Quantcast
Channel: SAShE.sk - Žurnál+
Viewing all 6571 articles
Browse latest View live

Vcely.sv.Ambroza / Aký je rozdiel medzi lesným a medovicovým medom?

$
0
0

Aký je teda med z lesa: lesný alebo medovicový? Slovenská legislatíva pojem lesný med nepozná. Podľa nej môžu byť medy kvetové, medovicové alebo zmiešané (kvetovo-medovicové). 

Každý včelár, ktorý má včely v lese, vám ale povie, že každý jeho med je lesný. A má pravdu, lebo je predsa z lesa :) Lesné medy sa delia podobne ako medy všeobecne na:

Kvetový lesný med - pochádza z kvetov rastúcich v lese ako napr. maliny alebo bylinky z lesných lúk.

Medovicý med - nepochádza z nektáru/kvetov, ale z medovice. Tá je výlučkom hmyzu, ktorý sa živí šťavami lesných stromov, hlavne ihličnatých. Medovicový med obsahuje oproti kvetovému menej cukrov, ale zato viac minerálnych látok a rastlinných farbív. To ale neplatí vždy a záleží od akého stromu a hmyzu medovica pochádza.

Zmiešaný lesný med - je to med, ktorý včely vyprodukovali z medovice, ale zároveň aj z kvetov, ktoré v tom čase kvitli. 

My máme pre vás v ponuke dva medy z Levočských vrchov, vyprodukované mimo ľudských obydlí ako záhrady a polia. Medovicový med - jedľa a smrekovec je čistý medovicový med s unikátnou kombináciou jedle a smrekovca opadavého. Jedľa dáva medu krásnu tmavohnedú farbu so zelenkavým nádychom a smrekovec zasa bohatú chuť a aromatickú vôňu.

Náš med, ktorý sme nazvali lesný med, obsahuje oproti medovicovému nektár lesných kvetov, hlavne mätu, komonicu, lipu, bodliak a pakost. Obsahuje toľko medovice, že podľa slovenskej legislatívy by sme ho už mohli klasifikovať ako medovicový. Náš medovicový med ale obsahuje tak vysoké hodnoty medovice, že sme tieto dva medy chceli odlíšiť. Vy, naši zákazníci a podporovatelia, budete tak mať možnosť ochutnávať a porovnávať rôznorodé a úžasné chute, ktoré vedia vyprodukovať iba silné včelstvá v nedotknutých slovenských horách.


HenrietaMocova / Zoznámte sa s kolekciou CUTE WILDNESS

$
0
0

Na prechádzke lesným chodníčkom, vychutnávajúc posledné lúče slniečka v tichosti sa ponorím do lesného šumu. Nachádzam radosť, pokoj. A tu objavujem lesné víly...

Ochrankyňa lesa a lesných živočíchov, na chvíľu len spočinula.

Na jemný mach svoju hlávku sklonila.

A už opäť v strehu je, jej duša pookreje.

Priamo z lesa prišla do mojej dielne 100% vegetariánska kolekcia roztomilých prstienkov.

Minimalizmus, rozkošná nespútanosť, prírodné motívy, jednoduchosť a hravosť... to sú slová, ktoré vystihujú celú kolekciu CUTE WILDNESS.

Zjednodušené siluety lesných a poľných zvierat, prípadne rastlín v kombinácií s hladkým lesklým povrchom kovu.

Prstienky nositeľné každý deň pre potešenie. Dajú sa aj navzájom výborne kombinovať. Môžete ich nosiť klasicky, alebo v menších veľkostiach aj na neobvyklom mieste medzi kĺbami prstov.

V ponuke sú aj náhrdelníky, zatiaľ dva, no postupne budú pribúdať ďalšie. Obdobné prívesky/náhrdelníky a, i, aj, alebo náušničky sa dajú urobiť do sérky z každého vzoru. Či už to budú parohy, vtáčiky, listy a či líška. Ak máte otázky, kľudne píšte, urobím návrh.

     ♥ ♥ ♥ Srdiečkový náhrdelník už včera odcestoval k lesnej víle Lenke ♥ ♥ ♥

Všetky šperky sú riadne označené výrobným aj rýdzostným puncom a majú rhodiovaný povrch.

Rhodiovanie je pokovenie, používa sa na striebro a na biele zlato. Šperky takto ošetrené získajú trochu iný sivý odtieň, nečernejú a dlhšie si zachovajú krásny lesklý povrch.

Jedná sa o jemné prstienky, avšak nemusíte mať obavy, pri bežnom nosení sa im nič nestane. Veľmi radi Vám budú robiť spoločnosť pri kávičke s priateľmi, na prechádzke, ale napríklad i pri práci na počítači...

Majte pekný deň.

RIVICA / Vitaj jeseň...

$
0
0

Leto bolo tento rok naozaj dlhé... Už od apríla... takže skoro celý polrok. Dúfam, že ste si ho poriadne užili ;-) Ja milujem leto, takže pre mňa super! Ale teším sa už na tieto chladnejšie dni, ktoré akurát prišli. Vitaj jeseň!

Na čo sa tešíte Vy? Ja na to ako...

 

vykročím do jesene s očakávaním niečoho nového, krásneho, prekvapivého...

 

vysnívam si sen...

 

odhodím zábrany a strach...

 

vyskočím zo svojho tieňa a vyskúšam niečo nové, aby som si splnila sen...

 

budem sa snažiť tešiť z každej chvíľky...

 

budem si užívať jesenné slniečko...

 

a občas budem aj nostalgická a "smútiť", či spomínať, alebo len tak čakať na jar...

 

ale hlavne sa budem snažiť byť ženou!

Prajem Vám krásne jesenné suknenie!

I.

PS1: Nové modely sú už pripravené v galérii, tak neváhajte ;-) ...no a niektoré sú dokonca už vypredané - kockovaná zavinovačka a nemám už látku :-( Ale na sklade už čakajú ďalšie nádherné látky, z ktorých modely môžu byť ušité.

PS2: Jesenné fotenie s Lubie Sutton bolo naozaj zaujímavé ;-) 30 stupňov a ja v roláku a zimných topánkach...

SAShE.sk / Anketa - Prečo by ľudia mali uprednostňovať ručne vyrobené výrobky

$
0
0

Zákazníci sa čoraz viac začínajú zaujímať, čo kupujú, od koho kupujú, kto a za akých podmienok danú vec vyrobil, alebo ako dlho im výrobok vydrží. Predajcov sme sa spýtali, prečo by ľudia mali uprednostňovať ručne vyrobené výrobky.

https://www.youtube.com/watch?v=HzY7k3uRh-c



Čo si myslíte vy? Napíšte nám do komentárov.

.

delight / Jesenná kolekcia drevených podšálok

$
0
0

Milí priatelia,

dnes by som vám rada predstavila nové podšálky, ktoré pribudli do mojej galérie. Keďže sa jesenné počasie už naplno rozbehlo, rozhodla som sa pre jednoduché motívy spojené práve s jeseňou :) A tak vznikla táto malá kolekcia 3 druhov drevených podšálok.

Vyrobené sú z brezovej preglejky a dekorované ručným vypaľovaním. Sú pekným prírodným doplnkom do vašej domácnosti :)

Teplý čaj alebo voňavá káva budú s nimi určite omnoho lepšie chutiť :) Už sa len schovať pod huňatú deku a sychravé počasie nechať za oknom :)

Tak čo, ktoré sa vám páčia najviac? :)

Prajem vám všetkým krásne jesenné dni!

Lenka

TANINDESK / Zoberte ma so sebou na rande! Romantická Budapešť, úsmev, láska...

$
0
0

Budapešť patrí pre mňa osobne medzi najkrajšie hlavné mestá spomedzi susedných krajín. S úžasným párom, ktorý môžete vidieť na fotke, sme si spravili výlet - pár dní v Budapešti. Prechádzali sme sa, jedli dobré jedlo, smiali sa a tešili sa z bežného dňa.

Mám pocit, že viac komentárov z mojej strany k tomu nebudete potrebovať - úžívajte LOVE STORY IN BUDAPEST. :)

Ak by ťa skôr zaujímala časť - fotenie produktov, jedál - klikni na najnovší článok - TaninAcademy - Recepty, s ktorými zaspomíname na leto + Fotorozbor

Vaša Tatiana.

piccolonido / Kto sme... časť I.

$
0
0

Kto sme?

