![]()
Na úvod
Október pre mňa znamená Inktóber. Ak kreslíte, možno ste niekde na sociálnych sieťach zachytili umelcov aj neumelcov z celého sveta, ako kreslia denne 1 kresbu tušom (toto je pravidlo) na vybranú tému, a takto si precvičujú svoje ilustrátorske skúsenosti a schopnosti. Prvé dni sme zapálení a húževnato kreslíme, prerábame, skúšame všetko možné aj nemožné. Okolo desiateho dňa však intenzita poľavuje, viacerí nestíhajú (vrátane mňa) a najradšej by sme to už mali za sebou. Tí najmúdrejší si to užívajú, nestresujú - lebo dobre vedia, že nie každý deň sa podarí "másterpís". Ale trénovať treba, najviac oceňované sú práve také obrázky, ktoré hoci nie sú technicky dokonalé, sú vtipné a pravdivé. Ak sa chcete inšpirovať, hoďte do prehliadača alebo na YouTube "Inktober 2018" a môžete sa prehrabávať oceánom ilustrácií :)
♥♥♥
(moje tohoročné vysoko aktuálne štúdie tušom z októbrovej výzvy, témy smerom zľava: vyčerpaný (exhausted), slintanie (drooling), jed (poison))
![]()
Predchádzajúce články zo série Tajuplná vodomaľba:
KAPITOLA 1 - Lazúry
KAPITOLA 2 - Základné textúry
KAPITOLA 3 - Paleta
KAPITOLA 4 - Mokré do mokrého
KAPITOLA 5 - Mokré na suché
KAPITOLA 6 - Atramentové rybky
KAPITOLA 7 - Monstera
KAPITOLA 8 - Veľkonočný špeciál
KAPITOLA 9 - Maky
KAPITOLA 10 - Soľ (videonávod)
KAPITOLA 11 - Páv
KAPITOLA 12 - Maskovacia tekutina
KAPITOLA 13 - Akvarelky zo supermarketu
KAPITOLA 14 - Tropické kvety
KAPITOLA 15 - Maľba vo vrstvách
KAPITOLA 16 - Magnólia
KAPITOLA 17 - Figy (videonávod)
______________
![]()
Na veľké šťastie je práve akvarel relatívne "minimalistická" technika. Ak bývate v garzónke, kam ledva napracete to, čo na život nevyhnutne potrebujete, ťažko vám bude pestovať ako koníčka nejakú olejomaľbu. Veď kam by sa zmestilo plátno, stojan, oleje a terpentíny, plus ako vyriešiť vetranie? Akvarel spravíte aj "za hodinu na kolene", ak máte tú správnu výbavu. Nesmrdí, dá sa vyprať (väčšinou...) a vyzerá super na fotke (niečo pre váš Instagram!).
V dnešnej kapitole budem písať o minimálnej výbave, s ktorou si bez hanby vystačí každý, aj skúsenejší akvarelista. Pokúsim sa vysvetliť, prečo väčšinu vecí, ktoré som si rokmi do ateliéru zadovážila, nakoniec aj tak nepoužívam a kam sa naopak oplatí peniaze investovať.
(toto všetko sa mi v ateliéri nakopilo za posledných 8 rokov. Koľko z toho naozaj používam? Asi 20%.. Ešte šťastie, že sa nám to zíde počas workshopov.)
![]()
______________
1. PAPIER
Papier je najdôležitejší. Je to telo vašej maľby, a kým vo väčšine techník sa dajú používať školské štetce a vodovky (a dospieť k relatívne "ókej" výsledku), papier sa oklamať nedá. Lacný, nekvalitný školský akvarelový papier bude pod vplyvom vody hrudkovatieť, farba bude vytvárať fľaky a výsledok nebude vzhľadný. Cena často nie je dostatočný ukazovateľ kvality, mnohé akvarelové papiere, ktoré sa mi podarilo otestovať, stáli viac ako tie, ktoré sa osvedčili najlepšie.
Študentský papier talianskej značky FABRIANO, polohrubý (cold-pressed), 300g/m, bez kyselín (toto je u kvalitných papierov štandard). Blok 20tich papierov veľkosti A4+ sa pohybuje v cenových reláciách 7-8 Eur. Bloky sú zlepené po všetkých 4 stranách, nepotrebujete teda maliarsku pásku.
