvalo a predajných trhov nebolo u nás až tak veľa. Akcie, ktoré pred rokmi boli, mali veľmi slabú úroveň. Išlo to pomalšie, ale postupne sa to rozbehlo.

Až posledné dva roky však máme aj normálny e-shop a veci sa konečne predávajú bez väčších komplikácií. Za to vďačím hlavne Edovi, ktorý sa o predaj stará. Komunikuje aj so zákazníčkami, ktoré na neho veľmi pozitívne reagujú, lebo je muž a ich to niekedy prekvapí. Vždy však pozitívne! Veľkým kampaniam v televízii alebo bilbordovým sa nevenujeme a ani nechceme. Nikam sa netlačíme a celé je to len o tom, že nás odporučia ďalej spokojné zákazníčky. Tak by sme to chceli aj nechať.


Na čom momentálne pracujete?

Aktuálne pripravujeme kolekciu jeseň/zima. Dokončujem návrhy, prichádzajú nám látky a pripravujeme fotenie. Máme okolo 60 – 70 produktov, takže výber bude bohatý a my sa na to naozaj tešíme.

Kam by si chcela značku LULL posunúť?

Bola by som rada, ak by sme sa rozšírili v rámci Európy. Zatiaľ sme nič také neiniciovali, lebo sme sa na to ešte necítili. Európske veľtrhy sú trochu iný level, ale dúfame, že do piatich rokov sa nám podarí niečoho podobného sa zúčastniť a naše veci sa budú predávať aj inde ako v Čechách a na Slovensku.

Rada by som časom mala svoje veci aj vo vlastnom kamennom obchode alebo showroome, kde by sme sa prezentovali. Tiež by som rada rozšírila svoj tím o ďalších návrhárov, lebo už mám pocit, že na to niekedy nestačím. Nechcela by som stratiť spojenie s mladou generáciou a pokiaľ budeme fungovať, rada by som dala šancu aj niekomu inému. Stále však chceme robiť mäkučké, dobré veci. 

--

Nestačilo vám Lull? Prečítajte si o ich procese nákupu a výberu látok, z ktorých šijú. Alebo si pozrite ich novú kolekciu, ktorú nájdete v ich galérii. 

dobryobchod / Dobrý obchod na SAShE

$
0
0

Počas predvianočného obdobia sa bude na SAShE diať niečo nové. Niečo čarovné, čo by sme si veľmi priali, aby sa podarilo. Dlho sme hľadali projekt, ktorý by pomohol spojiť veľkorysosť, štedrosť a srdečnosť SAShE ľudí s potrebou ľudí, sú na našu pomoc odkázaní.

Otvoríme na SAShE Dobrý obchod!

Dobrý obchod je spoločný projekt dvoch sesterských portálov - SAShE.sk a Dobrá krajina. Ak ešte nepoznáte Dobrú krajinu, dovoľte nám ju v krátkosti predstaviť. 

Dobrá krajina je darcovský portál Nadácie Pontis, funguje od roku 2009 a vďaka nemu pomáhajú tisícky darcov dennodenne bojovať proti chudobe, chrániť prírodu, odhaľovať korupciu či pomáhať zdravotne znevýhodneným ľudom. Prostredníctvom Dobrej krajiny môžu slovenské neziskové organizácie žiadať o finančný príspevok na konkrétny projekt.

V súčastnosti je na Dobrej krajine viac ako 50 neziskových organizácií a občianskych združení, ktoré žiadajú o príspevky na rôzne projekty, napríklad na plat pre art-terapeutov do autistického centra, či nákup raňajok pre ubytovňu. Všetky tieto projekty sa aktívne snažia spraviť Slovensko lepšou krajinou na život. A to je snaha, za ktorú sa radi postavíme.

 

Jednoducho povedané a zhrnuté:

SAShE je miesto, kde môžu ľudia predávať svoje ručne robené výrobky

+

Dobrá krajina je miesto, kde môžu neziskové organizácie žiadať o finančný príspevok na svoje projekty

=

Dobrý obchod je priestor pre neziskovky, kde môžu ponúknuť svoje (alebo darované) ručne vyrobené predmety a získať tak finančné príspevky na svoje aktivity

 

 

Ako funguje Dobrý obchod?

V spolupráci s Dobrou krajinou sme starostlivo vybrali zatiaľ päť pilotných neziskoviek, ktoré ponúkajú výrobky v Dobrom obchode.

V ponuke Dobrého obchodu sa nachádzajú vecičky, ktoré boli buď vyrobené v chránenej dielni neziskovej organizácie alebo boli venované Donorom z radov autorov na SAShE.sk.

V Dobrom obchode nakupujete rovnako, ako v inej galérii na SAShE.sk s tým rozdielom, že kúpou vecičky z Dobrého obchodu prispievate vami vybranej organizácii a to plnou sumou ceny výrobku, keďže tento predaj je oslobodený od provízneho systému SAShE.sk.

Vaše peniaze za vecičku z Dobrého obchodu putujú na zbierkový účet Dobrej krajiny, ktorá ich pripíše na kontá jednotlivých neziskoviek a ich projektov. Tieto peniažky poputujú teda na konkrétny projekt danej neziskovky. V detaile každého výrobku nájdete informácie o neziskovke a jej konkrétnom projekte, na ktorý prispievate.

Vaše príspevky sa navyše zobrazujú priamo na stránke Dobrej krajiny. Na podstránke konkrétneho projektu, ktorému ste prispeli nájdete v záložku Darcovia a v nej bude uvedené - Dobrí ľudia zo SAShE.sk. A to ste aj vy!

Za váš príspevok dostanete okrem šikovnej ručne robenej vecičky aj dobrý pocit :)

V prípade, že by ste chceli neziskovke poslať extra peniažky a teda prispieť im vyššou sumou, ako je cena vecičky v Dobrom obchode, môžete pri platbe prevodom jednoducho poslať vyššiu sumu. Nezabudnite ale uviesť variabilný symbol, aby sme vedeli správne spárovať váš príspevok. Zároveň môžete prispieť aj priamo na stránke Dobrej krajiny!
 


Kto predáva v Dobrom obchode?

Dobrý obchod je pre nás novinka, nič podobné sme na SAShE ešte nerobili a preto začíname zľahka, podporou piatich neziskoviek: autistické centrum Andreas, zariadenie pre hlucho-slepých Maják, združenie telesne postihnutých Nezábudka, Plamienok - starostlivosť o nevyliečiteľne choré deti a ich rodiny, OZ Púpava a Detský domov v Kolárove.

Veríme však, že Dobrý obchod sa stane stabilnou súčasťou SAShE a spoločne takto budeme môcť dlhodobo podporovať tých, ktorí to potrebujú. Na to budeme potrebovať pomoc kupujúcich a predajcov zo SAShE.sk.

 

Ako môžem pomôcť? 

Ak vás naša iniciatíva oslovuje a chcete sa zapojiť, máte hneď niekoľko možností.

Ako kupujúci - jednoducho si vybrať  nejakú peknosť z Dobrého obchodu, zakúpiť si ju a venovať tak peniaze konkrétnej neziskovke. Je to veľmi fajn aktivita, vy získate peknú vecičku a neziskova získa peniažky, ktoré tak nutne potrebuje pre svoje fungovanie a pomoc ľuďom.