Moje meno je Mirka. Tento mesiac som dovŕšila 31 rokov. Som hrdou matkou 4 mesačnej Karolínky. Pred časom som sa ešte naplno venovala rôznym podnikateľským aktivitám. Časom som zistila, že niektoré veci nejdú skĺbiť a niekde musím v živote ubrať. Samozrejme, moje skúmanie možností malo dlhšie trvanie. Toto obdobie bolo poznačené viacerými osobnými zlyhaniami. Myslela som si, že ako žena zvládnem všetko. Teraz sa už odvážim priznať, že NIE. Myslím si, že nakoniec som sa rozhodla správne. Svoj čas venujem rodine a veciam, ktoré robia svet krajší, milší a príjemnejší.

Prečo sme sa rozhodli pre tento koncept?

Tí, ktorí ma poznajú, tak vedia, že v živote som viac inklinovala k mužským druhom prác. Do určitej miery som sa snažila vyrovnať mužom. :) To bolo také moje osobné poslanie. :) Toto „dokazovanie si niečoho“, mi skôr prinášalo problémy ako radosť, hlavne v osobnom živote. Prevádzkovala som čerpacie stanice, viedla eventovú agentúru, riešila som ťažké obchodné prípady. Nič také, čo by sa hodilo k môjmu statusu „MATKY“. Teraz je tu Karolínka a ja tu pre ňu chcem byť hlavne ako dobrá matka, kamarátka, spriaznená duša a vzor (ŽENSKÝ VZOR). Všetko je to také ženské. Tu nastáva zlom. Musím sa stať viac ženou. Kreativita mi nechýba. Jemnosť a nežnosť som v živote potláčala, ale dá sa ešte niekde nájsť. Chuť venovať sa detskej tvorbe a tým vlastne aj mojej dcérke mám. Impulzov by bolo dosť, nápadov tiež a tak vznikol projekt „piccolo nido“.

Čo chceme konceptom dosiahnuť?

Rada by som ukázala všetkým maminkám, otcom, krstným, babkám, dedkom, kamarátkam, kamarátom... ako vidím pohľad na detské veci JA. Čo sa mi pri Karolínke osvedčilo. Čo sa Karolínke páčilo, s čím sa rada hrala. Nie všetky veci sú síce potrebné, ale sú PEKNÉ. :) 

Prajem príjemné nakupovanie! :)

Luxius / Obrázok a rám

$
0
0

Priatelia, možno vás niekedy osloví nejaký obrázok či obraz a premýšľate, kam by ste si ho zavesili, ako bude práve u vás doma pasovať, vyššie alebo nižšie...? 

Až taká veda to nie je, úplne stačí ísť na to pocitovo a krok za krom :) 

 

 

Začína to výberom rámu - ak máte obrázok na papieri, ten určite patrí do pasparty (biely kartónový rám) a pod sklo s rámom. Ponúkajú to vo fotoslužbe, väčších obchodoch ako je Ikea alebo Hornbach, alebo vám to na mieru zarámujú v rámarstve, je to mierne drahší variant.

Moje akvarelové obrázky zákazníkom väčšinou odporúčam do rámu s bielym alebo len veľmi decentným rámom (napr. svetlý odtieň dreva), keďže sú moje maľby jemné, vzdušné.

 

 

Na inšpiráciu som vytvorila pár fotografií, podľa ktorých si môžete predstaviť, ako obrázok naozaj pasuje na stenu, dopĺňa nábytok a celý ten priestor zútulňuje. Asi tak, ako záclony či kvety, koberec...

Obrazy a obrázky robia naše domovy jedinečné, krajinky a motívy na nich nás pozývajú na prechádzku do sveta fantázie, vedia nahodiť pohodu.

 


bonboniera / Nové začiatky.

$
0
0

Je to už pár dní a vlastne týždňov i mesiacov, ale stále relatívne nedávno, čo som naposledy vystúpila z prahu školy. Stala sa zo mňa promovaná ne/študentka a musím povedať, že mi vo veľkom smere odľahlo. Potešila ma nová - voľnejšia životná situácia, no zároveň nastala otázka: ,,Čo bude ďalej?"

Nie som si istá, ako sa bude môj život vyvíjať, aj keď nejakú predstavu, alebo aspoň túžbu mám. Čo sa pracovnej oblasti týka, rozhodla som sa pokúsiť ponúknuť ľuďom to, k čomu som mala doteraz vo svojom živote najbližšie a na čo som sa z predmetov na škole najviac tešila - výtvarné umenie. Rozhodla som sa, že budem maľovať obrazy a portréty a rozvíjať sa viac v týchto oblastiach.

Na škole boli často pravidlá typu: ,,Teraz budeš maľovať toto a takto." Oproti tomu sa mi teraz otvorili nekonečné možnosti a uvedomujem si, že ja sama môžem rozhodovať o tom, čo maľovať chcem, čo nie, čo sa mi najviac páči a čo má pre mňa najväčšiu hodnotu. 

Neviem, čím to je, ale veľakrát mám pocit, že by som chcela maľovať úplne všetko. Je tak veľa skvelých štýlov, spôsobov, techník a námetov. Je ich tak veľa, ktoré ma oslovujú a všetky by som chcela ovládať. Je to asi hlúpa predstava, lebo viem, že jeden človek všetko nemôže. Preto aj ja z toho množstva vecí neustále okresávam a snažím sa prísť k tomu, čo by bolo pre mňa najvhodnejšie a čo by sa najviac páčilo aj druhým. Ale ono je to asi aj prirodzený spôsob hľadania si vlastného štýlu - skúšať mnoho vecí. Napriek tomu, že som si myslela, že mám mať jeden vlastný, mám pocit, že tej rozmanitosti sa zároveň vzdávať nechcem, lebo s ňou ma to asi aj baví viac.

Aby nebol článok veľmi dlhý, stopnem svoje prvé žurnálové rozprávanie na tomto mieste. Rada by som Vám totiž predstavila aj pár svojich kúskov z mojej najnovšej tvorby...

Verím, že Vás niečo z toho zaujalo, alebo že ste sa aspoň našli v niečom z toho, o čom som písala v článku.

Možno sa niekedy stretneme v mojom ďalšom žurnálovom pokračovaní.

Prajem príjemný tvorivý deň. :-)

Abreadbag / Vyschýna vám chlebík v ľane?

$
0
0

Ručne tkané ľanové plátno je už stáročia overený prírodný materiál v spojení s odevom, bytovým textilom. Tým, že je nefarbené a chemicky neupravované, patrí medzi 100% prírodný produkt s vysokou morálnou hodnotou, každý kúsok plátna rozpráva svoj vlastný príbeh, príbeh rodín, príbeh tradícií.

 

 

Aj vy už máte doma svoje ľanové vrecúško na pečivo a s láskou si pečiete svoj vlastný kváskový chlebík? Alebo si ho kupujete? Stane sa vám, že vám v ňom začína chlebík vyschýnať?

Áno, ľanové plátno je dostatočne pevné, hrubé, sľubuje nám, že pečivo v ňom vydrží dlho čerstvé, no povedzme si úprimne, že nemôžeme očakávať, že na štvrtý deň z neho vyberieme chlebík ako čerstvo vytiahnutý z rúry. Priznajme si, že také zázračné vlastnosti nemá, no vyschýnať by v ňom pečivo rozhodne nemalo. Toto bola aj vaša najčastejšia otázka pri našom spoločnom stretnutí na SAShE v tržnici, preto som sa rozhodla aj pre vás všetkých, s ktorými som sa osobne nestretla, napísať pár rád ako tejto nechcenej situácii predísť. 

 

     

Viete si predstaviť ten pocit, keď si s toľkou láskou a radosťou doma upečiete svoj vlastný chlebík, všade to neodolateľne rozvoniava, až ho máte okamžite chuť zjesť a rýchlo si z neho odkrojiť, ach, tú vôňu cítim aj cez monitor počítača. Chlebík necháte vychladnúť a až tak ho vložíte do vášho ľanového vrecka. Ešte teplý sa odkladať do vrecúška neodporúča, i keď je zabalený v plátne, mohol by sa jemne spariť.

 

 

Nebojte sa ľanu! Akú osobnú skúsenosť máte vy?

Ak vám vaše pečivo a chlebík začína v ľanovom vrecku vyschýnať, máte  pravdepodobne doma suchšie prostredie a v miestnosti suchý vzduch, stáva sa to hlavne vo vykurovacom období, alebo pri vysokých vonkajších teplotách a horúčavách.

Čo robiť v takýchto prípadoch? Verím, že ste sa s tým už stretli aj vy a práve vtedy to netreba vzdať, trpezlivosť ruže prináša, poznáte to, však?

