Quantcast
Channel: SAShE.sk - Žurnál+
Viewing all 6557 articles
Browse latest View live

janyko / Levanduľa stále inšpirujúca

$
0
0

Nenápadná, drobná, ale upoutá na první pohled. Kráska našich zahrad a královna mezi šperky, které vyrábím. Motiv levandule je nejoblíbenější z mé nabídky. Stále se k němu vracím a tvořím nové vzory a barevné variace - posledním kouskem je náramek, na který jsem se dlouho chystala a jsem nadšená. Dvě květenství levandule obtočí Vaše zápěstí - takové příruční léto na ruce a vždy po ruce :)



Připravila jsem malou retrospektivu levandulového vývoje mých šperků - náušnice, kterými jsem začínala, přívěsky a náhrdelníky a nově i náramek. Elegantní podoba z hladkých drahokamových korálků, přirozený vzhled vytvořený z nepravidelných zlomků. Klasická fialová z ametystu, něžná skoro bílá z růženínu, výraznější růžová z rodonitu a vznešená a působivá modrá z lapisu lazuli.







Zbývá už jen prsten, přemýšlím nad jeho podobou - asi bude pro odvážné z Vás, které se nebojí trochy extravagance. Uvidíme, samotnou mě občas překvapí, co mi pod rukama rozkvete...

Vaše Janyko:)


mabama / Jednoduché minimalistické kraslice

$
0
0

Predchádzajúce dni boli veľmi nepriaznivé a pripútali nás k domovu. Rozhodli sme sa vytvoriť si veľkonočnú náladu, a tak sme začali zdobiť vajíčka. Deťom sa to veľmi páčilo, prežili sme spoločný čas a naučili sa niečo nové, napr. že škrupinka vajíčka je veľmi krehká a ľahko sa rozbije a že sa na ňu (škrupinu) dá kresliť fixkami či farbami.

Vytvorili sme jednoduché minimalistické kraslice, ktoré zvládne každý doma.

 

1. Čierno-biele vajíčka

Na výrobu potrebujete vyfúknuté vajíčka a centropen fixu. Potom už len kreslíte ľubovoľné tvary pravidelné i nepravidelné. Fantázii sa medze nekladú.

 

2. Vajíčka s pierkom

Na výrobu potrebujete: vyfúknuté vajíčka, lepidlo, pierka.

Krásne tvorenie.

*m

dobryobchod / 12 úsmevov na každý deň

$
0
0

Dnes vám chceme predstaviť 12 úsmevov z Modry. Títo mladíci každý deň pracujú na tom, aby boli samostatnejší, smelší, zručnejší. V malom domčeku v Modre, ktorý ukrýva zariadenie dennej starostlivosti Claudianum, šijú vrecúška na pečivo, háčkujú eko tampóniky či drôtikujú brošne. Podporiť ich na svojej ceste za samostatnosťou môžete aj vy.

Pomôžu im nielen vaše peniažky z nákupu, ktoré idú priamo na projekt Okná do sveta na portáli Dobrá krajina. Ale vždy ich veľmi povzbudí, keď si niekto kúpi práve ich výrobok. To im spraví najväčšiu radosť. Pozrite sa teda, kto sú oni, šikovné ruky z Claudiana:

1. Števko, posol dobrej nálady. Vždy usmiaty, dobre naladený. Rád si pospevuje a je to džentlmen. Galantný voči ženám, úctivý k mužom. Rád pracuje s drôtikom. Najradšej vyrába štvorlístky. Je presvedčený o tom, že prinesú každému šťastie.

2. Hanka miluje svojich dvoch psov. Veľmi rada o nich rozpráva. Zážitky, výmysly, radosti i psíčkarske strasti. I ona sa venuje drôtikovaniu a najradšej drôtikuje brošne psíkov. Sú jej srdcu veľmi blízke.

3. Peťa s úsmevom na perách každý raz všetkých vyobjíma. Nikoho nevynechá. Lebo podľa jej slov, každý si zaslúži objatie a nech je šťastný. So svojimi možnosťami našla radosť vo vyšívaní. Vyrába pre vás vrecká na pečivo či šmrncovné tašky. Tam je jej podpis.

4. Dominika je tichá osôbka. Má rada jasno v čase a denných plánoch. Je veľmi precízna. S učiteľkou hudby sa učí hrať na klavíri. Každé ráno máme klavírny koncert. Teší sa z každej novej odohranej piesne.

5. Ľubko sníva o skvelých jedlách. Je to gurmán. Má rád poriadok a stabilitu v priestore a plánoch. Je to pravidelný nákupca všetkých druhov dennej tlače. Má prehľad o dianí vo svete. Rád priloží ruku k dielu v drôtikovaní. Obľubuje modré odtiene korálikov.

6. Beátka zručne narába s ihlou pri vyšívaní či háčikom v háčkovaní. Je precízna aj s drôtikom. Vždy sa tešíme, aké dielko z pod jej rúk vyjde. Detailné, úhľadné. Radosť pozrieť a obdivovať.

7. Mirka si v dobrej nálade pospevuje pri práci. Textilná dielňa je jej oáza pokoja a tam rada tvorí. Je súčasťou diania dní a dokáže povzbudiť svojich kamarátov. Záleží jej na peknom prevedení práce a vždy sa veľmi teší, keď si niekto kúpi práve jej dielo.

8. Zuzanka s úsmevom na perách rada sleduje atmosféru dňa. Teší ju prítomnosť ostatných rovesníkov. Objavuje radosti dní a rada sa smeje, keď sa smejú ostatní.

9. Danka je tiež psíčkarka. S láskou sa venuje svojej Teri, ktorá jej dáva veľký zmysel v dňoch. A rada o nej rozpráva. Je naša dvorná „háčkarka“. S háčikom jej to ide od ruky a tak dopĺňa výtvory v textilnej dielni.

10. Evička je zase dvorná masérka. Tak prejavuje svoju náklonnosť k srdcu blízkym ľuďom. Tiež objatiami, ktoré rozdáva plnými priehrštiami. Rada drôtikuje kvetiny. Rôznorodé, pestré, plné farieb a motívov.

11. Klárka miluje fotky. Venuje sa foteniu a jej veľkým snom je mať vlastnú predajnú výstavu. Spolu na tom pracujeme. Tiež sa venuje drôtikovaniu a dopĺňa rôznosť brošní.

12. Duško tvorí súčasť pánskeho tria medzi nami. Veľmi rád drôtikuje zápichy do kvetináčov. Hlavne milé srdiečka. A rád obdarúva, obzvlášť svoju maminu. Lebo ju má veľmi rád a záleží mu na nej.

ModraPupava / Veľkonočné „beauty“ okienko: ako voda prospieva našej kráse

$
0
0

Veľká noc je tu. Pre nás, ženy, to znamená množstvo varenia, pečenia a upratovania. U niektorých ešte aj s vidinou "odmeny" prúteným korbáčom či kýbľom studenej vody. No, život nie je vždy spravodlivý...

Poďme sa ale na to pozrieť z tej pozitívnej stránky. A tým najlepším na Veľkej noci je práve voda. Tak, ako ju zjari potrebuje príroda, potrebujeme ju aj my (pri sebe netrvám na studenej a ani na tých kýbľoch ;)

 

 

Aj naše staré mamy hovorievali, že mládenci nás na Veľkú noc oblievajú, aby sme boli po celý rok zdravé a krásne. Možno na tom niečo pravdy bude. Veď dobre vieme, že voda je jednou zo základných podmienok krásnej pleti.

 

Krásu treba zalievať ako kvetinu

 

Tak ako potrebujú vodu rastliny, potrebuje ju aj naša pokožka. Len dostatočne hydratovaná pokožka je zdravá, pružná a žiarivá. Ako teda voda pomáha našej pleti?

1. Čistá pokožka (zvonka) má nižšie sklony k zápalom, zmierňujú sa tým aj problémy s akné.

2. Voda sa stará aj o čistotu pokožky zvnútra. Keďže tvorí základ všetkých tekutín, podieľa sa na odvádzaní škodlivých látok a nečistôt z celého tela, vrátane kože.

3. Je tiež dôležitá pre výživu pokožky, keďže rozvod výživných látok po celom tele, pokožku nevynímajúc, sa deje prostredníctvom tekutín.