Alternatívou je papier rovnakej gramáže aj povrchovej úpravy od iných značiek - Canson, Hahnemuhle, Winsor & Newton, ale podľa mojich skúseností sú všetky drahšie a znesú menej ako Fabriano, ktorý v pomere kvalita/cena vedie na trhu s papiermi.
Moja najhoršia skúsenosť so študentským (a nie lacným) papierom je akvarelový papier od KOHINOOR. Reaguje veľmi podráždene aj na menšie množstvá vody a vy tak pravdepodobne skončíte s akvarelom, lebo usúdite, že je to vaša chyba. Niekedy nie je.
V začiatkoch tiež nepotrebujete profesionálny bavlnený papier (100% cotton). Je ozaj skvelé maľovať na umelecký papier, je to skrátka iný zážitok z maľby ako akýkoľvek študentský celulózový papier. Ale tieto papiere sú niekoľkonásobne drahšie, cena bavlneného bloku od Fabriano sa bez problémov vyšplhá na 20 Eur, za francúzsky Arches (od firmy Canson) dáte aj 26 Eur. Sú techniky, ktoré sú možné iba na bavlnenom papieri, ale k tým sa dostanete časom. Medzitým si na bavlnu našetríte :)
______________
2. ŠTETCE
Štetce sú v rebríčku dôležitosti hneď za papierom. Ak ste dúfali, že vytvoríte peknú akvarelovú maľbu školskými štetcami s tvrdými štetinami, pravdepodobne sa nevyhnete frustrácii. Tvrdé štetiny sú vhodné na pastovité techniky ako je tempera, akryl alebo olej, pri akvareli by sme ich teoreticky vedeli použiť na pridanie textúr a nejakých detailov. No gro techniky vyžaduje štetce s mäkkým vlasom, ideálne prírodným.
Zo všetkých veľkostí a tvarov vám postačia tri štetce. Plochý, širší štetec s mäkkým, ideálne prírodným vlasom je vhodný na lazúry, pozadia, architektúru - všade, kde potrebujete geometricky presnú hranu alebo vyplniť veľkú plochu farbou. Guľatý štetec (univerzálna veľkosť je číslo 6 alebo 8) s prírodným, ale pokojne aj syntetickým mäkkým vlasom bude vhodný na prírodné motívy rastlín, oblaky, tiene, portrét a pod. Malý tenký štetec na detaily môže byť syntetický alebo prírodný, mal by mať ostrý hrot - kvalitnejšie štetce si udržia ostrý hrot aj po roku používania. Myslite na to, že syntetické štetce sa používaním ničia a najlepšie fungujú, kým sú nové, neskôr ich treba vymeniť.
Alternatívou je môj obľúbený štetec z ruskej veveričky. Takýto tmavovlasý krásavec je vhodný na maľbu takmer všetkého (výnimkou sú asi ostré hrany pri architektúre). Keďže udrží "liter" vody, namaľujete s ním lazúru aj na ozaj veľkú plochu, a ostrá špička dokonale nahradí štetec na detaily. Je však drahší ako bežné štetce z papierníctva. Tento typ vyrábajú rôzni výrobcovia a hoci nie je z kategórie najlacnejších, je to dobrá voľba. Ak sa rozhodnete investovať radšej do tohto typu, postačí vám menší štetec (č.4 je úplne super) - cena samozrejme závisí od množstva vlasov v štetci a nemala by pri tejto veľkosti presiahnuť 20 Eur.
Občas natrafíte v obchodoch typu "tisíc a jedna blbosť" na kaligrafické alebo čínske štetce. Tieto sa tiež hodia na akvarel.
Sady štetcov rôznych veľkostí a tvarov. Väčšinu z nich pravdepodobne nepoužijete. Mnohé štetce popredných výrobcov cenou vysoko presahujú kvalitu štetca. Najviac sklamaná som bola zo štetcov od britskej značky Winsor & Newton (výroba farieb im ide lepšie) - tenšie štetce ich profesionálnej sobolej rady stáli vyše 30 Eur za kus a po pár mesiacoch používania sú vlasy aj rúčky v zúfalom stave. Štetce z ruskej veverice od tejto firmy boli asi jediné, ktorým vypadávali vlasy (je možné že konkrétny kus bol zle zviazaný, ale viackrát by som ho nekúpila).