Chlebík a pečivo v ľanovom vrecúšku vyskúšajte zavrieť do dreveného chlebníka, ktorý dobre tesní, t.j. nemá v lištovaní medzierky. Neodporúčam ho dávať do uzatvárateľných nádob z plastu, to sme ho mohli potom nechať aj v plastovom vrecku.

V prípade, že drevený chlebník nemáte, nemusíte ho hneď kupovať, môžete vrecúško s pečivom zavrieť do rúry na pečenie, tá tesní dokonale.

Ak máte zaužívané potravinové skrinky, šuplíky, vložte vrecko ešte do sklenej nádoby s vrchnákom, myslím, že v každej domácnosti sa nájde klasická jánska misa alebo hlinená nádoba.

Ani v jednom príklade ste sa nenašli a nepomohlo to? Nezúfajte, stačí keď svoj s láskou upečený chlebík vložíte vo vrecúšku do sklenej nádoby, zavriete do skrinky a pridáte do misy k vrecúšku ešte jedno jabĺčko.

 

 

V každej domácnosti je to špecifické a čo platí v jednej, v druhej nemusí. Nebojte sa vyskúšať, čo z toho pomôže práve u vás a napíšte mi. Ak pečiete z kvásku, tak viete, že kvások je živý organizmus a rovnako je to potom aj s vaším chlebíkom. Ľanové vrecko je z čiste prírodného materiálu a tak v spoločnej kombinácii a spolu s prostredím pracujú. Netreba to vzdať a ak ešte stále váhate nad kúpou prírodného ľanového obalu na vaše voňajúce pečivo, odporúčam zo začiatku vyskúšať jednoduché ľanové vrecúška aj vo väčšom rozmere, tak viete chlebík zabaliť spoľahlivo do viacerých vrstiev, dostupné ich môžete nájsť TU. Medzi veľmi obľúbené výrobky sa zaradili aj kuchynské utierky z ručne tkaného plátna a aj do nich viete chlieb a pečivo rovnako spoľahlivo zavinúť, nájdete ich TU.

 


 

 

Aký je váš zaručený recept a trik?

Smelo mi napíšte, niet nad spätnú väzbu, som tu pre vás a verím, že mnohí z vás ste sa o tom mohli presvedčiť, že kúpou ľanových výrobkov ak je potrebné, môj vzťah a záujem o vašu spokojnosť nekončí. Tí, ktorí ma už poznáte, mohli ste postrehnúť, že moje meno na SAShE Kikasa sa zmenilo na Abreadbag. Prečo? Potrebovala som už spojiť značku, tú, pod ktorou oficiálne vystupujem a ktorej sa venujem. Moje meno na SAShE Kikasa bola moja prvá registrácia pred 8 rokmi, vtedy som ešte netušila, že sa stanem predajcom na SAShE. Začalo to pred dvomi rokmi a bolo to potrebné už spolu zosúladiť. 

Prajem vám tie najkrajšie a najfarebnejšie jesenné dni ♥

foto: ja a moja šikovná foodblogerka Majka Šimková z La Petite Mary
  

rucickovo / Naše prvé Sashe trhy

$
0
0

Vždy som chcela zažiť tú atmosféru Sashe trhov, ktorú som poznala z fotiek a videí. Vidieť ľudí, ktorí poznajú slovenskú ručnú tvorbu a zaujímajú ich nové výrobky ich obľúbených značiek. Nasať plnými dúškami atmosféru slobodných myšlienok a spoznať kreatívnych ľudí.

Moja práca, ktorá je z väčšej časti víkendová a naplánovaná aj rok dopredu, mi to žiaľ pominulé ročníky nedovoľovala.

A tak som len z pohodlia domova pozrela fotky a povedala si, veď raz sa nám tam snáď podarí dostať.

No a stalo sa! :) Tým, že sa to uskutočnilo počas pracovných dní, stalo sa to reálne aj pre nás.

V septembri sme sa prvýkrát zúčastnili Sashe trhov v Tržnici a môžeme povedať, že naše predstavy sa naplnili.

Dýchalo to kreativitou, slobodou, záujmom o ručnú prácu, milí ľudia sa tam len tak hemžili :) 

Dostali sme veľa spätnej väzby od našich zákazníkov, milých slov, kúpila som si, to po čom duša najviac a už dlhšie pišťala (ľanová sukňa od @Severanka ) :) Skvelú spoločnosť nám v aute, ale aj so stánkom robila Majka so značkou Tri bodky :)

Domov sme prišli po dlhej ceste naozaj unavení, ale zároveň tak pozitívne nabití energiou do ďalšej tvorby.

Ďakujeme vám za všetky vaše zastavenia pri našom stánku, milé slová, podporenie našej tvorby a veríme, že sa vidíme aj pri ďalšej takejto akcii :) 

Vaša Veronika (a Tibor :) )

Za krásne foto (okrem mobilovky) ďakujeme Terezke z Top-art :) 

Eywa_Active / Fall collection 2018

$
0
0

 

Nová mini kolekce je na světě a já sem poprvé vzala profi foťák a nafotila si ji sama. Vždycky sem si to chtěla zkusit a tak jsem si pujčila foťák od kamaráda, dostala rychlou instruktáž... a pustila se do toho. Jako modelky mi pomohly moje úžasné kamarádky a hlavně díky nim celé focení dopadlo takto skvěle a já jim ze srdce moc děkuji.

 

 

Fotily jsme na střeše před super cihlovou stěnou a na výsledky mého prvního focení se můžete podívat zde.

 

 

V nové kolekci jsou sportovní sety, podprsenky... ale konečně i leginy s vysokým pasem nebo pohodlné mikinové šaty s artovým potiskem mramoru.

 

 

 

Set ROYAL... Dokonalá kombinace královské modré a černé krajky. Elegantní a sexy komplet, který můžete využít jak na jógu nebo cvičení, ale díky materiálu i jako plavky.

 

 

 

Síťovaný bomber MESH je super originální kousek, ve kterém budete nepřehlédnutelná... #beoriginal

 

 

Leginy s vysokým pasem jsem chtěla do nabídky zařadit už dávno, ale až teď se mi podařilo vyladit střih a v kombinaci s elastickou krajkou jsou naprosto dokonalé. Krásně tvarují postavu a pomáhají držet oblast beder a bříška.

 

 

 

Černá klasika... set BLACK 

 

 

Set B&W... černobílá klasika v luxusním krajkovém podání...

 

 

 

Doufám, že se Vám kolekce i fotky líbí a budu ráda za komentáře a zpětnou vazbu. Přeji krásný podzim plný krásných a pohodových dnů.

 

Vaše Eywa

Brink / Brink! Nová značka birthstone šperkov

$
0
0

Dovoľte mi predstaviť vám novú značku šperkov Brink! a vziať vás do sveta polodrahokamov a krásnych kamienkov. Brink! je kolekcia šperkov (na začiatok sú to prstienky) s drahými kameňmi, polodrahokamami a perlami v šperkovej kvalite, v ktorých si môžete nájsť svojho kamienkového blíženca podľa mesiaca narodenia. Nájdete tu bežne známe kamienky ako ruženín, ametyst či karneol, ale aj drahé kamene - rubín, zafír či smaragd. Kolekcia je široká, preto ju predkladám postupne, po mesiacoch.

Kolekcia Brink! sa začala rodiť pred takmer dvomi rokmi. Prvé návrhy vznikli na papieri - chcela som pripraviť jednoduché, dobre nositeľné prstienky s minimalistickým dizajnom a kamienkami, ktoré k vám patria - tzv. birthstones. Pol roka trval výber a testovanie kamienkov a dodávateľov, aby som dokázala ponúknuť ku každému mesiacu nielen vhodný kamienok, ale ponúknuť ho v rôznych veľkostiach či výbrusoch. Nech je z čoho vyberať :-) Ďalší rok trvala výroba samotných prstienkov až po ich zaradenie do nového obchodíku.

Názov Brink! je odvodený od jednoduchého zvuku - také to jemné cinknutie, keď si prstienok odložíte na stolík. A má to cveng! :-)

Všetky šperky v značke Brink! sú ručne robené - každý kúsok bol ručne vyrezaný, tvarovaný, spájkovaný, brúsený, leštený. Každý kúsok je originál a nejde o kupované hotové komponenty s vlepenými kamienkami. Kúpou týchto šperkov podporujete slovenskú ručnú výrobu, zlatnícke remeslo a jeden pár rúk :-)

V prvej fáze vám predstavujem prstienky, no každý kameň, ktorý je použitý v prstienku, môže byť osadený do prívesku, náušničiek či náramku. Nebojte sa spýtať na možnosti :-)

V ponuke sú rôzne tvary prstienkov, ale najčastejšie je to jednoduchá tenká minimalistická obrúčka v kombinácii s hladkým osadením kamienka - všetko preto, aby vynikol kameň. Prstienky sú však v rôznych vyhotoveniach - rôzne osadenie kamienka, typ, hrúbka a povrch obrúčky... Pokiaľ nájdete prstienok, ktorý sa vám typovo páči, ale radi by ste v ňom mali osadený “svoj” kamienok, napíšte mi to do správy a pokiaľ to bude technicky možné, spravím prstienok podľa vašich predstáv.