4. Dehydratovaná pokožka je náchylnejšia k rôznym kožným problémom a ochoreniam.

5. Pokožka, ktorej chýba voda, je suchá, tenká, šupinatá, aj na pohľad hrubá a nezdravá.

6. Nedostatočná hydratácia vedie k predčasnému starnutiu a vzniku jemných vrások.

7. Naopak, dostatočná hydratácia podporuje elasticitu pokožky a zabraňuje jej ochabovaniu.

8. Dostatočná hydratácia a pitný režim sú aj prevenciou proti opuchom, lebo práve pri nedostatočnom príjme vody sa ju telo snaží zadržiavať.

9. Teplá voda uvoľňuje póry a uľahčuje priestupnosť výživných látok z povrchovo aplikovaných prípravkov do hlbších štruktúr kože.

10. Studená voda bojuje proti začervenaniu pokožky, otužuje ju a súčasne ju spevňuje.

 

Dostatočný pitný režim je základom pre správne fungovanie všetkých orgánov. Pre zdravie pokožky, ako nášho najväčšieho orgánu, je dobré doplniť pitný režim aj vhodnými kozmetickými hydratačnými prípravkami.

 

            ZĽAVA 15% na obľúbenú Ružovú vodu trvá do Veľkonočného pondelka :)

 

Na priebežné dodávanie vlahy pokožke sú ako stvorené 100%-tne prírodné kvetinové vody - napríklad Ružová alebo Levanduľová. Orosenie tváre jemnou voňavou hmlou pomocou rozprašovača je nielen prospešné, ale aj veľmi príjemné. Malé dávky si kľudne môžete dopriať, aj ak máte make-up.

Tiež prírodné oleje a maslá sú v tomto smere užitočné - tie totiž „uzamknú“ vlhkosť v pokožke, takže sa nestráca. A o dostatočnú hydratáciu sa vedia dobre postarať aj prírodné krémy na báze vody.

 

Pitie dostatočného množstva vody a používanie kvalitnej kozmetiky podporujúcej hydratáciu zvonka je určite tou najlepšou anti-aging kúrou, ktorú môžete svojej pleti dopriať.

 

Tak teda krásnu Veľkú noc!

Vaša Eňa.

stvora_tvoriva / Jarný želé osviežovač - DIY

$
0
0

Jar sa už vonku rozihrala v plnej sile. Puky pučia, stromy kvitnú, zeleň rastie... Neraz by som tú vôňu a krásu rada preniesla aj do domu a mala svoju vlastnú jar v izbe.

Aspoň v tomto veľkonočnom období si všetci skrášľujeme obydlia vetvičkami, vajíčkami a kadečím iným pekným. Ja sa tomu veľmi teším, nuž ale ruku na srdce, ako dlho nám tieto vecičky zostanú čerstvé vykvitnuté a voňavé? A potom skončia... niekde.

Toto je jeden zo spôsobov ako si rozvoniať domov na dlhší čas. Okrem toho, osviežovač je vhodný aj ako darček pre návštevy či priateľov ;)

Občas sa mi stane, že sa mi v špajze časom nahromadia veci, ktoré zostarnú a nie sú súce na konzumáciu. Mne je to stále tak ľúto, že by mali skončiť v koši a preto keď nájdem spôsob, ako im nájsť využitie aj "po funuse", veľmi sa z toho radujem.

Podobne je to aj v tomto želé prípade :) Pravda, ak vy doma staré želé nemáte, nevešajte hlavu, v obchode toľko majú, že až predávajú :)

Na tento jarný osviežovač budeme potrebovať:

  • misku
  • lyžičku
  • menší pohár
  • dve balenia želatíny
  • vodu
  • farbivo na potraviny
  • esenciálny vonný olej
  • pekné malé fľaštičky
  • gázu, jutu, čokoľvek pekné a priedušné

 

Do misky si nasypeme dve balenia želatíny.

Prichystáme si pol pohára horúcej vody. (Ja som dala plný a bolo jej veľa :) )

Vylejeme vodu do misky a miešame, kým sa želatína rozpustí.

Následne pridáme farbivo... intenzitu a sýtosť si zvolíte samy :)

Pridáme polovicu pohára studenej vody a zamiešame.

Napokon pridáme 1-2 lyžičky esenciálneho vonného oleja podľa nášho výberu. V závislosti od toho, akú silnú intenzitu od osviežovača očakávame, toľko kvapiek/lyžičiek pridáme a premiešame.

Zmes prelejeme do prichystaných fľaštičiek a necháme vychladnúť a stuhnúť aspoň také dve hodinky.

P.S.: Želé môžeme pripraviť aj bežným spôsobom tak, ako je odporúčané na balení, keďže želatíny sú rôznorodé. :)

Teraz stačí fľaštičky nadekorovať podľa vlastných predstáv. Na viečko je dobré použiť niečo priedušné, aby sa vôňa mohla pomaly uvoľňovať. Môžete spraviť dierky do vrchnáčika alebo použiť gázu či jutu, kreativite sa medze nekladú. Fľaštičku položíte na miesto, kde bude rozvoniavať a je to :) Vuala. Osviežovač je na svete.

Nech vám to vonia.

Krásnu voňavú jar :)

Mati

slaninkova / Naozaj veľký fotoalbum

$
0
0

Tak, ďalšia spolupráca je za mnou, tentokrát taká 15kilová. :-)

Hneď v novom roku som sa pustila do výroby špeciálneho fotoalbumu pre jednu slovenskú rodinku. Špeciálne bolo na ňom to, že musel obsahovať priestor pre lepenie rodinných fotografií, ktoré si rodinka zhotovuje vo veľkosti 50 x 70 cm. Uff, bola to výzva, ale predovšetkým nadšenie pre takúto neštandardnú vec. :-)

A tak po dlhých dňoch vznikol MAXIFOTOALBUM, rodinný fotoalbum, ktorý obsahuje spolu 96 strán. Každá strana má formát 65 x 80 cm. A kožený obal musel byť taký dlhý, že som ho nemohla vyrobiť len z jedného kusu kože, nadpájala som ho a celkovo tak dosiahol dĺžku takmer 2 metre.

Do dnešného dňa je to teda najväčšia väzba, akú som kedy realizovala. (A pri fotení sme mali niekedy aj problém zmestiť sa do objektívu.) :D

Ďakujem za pozornosť a všetkým prajem krásne sviatky,

Michaela

ButterflyHandMade / O čarovných vajíčkach

$
0
0

Dnes sa s vami chcem podeliť o radosť, ktorá naplnila naše životy. Veru, načakali sme sa na náš druhý poklad. Týždeň PO termíne, no pocitovo sme čakali bábätko oveľa skôr vďaka “poslíčkom”. Kto zažil, vie, o čom je reč ;) I keď ja na tie čísla a vyrátané termíny nie som, no i tak narastala nervozita, kedy to už príde...

A tak som si krátila dlhé chvíle čakania do poslednej minúty tvorbou, len aby som nemala pochmúrne myšlienky či pochybnosti... A veru, vyplatilo sa. Ešte pred rokom mi mamina odložila vyfúknuté vajíčka, niektoré som už aj vtedy zdobila a tie, čo zvýšili, som si odložila do skrine, kde trpezlivo vyčkávali, až príde ich chvíľa. Teda poviem vám, v trpezlivosti sa mám od nich čo učiť :D Ony (áno, stále vravím o vajciach) to už možno tušili, neviem, no mne to príde čarovné.

A o čom to vlastne píšem?