![]()
______________
3. FARBY - školské či umelecké?
Hoci školské vodovky sú najhoršia kvalita "akvarelových" farieb, aká sa dá zohnať, aj s nimi sa dá namaľovať pekná maľba či ilustrácia, ak je správny papier a štetec. Čím vás však sklamú, bude nedostatok priesvitnosti, matnosť, problém pri vytváraní efektov. Od umeleckých akvarelov (na rozdiel od školských vodoviek) tiež možno štandardne očakávať svetlostálosť / lightfastness (jedno zo základných kritérií, o ktoré sa umelec pri výbere farieb zaujíma), to znamená po umiestnení obrázka na stenu ostanú pigmenty sýte aj po rokoch. Napríklad ak je práca určená na predaj, treba sa na ňu tiež pozerať ako na výrobok, a teda použiť materiál, ktorý bude môcť zákazník v šťastí užívať bez zmeny kvality.
Umelecké farby majú lepšiu sýtosť, sú priezračnejšie / priesvitnejšie (toto ocenia akvarelisti pri práci s viacerými vrstvami farby), spolupracujú pri maľovaní. Hoci je to ťažko popísať, rozdiel spoznáte už pri prvom použití. Súvisí to s cenou farby - ak sú farby lacné, výrobca nepoužil veľa pigmentu, namiesto neho dal do farby nejakú výplň. Drahšie umelecké farby majú vysokú pigmentáciu a namiesto umelých výplní obsahujú arabskú gumu, preto sú žiarivé.
![]()
Umelecké farby, ktoré kvalitou neodradia od práce s akvarelom. Nebudú lacné, ale ušetríte na počte vybraných farieb. Na výber máte základné sety od popredných výrobcov, alebo je tu možnosť kúpiť prázdnu paletu a vyrobiť si vlastnú škálu odtieňov. Dokupovať ich stačí postupne. Z výrobcov dostupných na Slovensku dosahuje najlepší pomer kvality a ceny britský Winsor & Newton. Ich študentská rada COTMAN je pigmentovaná a pracujú s ňou aj profesionáli, medzi Cotman a ich umeleckou radou nie je veľký kvalitatívny rozdiel (zato cenový áno), všimla som si mierny rozdiel v pigmentácii. Jednu 8 ml tubu z rady Cotman dostanete za cenu do 3 Eur.
Kvalitou sa Winsoru vyrovnajú tubové akvarely značky Royal Talens (Van Gogh), ruské White Nights, talianske Maimeri (Venezia), nemecké Schmincke Akademia. Za nimi mierne zaostávajú české UMTONky. Medzi tie top nakvalitnejšie akvarelové rady patrí nemecké Schmincke HORADAM, Winsor & Newton Proffesional, Daniel Smith, za ktoré si ale pekne priplatíte. Francúzsky Sennelier má veľmi kvalitný, ale zbytočne drahý akvarel.
Špeciálnou kategóriou sú ázijské akvarely, z ktorých sa u nás najčastejšie objavujú KURETAKE. Výrobcovia na ne kladú trochu iné požiadavky, ako v Európe, sú oveľa viac pigmentované (nedávno som testovala značku SHINHAN a tá pigmentácia je skrátka skvelá), pigment sa ľahko dvíha z papiera vlhkým štetcom (viete teda maľbu opraviť aj po usušení, ale je tu problém s vrstvením). A podľa nespočetných recenzií od rôznych umelcov nie sú svetlostále. S týmito odlišnými atribútmi je dobré počítať.
(Kým rozdiel medzi školskými a umeleckými farbami si všimnete, rozdiel medzi jednotlivými umeleckými značkami už ani nie...vyberte si preto ktorúkoľvek.)
![]()
Veľké sety plné odtieňov, ktoré zrejme nikdy nevyužijete. Sama mám štyri a neboli lacné, nakoniec ich však nepoužívam. Väčšina odtieňov "navyše" sú výrobcom predmiešané kombinácie farieb, ktoré si viete namiešať sami.