Ako predajca - stať sa donorom jednej z neziskoviek na Dobrej krajine a umožniť jej tak vstup do Dobrého obchodu. V preklade to znamená venovať jej svoje výrobky, aby mala čo ponúknuť v Dobrom obchode, keďže nie každá neziskovka má chránenú dieľňu, kde môže vyrábať vlastné produkty.  V tejto fáze napríklad čaká na svojho Donora Centrum pre hlucho-slepých Maják, s projektom: "Darujme hlucho-slepým farebný život." Viac info, ako sa stať Donorom nájdete tu

                                   

Ako podporovateľ - šírením informácií o Dobrom obchode, napríklad zdieľaním tohto žurnálu.

Ako dobrovoľník - neziskovky zapojené do Dobrého obchodu potrebujú aj dobrovoľnícku pomoc. Pomôžeme vám sa s nimi skontaktovať. 

Tak čo, zapojíte sa? :)

---

 

Toto je teda prvých päť neziskových organizácií, ktoré sú súčasťou Dobrého obchodu a výrobky, ktoré v ňom ponúkajú:

 

Andreas n.o., autistické centrum - Projekt: "Bez rodičov, pre rodičov"

V Dobrom obchode ponúkajú vecičky z vlastnej dielne, napríklad vianočné ozdoby, pohľadnice a prekrásne keramické magnetky

 

Maják n.o., zariadenie pre hlucho-slepých - Projekt: "Darujme hlucho-slepým farebný život"

Zatiaľ čaká na svojho donora zo SAShE.sk!  Ako sa ním môžeš stať?

 

OZ Nezábudka, združenie telesne postihnutých - Projekt: "Nezábudka"

V Dobrom obchode ponúkajú vecičky z vlastnej chránenej dielne, napríklad pohánkové vankúšiky alebo medovkové vrecúška do šatníka

 

Plamienok n.o., starostlivosť o nevyliečiteľne choré deti a ich rodiny - Projekt: "Darujme rodinám stratené slnko"

V Dobrom obchode ponúkajú vecičky, ktoré dostali od SAShE Donora. Plamienok totiž nemá svoju vlastnú dieľňu a preto potreboval pomoc od Donora. Donorom Plamienku je  redakcia SAShE.sk a autor Cherryjanka, ktorí venovali Plamienku 80 kusov balíčkov s prekrásnymi vianočnými orieškami.

 

OZ Púpava a Detský domov v Kolárove -  Projekt: "Pripravme domovákov do života

V Dobrom obchode ponúkajú vecičky, ktoré dostali od SAShE Donora. Púpava nemá svoju vlastnú dieľňu a preto potrebovala pomoc od Donora. Donorom Púpavy je autor Lobelia, ktorá venovala 15 kusov inšpiratívnych náhrdelníkov a 15 kusov inšpiratívnych náramkov zo svojej dielne.

---

Beh na dlhú trať

Ako sme už spomínali, Dobrá krajina v súčasnosti zahŕňa viac než 50-neziskoviek a cieľom Dobrého obchodu je pomôcť viacerým z nich. Postupne budeme predstavovať ďalšie dôsledne zvolené neziskovky, ktoré budú prostredníctvom SAShE hľadať svojho Donora z radov autorov a zákazníkov z radov Kupujúcich.

Aj už zapojené neziskovky budú potrebovať ďalšie výrobky do svojej ponuky v Dobrom obchode. Priebežne sa teda ako autor môžete stať Donorom ktorejkoľvek zapojenej neziskovky a kupujúcim v Dobrom obchode. Veríme, že takýmto systémom dokážeme dlhodobo a zmysluplne pomáhať tým, ktorí robia veľa pre znevýhodnené skupiny a sú odkázaní na našu finančnú podporu.

---

 

Linky na viac informácií

O projekte Dobrý obchodhttp://www.sashe.sk/dobryobchod?new&text=o-nas

Časté otázky a odpovede: http://www.sashe.sk/dobryobchod?new&text=caste-otazky-a-odpovede

Info pre predajcov, ktorí by sa chceli stať Donormi: http://www.sashe.sk/dobryobchod?new&text=ako-sa-stat-donorom

Info pre neziskovky, ktoré by sa chceli zapojiť: http://www.sashe.sk/dobryobchod?new&text=ako-sa-mozu-zapojit-neziskovky

---

 

Kontakt

Prosím, kontaktujte nás vnútornou poštou - klikom na link "Kontaktovať predajcu" priamo v galérii DobryObchod


anda.k / Paličkovaná čipka na Slovensku - krátka história

$
0
0

„ Původně pletlo se po celém Slovensku a nebylo snad ani jedné
ženské ruky, jež v prázdné chvíli nebyla by se uchopila klepaní,
aby jimi vytvořila spanilou - čipku nebo mrežku k svému rouchu.“
Marie SMOLKOVÁ, BÍBOVÁ, R. 1908

Kto a kedy prvýkrát zaplietol nitky na drievkach do tých úžasných pavučín?

Vieme doložiť prvé písomné zmienky o čipkách na Slovensku, ale presný dátum začiatku paličkovania v našich končinách nepoznáme.

Staré čipkárky z Hontu vravievali, že paličkovať sa naučili  od svojich matiek a pletenie čipiek   bolo u nich „ od prvotku sveta“.
                                                 V okolí Zvolena napríklad ctili sv. Annu, babku Pána Ježiša, ako patrónku čipkárok. Podľa tradície  sv. Anna plietla čipky.
Na Liptove sa k paličkovaniu viaže mariánsky kult. Na svätomariánsky večer, kedy bola akákoľvek práca hriechom, dokonca i pradenie, ktorým by „ Panne Márii zapriadli vlasy“, paličkovanie sa naopak považovalo za vhodnú prácu.

V inventároch slovenských dedinských kostolov v Liptove, na Orave, Trenčianskej a Nitrianskej župe nachádzame zmienky o čipkách zo začiatku 16. storočia. Sú to výhradne zlaté a strieborné čipky. V 18. storočí sú čipky bežne rozšírené a sú biele alebo bielené. Z roku 1637 máme v testamente levočskej meštiackej rodiny najstarší záznam o používaní čipiek na šaty a bytový textil. Čipky v tej dobe boli zlaté a strieborné, často sa používal aj hodváb a bavlnené biele alebo čierne nite.
Najstaršími čipkárskymi strediskami boli banícke osady okolo Banskej Štiavnice, B. Bystrice, Kremnice a Prešova, kde sa čipky preukázateľne robili už začiatkom 17. storočia. Obyvatelia tu boli veľmi chudobní, lebo príroda neposkytovala veľa možností pre poľnohospodárstvo. Keďže ženy nemeckých prisťahovalcov vedeli paličkovať, ďalej tieto svoje zručnosti rozvíjali a predávali znalosti ďalej. Ale nemyslite si, že na tom čipkárske  rodiny zbohatli. Výnos im stačil sotva na prežitie, pričom v zahraničí sa v tom čase vyvažovali ručné čipky zlatom.


Dokonca museli platiť ročný poplatok, aby nemuseli ísť do služby, lebo čipkárstvo sa považovalo za tzv. ľahkú prácu (Kremnica 1676).
Čipky boli neprehliadnuteľnou a výraznou súčasťou krojov a nemali len ozdobnú funkciu, ale hlavne praktickú, využívali sa na miestach, ktoré boli namáhané, napríklad okolo krku, rukávova  v miestach prišitia, kde boli vystavené najväčšiemu zaťaženiu pri nosení. Nedá sa nespomenúť ich široké praktické využitie v čepcoch, bez ktorých sa vydaté ženy nezaobišli. Žena počas šestonedelia bola v priestore ohradenom kútnicou (kútna plachta) a von mohla sa pozerať len cez malý otvor, v ktorom bola všitá čipka. Časté bolo používanie čipiek na rôznych bytových dekoráciách (obrusy, dečky, posteľné oblečenie, plachty a pod.).