Prstienky sú jemné a nežné, vhodné aj ako snubný prstienok. Všetky prstienky sú v ponuke v prevedení striebro, avšak ak túžite po kamienku osadenom v zlate, napíšte mi do správy. Najmä pri drahých kameňoch ako rubín, zafír či smaragd sa prikláňam k tomu, aby boli osadené v zlate. Zaslúžia si to :-)

Vďaka tenkým obrúčkam môžete nosiť naraz aj niekoľko prstienkov a v kombinácii rôznych kameňov vyzerajú veľmi pôsobivo. (Všetky prstienky, ktoré sú aktuálne vyrobené, sú pripravené na predaj - pozrite si, či vám sedí veľkosť a môže byť hneď váš. Pokiaľ potrebujete inú veľkosť prstienku, bude pre vás vyrobený na objednávku.)

Existuje mnoho interpretácií toho, ktorý kamienok ku ktorému mesiacu patrí, preto berte toto zaradenie za orientačné. Ku každému mesiacu sú priradené nielen základné kamienky, ale aj ich alternatívy. Okrem toho je v ponuke množstvo kamienkov, ktoré nie sú vyslovene zaradené k nejakému znameniu či mesiacu, ale sú krásne. Všetky sú :-) Je na vás, či sa chcete riadiť len krásou kameňa, alebo budete hľadať svojho blíženca. Či už ste milovník krásnych kameňov z estetických alebo duchovných dôvodov, myslela som pri ich výbere na to, aby si v ponuke našilo čo najviac z vás ten svoj kamienok.

Na Sashe je značka Brink! úplný nováčik, ale niektoré z vás už možno poznajú moju prvú značku šperkov Wishfish. Tá je zameraná na minimalistické šperky zo striebra a zlata, zvyčajne bez kamienkov - www.sashe.sk/wishfish Odteraz som nielen Vlaďa Wishfishka, ale už aj Brink :-) Veľmi ma poteší vaša podpora a dôvera.

Ďakujem Veronke Škultéty za rozprávkové príbehy ku kamienkom, ktoré sa sem-tam objavujú v popise šperkov. Veronka je slovenská spisovateľka, ktorej vtipný pohľad na ťažký život vás môže pobaviť v jej najnovšej knižke Pani gangstrová, ktorá vyšla začiatkom jesene.

Tri.bodky / Farebná nielen jeseň...

$
0
0

Jeseň milujem hlavne kvôli farbám. A ak je krásne slnečná a teplá, tak to je potom pre mňa najkrajšie obdobie v roku. Pridala som na predaj krásne farebné zápisníky s mojimi výrokmi a básničkami.

Možno sa v chladnejšie dni niekam schúlite, pod deku, k teplému ohníku, čaju či káve a budete mať chuť okrem čítania aj písať. 

Ak máte radi poéziu a úvahy, ponúkam Vám malú knihu o citoch - TRI BODKY...



A ak by Vás inšpirovala k písaniu, alebo si budete chcieť plánovať či len tak kresliť, ponúkam Vám farebné zápisníky s odkazom na prednej strane. Vyberajte, ale neprehliadnite, pretože niektoré sú čisté, iné zas linajkované a niektoré majú dokonca zadné vrecko na odkazy či drobnosti.













Vitajte, čítajte, užívajte, hrejte sa nielen na tele, ale aj na duši...

 

M.

TANINDESK / TaninAcademy - Recepty, s ktorými zaspomíname na leto + Fotorozbor

$
0
0

Verím, že krásna fotografia vie vyrozprávať príbeh a zachytiť pocit atmosféry, ktorú sme prežili v určitom momente. Všetky myšlienky a náladu ľahko zmeníme na vizuálny obrázok. 

Som rada, že teraz môžem s tebou zdieľať moje recepty a zároveň aj tipy.

Aký fotoaparát alebo objektív používame nie je dôležité. Vybavenie nie je to, čo vytvára fotografiu, v prvom rade sme to my sami.

Všetky fotografie, ktoré budete v tomto blogu vidieť, boli fotené vďaka prirodzenému svetlu. Avšak o tom som už raz písala, stačí kliknúť na tento žurnál - Fotím s denným a prirodzeným svetlom!

 

Vanilková prechádzka s kávovými kockami

Ingrediencie:

Ľadové kocky

  • vychladené dvojité espresso, ktoré rozlejeme do nádoby na ľad a dáme zamraziť

Vanilková časť

  • 200 ml obľúbeného mlieka – kravské alebo hodí sa aj mandľové mlieko
  • 2-3 ČL vanilkového extraktu
  • vanilková zmrzlina
  • 1 čokoláda
  • vychladené dvojité espresso
  • 1 PL medu

Postup:

Vymixujeme mlieko, vanilku a med. Pri horúcich dňoch neváhajte pridať kávové ľadové kocky. Vanilkový shake rozdelíme do pohárov a následne pridávame roztopenú čokoládu a zmrzlinu. Dozdobte ešte pár kúskami ľadu a na záver prelejte kvapkami espressa.

FOTOROZBOR

- využila som vzorec magickej trojky - 3 poháre/predmety a 90 stupňový uhol

- na prvej fotke som všetky "predmety" dala na rovnakú úroveň

- na druhej som použila "trojuholníkové" pravdilo, kde focus bol na "predmet" uprostred

- TANINDESK - fotopodklad 

a) som využila v rovnakej farebnej škále (nájdete ho aj v mojom obchode s názvom - CREAM) ako je samotný recept

b) alebo by som mohla zvoliť odtieň modrej - pre výraznejší kontrast

Prikladám aj samotný "vzorec" podľa, ktorého sa riadim.

Nastavenie fotoaparátu

- ISO 320, f/3,2, 1/500 sec

- objektív 50 mm

Postproces - Lightroom

 

Sladký lesný sen

Ingrediencie:

  • 1 hrnček – maliny, jahody alebo vaša obľúbená lesná zmes
  • 2 PL medu alebo iného sladidla
  • 1 plechovka kokosového mlieka
  • štipka škorice a vanilky

Postup:

Ovocie vložíme do mixéra a pridáme mlieko a ostatné suroviny. Podľa potreby môžeme pridať viac mlieka alebo vody.

FOTOROZBOR

- 3 rôzne pohľady, ktoré nám dávajú 3 rôzne ponuky

a) pohľad kolmo zhora dáva do úzadia poháre - na druhej strane do popredia sa dostávajú slamky, farebná gáza

b) pohľad kolmo zboku dáva do popredia tvar pohárov, farbu nápoja

c) pohľad tretí je môj najneobľúbenejší. Osobne si myslím, že veľmi málo fotiek je vo výslednej fáze aj pútavou fotkou. Skúste sa tomuto pohľadu vyhnúť alebo zakomponovať do fotokoláže.

Napr.

- TANINDESK - fotopodklad

a) som využila v basic - bielej farbe + doplnky v svetlých ružových farbách

b) pre výraznejší kontrast by som sa opäť riadila mojím obľúbeným farebným vzorcom:)

Ak TI stále vŕta v hlave odvážny farebný vzorec, prikladám ti konkrétny nafotený produkt.

Ak sa ti tento blog páčil a rada by si sa toho viac naučila, daj mi o tom vedieť dole v komentári.

Čo by ťa viac zaujímalo - styling alebo skôr nastavenie fotoaparátu, postproces v počítači?

Ďakujem, vaša Tatiana.


Jane-Beata / Októbrová séria 2018 - ateliér Jane-Beata

$
0
0

Október v mojej galérii obrázkov zaváňa nostalgiou a rozprávkovom. Do novej série som zaradila deväť obrázkov z pre mňa typickej tvorby, predovšetkým snové a pestrofarebné portréty a figúry. Väčšinou ide o čerstvé práce z roku 2018.