Posledná vec, ktorú som začala robiť navečer 18.3. boli veľkonočné vajíčka technikou paverpol. Nachystala som si čisté škrupinky na stôl a začala som dekorovať. Kto už s týmto stužovačom pracoval vie, že zdobenie musí preschnúť, kým príde na rad patina vzniknutého reliéfu. Tento postup sa dá urýchliť fénom, no na jeho hučanie som nemala náladu a po toľkých vajíčkach som bola už aj unavená. Unavená, ale spokojná, že som sa do toho pustila, bo mi dlho po rozume chodilo, že chcem ešte niečo stihnúť, ešte niečo vytvoriť, kým TO príde. A veru prišlo to, keď to človek ani nečaká. To príjemné a pre mňa veľmi ukľudnujúce tvorenie vajíčok nám pričarovalo nádhernú a zdravú dcérku Kristínku.

symbolika vajíčka ako zrodenia nového života je úžasná. A nielen to, ale i počet je fascinujúci. Viete koľko vajíčok sa mi podarilo ozdobiť? Všetky, ktoré som mala k dispozícii. A viete, koľko ich bolo? Presne 19! Áno, tušíte správne, naše malé zlatíčko prišlo na svet 19. marca. Až ma mrazí, keď si na to pomyslím. Jedna etapa môjho života sa skončila, už nie som tehuľka, ale dvojnásobná hrdá mamina. Keby som vedela, že mám doma čarovné vajcia, tak sa do nich pustím oveľa skôr. Takže rada na záver (nielen) pre všetky mamičky - čakateľky, ak už neviete čo so sebou, tak TVORTE. Alebo jednoducho robte čokoľvek, čo vás baví, stojí to za to.

Toľko radosti (no už aj únavy) mám na rozdávanie, že som sa chcela o tieto pocity podeliť s vami. Nech sú i vaše životy naplnené radosťou z očakávania.

A keď bude vhodnejšia chvíľa, pridám do ponuky i pár čarovných vajíčok. Možno to stihnem ešte tento rok. Samozrejme si zopár nechám i na pamiatku. Zatiaľ vám ich ukážem aspoň takto.

......................................................................♥♥♥♥......................................................................

Ešte prednedávnom sme tu boli traja.

A už sa naša rodinka rozrástla.

Ktovie, možno budeme mať časom ešte plnšiu náruč ;)

S ♥ Petra

Aganka / V Gemerskom raji uzlíkov

$
0
0

Žijem a tvorím v oblasti Gemera. Na niektorých výrobkoch občas používam výšivky, ktoré sú špecifické na tento región. Existuje druh výšivky veľmi málo poznaný, tzv. gemerská uzlíková výšivka. Je to veľmi pracná technika, ale tá práca stojí zato. 

Všetko sa začína tak, že si nakreslím vzor, pripravím si šablónu cez ktorú pretriem farbu na látku. Pri tejto výšivke sa snažím šetriť farbou, lebo uzlíky nezakryjú farbu tak, ako pri plnej výšivke a potom sa pustím do toho. 

 

 

Uzlík ako taký je známy vo výšivkárskom svete ako francúzsky uzlík. Jeho originalitu ako gemerský určuje vzor, na ktorom je uzlík používaný. Typ tohto vzoru charakterizujú konkrétne tvary kvetov a listov. Väčšinou sa vyšívajú na bielu látku s bielou niťou, alebo na nejakú svetlú látku s bielou niťou. 

 

 

Zatiaľ som vo fáze učenia sa týchto uzlíkov. Ešte neviem, čo všetko si vymyslím s používaním tejto výšivky, ale postupom času si iste nájdete v mojej ponuke nejakú novinku s uzlíkmi. Hoci naši predkovia používali túto výšivku na obrusoch a plachtách, myslím si, že to nie je nikde zakázané, aby sme ich preniesli aj do dnešnej módy. 

 


HK-sperky / Na kávičke

$
0
0

Fotenie je po kamienkoch moja druhá láska.

Mám kamarátku, ktorú často fotím. Robieva mi modelku, keď chcem skúsiť niečo nové. Vždy sa zabavíme a je nám fajn.

Tentokrát sme zašli na kávičku, vzala som foťák a aj kamienky. Veľmi dobrý nápad to bol. Spojili sme príjemné s užitočným, veľa sme sa nasmiali a kávička bola výborná. Samozrejme, k tomu aj koláčik...

Tak si môžete pozrieť výsledok :)

 

 

 

 

LucLac / (Ne)svojrázna Malta

$
0
0

Z cestovateľského denníka...

Tak sme dumali. Že čo zbaliť do kufra na Maltu. Kebyže je s malým "m", bolo by to oveľa jednoduchšie. Montérky, rukavice a plechovku piva. S veľkým "M" je malta oveľa komplikovanejšia.

Hlavne v apríli. V kufri mám plavky a na sebe čižmy. A kabát. A môj milovaný šál, ktorý viem využiť aj ako piknik deku na pláži. Sedíme na brehu. V ruke to pivo, šak predsa len, tá malta. Miešačku nemáme, ale máme okuliare. Slnečné. Nie kvôli slnku, ale kvôli vetru. Bez nich by mi šošovky vyrvalo z oka a ktosi u susedov, hen na Sicílii, by zrazu svet videl mojou optikou. Keby to ten vietor dobre nasmeroval, možno by sa môj dávny sen stal skutočnosťou. Nestalo sa tak.

Stále sedíme na tej pláži, v ruke stále pivo, v druhej kúsok pizze z neďalekého stánku, na nohách tie čižmy. Necelé 2 metre od nás pobehujú deti v plavkách a tričku. Paralelné svety v priamom prenose. Normálne sa smejú, akoby ani apríl nebol, akoby nefučal severný vietor od mora, len tak sa roztopašne máčajú vo vode za spokojného dohľadu svojich rodičov. Tiež v plavkách. Tí sa tuším zatiaľ natierajú opaľovacím krémom?! Ja by som volila nemrznúcu zmes. Rozmýšľam, či som vadná ja alebo oni. V debate padne čosi o rozličnej termoregulácii u jednotlivcov. Dávam Jurovi za pravdu, niečo na tom bude. Rodinku otužilcov z Laponska opúšťame a dávame sa opäť do pohybu. Po nekonečných maltských schodoch, popod farebné balkóny s balustrádami. Trochu mi to pripomína San Francisco. Tam tiež toľko fučí, tam tiež musia miestni dobre utiahnuť ručnú brzdu, ak si nechcú ráno hľadať auto v prístave.

Malta, inak, pre mňa trochu divná. Teda nie, že nepochopiteľná, ale iná ako krajiny pri mori, aké som zvykla navštevovať. Taká málo svojrázna, príliš anglická? Jazdí sa tam vľavo a v každom bare hučí fotbal. Na stoloch je ocot a v jedálnom lístku fish and chips. Skoro ako detašované britské pracovisko s väčším množstvom slnka a menším množstvom priznaných červených tehál. Tunajšie tehly sú väčšie, suchšie, stredovekejšie a opracované väčším množstvom malty. A, samozrejme, ošľahané vetrom, odvážnymi rytiermi a poriadnou dávkou kresťanstva, ktoré tu kričí z každého okna. Krížikom, soškou panenky Márie či zopätými rukami malého anjela. Vraj je na tomto ostrove 364 kostolov. Ak by pridali ešte jeden, každý deň v roku by mohli navštíviť iný. Okrem prestupného. Vtedy by mohli buď neísť alebo si vybrať ten najobľúbenejší.

Tak či onak, je apríl. Pre mňa je to mesiac ne-očakávania. Nedúfania. Ani v počasí, ani nikde inde. V apríli, priatelia, berme veci také, aké sú, aké prídu. Len tak ich budeme vedieť a môcť oceniť. Presne ako tú (ne)svojráznu Maltu ;)

MatyldaK / Zvieratká pre malých i veľkých :)

$
0
0

Ahojte! 

Toto je môj druhý žurnál a tak ako v prvom, aj v tomto by som vám rada predstavila moju tvorbu. :) Keďže máme doma dve malé detičky a zvieratká sú u nás momentálne téma č. 1, spojila som to s mojím obľúbeným maľovaním na textil a vznikli takéto taštičky :)

Prevahu majú medvedíky - tie majú deti asi najradšej :D 

Materiál, ktorý vidíte na fotkách, je buď 100% bavlna, alebo zmes bavlny s polyesterom alebo ľanom. Na maľovanie používam kvalitné farby na textil, ktoré sú zafixované zažehlením, takže taštičky viete pokojne aj vyprať. Každá je vystužená, pekne držia tvar :)

Okrem taštičiek nájdete v mojom obchodíku aj dekoračné košíky s rovnakými alebo podobnými motívmi, prípadne sa vám pokúsim ušiť taštičku či košík na želanie so zvieratkom, ktoré máte vy alebo vaše dietky najradšej :)

Verím, že si nájdete chvíľku čas a rozveselíte si náladu. 