S nástupom priemyselnej revolúcie aj čipky začali robiť stroje.  Možno by toto odvetvie domáckej výroby celkom vymrelo so starými čipkárkami, keby nezaujali na prelome 18. a 19. storočia etnografov a iných národných buditeľov. V tejto súvislosti veľkú úlohu vykonali napr.  A. Kmeť., P. Socháň  a dve učiteľky z Prahy – M.Smolková a R. Bíbová, ktoré čipky v Čechách a na Slovensku zmapovali a zakreslili. Aj vďaka nim sa zachovali mnohé tradičné vzory. Ale slovenské ženičky boli také zručné, že zaujali mnohé medzinárodné poroty a získali vysoké ocenenia (Grand Prix na svetovej výstave vo Viedni v roku 1873 a 1897 a v Paríži, svetová výstav v USA 1904 a iné významné ocenenia pre regionálne čipky). Slovenské a české čipky sú výnimočné aj tým, že sa v nich prelínajú zapadoeurópske  a východoeurópske (pásiková) vzory a sú často pestrofarebné.  Mnohé čipky sa predali až do Turecka, Ameriky, celej Európy a možno aj ďalej. A tak keď nájdete niekde v múzeu čipky často označené ako ruské, české alebo maďarské, ale vám známe z truhlice starej mamy, je možné, že ich skutočne robil niekto z vašich predkov.

V medzivojnovom období začala textilné remeslá dvíhať z prachu Ema Marková. Úspešná právnička sa rozhodla venovať svoje úsilie zachovaniu ľudovej kultúry,  patrila medzi spoluzakladateľov ÚĽUVu (1945). Našla niekoľko starých čipkárok, tie zaškolili nové, často  mladšie a tie poslala do starých centier paličkovania, aby obnovili tradície. V roku 1962 vydala Knihu Slovenské čipky, publikáciu, ktorá podrobne mapuje, vysvetľuje a učí všetko, čo treba o čipkách na Slovensku vedieť.

Odvtedy sa začalo paličkovanie pomaly zobúdzať a dvíhať. Dnes máme niekoľko desiatok klubov paličkovania v rôznych mestách, každoročne organizujú výstavy, súťaže, kurzy, trhy a mnoho iných podujatí.
Výrobky z paličkovaných čipiek zaujmú na prvý pohľad. Dnes sa touto technikou robia obrazy, šperky, klobúky, veľké i malé bytové dekorácie. Textilní výtvarníci čoraz častejšie vo svojej tvorbe využívajú staré tradičné techniky  a vytvárajú  originálne  veci, ako napríklad mreže a sochy. Mnohokrát  čerpajú zo vzorov, ktoré sú desiatky až stovky rokov staré, ale predsa zaujmú aj v dnešnej modernej dobe.



Literatúra:
1. MARKOVÁ, E. Slovenské čipky. Bratislava: Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry. 1962, 276 s.
2. SMOLKOVÁ, M., BÍBOVÁ, R. Krajky a krajkářství lidu slovanského. Praha: 1908, 47 s

Titulná fotka: Rekonštrukcia pásikovej čipky z kňazskej alby ( oblasť Sliača, 1896), vzor zakreslený R. Bíbovou, realizácia autorka

Nabudúce si niečo povieme o typoch slovenských čipiek. Možno tam nájdete aj tie, ktoré robili vaše staré mamy.

PokoLoko / Návod na jesenné pančuchy

$
0
0

Ako možno viete, naše motto znie "Ručne potláčané celonožky s nápadom" a preto sme sa rozhodli, že sa ho pokúsime preniesť aj do série článkov - návodov. Ukážeme si v nich preto, ako si môžete vytvoriť  zaujímavé, originálne a ručne potláčané vzory na vaše pančuchy (samozrejme to môže byť aj iný kus odevu) a to všetko v domácich podmienkach. Kedže máme jeseň v plnom prúde, dnes si ukážeme ako si vyrobiť  pančuchy plné lístia.

Pár užitočných rád na začiatok: dbajte, aby ste nemali zádery či iné ranky na rukách aby ste si pančuchy nepoškodili skôr ako si ich oblečiete. Hrany na predmetoch, ktoré prídu do kontaktu s pančuchami by mali byť zaoblené. Pančuchy alebo iný potláčaný textil pred nanášaním farby odchlpte pomocou lepivého valčeku.

Čo budeme potrebovať?

  • pančuchy (my sme si zvolili hrubšie bavlnené, sviežej oranžovej farby)
  • pásku na potrubie (taká lesklá a strieborná)
  • nožnice
  • vykrajovač v tvare lista (dostať v papiernictve)
  • odchlpovací valček
  • pás hrubšieho kartónu (rozmer približne 50x8 cm)
  • farbu na textil (my sme zvolili čiernu)
  • štetec

A teraz ku samotnému postupu.

Z lepiacej pásky si nastriháme štvorčeky. Tie musia byť dosť veľké aby sa na ne zmestil vzor, ktorý budeme vykrajovať, plus nejaký ten centimetrík naviac. Čím bude okraj väčší, tým menšie bude riziko že si pančuchy zašpiníme farbou mimo vzoru. Vykrajovačom si vytvorte nalepovacie šablónky. Tie budeme lepiť na pančuchy. Práve kvôli vykrajovaniu je potrebné použiť tvrdšiu pásku na potrubie. Jej hlavnou výhodou je, že začne lepiť až po odňatí ochranného papierika. Klasická páska by sa nám lepila na vykrajovač, trhala a výsledok by nebol taký presný. 

Pančuchy teraz natiahneme na kartón. Čím je kartón hrubší, tým lepšie. Kedže pančuchy sú elastické, mohli by nám ho ohnúť a tým sťažiť prácu. Keď máme pančuchy nachystané, prebehneme ich odchlpovacím valčekom a odstránime tak prach prípadne iné nečistoty.

Vystrihnuté šablónky z lepiacej pásky nalepte na pančuchy, podľa toho kde chcete mať potlač. V tomto kroku sa fantázii medze nekladú :). Na každý kúsok potlače budeme potrebovať jednu šablónku. Teoreticky je možné použiť jednu aj na viacero potláčaní, ale tu hrozí nebezpečenstvo znečistenia pančušiek zvyškovou farbou.

Štetcom "ďobkujte farbu" vrámci šablónky. (štetec so svojimi štetinkami  sa dostane aj medzi vypletené stĺpce na pančuche) Treba dávať pozor, aby sme nezašli štetcom mimo. Takáto farba sa z textilu už ťažko odstraňuje.

Keď sme hotoví, necháme pančuchy a farbu voľne vyschnúť alebo vyfénujeme na miernom stupni (aby sa lepidlo z lepiacej pásky nezažralo do pančuchy). Keď je prvá strana vysušená, môžeme týmto istým spôsobom urobiť druhú stranu pančúch. Po dokončení druhej strany pančuchy oblečieme, vybehneme von a tešíme sa z originálneho odevného doplnku :)

SAShE.sk / Kvetinová nádej pre Ivanku

$
0
0

Pred nedávnom nás oslovila Ivanka Danišová s prosbou, aby sme na SAShE zverejnili jej príbeh a jej Kvetinovú kampaň pomohli jej tak v získavaní finančných prostriedkov na operáciu, ktorá zrekonštruuje jej tvár, lebku a zmysly. Ivanka má na získanie financií už len 4 týždne. Tento príbeh je silný a inšpiratívny, Ivanka je krásne, silné žieňa a my sme sa rozhodli podporiť ju na SAShE.