Od začiatku tohto roku som sa vyhýbala stereotypu a maľovala námety, ktorým sa bežne nevenujem, napríklad zvieratá, veľa kvetov, krajinu a zátišia. Pomohlo mi to zlepšiť sa v spracovaní ľubovoľných tém (tématické výstavy sú super!) a preniesť tieto témy aj do portrétovej tvorby. Zmenami štýlu som statočne zmiatla svojich sledovateľov na sociálnych sieťach. 

Práve tieto maľby ma bavia najväčšmi zo všetkého. Keď môžem hodiny vykresľovať detaily očí a tváre "bábik", som spokojná. Zaujíma ma technika a chcem sa ju naučiť perfektne, čo samozrejme trvá roky, no ja mám čas. Polovicu z neho denne venujem maľbe a kresbe - toto by nebolo možné bez workshopov, na ktoré pravidelne chodíte, a ja sa môžem tešiť nielen zo svojich, ale aj z vašich pokrokov. Srdečne vám ďakujem a teším sa na ďalších šikovných maliarov už tento víkend na Základoch akvarelu.

______________

Moje víly:

Tieto tri víly - makovičky (Mia, Marina a Emily) som namaľovala počas Veľkej noci. Boli nakreslené do skicára "naslepo", teda bez referencie (bežne používam fotografie, aby som videla svetlo a tieň, tvar jednotlivých čŕt tváre a pri tvorbe realistických prác sa tak pridŕžala niečoho reálneho). Hoci som už nakreslila a namaľovala stovky tvárí, vymyslieť nejaké z hlavy bolo vcelku ťažké, o anatómii nehovoriac. Cvičenie mi veľa dalo a teraz ho robím už bežne (na kresbe z hlavy je vždy vidno, že nebola kreslená podľa referencie a je menej realistická, viac rozprávková). Mia dokonca zaujala organizátorov každoročnej výstavy Salón výtvarníkov a tento rok ju umiestnili na titulnú stranu katalógu a všetkých propagačných materiálov. Salónu sa tento rok zúčastnilo 77 slovenských umelcov a ich diela si môžete pozrieť v ZOYA MUSEUM & GALLERY ELESKO, nedaľeko Modry, až do 10. januára 2019.

______________

Séria ilustrácií "Pokoj":

Prvá z prác (Vánok) je staršieho dáta, no je stále mojou obľúbenou, štýlovo sa do kolekcie hodí. "Muž s brečtanom" je práca zo začiatku tohto roku, "štúdia očí" bola robená pred niekoľkými mesiacmi, sčasti ako demonštrácia na workshope PORTRÉT, na ktorom často maľujem spolu s účastníkmi. "Lady / Pani" je najnovšia práca, je veľmi realistická a originál mi trval tri dni (akvarel je bežne hotový do niekoľkých hodín). V maľbe som použila veľké množstvo tenučkých vrstiev farby, aby som čo najreálnejšie zobrazila farbu pokožky. S touto prácou mám veľké plány, rada by som ju namaľovala aj olejom.

https://youtu.be/kg9rWhbomAg

______________

Dievčatko so zmrzlinou + Jednoducho Jane:

Posledné dve maľby dopĺňajú sériu štýlovo aj tématicky. Dievčatko so zmrzlinou je, podobne ako makové víly, maľba pre radosť robená bez predlohy (ak nepočítam fotografiu zmrzliny, lebo tie závity sú na správne vytieňovanie katastrofa). Maľovala som ju v lete, nostalgicky spomínajúc na detské časy a každoročný úpal (my ryšaví svetlokožci to máme v lete náročné). A "Jednoducho Jane" som maľovala už pred rokom, zo všetkých minuloročných malieb bola mojou NAJ a ostala mi aj ako profilovka, ktorú tak skoro nezmením :)

______________

MATERIÁL A VÝROBA:

Ako som už spomínala pri Septembrovej sérii, výtlačky prác sú limitované na 25 kusov a robené v mojom ateliéri cez atramentovú tlačiareň na profesionálny 290g hrubozrnný papier LOMOND GALLERY. Archívna kvalita je samozrejmosťou, keď držíte v ruke takýto výtlačok, nerozoznali by ste ho od originálu. Papier Lomond používam po vyskúšaní všetkého možného posledných pár mesiacov a osvedčil sa mi lepšie ako čokoľvek iné. 

Výtlačky všetkých troch makových víl, dievčatka so zmrzlinou aj "Jednoducho Jane" sú ručne dozdobované metalickým akvarelom Finetech Coliro (sú to ručne robené farby nemeckej výroby). Výhodou papiera Lomond je drsná štruktúra, ktorá je takmer identická so štruktúrou hrubého akvarelového papiera, vďaka nej dodatočne domaľovaná farba na printe naozaj drží (na rozdiel od iných materiálov a laserovej tlače).

______________

ORIGINÁLY TÝCHTO PRÁC:

Mnohé stále mám - do predajnej SAShE galérie budú pribúdať v priebehu mesiaca. Ak máte záujem o originál ktorejkoľvek z týchto prác a vecička ešte nie je v galérii, napíšte mi správu a prácu vám rezervujem. Originál maľby "Mia, maková víla" je vystavený v galérii a nebude k dispozícii do januára 2019.

 

Všetky výtlačky budú v ponuke do 31. októbra 2018 ♥♥♥

______________

Akú tému by ste chceli vidieť v novembrovej sérii? Návrhy napíšte do komentára, poteším sa :)

Vigan / Predstavujem Vám kolekciu Pod Tatrami

$
0
0

Milé zákazníčky,

predstavujem Vám moju novú kolekciu s názvom Pod Tatrami. 

Chcela som vytvoriť niečo jedinečné, slovenské, ale už nie s folkovým motívom. Chcelo to niečo nové. A čo je viac naše ako Tatry? A tak vznikol motív pre novú kolekciu.

Pod Tatrami nájdete ručne maľované a vyšívané sukne, šaty, top, opasok a prvou vecou z kolekcie boli maľované tenisky. Ale tie boli robené pre moju drahú sestričku k narodeninám :) 

Kolekcia má zatiaľ len pár kúskov, ale postupne sa bude rozrastať o nové a nové...

I love Tatry!

Vaša Vigan

SAShE.sk / Abraka, láska k športu a prírode odetá v pestrých dizajnoch

$
0
0

 

 

Dve kamošky a jeden chlap, to sú Nina Kubalová, Ajša Palowska a Ivo Sedlák, ktorí stoja za značkou Abraka. Ajša a Ivo nás spoločne privítali v ich malom bytíku v Piešťanoch, kde spoločne s Ninou vymysleli koncept značky. Tu kreujú nápady na nové kolekcie a väčšinu dizajnov. Štyri bicykle na m2 napovedali, že sme zavítali do príbytku, kde sa nelení. Abraka je založená na hesle “girls on the move”, teda baby v pohybe. Práve láska k športu priviedla Ajšu a Ninu k myšlienke vyrobiť funkčnú podprsenku. Ich ponuka sa postupne rozrástla o legíny, shorty, plavky či termo oblečenie. Látky si potláčajú u tlačiara na konci ulice a šijú v neďalekej dielni u pani Milky. Tkaniny, ktoré používajú vznikajú recyklovaním PET fliaš s dôrazom na najprísnejšie štandardy týkajúce sa dopadu produkcie na životné prostredie a udržateľnosť. Ak ste zvedaví, ako sa lokálne vyrába oblečenie, ktoré prispieva k čisteniu planéty, prečítajte si celý rozhovor!

 

 

Čo vás priviedlo k myšlienke založiť značku?

Ajša: Na začiatku to bol len spontánny nápad, nemali sme podnikateľské ambície. Vyhecovali sme sa k tomu pri debate o funkčných veciach, ktoré by vyzerali pekne a dali by sa robiť aj doma. Postupne sa to vyposúvalo až ku kurzom strihov a šitia, ktoré sme s Ninkou absolvovali, aby sme získali prehľad v tejto oblasti.

Nina: K myšlienke založiť značku nás priviedol šport, ku ktorému máme ako bývalé profesionálne športovkyne blízko. Na trhu nám chýbali funkčné veci na aktívne vyžitie sa v pomere cena-kvalita-dizajn.

 

Akému športu ste sa venovali?

Nina: Boli sme basketbalistky, spoluhráčky, spolužiačky a kamarátky. S Ajškou sa poznáme už veľmi dlho. Dlhší vzťah mám snáď už len s mojím bratom (úsmev).

 

 

Ako dlho trvalo, kým sa nápad premenil na prvý kus oblečenia?