SAShE.sk / Na návšteve: Jaroslava Wurll Kocanová a jej rozkvitnutá Poľana

$
0
0

 

https://www.youtube.com/watch?v=s0YJznBU0Eo

 

Keď bola malá, so sestrou sa hrala s bábikami na modelky a šila im šaty na módne prehliadky. Jej nožniciam neunikli mechy starého oblečenia, ktoré objavila na pôjde a rozstrihala dokonca aj mamine svadobné šaty. Dnes je Jaroslava Wurll Kocanová uznávaná módna návrhárka a jedna z najúspešnejších predajkýň na SAShE. Svoju novú kolekciu Poľana prednedávnom predstavila na Bratislavských módnych dňoch, kde zožala veľký úspech. Poľana je svieža, farebná a rozkvitnutá. Je stelesnením jari, ženskosti a mladosti. Ak sa chcete o Jarke a Poľane dozvedieť viac, čítajte ďalej ;)

 

 

Naposledy sme boli u teba na návšteve pred štyrmi rokmi. Čo sa za ten čas zmenilo?

Začala som ako Atelier De Couture, no po čase sa mi tento názov prestal páčiť. Rozhodla som sa používať svoje vlastné meno Jaroslava Kocanová a po tom, čo som sa vydala, Jaroslava Wurll Kocanová. Na prehliadkach a pri rozhovoroch to lepšie znie a nie je to taký všeobecný názov ako "ateliér". Inak sa toho veľa nezmenilo, stále to robím sama. Pomáha mi len manžel, ktorý podľa mojich návrhov programuje strojové výšivky, robí fotografie a stará sa o papierovačky. Zatiaľ pracujeme v rodinnom dome, kde bývame, preto sa nedá, aby sme tu mali nejakých zamestnancov. Potrebovali by sme sa nejak odčleniť.

 

 

Ako to všetko stíhaš vyrábať sama?

Je to o tom, že chcem. Chcem to robiť a baví ma to. A keď potrebujem niečo fakt narýchlo spraviť, napríklad, keď ma súri termín prehliadky, tak mi niekedy pomôže moja švagriná, sestra, teta alebo manželova babka, ktorá naposledy vyšívala časť sukne v kolekcii Poľana celý týždeň. Za ich prácu som veľmi vďačná, lebo mi to pomáha nielen časovo, ale aj psychicky. Človeku sa uľaví, keď nemusí byť na všetko sám.

 

 

Koľko približne trvá výroba jedných šiat?

Ťažko povedať, lebo každé šaty sú iné. Pri spoločenskej róbe trvá ušitie približne jeden deň. Bežné šaty mám ušité rýchlejšie, tam nie je nad čím rozmýšľať, to už ide automaticky do stroja a do rúk. Najviac času potom zaberá ručná práca - výšivka, prišitie flitrov a taktiež aj návrh šiat. Lebo vymyslieť spoločenské alebo svadobné šaty je tiež časovo náročné.

 

 

Aký je proces vzniku šiat od prvotného nápadu až po módnu prehliadku, kde ich odprezentuješ?

Sedím si na gauči, vyšívam a rozmýšľam. Myšlienku dám na papier a snažím sa ju nejak zhmotniť. Potom hľadám vhodný materiál a keď ho nájdem, tak idem strihať a zistím, že je vlastne úplne zlý. Opäť hľadám materiál a tak to ide dookola. Na strih sa prenesie výšivka, pretože najprv sa to musí ručne vyšiť, aby sa to mohlo dať do vyšívacieho stroja. Potom nasleduje samotné šitie a skúšanie. Veľa skúšaní. Veci skúšam hlavne na sebe, lebo nestačí, aby šaty vyzerali pekne na figuríne. Chcem, aby sa v nich človek cítil dobre. Snažím sa vyberať také materiály, aby sa v nich dalo vydržať aj celý deň, nielen pár hodín. Napríklad vo svadobných šatách s korzetom sa nevesta už po hodine cíti, že nevie dýchať.

 

 

Pamätáš si na prvé svadobné šaty, ktoré si ušila?

Inšpiroval ma film Sex v meste, v ktorom mala Sarah Jessica Parker šaty od Vivienne Westwood. Mne sa tie šaty veľmi páčili, tak som si povedala, že skúsim ušiť niečo podobné. Tieto šaty odštartovali moju tvorbu svadobných šiat, pretože dovtedy som sa venovala len bežnej móde. Odvtedy si svadobné šaty začali ľudia pýtať už sami.

 

 

https://www.sashe.sk/JaroslavaWurllKocanova/detail/plisovane-saty-slavianka-5

 

Aké je to pracovať s nevestami? Je nejaký príbeh, ktorý ti utkvel v pamäti?

Každý jeden zákazník je náročný, je jedno či je to nevesta alebo bežný klient. Keď nám dáva peniaze, tak do nás vkladá dôveru, že budú šaty pekné a bude sa v nich dobre cítiť. Nepamätám si žiadne príbehy, lebo čo mi prejde hlavou, to hneď aj zabudnem. Dokonca sestra mi minule povedala taký príbeh, že keď ona mala 5 rokov a ja som mala 6, tak som jej ušila prvé šaty. Povedala, že sa jej veľmi páčili a hneď sa v nich utekala celá natešená ukázať babke. Ja si tento príbeh vôbec nepamätám.

 

 

Takže si sa návrhárstvu venovala už od detstva?

Vyzerá to tak (smiech). Už od malička som strihala šaty na pôjde, kde sme mali plné mechy starých vecí. Postrihala som aj mamine svadobné šaty a z týchto látok som potom šila. So sestrou sme sa hrali s bábikami na modelky a ja som pre nich šila šaty na módne prehliadky. Potom som začala študovať návrhárstvo na strednej škole, na vysokú ma v tomto odbore neprijali. Tak som išla študovať výtvarnú výchovu, pretože som nevedela, čo ďalej. Po troch rokoch som sa rozhodla so školou skončiť a začala som šiť.

 

 

A ako sa ti darilo? Boli začiatky ťažké?

Každý začiatok je ťažký, pretože nevieš, do čoho ideš. Živnosť je o tom, že podnikáš vo vlastnom mene na vlastné riziko a na vlastnú zodpovednosť. Ja som v tom čase využila pomoc od štátu, takže som mala zaplatené aspoň odvody. Vtedy som zarábala úplné minimum, možno 50 centov na hodinu. Šaty som predávala za cenu materiálu navýšenú o nejakých 10 Eur.

 

 

Prečo si si za svoju prácu nevypýtala viac?

Nemala som takú sebadôveru, akú mám teraz. Hoci som napríklad flitre prišívala celý týždeň, bála som sa vypýtať si za šaty toľko, akú mali reálne hodnotu. Síce aj teraz, keď robím ručnú výšivku, stále je to cenovo pod hranicou ručnej práce, ale dokážem si už vypýtať viac, než to bolo kedysi.

 

 

Kedy prišiel ten zlomový bod?

Stále to beží. Po štyroch rokoch som si to prepočítavala a všetok zisk, ktorý sme zaznamenali, sme vložili naspäť do firmy - buď sme kúpili nový šijací stroj alebo žehličku, lebo tá, čo som mala predtým, bola už hrdzavá (smiech). Možno až po tých piatich rokoch firma začala zarábať. Preto si už teraz dovolím siahnuť aj po luxusnejších a unikátnejších materiáloch, nielen po takých bežných, ktorých sú plné predajne s metrážou.

 

 

Vravíš, že ten proces stále beží - je teda ešte stále priestor na rast cien?

Už by som asi nechcela ísť s cenami vyššie. Chcela by som to udržať tak, ako to je. Lebo predsa len, uvedomujem si, aký je bežný slovenský zákazník. Čo si môže a čo si nemôže dovoliť. Niektorí doslova dudrú nad cenami, no za ručnú prácu nemôžem ísť s cenami nižšie. To pôjdem radšej, neviem… maltu miešať (smiech). Vždy sa snažím, aby boli ceny prijateľné pre zákazníkov aj pre mňa. Pretože aj my musíme z niečoho žiť. Nemôžeme žiť len z reklamy a požičiavať ľuďom zadarmo šaty. Mne nikto nepožičia chlieb alebo elektrinu.