Ivankina odhodlanosť nepoddať sa svojej diagnóze oslovila aj SAShE predakyňu Hogo Fogo, ktorá jej pomohla pomohla vytvoriť Kvetinovú kampaň. Vytvorila pre ňu dúhové, kvetinové čelenky, ktoré symbolizujú Ivankinu nádej a a krásu jej sily. Ivanka sa fotila spolu so svojou sestrou Monikou Danišovou.

Prečítajte si jej príbeh, zdá sa byť dlhý, ale nedokázali sme z neho vymazať ani jedno slovíčko. Ak sa jej rozhodnejte pomôcť, nájdete všetky potrebné informácie a čísla na konci tohto žurnálu. A ak si tento príbeh len prečítate, možno pomôže on vám. 

vľavo Monika, vpravo Ivanka

http://www.youtube.com/watch?v=VOTBvdJQiPA


Mladá Slovenka Ivanka Danišová potrebuje na jeseň podstúpiť druhú mimoriadne náročnú tzv. kraniofaciálnu operáciu (operáciu časti tváre a lebky) Bude prvou európskou pacientkou , ktorá podstúpi v USA mnohohodinovú rekonštrukčnú chirurgickú operáciu vrodenej vývojovej chyby tváre a lebky - tzv. Goldenharovho syndrómu. Predpokladané náklady na túto komplexnú operáciu s nevyhnutnou účasťou viacerých medicínskych špecialistov sa však šplhajú do výšky neuveriteľných 185-tisíc dolárov. Ivanke ostávajú už len 4 týždne na ich získanie, no nevzdáva sa.

Ak by sme mali dvoma slovami opísať tmavovlásku Ivanku Danišovú, ktorej neobyčajný príbeh pred pár mesiacmi spoznalo Slovensko i Spojené štáty, boli by to tieto: „chodiaca nádej”. Už krátko po pôrode lekári nad novorodeniatkom - jedným zo sestier, trojčiat - vyniesli krutý ortieľ - do troch mesiacov zomrie. Hoci jej dve sestry Janka a Monika sa narodili zdravé, Ivanka prišla na tento svet s vážnym a mimoriadne zriedkavým ochorením. Spolu s jej milovanými sestrami Jankou a Monikou sú ako jedna duša. Vzájomne ich spojilo puto neskutočnej lásky a súdržnosti. Hoci sú trojčatá, každá je iná a jedinečná. Sú jej slnkom, osvetľujú jej túto náročnú cestu a vie, že v ťažkých okamihoch vždy môžem skloniť hlavu na ich plece. Delili sa o skvelých starých rodičov, domov, oslavy, sesterské pohromy, tajomstvá, ktoré sme si uchovávali do tajných šperkovničiek. Sestrám vďačí za to, že jej nedali pocítiť, že je fyzicky iná, menejcenná. Naopak, vštepovali do nej hodnoty, ktoré si v sebe nesie dodnes a dokáže vďaka nim kráčať za všetkým, čo si zaumieni. Sestry boli na ňu odjakživa veľmi prísne a nikdy jej nedovolili, aby sa ľutovala a vzdávala, hoci si myslela, že niečo je nemožné. Zo srdca im je vďačná za to, že v nej vypestovali tú odvážnu a nebojácnu Ivanku, ktorá sa nikoho a ničoho nebojí. Práve preto dnes dokáže bojovať za svoju nádej v Amerike, za nádej návratu do normálneho života.

Ivanka

Takzvaný Goldenharov syndróm združuje vývojové chyby viacerých orgánov: má množstvo rôznych poddiagnóz, od ráštepu pery, rázštepu chrbtice až po malformáciu tváre - jednej polovice alebo oboch častí. Ľudia s touto diagnózou navyše od narodenia trpia vážnymi ochoreniami srdca, obličiek, pľúc či onkologickými ochoreniami. Vrodené ochorenie spôsobilo v Ivankinom prípade malformáciu pravej časti tváre s nedovyvinutými lebečnými kosťami - sánkovou, spánkovou a lícnou kosťou. Ochorenie mladej žene poškodilo aj srdce, trpí ojedinelou srdcovou arytmiou s náročným priebehom a má za sebou 4 katetrové operácie srdca. Okrem toho prekonala leukémiu. Hoci lekári Ivanke nedávali takmer žiadnu nádej na prežitie a neskôr bojovala s predsudkami, vďaka nesmiernej láske jej nebohej milovanej mamičky a vlastnej húževnatosti vyrástla v nadpriemerne inteligentnú, dospelú mladú ženu. Ivanku to však nepoložilo. ,,Zaumienila som si, že všetkým dokážem, ako hlboko sa vo mne mýlia, keď si mysleli, že nič v živote nedosiahnem”. . Možno si poviete - aký život môže mať človek s takýmito závažnými ochoreniami? Stojí vôbec za to žiť, keď od narodenia prechádza doslova peklom a musí znášať toľko fyzickej i psychickej bolesti?

Z pozoruhodnej dvadsaťsedemročnej mladej ženy však vyžaruje taká pozitívna energia a radosť zo života, aké chýbajú i u väčšiny zdravých ľudí. Prekvapí vás, že navzdory ťažkému celoživotnému fyzickému postihnutiu je to veselá, dôvtipná osôbka, ktorá sa nevzdala, neopustila ani nezatrpkla, ale odhodlane kráča za svojimi snami. Napriek tomu, že ju kedysi nechceli prijať do normálnej školy, pretože by vraj bola pre ostatné deti traumou, vďaka svojej nezlomnosti a odhodlaniu sa jej podarilo získať doktorát z práva a spromovať s červeným diplomom!

Ivanka Danišová si toho za svoj mladý život vytrpela toľko, že by to nestačilo ani na desať životov. Táto výnimočná žena napriek úskaliam osudu miluje svoj život a nie je ochotná zmieriť sa s ortieľom, ktorý nad ňou mnohí vyriekli. Celý doterajší život snívala o tom, že moderná medicína, jej vráti to, čo považujeme za samozrejmé: symetriu tváre, sluch. Potom prišlo trpké poznanie pravdy: v celej Európe nie je pracovisko, ktoré by sa podujalo riešiť komplexnú operáciu Ivankinej tváre, lebky a vnútorného ucha. Žiadne európske pracovisko nemá totiž s takýmito malformáciami dostatočné skúsenosti. Jedinou nádejou je pracovisko v Clevelande v USA. Americkí špecialisti však považujú Ivankin vek za hraničný, kedy sú ešte schopní operáciu zrealizovať. Preto Ivanka bojuje aj s časom.

Monika a Ivanka

Príliš neskoro
„Pamätám si, keď mi lekári po prvýkrát oznámili skutočnú pravdu o tom, s akou diagnózou vlastne súperím. Nechápala som, prečo práve JA. Všetko, čo som doposiaľ prežila za svojich 26 rokov sa vyparilo ako hmla. Môj každodenný režim, úlohy, povinnosti, úsilie a ambície - všetko muselo ísť bokom. Odrazu to stratilo svoj význam. Môj život sa zredukoval na jediné - boj o nádej mať normálnu tvár a zmysly . Mojim najväčším nepriateľom nebola leukémia, s ktorou dodnes zápasím. A ani štyri náročné kardiologické, ablačné operácie srdca. Čakal ma boj o to, aby mi lekári dali vôbec šancu na vyriešenie môjho kraniofaciálneho problému.