Ajša: Trvalo to asi trištvrte roka. Tento proces nás s Ninkou veľmi pohltil. Nakoniec sme dospeli k záveru, že nebudeme vynachádzať koleso, keď už je vymyslené a vtedy do toho vstúpil môj partner Ivo. Mal odstup a nadhľad, ktorý nám chýbal. Ukázal nám "guideline-y" (pozn. red.

postupy) a pýtal sa prečo to chceme robiť takto, keď to môžeme robiť inak. Uvedomili sme si, že jeho mužské zmýšľanie sa nám do projektu veľmi hodí a preto sme mu dali šancu (smiech). Aktuálne je práve Ivo najprínosnejší v celom projekte.

Nina: Ajška chodí do práce a ja som na materskej dovolenke, preto sme sa stretávali po večeroch. Ivko bol pri všetkých našich stretnutiach, keďže sa konali u nich na byte. Myslím, že sa nás už nevedel pozerať (smiech). Stále sme sa cyklili v tom istom a on dal projektu “drive” (pozn. red. hnaciu silu).

 

 

Ako máte rozdelené úlohy?

Nina: V zásade sa to vyprofilovalo samotným procesom. Každý z nás je špecializovaný na niečo iné. Ajška má pod palcom marketing, sociálne siete a spolupráce. Ja mám rada kontakt s ľuďmi, takže riešim kompletný zákaznícky servis. Ivko zastrešuje prakticky celú exekutívu, výrobnú aj technickú.

 

 

Kto je autorom vašich dizajnov?

Ivo: Samotnú exekutívu väčšiny dizajnov robím ja s tým, že k vstupom sa dostaneme spoločne. Sedíme, rozprávame sa, riešime námety, dizajny, farebnosti. V závere ich s babami za chrbtom vytvorím. Okrem toho spolupracujeme aj s umelcami, ktorí sú nám konceptuálne blízki. To znamená, že nám spravia dizajn podľa ich rukopisu. Nie všetci umelci majú skúsenosti s produktovým dizajnom, preto s nimi ešte spolupracujem. Snažíme sa dizajny dostať z 2D na 3D formát, teda na samotné legíny alebo podprsenku. Spolupracovali sme napríklad s ilustrátorkou Luciou Bartovou alebo s umelcom menom Eniac. Nie je jednoduché vytvoriť si vlastný rukopis, no pokúšame sa hľadať líniu od ktorej sa neodkláňame. Chceme, aby zákazník vedel pri pohľade na výrobok povedať, že toto je Abraka.

 

 

Na akých pilieroch je Abraka postavená?

Ivo: Od začiatku sme to chceli robiť lokálne a ekologicky. Byť lokálnou značkou je super, pretože môžeme mať plnú kontrolu nad výrobou, od návrhu cez tlač až po ušitie. Najskôr sme chceli šiť sami, ale postupne sme si uvedomili, že takto sa nedá docieliť dostatočná kvalita ani množstvo. Po čase sme preto začali spolupracovať s malou dielňou pani Milky, ktorá je od nás vzdialená 5 kilometrov. Vieme si tak výrobu korigovať veľmi rýchlo a priamo. Sme trošku limitovaní objemom výroby, ale takto nám to vyhovuje. Nechceme sa prehupnúť do nejakej obrovskej fabriky napríklad v Číne, pretože tam to funguje úplne inak. Zadáte si legíny s nejakým dizajnom a zvyšok robí Čína. Výsledkom je, že dostanete každý jeden kus výrobku zabalený v plaste a k tomu precestoval celý svet. My si pripravíme dizajny, vyberieme látku a dáme si ju potlačiť u tlačiara na konci ulice. Potom ju prenesieme do dielne, kde sa výrobok ušije a na záver ho sami zabalíme a pošleme. Z tohto procesu sa snažíme vylúčiť plast. Dbáme na to, aby nielen výroba ale aj samotný výber materiálov spĺňal čo najprísnejšie kritériá a nemal veľkú uhlíkovú stopu.

Ajša: Jedným z našich pilierov je tiež motivovať k pohybu s heslom “girls on the move”, teda baby v pohybe. Zatiaľ len baby, ale v zime sa snáď budú môcť pohnúť aj muži (smiech). V zimnej kolekcii pripravujeme aj nejaké pánske kúsky. Od začiatku sa snažíme komunikovať, že vďaka pohybu sa cítime lepšie bez ohľadu na vek či fakt, že niekto beháva denne alebo ide behať prvýkrát. Našimi ambasádorkami sú aktívne baby, ktoré chodia na jogu, turistiku alebo robia akýkoľvek iný šport a tešia sa z toho.

Nina: Zákazníčky nám píšu, že začali behať vďaka nám alebo že sa im ráno lepšie vstáva, keď idú športovať v našich legínach. Na sociálnych sieťach to spustilo vlnu. Veľa ľudí nás taguje, prizná náš produkt a pochváli sa ním, čo nás veľmi teší.

Ivo: Do našich výrobkov sme chceli pretaviť odkaz, “hýbte sa, buďte šťastní a zdraví, lebo pohyb, šťastie a zdravie sú vo finále to isté”. Jedno bez druhého nefunguje a to sa dá najlepšie povedať takto, farebným veselým produktom.

 

 

Ako vznikol názov Abraka?

Ajša: V názve Abraka je slovo "bra", po anglicky podprsenka. Nájde to tam iba kto chce a zároveň to vyslovene nedefinuje len podprsenku, takže sme si tým nezatvorili dvere. Páčilo sa nám, že tento názov je zapamätateľný a znie slovensky. 

Nina: Prvotná idea bola vytvoriť len peknú a funkčnú podprsenku za rozumnú cenu. Bol to náš prvý a mal to byť jediný produkt. Pôvodne sme nechceli "ísť" do legín, lebo sa nám tento segment zdal oveľa presýtenejší. Paradoxne dnes nás najviac definujú legíny.

 

 

Čo aktuálne nájdeme vo vašej ponuke?

Ajša: Aktuálne máme štyri produkty: podprsenky, plavky, legíny a shorty (pozn. red. krátke nohavice na šport). Vďaka použitej látke je naše oblečenie ako druhá koža. Nepresvitá a s elastickými plochými švami neťahá pri pohybe. Legíny a shorty majú zvýšený hrubší pás so všívanou gumou ktorý drží tam, kde má a pekne formuje líniu drieku. 

Ivo: V zime budeme pridávať aj ďalšie produkty, ktoré budú limitované a to najmä z kapacitných dôvodov. Musíme rozmýšľať ako ponuku nastaviť logisticky tak, aby sme odpovedali na dopyt a zároveň sme si nezaplnili kapacity v dielni. Legíny zostanú ťažiskom ponuky a všetky termo mikiny a ostatné novinky budú limitovaných počtoch. Uvidíme ako sa ľudom budú páčiť, nosiť a na základe toho sa rozhodneme, čo s nimi ďalej. Veľkou výhodou lokálnej výroby je, že vieme pružne reagovať na odozvu zákazníkov. Povedali nám, že legíny sú super ale potrebovali by ich tak o centimeter dlhšie. Ušili sme teda desať dlhších legín. Zákazníčky sme pri ich predaji dopredu upozornili na zmenu dĺžky. Keď sa nám to osvedčilo, ďalšie legíny sme upravili tak, aby boli ľudia spokojní. Nechceme mať plné sklady niečoho o čo nie je záujem alebo vyrábať niečo navyše. 

 

 

Aké novinky pripravujete?

Ajša: V našej ponuke opäť pribudnú termo legíny a budú aj detské legíny. Minulý rok sme mali veci pre detičky od 3 do 6 rokov. Na základe spätnej väzby z trhov sme si povedali, že tentokrát urobíme kolekciu pre staršie deti. Pomalšie rastú a keď prídu, vedia si už povedať, čo sa im páči. V minuloročnej zimnej kolekcii bolo oblečenie, ktoré sa dalo použiť ako prvá vrstva aj termo legíny zároveň. Tento rok to chceme oddeliť. Pripravujeme veselé termo legínky a mikiny, ktoré sa budú dať nosiť na vrch a úplnou novinkou bude prvá vrstva vyrobená z merina, ktorá by mala byť v dámskom aj pánskom variante.      

Termo legíny a mikiny prídu v nových dizajnoch. Staršie dizajny na celosezónnych legínach prejdú revitalizáciou. Bestsellery, teda obľúbené dizajny, ktorých stále nie je dosť ponecháme a niektoré vymeníme za nové. Merino bude pravdepodobne v jednoduchých čistých líniách. Budeme používať dve rôzne farby merino vlny a tie budú kombinované len šitím, teda strih bude tvoriť dizajn. Tu sa chceme zamerať skôr na funkčnosť materiálu ako dizajny.