Vôbec sa nedá spoľahnúť na akvarelové farby od Lefranc & Bourgeois (Louvre), Kohinoor či Daler & Rowney. Ak nakúpite lacné craft vodovky v predajni Tiger či Lidl, môžete počítať skôr so školskou kvalitou.
______________
4. MIEŠANIE FARIEB
Keď sa vám podarí rozhodnúť sa pre konkrétnu značku (žiaľ momentálne je často rozhodujúca dostupnosť), ktoré farby si vybrať? Pri skladaní akvarelovej výbavy za čo najnižšiu cenu sa musíme pozrieť na to, ktoré farby pomôžu vytvoriť čo najširšiu škálu odtieňov. Na základe skúseností aj odporúčaní z kníh som zostavila takúto základnú paletu:
![]()
Nie je dôležité, či kúpite farbu v panvičke alebo v tube. Ak kúpite tuby, budete potrebovať prázdnu paletu, do ktorej farbu vytlačíte - používať môžete čerstvú, ale aj po uschnutí (rovnako, ako panvičku). Panvičky môžete uskladniť aj "navoľno" do prebytočnej krabičky, budete však rovnako potrebovať paletu, na ktorej ich budete miešať.
-
Dôležité farby: Citrónová žltá, siena prírodná (alebo okrová), Van Dyková hnedá (môžete použiť aj umbru pálenú alebo iný typ tmavej hnedej), alizarový karmín (bordová), kadmiová červeň, francúzsky ultramarín, modrý kobalt (toto sú dva rôzne typy modrej a pri miešaní vznikajú úplne iné farby, preto je vhodné mať obe).
-
Bonusové farby: Ako bonus si často kupujem magentu (sýto ružová, nenamiešateľná farba), tyrkysový kobalt (v tomto svetlom odtieni taktiež unikátny pigment) a tmavé modré Indigo.
______________
Tu je niekoľko návrhov na miešanie niektorých (aspoň pre mňa nutných) odtieňov:
![]()
1. - alizarový karmín + ultramarín vytvorí príjemnú fialovú
2. - alizarový karmín, ultramarín a hnedá vytvoria teplejšiu zamatovú čiernu s nádychom do fialova. Táto je oveľa žiarivejšia, ako kupovaná čierna farba
3. - žltá a modrá dáva zelenú, to si určite pamätáme zo školy :)
4. - viac modrej v tejto zmesi zmení nádych výslednej farby do tyrkysova
5. - prevaha žltej vedie naopak k jarnej svetlej zelenej
6. - alizarový karmín s prírodnou sienou vytvorí pleťový odtieň, toto je dôležité pri portréte
7. - ak do tejto zmesi pridáme hnedú, dostaneme tmavší pleťový odtieň
______________
Aby ste videli množstvo kombinácií, ktoré možno dosiahnuť miešaním základných farieb, odporúčam spraviť vzorkovnicu podľa tohto návrhu. Na hornú aj bočnú (vľavo) lištu tabuľky namaľujete všetky vaše farby a potom do každého okienka vnútri tabuľky namaľujete príslušné miešanie (kombinácia príslušnej farby z hornej lišty + príslušnej farby z ľavej lišty). Toto cvičenie bežne robíme na úvodnom workshope a je veľmi nápomocné pre uvedomenie si množstva možností, ktoré vám takáto limitovaná paleta poskytuje. Nielen to, farebnosť maľby nebude pri miešaní nikdy prvoplánová, vždy bude unikátna, a to sa veľmi cení.
![]()
V tejto chvíli je to všetko, čo som pre vás dokázala dnes spísať. Je toho veľa, ale berte tento článok ako sprievodcu, ktorého si môžete kedykoľvek otvoriť a nájsť informáciu, ktorú práve hľadáte. S tým úmyslom som ho dnes 12 hodín písala, sama naň budem odkazovať pri otázkach na materiál :)
Veľmi ma poteší, ak článok ohodnotíte komentárom, "lajkom" a položíte akékoľvek otázky, ktoré k téme máte. ♥♥♥
______________
Kapitola 19 - Efekty v akvarelovej maľbe - sa už pripravuje.
Autorka článku - Jana Lepejová (Jane-Beata), výtvarníčka a lektorka workshopov AKVARELA