Za skutočnosť, že u mňa americkí odborníci vôbec môžu o dôležitej kraniofaciálnej operácii uvažovať, vďačím aj slovenským, dánskym a českým lekárom, ktorí sa doposiaľ podieľajú na úspešnom riešení mojej onkologickej a kardiologickej diagnózy. Kraniofacialna operácia v Ivankinom prípade vyžaduje spoluprácu rozsiahleho tímu slovenských a amerických odborníkov (okrem kraniofaciálnych chirurgov a anesteziológov je nutný aj plastický chirurg, oftalmológ, otorinolaryngológ, kardiológ, onkológ a i.) Nie je preto prekvapujúce, že náklady na takúto komplexnú operáciu a následnú viactýždňovú liečbu sú skutočne astronomicke v šestcifernom vyjadrení v amerických dolároch.

Vzhľadom na zriedkavosť a komplexnosť chirurgickej rekonštrukcie pacientov s takouto vývojovou anomáliou existuje vo svete jediné centrum s dostatočnými skúsenosťami – v univerzitnej nemocnici v Clevelande v štáte Ohio v USA. Pre úspech operácie je kritický aj vek pacienta – pre Ivanku je to doslova o 5 minút dvanásť.

Životná križovatka a pátranie
Ivankina milovaná mama v dcére našťastie vypestovala odvahu, chuť žiť, nemiznúci elán a odhodlanosť za každú cenu kráčať za svojimi snami. Húževnatá mladá žena tieto dary využila aj vo chvíli, keď sa jej vtedy v priebehu pár sekúnd zrútil život. ,,Moja milovaná mamička bola tá najúžasnejšia duša na tejto planéte. Bola to odvážna žena s krásnou dušou a srdcom plným lásky. Je môj životný vzor, naučila ma nestrácať nádej a bojovať zo všetkých síl, aj keby sa proti mne spriahol celý svet a nikto neveril, že prežijem. Moja mamička to dokázala - vzoprela sa verdiktu lekárov a vedela, že prežijem, napriek tomu, že lekári mi po narodení nedávali ani tri mesiace života. Je pre mňa všetkým i keď už iba v mojich myšlienkach. Vďaka nej mám silu a energiu na to, aby som túto životnú skúšku zvládla a išla za svojim snom.,, Raz mi povedala, aby som to, s čím som sa narodila, premenila na svoju jedinečnosť, na svoje silné stránky. Vedela, že moja cesta životom bude veľmi náročná, ale verila mi. Verila, že svoj ťažký boj raz vyhrám a stanem sa nádejou a vzorom pre ďalšie deti, ktoré budú rovnako ťažko skúšané životom ako ja. Bol to náš spoločný boj, pretože vďaka nej zo mňa vyrástlo odvážne a ctižiadostivé dievča a neskôr žena, ktorá ide za svojim cieľom. „V ten osudný deň, keď mi lekári oznámili zdrvujúcu správu, že stav je neriešiteľný, boli pre mňa najväčšou oporou moje sestry. S Monikou, ktorá je vyštudovaná lekárka a budúca kardiologička sa nám v ordinácii lekára stretli pohľady a bolo zjavné, že obe myslíme na to isté - nevzdáme to. Po príchode domov sme sa v tú noc pustili do zdĺhavého a vyčerpávajúceho pátrania - surfovali sme po internete a hľadali nádej na moju záchranu. Boli sme odhodlané ju nájsť, aj keby bola na opačnom konci sveta.”

Je to mimoriadne zriedkavé ochorenie, podľa štatistík sa každoročne narodí s touto diagnózou jedno z 25 000 detí. „A tak sme hľadali vo svete. Prežili sme týžden prebdených nocí, absolvovali sme samoštúdium o kraniofaciálnej problematike a naučili sa odbornú terminológiu v angličtine, aby sme našli svetové kapacity, ktoré sa venujú takej úzkej špecializácii ako je moja diagnóza. Mnohé z kliník, ktoré sme objavili, ma odmietli prijať. No nakoniec sa stal zázrak. Dodnes si pamätám na e-mail od významného svetového kraniofaciálneho chirurga Dr. Gregoryho Lakina. Bola to ta najkrajsia správa aku kedy som dostala . Od toho okamihu nabrala moja nádej na záchranu po kraniofacialnej stránke reálne kontúry. Jediná klinika - klinika v Clevelande v štáte Ohio - mi dala nádej,” hovorí Ivana. A tak vlani na jeseň odcestovala do Spojených štátov.

Ivanka

Nádej v Amerike

Cleveland Ivanu očaril už pri prvej návšteve. „Tá atmosféra, prekrásna príroda a neskutočná ochota pomôcť mi! A predovšetkým je to mesto, kde žije moja nádej. Odkedy som sa prvýkrát ocitla v Clevelande, mala som pocit, že sem patrím. Zmocnil sa ma naozaj zvláštny a pritom intenzívne krásny pocit. Cleveland považujem za krajinu zázrakov pre Dúhové deti ako sa nazývajú deti s Goldenharovým syndrómom. Som pyšná na to, že ma moje trojča Monika ako lekárka sprevádzala nielen na prvé kraniofaciálne konzílium, ale aj počas mojej druhej návšteve Ameriky, keď som podstúpila prvú kraniofaciálnu operáciu. Prežila so mnou veľmi náročných 6 a pol týždňa. A veľmi ma dojalo, akým krásnym spôsobom ma prijal Gregory Lakin, riaditeľ kraniofacialneho centra v University Hospital Rainbow Babies & Childrens Hospital,” hovorí. Dodáva, že mladý, charizmatický lekár berie svoju prácu ako poslanie. „Očaril ma svojim ľudským prístupom a ochotou pomôcť. Obdivujem ho vo všetkých smeroch, je veľmi priateľský a mimoriadne skromný. Má v sebe niečo výnimočné a ja som rada za to, ako ma vníma. Obdivujem jeho obrovské nasadenie a odhodlanie urobiť pre mňa maximum.” Kraniofaciálny chirurg Gregory Lakin Ivane na konci prvého pobytu v októbri 2014 oznámil správu, vdaka ktorej jej srdce plesalo šťastím .

Náročná operácia
Pozitívne stanovisko amerických lekárov však narazilo na tvrdú realitu - kraniofaciálna operácia nie je možná bez obrovských finančných prostriedkov, v Ivaninom prípade išlo až o 277-tisíc dolárov. „Musím totiž podstúpiť nie jednu, ale dve operácie. Mám zriedkavú anomáliu tvárovej časti lebky a viaceré lebečné kosti nie sú dostatočne vyvinuté, preto nie je pre mňa možné, aby som absolvovala celú sériu náročných zákrokov počas jedinej operácie. „No aj za tú krátku dobu, čo sa poznáme, Gregory ma veľa naučil a daroval mi to najvzácnejšie, čo mohol - nádej. Vďaka nemu som spoznala aj jeho úžasny tím, ktorý sa o mňa po celú dobu príkladne staral. A som neskutočne vďačná, že vďaka Gregorymu som spoznala aj Dr. Yamadu - úžasného lekára, po ľudskej stránke rovnakého ako Greg. Stretnutia s nimi mi dodali obrovskú silu a energiu ďalej bojovať.” Prvú operáciu má úspešne za sebou, mohla ju absolvovať vďaka tomu, že sa jej za neuveriteľne krátky čas - dva mesiace - podarilo vyzbierať 95-tisíc dolárov. Avšak najkrajšia pomoc v podobe spolupráce sa jej dostala od Fashion Live , DIC a Elite model management - priamo od samotného riaditeľa Sashu Jányho a modelky Michaely Kocianovej. Ešte však svoj boj nevyhrala. Čaká ju druhá, finančne náročnejšia operácia a Ivana na ňu potrebuje ďalších 185-tisíc dolárov. Tieto peniaze pritom musí nejakým spôsobom získať do jesene. Je pritom nesmierne dôležité, aby operácie na seba nadväzovali v správnom časovom slede. Ivanke tak ostáva už len niekoľko mesiacov na jej nadej do Clevelandu . Situáciu ešte komplikuje skutočnosť, že vzhľadom na jej opakované problémy so srdcom a prekonanú leukémiu: preto je stále na onkologickej liečbe a musí pravdepodobne pred odletom do USA absolvovať ešte aj katétrovú operáciu srdca .