 

 

Je to tým, že ľudia nemajú predstavu o tom, čo všetko obnáša také šaty ušiť?

Zákazníci možno aj predstavu majú, ale porovnávajú si naše ceny s cenami veľkých značiek. Lenže veľké značky vyrábajú v miliónoch kusov a my maximálne v desiatich, čiže pre nás je cena za materiál oveľa vyššia. Oni majú meter látky možno za 50 centov a my minimálne za 15 Eur. Je tam veľký rozdiel a ľudia si to neuvedomujú, vidia len tú výslednú sumu. Nesnažíme sa oklamať zákazníka, snažíme sa robiť to, čo nás baví. Musíme ale rátať so všetkým, aj s tým, čo máme zaplatiť štátu, s províziou pre SAShE, cenou za materiál... Niekedy si dokonca za svoj návrh nič neúčtujem. Navrhovanie ma baví, tak to robím aj zadarmo. Rátam si to, pri čom som musela sedieť a odoprieť si čas s rodinou. Malej sa nevenujem tak, ako by som naozaj chcela. Moja práca je môj život, ale aj dieťa je môj život.

 

 

Je niekedy ťažké zosúladiť prácu a rodinu?

S manželom nemáme normálny pracovný čas. Nezatvárame o piatej za ateliérom dvere a nejdeme preč. Minule nám v nedeľu vypadla súčiastka v stroji a manžel ho opravoval celý deň, pretože chcel, aby výroba v pondelok pokračovala hneď od rána. Kvôli práci si odopierame čas strávený s rodinou, no to už nikto nevidí.

 

 

Boli aj momenty, keď si už nemala silu pokračovať?

Určite neexistuje práca, ktorá človeka baví na sto percent. Občas príde nejaká kríza. Aj ja mám niekedy zlé dni, ale aj tie dobré, keď sa usmievam celý deň. My vlastne pracujeme ako manželia a každý sa nás pýta, či sa nám to darí a či fakt chceme spolu pracovať (smiech).

 

 

Nemáte z toho niekedy ponorku?

Mne sa páči pracovať s manželom, lebo môžem tráviť viac času s rodinou. Aj dcéru sa snažím zapájať do našej práce. Ona tak príde ku mne a opýta sa: “Mamka, čo to vyšívaš? To bude pre mňa?” (smiech). Potom sa rozprávame, sadne si ku mne a spolu vyšívame. Ale určite sú aj také dni, kedy si poviem, že už to robiť nechcem a radšej pôjdem miešať maltu. Ale potom si sadnem na gauč, začnem vyšívať a uvedomím si, že ma to baví a že neviem, čo iné by som robila (smiech).

 

 

Výšivka je v tvojej tvorbe veľmi dôležitým prvkom. Kedy si začala vyšívať?

Kedysi nebola taká ponuka v obchodoch ako teraz. Boli len čisté tričká s nejakou malou aplikáciou a mne sa nič z toho nepáčilo. Tak som si listovala v Dorke a našla som si tam nejakého vtáčika, ktorého som si na tričko vyšila. Mala som vtedy možno trinásť rokov. Keď som niečo nenašla v obchodoch, tak som si to jednoducho vyrobila a to ma posúvalo ďalej. Potom som vyšila prvý opasok pre jednu zákazníčku a keďže sa to ľuďom páčilo, tak to ostalo v mojej tvorbe.

 

 

Je to niečo, čo bude pre tvoju tvorbu typické stále?

Neviem povedať, či sa tej výšivky budem držať stále. Keď som začínala na SAShE, najprv som vyrobila ten vyšívaný opasok a potom aj celú kolekciu. Ľuďom sa to vtedy zapáčilo, bolo to niečo iné. Tie šaty boli farebné a výšivka mala pekný 3D efekt na rozdiel od potlače. Neviem povedať, či sa to udrží na trhu, lebo každý rok chcú ľudia niečo iné. Každý rok sa móda mení vo svete aj na Slovensku. Tiež nechcem stále robiť to isté, snažím sa vo svojej tvorbe posúvať a tú výšivku meniť. A čo bude ďalej, neviem.

 

 

Sleduješ trendy v móde?

Snažím sa ponechať si svoj vlastný štýl a do toho postupne vkladať stále niečo nové. Nie však naraz, pretože nechcem mať jednu kolekciu v nejakom štýle a druhú diametrálne odlišnú. Keď sa ľudia pozrú na moje šaty, chcem, aby v nich rozpoznali moju tvorbu. Baví ma pozerať si obrázky na pintereste a instagrame. Taktiež počúvam aj svoje zákazníčky. Všetko si to dávam v hlave dokopy až napokon z toho vznikne nová kolekcia.

 

 

Čím sú tvoje šaty výnimočné?

Výšivku sa snažím nedávať na odev prvoplánovo, ale snažím sa umiestniť ju tak, aby pôsobila umelecky a pekne. Pracujem s ľudovou výšivkou, ktorá je pre mňa nekonečnou studnicou inšpirácie. Snažím sa zanechať naše kultúrne dedičstvo aj pre budúce generácie, aby sme nezabudli, že slovenskú ľudovú výšivku máme. Keď si vyberiem nejaký vzor, tak doňho už len dotvorím svoje časti a štylizujem ho, aby to malo môj rukopis.

 

 

Ako by si charakterizovala novú kolekciu?

Nová kolekcia sa volá Poľana. Je rozkvitnutá, svieža a nadýchaná... je taká, ako si ja predstavujem jar. Prvé šaty z tejto kolekcie vznikli už v októbri a ľuďom sa strašne zapáčili. Tak som si povedala, prečo nie, venujem Poľane celú kolekciu a zverejním ju v lete. Medzitým však prišla z Bratislavských módnych dní ponuka na prehliadku, tak som tvorbu musela urýchliť, aby bola kolekcia do apríla hotová.

 

 

https://www.sashe.sk/JaroslavaWurllKocanova/detail/fialove-lanove-saty-polana

 

Z akých farieb kolekcia pozostáva?

Táto kolekcia je zatiaľ asi najfarebnejšia a najsviežejšia, akú som kedy urobila. Poľana je zelená, žltá, oranžová, fialová, modrá… Sú v nej aj biele svadobné šaty, lebo tie si zákazníčky pýtajú stále. Na svadobné šaty dávam výšivky viac, aby boli farebnejšie a výraznejšie. V minulosti sa ženy vydávali vo farebných krojoch, nemali na sebe čisto biele šaty, ako to zvykne byť teraz. Táto myšlienka sa mi páči, preto do bielych svadobných šiat vnášam aj trochu farebnosti.

 

 

Aké kúsky sú v Poľane? Aké strihy v nej nájdeme?

Stále sa držím princeznovského strihu so zvýrazneným pásom. Páči sa mi, lebo je ženský. V Poľane sú aj vzdušné modely, ktoré pôsobia nadýchane a jarne. Spoločenskú módu sa snažím vniesť aj do bežného dňa, aby sa ľudia nebáli nosiť vyšívané šaty aj napríklad do mesta. Čiže v Poľane sú letné kúsky, ale aj dlhé róby, svadobné šaty či popolnočné...

 

 

https://www.sashe.sk/JaroslavaWurllKocanova/detail/plisovane-saty-polana-1

 

Aký je tvoj obľúbený kúsok v kolekcii?

Ťažko povedať, lebo som ich ešte ani poriadne nevidela (smiech). Kolekciu tvorím tak rýchlo, že sa nemám čas ani zastaviť a lepšie si ju obzrieť. Budúci týždeň chystáme fotenie, takže až potom si k tomu sadnem, pozriem si fotky a poviem si “táto fotka je pekná, tieto šaty si nechám” (smiech). Ale nenechávam si toho veľa.

 

 

Ktorá fáza prípravy novej kolekcie je tvoja najobľúbenejšia?

Najobľúbenejšie je asi to fotenie. Vtedy si môžem už vydýchnuť, nemusím sa s ničím stresovať, ničoho sa obávať. Môžem sa uvoľniť, usmiať sa a nemusím už na nič myslieť. Väčšinou som modelka ja a fotograf je môj manžel alebo Maruška Jeňová. Keďže na fotení vždy chcem byť aj ja, aby som si doladila detaily a aby to bolo podľa mojich predstáv, je praktické, ak som aj modelka. Dvoch ľudí je ľahšie termínovo zladiť ako troch.