Nina: Produkty sa snažíme riešiť sezónne, v lete boli plavky, na zimu pribudne termo oblečenie. Počas celej sezóny zberáme spätné väzby a podnety od našich zákazníčok, z ktorých potom v zásade vychádzame pri ďalšej kolekcii.

 

 

Ktoré výrobky alebo dizajny sú najobľúbenejšie?

Nina: Nákupná psychológia je u nás rozdelená na trhový a webový predaj. Veľmi závisí od toho, ako sa nám podarí dizajny v štúdiu odfotiť. Niektoré sú fotogenickejšie a iné menej. Na trhoch idú tie menej výrazné, ktoré sa naopak slabšie predávajú na webe. K našim top, ktoré nesklamú ani tam ani tam patria Zebričky, Melóny a Ovečky. To sú naše najvýraznejšie vzory.

Ajša: V ponuke máme aj dizajny z prvej kolekcie, ktoré sa veľmi dobre predávali a tento trend pokračuje. Veľmi dobré ohlasy sú na legíny Lúka, Tatričky a Bicykle. Sú to vzory v ktorých sa ľudia nájdu, dokážu sa s nimi stotožniť a možno ich nakopnú ešte viac k pohybu. Na trhoch sa stretávame s reakciami typu “á Lucia ovečky, to je ako ty” alebo “jéj bicykle, ja tiež chodím na bicykel”.

 

 

Používate látku vyrobenú z recyklovaných PET fliaš, prečo?

Ivo: Pred Abrakou sa nikto z nás nepohyboval v oblasti textilného priemyslu. Ja sa venujem architektúre, kde je otázka uhlíkovej stopy a energetickej náročnosti často úplný základ návrhu. Z tohto sme vychádzali aj pri výbere látky. Zaujímali sme sa o spôsob výroby a dostupné možnosti. Oslovil nás polyester, pretože vydrží oveľa viac ako bavlna a dobre odvádza pot. Jeho nevýhodou je, že má veľkú uhlíkovú stopu, preto sme hľadali alternatívu.

Došli sme k záveru, že recyklovaný polyester je najlepšia voľba z funkčného aj ekologického hľadiska. Má nízku presvitavosť, vysokú priedušnosť a nízku uhlíkovú stopu. Ľudia ho často porovnávajú s bavlnou a mnohí si myslia, že bavlna prírode neškodí, čo žiaľ nie je pravda. Spracovanie bavlny si vyžaduje oveľa viac vody a chemikálií. Ročný dopyt po bavlne je až 70 miliónov ton, toľko textilu ročne koluje na zemi. Človek takéto množstvo nie je schopný vyrobiť, aj preto je nahrádzaná rôznymi syntetickými látkami.

Výhodou recyklovaného polyesteru je, že môže byť recyklovaný znova a znova, vďaka čomu sa kolobeh textilu bez odpadu uzatvára. Recyklovaný polyester vzniká recykláciou samotného polyesteru, recykláciou PET fliaš alebo ich kombináciou. Samotné recyklovanie PET fliaš rozvíja ďalší priemysel. Na základe dopytu po plastoch vznikajú nadácie, ktoré lovia fľaše a plasty z morí a oceánov, spracovávajú ich a používajú na výrobu priadzí a textilu. Toto nás veľmi oslovilo a preto sme sa rozhodli pre tento matroš.

 

 

Koľko PET fliaš bolo zrecyklovaných na látku potrebnú na ušitie jedného vášho výrobku?

Nina: Na legínky to vychádza okolo 12 fliaš, na podprsenky a plavky je to okolo 6.

 

 

Ako je to s dostupnosťou recyklovaného polyesteru?

Ivo: Napriek tomu, že ľudia chcú nosiť ekologické veci a čistiť planétu, dokonca sú zaň ochotní zaplatiť viac, je veľmi ťažké ho zohnať. Neustále komunikujeme s dodávateľmi, navštevujeme rôzne výstavy a pletiarne. Nájsť ekologický a pohodlný materiál, ktorý je recyklovaný, funkčný a nepoškodzuje životné prostredie je fuška. V skladoch pletiarní je väčšinou 95% priadzí klasického a len 5% recyklovaného polyesteru z ktorého sa pletie látka, ktorá tvorí ich portfólio. Nájsť a kúpiť recyklovaný polyester je tak omnoho zložitejšie.

 

 

Je nejaký rozdiel medzi recyklovaným a bežným polyesterom?

Ivo: V podstate nie, majú identické vlastnosti. Polyester je polymér a keď sa recykluje flaša alebo samotný polyester, rozložia sa opäť na polyméry. To znamená, že vznikne tá istá látka. Líšia sa len v tom, že na výrobu recyklovaného polyesteru sa používa o 90% menej vody a 70% menej energie ako pri výrobe bežného polyesteru. Tkanina z recyklovaného polyesteru má zároveň o 50% nižšiu uhlíkovú stopu ako organická bavlna a v porovnaní s inými syntetickými vláknami má takmer o 75% nižšiu uhlíkovú stopu ako nerecyklovaný polyester.

Nina: Stretávame sa s tým, že ľudia sa obávajú, že je to roztopená fľaša na nohách. Recyklované tkaniny sú však bezpečnou alternatívou k bežným polyesterom. Látka je vyrobená s najvyšším stupňom starostlivosti o zdravie a bezpečnosť, je testovaná a certifikovaná, veľmi príjemná na dotyk a nositeľná počas celého dňa. 

 

 

Aké certifikáty majú látky, ktoré používate a čo znamenajú?

Ivo: Tkaniny z ktorých šijeme oblečenie majú certifikáty OEKO-TEX® | STANDARD 100 a Bluesign®. Tieto certifikáty hovoria o tom, že pletiareň z ktorej nakupujeme látku spĺňa najprísnejšie štandardy pri ich výrobe. Kedysi sa používali rôzne škodlivé látky na bielenie materiálov a úpravu priadzí samotných. Pre získanie týchto certifikátov pletiareň nemôže používať žiadne zo zakázaných látok, tým pádom nezaťažuje prírodu mimo stanovených noriem. Látka je testovaná a nezávadná, teda neškodí prírode ani zdraviu človeka.

 

Strihy oblečenia si robíte sami?

Ajša: S Ninkou sme chodili na rozličné kurzy strihov, aby sme tomu porozumeli. Hlavne pri podprsenkách sú potrebné rôzne vybratia, teda záševky, ktoré sa robia na častiach odevu, kde sa ráta s krivkami. Každý má nejakú funkciu a riasi sa na inom mieste. Pochopiť, ako strih dostať z 2D do 3D bola veda, ale aj zábava. Doma sme si ich strihali z papiera a potom skúšali na látkach. Strihy sme najskôr robili sami, ale potom sme začali spolupracovať s pani Milkou, ktorá má cenné know-how a vie nás usmerniť. Momentálne je už strih master je Ivo.

Ivo: Pani Milka ma to postupne naučila (smiech). Ja k tvorbe strihov pristupujem moderne, cez počítač a ona tradičnými krajčírskymi krivítkami a bielou kriedou. Niekde v strede sa snažíme stretnúť. Keď som si myslel, že už som to všetko pochopil a viem spraviť strih, pani Milka sa pozrela na môj prototyp a skonštatovala, že mi to vo finále nevychádza. Nadšenie skleslo a išiel som zas odznova.

Ajša: Takto máš z S-ka zrazu 32-ku (smiech).

Ivo: V podstate strihy už robíme my s tým, že to konzultujeme s pani Milkou, keď si nie sme istí. Ak niečo chcem, ale neviem to pretaviť do strihu, vysvetlí mi ako na to. Ja to zdigitalizujem a ona ušije. Viem strih upraviť presne tak, aby sa jej šilo čo najlepšie. Pri každej zmene látky, musíme automaticky reagovať aj zmenou strihu, aby to sedelo. 

 

 

Šijete aj na mieru?

Ajša: Dlho sme robili aj zákazkové objednávky. Chceli sme všetkým vyjsť v ústrety, ale pri súčasnom objeme objednávok je to kontraproduktívne pre nás aj pre zákazníka. Pri zákazkách na mieru sa dostávame sa do stavu, kedy musíme meniť strihy a polohovať na ne nové dizajny. Vo výsledku by už zákazník musel na legíny čakať aj mesiac. Nechceme, aby ľudia tak dlho čakali na naše objednávky, pôsobí to nekorektne. Snažíme sa poskytovať servis, ktorý sami očakávame, keď si niečo objednáme.