Podpora na Slovensku
Ivana si nesmierne váži, že pri náročnej ceste za operáciou v Clevelande stoja pri nej aj úžasní slovenskí lekári: kardiológ profesor MUDr. Robert Hatala, onkológ: Doc. MUDr. Martin Mistrík , či plastickí chirurgovia doc. MUDr. Jozef Fedeleš a prof. MUDr. Ján Koller. „Ich podpora ma poháňajú vpred a motivujú, aby som sa nevzdávala. Som šťastná, že sú na mňa pyšní na to, s akou odhodlanosťou som založila jedinečnú kampaň - jedinú svojho druhu v Európe - s názvom Rainbow for Ivanka.

Kampaň slúži na pomoc deťom s Goldenharovým syndrómom.” A práve prostredníctvom nej sa usiluje vyzbierať peniaze aj pre svoju operáciu. Ivanka dodáva, že okrem množstva iných ľudí, ktorí ju podporujú, v jej srdci má osobitné miesto profesor Hatala, ktorý jej daroval počas najťažšieho obdobia veľmi veľa. „Odkedy som ho ako pacientka spoznala, vynaložil všetko úsilie na vyriešenie môjho kardiologického problému s arytmiou. Bez najmenšieho zaváhania ma podporuje pri konzultácicách s klinikou v Clevelande. Jeho skúsenosti a životné rady sú pre mňa obrovským prínosom, aby som tento boj zvládla až do úspešného konca. Pán profesor je pre mňa výnimočný človek s neskutočne šľachetným srdcom a je mi obrovským vzorom.”

Ak sa operácia uskutoční
Ak sa Ivane podarí nazbierať nevyhnutné finančné prostriedky a úspešne podstúpiť druhú operáciu bude mať mimoriadne dôležitú sánkovú kosť, spánkovú kosť a lícnu kosť. Predstavte si, aké je to asi žiť bez sánkovej či lícnej kosti. A presne to zažívam denne. Zdravý človek si neuvedomuje, aká je to vzácnosť. Pre Ivanku to však znamená vrchol šťastia. ,,Celý môj doterajší život, celých 27 rokov som si musela neustále dávať obrovský pozor. Na jednu stranu som nikdy nič nepočula, nemohla som aktívne športovať. Počas chrípky som kvôli nevyvinutému zvukovodu zakaždým prežívala kruté bolesti ucha. Vytrpela som si vážne komplikácie počas boja s leukémiou s neustále ohrozenou imunitou, mám srdcovú arytmiu ”. hovorí smutne Ivana. Nad alternatívou, že by nemalo dôjsť k druhej operácii ani neuvažuje. ,,Nemám na takéto myšlienky čas, za svoju nádej skutočne bojujem a svojmu snu venujem celé hodiny driny,“ hovorí odhodlane. Jej každodenný režim sa podobá na rýchlik, do ktorého nasadnete a niet cesty späť. „Každý deň prežijem veľmi aktívne a usilujem sa zúžitkovať každú jednu minútu, moje srdce a najmä duša sa rozhodli, že budem bojovať. A že sa nevzdám a nepustím z rúk nádej, ktorú mám, nech ma postretne hocičo. Každý deň musím zvládnuť množstvo vecí -riešim kampaň Rainbow for Ivanka, on-line komunikujem s Dr. Gregorym Lakinom z kliniky v USA, pripravujem ďalšie projekty v Taliansku či USA súvisiace s finančnou podporou mojej druhej kraniofaciálnej operácie. Študujem právne podklady z oblasti medicínskeho práva a venujem sa samoštúdiu kraniofaciálnej problematiky v angličtine tak aby som pochopila jedntlivé etapy mojej liečby. Okrem toho robím predoperačnú prípravu na októbrovú operáciu, bojujem s náročnou chemoterapiou a popritom chodím na služobné cesty do Prahy a iných miest. Vo voľnom čase sa venujem svojmu najkrajšiemu a najmilšiemu psíkovi Mandynke. Pracujem zo všetkých síl na tom, aby som zachránila nielen seba, ale pomohla I ďalším deťom s Goldenharovým syndrómom.”
O zriedkavom Goldenharovom syndróme sa na Slovensku veľa nehovorí, snáď aj preto, že v našej malej krajine žije okolo 15 detí s týmto postihnutím.

Ivana práve preto nebojuje iba za svoju nádej ale aj za to, aby sa o tomto ochorení a tých, ktorí ním trpia, začalo hovoriť nahlas a aby sa deťom mohlo pomôcť skôr, kedy sú vyhliadky na úspešnú rekonštrukciu najlepšie. Pretože len takto môžu mať tieto deti nádej na normálny život. A tak vznikla kampaň „Rainbow for Ivanka”, jediná svojho druhu v celej Európe. „Pochopila som, že zdravotný osud, ktorý má čaká, je predovšetkým v mojich rukách: či sa vzdám a rezignujem alebo sa vzopriem okolnostiam a pôjdem vpred na plný plyn, aby sa zo mňa stala úspešná žena, ktorá pomôže nielen sebe, ale aj ostatným deťom s rovnakým osudom. Teším sa, že som vliala aspoň trochu nádeje rodičom, ktorých deti majú rovnaké postihnutie ako ja. Vlak, na ktorý som nastúpila, je vlakom úsmevu, pretože v cieľovej stanici daruje deťom ten najkrajší dar - úsmev - súhlasný úsmev, vyjadrujúci že áno, majú nádej. Áno, začnú nový život. Život, kde bude radosť a zdravie,” uzatvára a mňa sa zmocňuje pocit, že hlas tejto mladej ženy je pre našu spoločnosť nesmierne dôležitý. Mal by znieť aj naďalej, nesmie sa na jeseň vytratiť. A my by sme ho mali počúvať.

 

Ako pomôcť Ivanke: 

Nefinančne

Šírením povedomia o tomto ochorení a šírením nádete a pozitivity. Súčasťou Ivankinej dúhy sa stanete tak, že odfotíte tzv. selfie (fotka vašej tváre) so zakrytou polovicou tváre (priložte si na tvár dlaň, zakryte sa novinami či obľúbenou knihou, použite pávie pero, nechajte pracovať fantáziu), aby bolo jasné posolstvo tejto správy a rozšírilo sa povedomie o tejto diagnóze, použijete hashtag #duhapreivanku a publikujete to na niektorej zo sociálnych sietí.

Finančne 

Pošlite ľubovoľnú čiastku na účet

Tatra Banka

2669520090/1100

IBAN SK19 1100 0000 0026 6952 0090 ,

SWIFT  TATRSKBX

Variabilný symbol -13640

Donorom SR úctu je HODINA DETOM. 


Alebo

Libovolnou finanční částku na transparentní účet u ČSOB 267246448/0300, který byl vytvořen donorem v Čechách pre Ivanku, nadačním fondem PINK BUBBLE.

Alebo

SMS spravu na číslo 800 v sieti všetkých slovenských mobilnych operátorov v hodnote 4 € . Do textu SMS je potrebné napísať slovo GOLD. 

Účet je otvorený až pokým sa nevyzbiera potrebná suma.