 

 

Vznikla ku Poľane aj kolekcia šperkov?

Už asi štvrtý rok spolupracujeme so šperkárkou Zuzkou Barčákovou. Navzájom vždy zladíme šperky so šatami a potom ich spolu nafotíme a predstavíme aj na módnej prehliadke. Na SAShE som si našla rôzne spolupráce, nielen s Bazu, ale aj napríklad s Magaelou, ViZu.art alebo s Dajanou Rodriguez. Navzájom si pomáhame - ja im požičiam na fotenie šaty a oni mne zas šperky a doplnky. Aj keď si na SAShE niečo kúpim, tak sa to snažím vždy aj odprezentovať. Napríklad, minule som si kúpila kabelku od PURE a urobila som s ňou nejaké fotky. Na SAShE je na jednom mieste veľa šikovných ľudí, vždy tam nájdem niečo, čo sa mi páči.

 

 

Jarke ďakujeme za rozhovor a za to, že sme mohli zavítať do jej ateliéru a byť pri predstavení kolekcie Poľana na Bratislavských módnych dňoch. :) Ak aj vás očarila Jarkina tvorba, nahliadnite do jej galérie, kde nájdete kúsky z kolekcie Poľana ako aj veľa iných pekností.

 


korkii / NEVÍDANÉ PEXESO

$
0
0

Určite sa Vám stalo, že po období nadšenia a sústavného pexesovania, Vaše deti zahlásili, že pexeso je už nudné. Alebo po nejakom čase ste už nevedeli nájsť všetky tie papierové kartičky.

Nie ste jediný! Aj u nás to tak bolo, a preto som sa o to viac zamýšľala, aby som vymyslela niečo, čo možno nebude jednorazová záležitosť a bude to hra na niekoľko spôsobov.

 

 

A tak vznikli muchotrávky. :) 

Ak máte menšie detičky, tak môžete začať najprv spočítavať bodky na klobúku muchotrávky. Každú muchotrávku sa snažte priradiť ku číslici a vytvoriť tak ideálny manželský pár. :)

 

 

Ak už máte staršie detičky, kartičky si môžete otočiť a zahrať si pexeso. Keďže nehľadáme pár vizuálne rovnakých kartičiek, ale obsahovo rovnakých, rozvíjame tak zrakové vnímanie a pamäť. Zrakové vnímanie je súčasťou prípravy na nácvik čítania, písania a počítania. 

 

 

Pohyby očí počas hry zľava doprava a zhora dole tvoria jeden zo základných predpokladov pre čítanie.

Kartičky sú vyrobené z hrubšieho korkového materiálu, deťom sa nešmýkajú v ruke a nelámu sa. Veľkosť kartičky je 4,5 x 4,5 cm.

Krásne muchotrávkovanie priatelia!

Janovapec / Bezlepkové müsli z Janovej pece

$
0
0

Máte niečo bez lepku? Môžu vaše müsli i celiatici? Takéto otázky ste sa nás pýtali na trhoch a zasielali ste ich do Janovej pece e-mailom. Nejakú dobu sme zvažovali, ako vám výjsť v ústrety. Doteraz sme ľuďom, ktorí neznášajú lepok, alebo sú na neho citliví, mohli ponúknuť len pohánkové müsli. Prečo im nedopriať viac? Cesta k bezlepkovým ovseným vločkám nebola jednoduchá. Bola to však výzva.

Všetky ingrediencie, ktoré sme doposiaľ v Janovej peci používali, boli bezlepkové. S výnimkou základnej suroviny, ovsených vločiek. Menší mlyn, ktorý pre nás bezlepkové ovsené vločky požadovanej štruktúry vyrobil, je ich jediným výrobcom v Česku. Garantuje bezlepkovú kvalitu, tak ako ju vyžadujú predpisy. Preto si dôsledne stráži celý reťazec. Vykupuje ovsené zrno od osvedčených pestovateľov a spracúva ho v priestoroch, kam nesmú žiadne suroviny obsahujúce lepok. Často si bezlepkovosť svojich produktov necháva testovať.

Nové bezlepkové müsli balíme do nových krabičiek. Verím, že sa vám budú páčiť.

Váš Ján.

HufflePuffle / Ako na rastlinné mlieka bez odpadu

$
0
0

 

Nie každý má možnosť piť kravské mlieko. A naopak, niektorí si bez neho nevedia predstaviť život. Nech patríte do ktorejkoľvek z týchto skupín, prinášame Vám návod na niekoľkých druhov rastlinných mliek, ktoré prinášajú okrem skvelej náhrady normálneho mlieka aj mnoho ďalších výhod.

Obsahujú mnoho vitamínov a minerálov, nenachádzajú sa v nich alergény akými sú napríklad laktóza, kazeín alebo cholesterol a obsahujú tiež rôzne rastlinné proteíny (bielkoviny) či vlákninu, ktorú kravské mlieko veľmi neobsahuje. A hlavne, vieme ich pripraviť úplne bezodpadovo. Neostane vám tak plastová fľaša či tetrapak, ale ani fľaša, ktorá je sklenená, no vo väčšine prípadov nie vratná (čo je veľká škoda).

A presne pre tieto výhody (a trochu aj zo zvedavosti) sme sa rozhodli vyskúšať si výrobu rastlinných mliek. Suroviny sme už ako zvyčajne kúpili v bezobalovom obchodíku a potom hor sa na návštevu k Líške domov (je to skautka od nás, ak sa o nás chcete dozvedieť viac, odporúčame si prečítať náš úplne prvý žurnál). So všetkým nám (ne)pomáhala aj Líškina malá sestrička Olívia. Dosť bolo však rečí, poďme na vec.

 

Všeobecné pravidlá prípravy rastlinného mlieka

 

Pravidlá, ktoré pri výrobe rastlinných mliek platia, sú veľmi jednoduché:

1. Najskôr si treba vybrať, aký druh rastlinného mlieka ideme robiť (je ich na výber naozaj veľmi veľa, za chvíľu sa dozviete, aké sme robili my, ale aj to, aké iné sa ešte dajú vyrobiť). Keď máme suroviny, na noc ich necháme namočiť do misky/pohára s vodou. Alebo, ak nemáte veľa času - tak ako my, stačí suroviny zaliať vriacou vodou a nechať ich tak cca 20-30 minút. 

2. Namočené suroviny treba po stanovenom čase zobrať, vodu najlepšie vyliať. Pri niektorých mliekach, ako je ryžové alebo ovsené, s vodou, v ktorej sa zalievali, naozaj nemajú dobrú chuť, ani štruktúru, sú také mazľavé. Voda z vlašských orechov bola po odmočení horká. Oporúčame však vymeniť vodu pri každom :) a hodiť suroviny do nádoby, kde sa spolu s novou vodou rozmixujú. Ideálne je použiť kuchynský robot, no dá sa to kľudne zvládnuť aj s ponorným mixérom, ako sme to robili my. Využite to, čo doma máte vy, alebo vaši známi, aby ste boli čo najviac eko :)

3. Po rozmixovaní nám vznikne biela zmes, ktorú precedíme cez sitko s malými dierkami, látku alebo čokoľvek iné, čo prepustí iba tekutú časť zmesi. My sme použili nami ušité vrecko špeciálne na cedenie mlieka.

4. Vzniknú nám tak dve veci, rastlinné mlieko a zvyšky, ktoré môžeme použiť ako jednu z prísad do koláča, či do ovsenej kaše alebo smoothie. Určite však túto časť navyhadzujte, bola by to škoda a navyše sa dá aj zamraziť, ak ju nemáte ako využiť práve teraz.

 

 

5. Ak chcete, aby Vám mlieka v chladničke vydržali trochu dlhšie (viac ako 4 dni to ale naozaj nebude, keďže tieto mlieka nie sú pasterizované), nasypte do nich trochu soli, no neprežeňte to, aby nakoniec neboli príliš slané na to, aby sa dali piť. (Keď sa Vám to však stane, mlieko môžete miesto pitia použiť do varenia rovnako ako to kravské. Tam sa jeho slaná chuť stratí.)

6. Tento krok je voliteľný, no ak chcete, aby boli mlieka sladšie, môžete do nich pridať nejaké sladidlo. Napríklad agáve či javorový sirup.

 

A ešte taká menšia rada: Ak sa vám mlieka v chladničke začnú usádzať, je to normálne. Neznamená to, že sú pokazené (ak ich tam samozrejme nemáte už príliš dlho :). Pred pitím, varením či pečením ich len jednoducho v nádobke pretrepte a budú opäť ako pred tým.

Možno ste si všimli, že, v našich návodoch nie sú dané mierky - teda to, koľko čoho treba použiť, pretože to samy nevieme. Robili sme to odhadom a podľa chuti, keďže sme na internete našli veľa rôznych návodov. Ak vás však zaujímajú mierky, na slovenských, ale aj zahraničných stránkach toho nájdete dosť :).

 

No a teraz už k mliekam, ktoré sme vyrobili my.

Makové, z vlašských orechov, kokosové, mandľové, kešu, z ovsených vločiek, z konope a z ryže. Nám najviac chutilo makové, z vlašských orechov, kokosové a kešu.

 

Ako môžete vidieť, mlieka sú po rozmixovaní krásne biele (možno až na to ovsené, to je mierne do béžova), bez ohľadu na to, akej farby boli suroviny predtým. Úžasné, nie?

 

 

A takto už vyzeralo fotenie našich finálnych mliek, ktoré sme naliali do znovupoužiteľných nádobiek. Zo začiatku sme chceli každé mlieko odfotiť takto, po čase sme však zistili, že nie zo všetkých surovín nám ostalo nazvyš, aby to išlo a navyše by to zabralo strašne veľa času.

 

 

No a nakoniec sme ich odfotili spolu vo fľaškách, z ktorých sme si každá nejaké vylosovali a odišli sme s nimi aj domov. No a ako sme už spomínali, nabudúce sa dajú použiť znova a znova a znova a...

 

 

 

 

(Bublinky sa v mliekach vytvorili, keď sme ich položili z dôvodu, že fľašky neboli úplne plné.)

 

No a tu sa dostávame ku koncu článku, kde nájdete spísané ďalšie rastlinky, z ktorých sa ešte dajú vytvoriť rastlinné mlieka :).

Sója, lieskové oriešky, hrach, arašidy, quinoa, pistácie, sezam, chia, slnečnicové a tekvicové semiačka.

Nás však väčšina z týchto až tak nelákala a tak sme sa rozhodli pre tie, ktoré ste videli v našom článku. To už je od nás na dnes všetko :).

 

HufflePuffle


bizuslavka / Kolekcia Hortenzia

$
0
0

Pre mesiac apríl som zvolila ako druhú novinku kolekciu Hortenzia. 

Tento kvet som už dávno chcela zaradiť do ponuky, ale klasické lisovanie vždy veľmi poničilo alebo skreslilo jeho nádherné farby. Až sušenie silikagélom mi umožnilo tieto farby zachovať a mohla som vám tieto krásne kvety ponúknuť v podobe šperku. 

Zvolila som možno netradičnú kombináciu oboch farieb, modrej aj ružovej a doplnila som ich zlatými plátkami. Pôsobí to spolu nežne, romanticky a zároveň sviežo, takže sú šperky vhodné na bežný deň, ale aj na oslavu. Krásne vyniknú na bielom a čiernom oblečení. Ale je samozrejme len na vás, aké farby zvolíte. 

V tejto kolekcii som prvýkrát použila drevené výseky s mojím logom. Dala som ich miesto puzetiek a toto spojenie sa ukázalo ako veľmi vhodná voľba. Sama jedny náušnice nosím. Vďaka použitiu dreva sú veľmi ľahučké a nezaťažujú uši aj po celom dni nosenia. Naviac veľmi dobre držia na uchu, kvôli veľkej ploche drevených výsekov. Výseky som pred použitím lakovala, tak majú jemnú povrchovú úpravu. 

Tieto kruhové sú moja srdcovka :) Mala som dilemu, či dám štvorcové alebo kruhové výseky ako puzetky. Zvolila som štvorcové. Táto kombinácia je netradične zaujímavá. 

Ku kvapkám som dala kruhy. Naviac máte možnosť si pri týchto výsekoch zvoliť veľkosť. Kruhy mám v priemere 1,3 cm (ako na foto) alebo 1,5 cm. Štvorce sú rovnako o strane 1,3 a 1,5 cm. 

Tieto náušnice som poňala romantickejšie. Doplnila som ich voskovanou perlou v krásnej púdrovej ružovej farbe a zlatými kaplíkmi. Hrúbka srdiečka, ktorá je až 1cm, dáva náušniciam (aj náhrdelníkom) ďalší rozmer. Pôsobí ako zväčšovacie sklo. 

Ale zaradila som aj jednoduchšie šperky s kvetom Hortenzie. Do dvoch príveskov z klasickej chirurgickej ocele a skla som vložila sušené kvety (jeden modrý a druhý ružový). Majú jednu veľkú výhodu. Prívesok je na závit, tak ak vás kvet prestane baviť, môžete si do prívesku vložiť akýkoľvek iný malý predmet. 

Samozrejme, aj zlaté komponenty sú z chirurgickej ocele, tak ako ste u mňa už zvyknutí. 

Verím, že som potešila nejedno srdiečko a nájdete si aj tu svoju srdcovku :)

Prajem všetkým krásne teplé jarné dni. 

Slavomíra Janušková

bewooden / Svatební přípravy a tipy na dárky pro družičky

$
0
0

Vaše družičky vám jistě během náročných příprav svatebního dne dodávaly potřebné síly, lásku i pochopení. Přišla chvíle, kdy je řada na vás se jim za všechnu projevenou podporu odvděčit a dát najevo, že to vše neberete jako samozřejmost. Dokonalým dárkem jim můžete připomenout, jak moc pro vás znamenají stejně jako vše, co pro váš výjimečný den dělají.

JAK NA DOKONALOU ROZLUČKU SE SVOBODOU?
Jako první byste si měla ujasnit, kdo je vám opravdu nejbližší. Zkuste si odpovědět na pár otázek. Komu byste volala jako první, kdyby se cokoliv přihodilo? Kdo vám vždy stál po boku vždy, když jste to potřebovala? Jména, která vás napadnou jako první, patří pravděpodobně kamarádkám, s nimiž máte ty nejkrásnější vzpomínky.

Stejně tak řádně zvažte, jestli opravdu stojíte o bujarý večírek. Často je po všech těch náročných přípravách pár klidných chvil s vašimi nejbližšími vše, co opravdu potřebujete. Jen vy a vaše přítelkyně bez okolního ruchu. Jak vám zní příjemný piknik v přírodě? Nebo co takhle nenucený letní podvečer na střeše v doprovodu sklenky kvalitního vína?

DÁRKY PRO NEJLEPŠÍ PŘÍTELKYNĚ
Každá jste naprosto jiná a možná je právě to tím důvodem, proč je mezi vámi tak silné pouto. Nedokážete si svou partu představit bez jediné z vás. Symbolem vašeho přátelství se tak mohou stát dřevěné brože BeWooden inspirované o nic méně jedinečnou smečkou z Beskyd. Svým přítelkyním díky decentního doplňku můžete vyjádřit nejen vděk, ale také úctu a pozornost vůči unikátnímu charakteru každé z nich. Je vaše kamarádka moudrá jako sova? Je půvabná jako laň? Nebo máte v řadě svých družiček vůdčí osobnost, jakou reprezentuje například vlk či jelen?

UNIKÁTNÍ MÓDNÍ DOPLNĚK
Bývaly doby, kdy jste chodily všude spolu. Byly jste naprosto nerozlučné a sobě i okolí jste své výjimečné přátelství stvrzovaly stejnými outfity. Pořiďte sobě i vašim družičkám doplněk, který nebude mít nikdo jiný. Každičký dřevěný korálek je stvořen z unikátního kusu dřeva a pečlivou ruční prací dotvarován do dokonalého tvaru. Mezi našimi produkty si navíc můžete vybírat i mezi náramky v jemných pudrových barvách, které jistě dokáží perfektně doplnit vaše šaty v průběhu svatebního dne.

pjbijou / #URBANJUNGLE – zelená má zelenú

$
0
0

Zelená je obľúbenou farbou jarného trendu a nielen iba na mólach prehliadok, ale aj na ulici v street style. Pre slow fashion značky je ako stvorená, lebo ako symbol prírody a ekológie najlepšie vyjadruje udržateľný výrobný proces lokálnych dizajnérskych dielní.