Na projekte Kvetinová nádej spolupracovali: 

Ivanka a jej sestra Monika
Matt Rybansky, fotograf
Jana Thomas, stylista
Veronika Viskupova
Lucia Woloszyn Freund, vizáž a vlasy
Slávka (Hogo Fogo), čelenky

Barbora Daxner, autorka článku

SAShE.sk / [Vyhodnotenie]: Moja handmade svadba 2

$
0
0

Po mesiaci napínavého hlasovania tu máme finále našej obľúbenej svadobnej súťaže na SAShE.sk. 

Ďakujeme všetkým nevestám, ktoré do súťaže poslali svoje svadobné fotoalbumy, myslíme, že hovoríme na všetkých, keď povieme, že je to nesmierne krásne a inšpirujúce vidieť, akou osobitosťou a pozitívnou energiou žiari každý jeden z vašich svadobných handmade fotoalbumov.

Tento ročník bol ešte krajší, ako ten minulý, s veľmi dominantým folk trendom, ktorý tak radi vidíme. Je to skvelé, že sa ľudia vracajú k nášmu kultúrnemu deidčstvu a oslavujú ho, ako niečo rovnako krásne a zaujímavé ako napr svadba vo vintage-francúzskom štýle. 

Výber najkrajších fotografií z celej súťaže si môžete pozrieť aj v tomto Facebook albume, ktorý budeme postupne dopĺňať.

V tomto žurnáli by sme vám radi predstavili tri svadby, ktoré získali najviac hlasov a teda aj výherné poukážky.

Všetky svadby nájdete stále na podstránke súťaže. Kompletné podmienky nájdete v štatúte.

1.miesto: Ó šaty, alebo naša ľudová svadba / 116 hlasov / 150 EUR poukážka

Dominika Danková a Tomáš Barbarič mali krásnu, folkovú svadbu v Múzeu slovenskej dediny v Martine.  Nevesta mala na sebe ikonické, ručne vyšívané šaty od Jarky Wurll-Kocanovej, ktorá tvori pod značkou Atelier de Couture.

Dominika o svojej svadbe:

Hľadala som niečo výnimočné, skúšala som však všeličo, tradičné i netradičné. Jedného dňa som však našla na u AtelierdeCouture tie moje! Boli úplné iné ako ostatné a to ma presvedčilo. A keďže folklór nám nie je cudzí, rozhodli sme sa ladiť celú svadbu týmto smerom.

Samotný obrad sme mali v drevenom kostolíku v Múzeu slovenskej dediny v Martine, odkiaľ pochádzam. Atmosféra skanzenu dotvorila ľudový podtón celej svadby, keďže to bolo prvé miesto, kde sme sa s väčšinou našich svadobčanov stretli. Keďže manžel pochádza z východného Slovenska, z Michaloviec, na svadbe sme mali niekoľko východniarskych zvykov, počnúc odobierkou ešte pred obradom, až po čepčenie či „redovi“ tanec o polnoci. 

Svadobné oznámenia, manžety, červený motýlik boli, rovnako ako môj venček, vyrobené podľa ľudového motívu na svadobných šatách. A keďže svadobné šaty majú byť pre ženícha Tomáša prekvapením, viete si predstaviť aké to bolo ťažké niečo s ním všetko konzultovať, aby som mu neprezradila ako budú šaty vyzerať :) Najvtipnejšie to bolo keď som mu povedala, že bude mať červeného motýlika a traky. Našťastie mi dôveroval a s výsledkom sme boli obaja spokojní :)

Najkrajšia spomienka zo svadby?
Určite, keď ma môj manžel uvidel prvýkrát v šatách a keď v kostole začala hrať pesnička z Perinbaby, ktorú sme mali na nástup.

Handmade vecička, ktorá si vyslúžila najviac obdivu?
Samotné svadobné šaty, ktoré dali tému našej svadbe. A svadobný vešiak, ktorý je milou spomienkou na náš veľký deň.
A keďže som všetko plánovala „na diaľku“ z Bukurešti, kde momentálne pracujem, týmto chcem veľmi pekne poďakovať všetkým šikovným ľuďom zo sashe.sk, ktorí mali so mnou trpezlivosť a všetky handmade vecičky so mnou ladili ochotne do posledného detailu :)

Na svadbe som mala vecičky od: 

Vankúšik na prstienky od Bibadesign, Svadobné šaty od Atelierdecouture, Vešiak na šaty od Adelchen, Špagátikové pierka od Noiart, Svadobná tabuľa od bySue. Všetko info nájdete v ich albume, ktorý nahrala jej sestra Miška.

Pozri celý svadobný album>> 

 

2.miesto: Naša výtvarná svadba / 100 hlasov / 100 EUR poukážka

Renáta Marginová a Tomáš Šedina mali krásnu, umeleckú, vlastnoručne zdobenú svadbu! 

Renáta o svojej svadbe: 

Priznám sa: Som výtvarníčka a tak ma našťastie múza nenechala v štychu a kopla ma opäť. :)

A že ma riadne nakopla/nakopala...začala som strihať, lepiť, maľovať, opäť raz strihať a lepiť a zháňať, dovlákať, zvlákať, škrečkovať, znášať rôzne serepetičky a plniť tak našu garáž, podkrovie, prístrešky ešte jednu garáž, pak môj úložný priestor pod mojou polkou postele...pak úložný priestor pod manželovou polkou...:))) a tak...no čo Vám poviem. Pod zázračnou vetou "Veď vydávam sa len raz" mi všetci túto moju svadobnú horúčku tolerovali :) (ba niektorí aj pomáhali) ....tá mi našetrila 250 infúznych fľaštičiek, tá mi zas pomohla vyrábať papierové kvety, tá mi pomohla napiecť do sladkého baru...(kt. bol podotýkam celý hand made od koláčikov až po stojany a nesmiem zabudnúť na krasnu vitrínu(asi voľakedy z nejakého kredenca), ktorá taká krásna avšak pri jej náleze nebola...našli sme ju na smetisku, bez dvierok bez políc, takmer celú červotočovú a v kedysi tmavomodrej farbe....tú mi našťastie zrenovoval môj drahý).

Po roku obiehania a "plienenia" obchodov som si zohnala krásny servis do limonádkového baru i sladkého baru...na staré okna som napísala BAR, na iné zas jeho obsah..samozrejme patrične vydekorovala...do starých plechových vandlov nasypala vrecia ľadu a ualá mali sme "echtovné" chladenie pre alkohol...:)...Pár zarámovaných plátien som namaľovala a použila ich ako podnosy pod zákusky...na niektoré napr. aj niečo napísala a keď sa zákusok minul na plátne si mohli prečítať hostia "tajný odkaz".(napr. na foto tie lyžičky)....Každá družička dostala obrázok a za úlohu upiecť jeden koláčik, ja som vyradila pár štetcov kt. som použila ako menovky koláčov a zapichla ich do nich..a hor sa do sladkého baru :) No čo Vám budem hovoriť , som naň zvlášť hrdá :)

Výzdoba je kapitola sama o sebe, svietniky na kt. sme aranžovali tie kvety na stoloch boli z kostola a márnice :)) Rok sme šetrili rôzne fľašky aby som do nich mohla dať pak sviečky a sem tam kvietok...spolu? uf tak 500 rôznych fľaštičiek...Všetky kietky, aranžmá..či v kostole, či pre družičky, či moja svadobná kytička som tvorila s pomocou TÝCH, ktorým som verila :))