 

 

Tento rok je všetko o vibrujúcich, neónových farbách. Predsa, zelená so svojou pokojnou povahou sa krásne prelína z jedného štýlu do druhého. Toľko krásnych odtieňov zelenej sa objavilo v trendoch na jar a leto 2019, že aj odborníci módnych časopisov priznávajú, že ťažko opísať jednu alebo druhú. Tmavé machové, fľašové, military, svetlý mentol, pistácia, šalvia... jedna krajšia ako druhá.

 

 

Do jarnej kolekcie značky PJBIJOU sme zaradili 3 odtiene zelenej:

Tmavozelená pripomína prechádzky lesom, machové kmene stromu, aj veľké lístie izbových kvetov mestských bytov. Zdôrazňuje slobodu a pokoj. Ak chceš tieto charakteristické prvky v tebe ukázať alebo podporiť, použi naše tmavozelené veľké výrazné prstene s nastaviteľnou veľkosťou a minimalistické bobule do uší.

 

 

Sýtejšia svetlozelená je plná pozitívnej mladej energie, znovuzrodenia. Ak chceš podporiť napredovanie vo svojom živte, tak si určite vyber túto „žabku“ vo forme výrazného prsteňa a malej ďobky do uší.

 

 

Kolekciu sme doplnili aj o tlmenú matnú farbu oliviek. Len aby si náušnice nezjedla s paradajkami a mozarellou :-)

Foto: Laca Soos
Modelky: Anita, Rita
Styling: Judit Pukkai
 

dobryobchod / Ako nájsť šťastie a udržať si ho

$
0
0

Pozitívne myslenie a vlastná tvorba by mali byť súčasťou nášho každodenného života. Tieto dva prvky nielen prispievajú k nášmu psychickému zdraviu, ale v kombinácii s tzv. pozemským šťastím predstavujú viac ako polovicu celkového šťastia v našom živote.

Sami sme teda tvorcami viac ako polovice šťastia v našom živote. Čo to vlastne znamená mať viac ako polovičný podiel v „podniku“ s názvom „Môj šťastný život“? Predovšetkým príležitosť ovplyvniť svoje vlastné napredovanie v živote, a to rozhodujúcim spôsobom! Kde teda hľadať pozemské šťastie a ako ho získať na svoju stranu?

Úloha č.1:

Vytýčte si svoj osobný smer naplnenia

Predtým ako sa do toho pustíme, pozrite si obr.1 s ôsmimi oblasťami života rozdelenými podľa svetových strán.

Obr.1 Osem oblastí života podľa svetových strán (s prislúchajúcimi uhlami)

V Knihe môjho šťastného domova, kúpou ktorej prispievate na rozvoj mladých ľudí s postihnutím v zariadení Claudianum, sa dočítate o nájdení osobného energetického čísla a osobných priaznivých smeroch. V tomto žurnáliku sa navyše dozviete, ako svoj smer naplnenia (v knihe je označený ako smer úspechu) vytýčite v priestore svojho domova.

Svoj osobný smer naplnenia najprv spárujeme s príslušnou životnou oblasťou ako je uvedené v príklade so Zuzkou viď. nižšie. Táto totiž prezrádza niečo o našej osobnej ceste k úspechu.

Napr.
Zuzkin smer naplnenia (úspechu): západ
Životná oblasť Zuzkinho naplnenia (úspechu): kreativita a deti
Pozor!!! Životná oblasť nepredstavuje Zuzkin cieľ, ale cestu alebo vnútorné nastavenie ako sa k nemu môže dostať...
Ako potom nájsť svoj smer naplnenia (úspechu) v pôdoryse svojho domova?

Obr. 2 Príklad vytýčenia Zuzkinho smeru naplnenia (úspechu) v pôdoryse obývačky vzhľadom na sever

Čo o Zuzke vytýčený smer naplnenia (úspechu) v pôdoryse bytu prezrádza?
Ak je tu poriadok, má vo svojich veciach prehľad, táto časť miestnosti pravdepodobne symbolizuje aj jej naplnenie a má ho vo svojom živote na dosah.
Ak sa tu však nachádza neporiadok a nie je tu nič, čo by Zuzkine naplnenie v živote pripomínalo, je jej úspech v živote oslabený.
Náš domov toho o nás prezrádza tak veľa!
Ako teda účinne podporiť naplnenie v živote u seba doma alebo vo svojom home office?

Úloha č.2:

Pridajme svojmu osobnému smeru naplnenia tretí rozmer!

Máme už vytýčený osobný smer naplnenia (úspechu) v pôdoryse miestnosti.

Tretí rozmer mu dodáme jednoducho znázornením a vystavením svojho cieľa alebo sna. Formou, ktorá sa nás bytostne dotýka. Môže to byť napríklad vlastnoručne zhotovená koláž snov alebo vízií, obrázok, socha, afirmácia príp. citát alebo fotka osobnosti, ktoré pre nás stelesňujú vytúžený pocit naplnenia či úspechu v živote. Umiestnite ich tak, aby ste ich očami zachytili čo možno najčastejšie. Nie nadarmo sa vraví: „Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť!” ;)

Autorka: Lucia Haquel

Kúpou Knihy môjho šťastného života od slovenskej architektky Lucie Haquel prispievate plnou sumou organizácii Claudianum na ich projekt Okná do sveta na portáli DobráKrajina.sk. Projekt je zameraný na rozvoj zručností a schopností ľudí s mentálnym a kombinovaným postihnutím z Modry a okolia. Vďaka vašej podpore sa môžu rozvíjať ďalej a spoločne dosahovať svoje ciele - byť samostatný a rásť ako osobnosť.

yemna / Kozmetické produkty Yemna bez obalu

$
0
0

Ahoj naši milí priaznivci,

v snahe vyhovieť Vašim požiadavkám sme nedávno zaradili do ponuky predaj šampónov v menšom 30g prevedení. Pre mnohých bolo/je takéto menšie balenie možnosť, ako otestovať, či šampón sadne a neskôr sa rozhodnete kúpiť si väčšie balenie. Menšie balenie je tiež vhodné ako darček či na cestovanie.

Zatiaľ nemáme všetky druhy v menšom prevedení, ale postupne určite pribudnú.

Taktiež sme popracovali aj na bezobalovom predaji. Trochu nám to v začiatkoch skomplikovalo skladovanie a balenie. Prispôsobili sme tomu však okolnosti a otestovali najskôr na 2 najpredávanejších druhoch, ako to bude fungovať v praxi. Hlavne, aby to kolegyňu, ktorá pre Vás balíčky balí nezdržovalo viac, ako je treba. Predsa len Vám do krabičky nehodí mydlo bez obalu iba tak :). S výrobkom dostanete tiež etiketu so všetkými údajmi presne tak, akoby ste kupovali zabalený produkt.

Veríme, že túto variantu určite ocení každý, kto nakupuje pre vlastnú spotrebu. Odbremení Vás to od obalu a ušetríte tiež finančne. Pri väčších rodinných nákupoch, keď je v balíčku niekoľko kusov mydiel a šampónov, ktoré si zvyknete kupovať do zásoby, šetríte nielen uhlíkovú stopu spojenú s dopravou, ale aj peniaze za obaly. 

Domáce skladovanie mydiel a šampónov doporučujeme na tmavom, suchom mieste, mimo dosahu detí. Lebo ja, keď som bola menšia, celkom rada som koštovala mydlá u babky v skrini medzi oblečením, kde si ich nechávala vyvoňať, kým sa spotrebovali v kúpeľni :). 

Ako ďalší krok sme sa vrátili k personalizácii mydiel a pečiatkujeme raznicou od skvelej Janky z Gravidesign, ktorú som našla tu na Sashe. Už pečiatka vypovedá že chystáme menšiu vizuálnu zmenu loga. 

Milí naši priaznivci, dúfame, že sme Vás touto správou potešili a tešíme sa, že Vám už čoskoro predstavíme ďalšie kozmetické novinky.

Krásne jarné slnečné dni prajem.

Sylvia

Viewing all 6557 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>