Prstienky sme niesli na mojej palete na kt. sa miešajú farby, čelenky a venčeky pre malé i veľké družičky som tvorila väčšinou pri káve o pol noci...:) Šikovná svokra našila motýlikov pre družbov, tety našili sukne pre malé družičky...pierka pre ženícha a družbov a hosti som mala z naozajstných pierok ktorých špička bola slaboružová lebo boli namočené v ružovom aquarele ...Taktiež partu na začepčenie a vlastne veľa vééľa neprespatých nocí kt. som tomu venovala a aspoň kúsok z nich môžte vidiet tu hľa na pár fotografiach :)

Už len to, že svoju/našu námahu môžem takto odprezentovať a neschovávať ju len v albume, chcem poďakovať sashe:) Sledovala som i predchádzajúcu súťaž a teším sa, že sa tento rok môžem zapojiť aj ja :) Za "prípadný lajk" ďakujem všetkým a snáď Vás všetkých aj ja trošku inšpirujem :)

Najkrajšia spomienka zo svadby?
Že nehnevajte še na mňa, ak poviem klišé, nevesty budú vedieť o čom vravím....
Tá Láska a úsmevy, ktorú nám všetci v ten deň preukazovali. Tie krásne básničky a piesne kt. pre nás vymysleli.:) A ako živý talizman na spomienky zo svadby mám predsa svojho manžela :)

Handmade vecička, ktorá si vyslúžila najviac obdivu?
Pre mňa to bolo asi to, -- ako v konečnom dôsledku vyzerala tá papierová stena z kvetov. Pre ostatných z ohlasov domáci sladký bar...ze vším všudy s kolačikmi aj s dekorom aj parta na začepčenie zožala úspech.... :)

Pozri celý svadobný album>> 

 

 

3.miesto: Svadba s nádychom vintage / 97 hlasov / 50 EUR poukážka

Alenka a Dušan Sulitkovci mali jednoduchú, srdečnú vintage svadbu, ktorú zdobila nevestina mamina! 

Táto svadba je dielom Marcely, ktorá na SAShE predáva svoje ručne robené svadobné dekorácie pod značkou Storybrooke. Jej zákazníčkou bola jej vlastná dcérka Alenka a jej novopečený manžel Dušan. 

Marcela o Alenkinej svadbe:

Na začiatok by som podotkla, že tento príspevok nie je tak celkom o mojej svadbe. Je o svadbe mojej dcéry. Keď mi moja prvorodená oznámila, že sa chcú so svojim priateľom vziať a že by bola rada, keby som jej výzdobu robila ja, potešila som sa. Nejaký čas trvalo, kým sme si ujasnili, čo to má byť, ale podarilo sa :)

Dcéra má rada jednoduché veci, nie zbytočne prezdobené a trblietavé, preto sme zvolili materiál ako juta, bavlna, krajka. Času do svadby bolo dosť, tak som sa pustila do šitia srdiečok. Najmenšie bodkované s levanduľou sme zároveň použili aj ako darčeky pre hostí. Biele stoly zakryli jutové štóly s krajkou, na ktorých ako vázy slúžili poháre od zaváranín a krajkou oblepené svietniky. 

Keďže svadba bola v lete, nechýbali poľné kvety, ktoré s láskou (aj s nasadením života) zbierali všetci známi - jedna kamarátka prišla k úrazu, no našťastie tancovať na svadbe mohla :) Tieto kvietky tvorili aj svadobnú kyticu, spolu s gypsomilkou a rovnako aj výzdobu na hlavnom stole v kvetináči z brezového dreva. Na stene nad manželmi viseli veľké slamené srdcia.

Kútik plný dekorácií bol nielen mojim dielom, ale aj príspevkom priateľov. Z povál pozvlákali, čo mohli - starý bicykel, kufor, šijací stroj, zreparovali starý stolík, stolčeky, či rámiky na fotky. Aj môj manžel sa realizoval, a hoci sa naše nápady nezhodovali s jeho estetickým cítením, okrem iného urobil aj stolík zo starých debničiek :) Pierka sme robili spolu s dcérami a nevesta si sama vyrábala srdiečka zo starých kníh počas dlhých nudných prednášok v škole ;)

Ako posledné som vyrobila neveste jednoduché šperky, nech je aj to handmade :) Pri samotnej výzdobe sály pomáhali všetky kamošky. Každý, kto sa akokoľvek podieľal na príprave tejto významnej udalosti, do toho dal kus svojho srdca, takže sme sa všetci cítili naozaj príjemne.

Najkrajšia spomienka zo svadby?
Dcéra bola veľmi milo prekvapená a dojatá, keď jej sestry a kamarátky skladali vienok

Handmade vecička, ktorá si vyslúžila najviac obdivu?
Vázičky zo starých žiaroviek, ktoré boli rozvešané po celej sále - ich vyrábanie dalo síce najviac zabrať, ale stálo to za to :)

Pozri celý svadobný album>> 

 

 

Gratulujeme výhercom a želáme im, aby medzi nimi kvitla láska a rešpekt a aby si vychutnali všetko to dobré, krásne a neočakávané, čo manželstvo prináša! Potom keby bolo treba, máme aj capačky a zavinovačky :) 

Ak vám univerzálne SAShE poukážky prídu ako dobrý nápad na darček alebo nebodaj svadobný dar nejakej SAShE positive neveste, môžete ich od tohto týždňa už kúpiť. 

weim / Jesenná rýchlovýzdoba okna

$
0
0

Ako počas čakania na zásielku látok, prišiel nápad na rýchlu výzdobu okna :-)

 


 

Čo som použila:

  • šišky, nazbierané počas prechádzky so psami, akékoľvek druhy
  • sušené citrusové plody nakrájané na plátky (tie moje sú z minulej zimy, ale na radiátore alebo pri krbe vyschnú aj čerstvé rýchlo)
  • špagát
  • pevnejšiu niť
  • nožnice

 

 

na ozdoby:

  • bielu keramickú hmotu, ktorá schce bez pečenia v rúre alebo peci
  • formičky na vykrajovanie
  • papier na pečenie
  • valček
  • a na vytvorenie štruktúry čokoľvek čo chcete, napríklad svietnik :-)


 

Postup:

  • Šišky som na koncoch omotala niťou a priviazala k nim špagát. Cez citrusy som prevliekla niť. Hotovo raz dva :-)

 

 

  • Pri výrobe ozdôb som postupovala takto :-) Na stôl som si ako podložku prilepila papier na pečenie, na ktorom som hmotu, ktorá sa dá kúpiť aj tu na Sashe, vyvaľkala normálnym dreveneým valčekom. Odporúčajú síce plastový, ale mne sa nič nelepilo. Ako pri pečení koláčikov som povykrajovala jednotlivé kúsky, na tie štrukturované krajkové som použila lem svietnika :-) Dierky, aby sa ozdôbky dali vešať, som vytvorila dreveným koncom tenkého štetca. Nakoniec, keďže ja som strašne nedočkavá, naukladala som ozdoby na plech a vyložila som ich na našu kachľovú pec kde za pár hodín vyschli. Nakoniec je možné ozdoby ešte vyzdobiť akrylovými farbami alebo lakom, ale ja som už chcela ozdoby vešať takže som ich nechala čisté, biele.

 

 

  • Posledným bodom je samotné vešanie. Ja som vešala podľa oka, ako sa mi páčilo, v rôznej dĺžke a rozostupoch a tadáááá hotovo. ;-)

 

 

Využite pekné babie leto a vyzdobte sa aj vy ;-) Podobne môžete zdobiť aj trámy, dvere, či vyrobiť si ozdoby na vianočný stromček..

Katka ♥

Viewing all 6555 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>