Ivo: Pracujeme na sériovej báze, to znamená, že ušijeme pár legín a stále kontrolujeme feedback, kvalitu. Tým pádom vieme produkt upraviť a vylepšiť aj 20-krát za rok a flexibilne reagovať na podnety zákazníkov. Vývoj robíme priebežne, hráme so strihmi, materiálmi, nechceme však opäť skĺznuť k výrobe na mieru.

 

 

Ako ste nacenili svoje výrobky?

Ivo: Stále sme schopní fungovať s takmer rovnakou cenou ako na začiatku, takže v podstate sme ju nastavili dobre. Menila sa len v rámci 5%. Zistili sme, že na jeden produkt používame rovnakú látku ako veľká známa firma, čo vyrába plavky. V porovnaní s veľkými značkami, ktoré vyrábajú v Číne je však naša výroba oveľa drahšia. Jednak preto, že nenakupujeme látky v takých veľkých množstvách a tiež preto, že pracujeme s krajčírkou, ktorá je vysmiata. Nemôže byť spokojná za takú istú plácu ako zamestnanci vo veľkých fabrikách, napríklad v Bangladéši. Nemáme síce certifikát na fair trade šitie (pozn. red. forma spravodlivého obchodu), ale naše šitie je v skutočnosti oveľa viac fér ako fair trade šitie. Všetky naše vstupy, výroba aj materiály sú drahšie, zároveň však nechceme ísť s cenou vyššie ako produkt s ktorým nás zákazníci porovnávajú.

Nina: Naša cena odráža reálne ekonomické náklady na celú produkciu. Myslím si, že pre našich zákazníkov, ktorí za tým hľadajú viac než len oblečenie je naša cena v pomere ku kvalite a dizajnu prijateľná.

Ajša: Veľa vecí sa ukáže až počas samotného podnikania. Vždy si treba uvedomiť, že ak nová značka príde s niečím, čo je veľmi drahé alebo je jej cena porovnateľná s cenou značiek, ktoré sú na trhu etablované a dobré, bude to ťažké. Postaviť značku z ničoho s drahými produktami nie je jednoduché. Treba si zvážiť v akých intenciách sa tá cena bude hýbať počas podnikania, rozmedzie kde začať a kam sa chcem dostať. Napríklad, postupne budem robiť s lepšími materiálmi, budem tomu pridávať hodnotu a tým pádom môžem zvyšovať cenu. Meniť cenu z roka na rok alebo len preto, že som si to zle vypočítal nie je vhodné.

 

 

Smeruje Abraka k tomu, že vás dokáže uživiť?

Ajša: Mňa napríklad totálne baví, že mám aj prácu, ktorú som robila ešte pred Abrakou. Mám radšej väčšiu diverzitu práce, je to pre mňa dynamickejšie a potom si  viac vážim to čo robím. Pokiaľ mi to môj časopriestor dovolí, rada by som sa venovala aj aj.

Zarobené peniaze sa zatiaľ snažíme investovať naspäť do firmy. Neodkladáme ich, nepočítame koľko by nám to vyšlo na výplaty. Kúpili sme stroj, ktorý sme potrebovali a nikoho to nezabolelo. Keď cítime, že potrebujeme nájsť napr. dobré merino, tak kupujeme vzorky, chodíme a hľadáme. Nikto z nás sa nepozastaví nad tým, koľko to stojí.

Nina: Všetci sme nastavení na rovnakej vlne, takže investovanie nám príde úplne prirodzené. Zákaznícky servis a vybavovanie objednávok mi už zaberú celkom slušnú časť dňa, no zatiaľ sa popri tom stíham venovať aj svojim dvom dcérkam.

Ivo: Nikto z nás troch na tento projekt nie je úplne odkázaný. Tiež si popri tom robím aj svoju prácu. Denne mi však Abraka zaberie už niekoľko hodín. Ľuďom, ktorí si chcú robiť nejakú vlastnú vec treba povedať, aby sa neprepočítali. Zrazu im to zaberie celý deň a nedajú tomu žiadnu hodnotu. Čas ľudí niečo stojí a musia rátať s tým, že vlastné projekty si ho vyžadujú veľa. Aj my sa často stretávame po večeroch, rozoberáme čo musíme spraviť, upraviť. Uživiť sa týmto projektom asi dá, ale nie to zadarmo.

Ajša: Cashflow nie je taký jednoznačný ako sa zdá. Keď povieme, že sa s tým “asi dá uživiť”, nie je to preto, že nechceme povedať, že to zarobí alebo nezarobí. Je to proste tak, že jeden mesiac máme povedzme pár stovák náklad na nákup väčšieho množstva látky alebo kúpime nejakú násadku na stroj. Napríklad sa všetci sa zhodneme, že investujeme do Ivových lyží (smiech). O dva mesiace to zarobí, ale v ten daný mesiac nie, lebo sme mali veľké náklady. Z tohto dôvodu to nie je úplne jednoznačné. 

Ivo: Keď chceme mať dobré produkty, Ivo musí byť šťastný (smiech).

 

 

Čo je podľa vás najťažšie pri budovaní značky?

Ivo: V súčasnosti je veľmi silný tlak sociálnych sietí a reklám. Pokiaľ chceš mať nejakú značku alebo si niečo budovať, je potrebné budovať nonstop. Akonáhle prestaneš pracovať, tlak ostatných značiek, nových materiálov či dizajnov je tak veľký, že tvoju značku proste pohltí.

Ajša: Podľa mňa originalita. Menej sa pozerať na to, čo robia iní a robiť to o čom je človek presvedčený, ísť svojou cestou. Keď sa pozrieme na naše prvé legíny, vidíme veľký progres. Neprišli sme na trh s dokonalým produktom. Naše legíny mali aj chyby, nie je hanba to povedať. Mali sme tri rôzne šitia, kým sme sa dostali k tomu ako vyzerajú dnes a stále sa posúvame. Za rok, čo sme na trhu sme nazbierali veľké množstvo skúseností. Nebolo to jednoduché ale hnacím motorom je, že naše produkty sami využívame.

Ivo: Tá dobrá energia, taká "abrakovina" ide aj z toho, že Abraka nevznikla ako snaha o biznis plán, ale ako záľuba a vôľa niečo robiť. Baby chceli niečo vytvoriť, ušiť podprsenku. Cieľom bolo priniesť životný štýl, aktívne baby oblečené v niečom funky.

 

Máte na SAShE obľúbené značky?

Ajša: Kamošíme sa s liqoil a používame aj ich kozmetiku. Rovnako máme rady aj kozmetiku a Lucky z DULCIAnatural. Ja mám hrozne rada náušničkarov, všetko čo sa leskne a trbliece (smiech).

 

Nina, Ajša a Ivo, ďakujeme za zaujímavý rozhovor! Ak sa vám páčil, pozrite si ich ponuku ››

Video príbeh značky Abraka si môžete pozrieť na našom YouTube kanáli ››

 

baluwegallery / Ja som Baluwegallery...

$
0
0

 

Ja som Baluwegallery...

...a je mi potešením predstaviť Vám moju značku, pod ktorou prezentujem svoje výrobky.

Pod touto značkou vieme zatiaľ nájsť lopáre alebo misky vyrábané z tvrdého dreva - prevažne dubového alebo jasňového.

 

 

Ku kreatívnosti a zmyslu pre dizajn som mal vždy blízko – tieto vlastnosti sa snažím prezentovať aj ďalej vo svojej tvorbe.

Hlavnou myšlienkou je spríjemniť čas strávený prípravou jedla, odlíšiť sa alebo zaujať hostí pri jeho servírovaní. Vzbudiť chuťové zmysly - plne sa koncentrovať na jedlo, oddávať sa mu - vychutnávať a pozdvihnúť ho na nevšedný gurmánsky zážitok.

 

 

Svojím tvarom alebo finálnym opracovaním nájde lopár/miska svoje miesto v „modernom“ alebo „klasickom“ priestore.

Inšpiráciu pre budúci tvar lopáru vnímam všade okolo seba – hlavne z prostredia, v ktorom sa pohybujem, alebo v predmetoch každodenného použitia. Tieto prvotné vnemy prenesiem na papier - skicujem/kreslím. Až keď som 100%-ne spokojný s budúcim-finálnym tvarom lopáru na papieri, tak ho ďalej zhmotním v kuse dreva. Dôraz pri výrobe kladiem nielen na estetický vzhľad dosky, ale aj na jeho funkčnosť a praktickosť.

 

 

Dôležitým prvkom pre budúcu kuchynskú pomôcku je aj samotný výber "správneho" dreva.

Krásu dreva - jeho nezameniteľnú a jedinečnú kresbu sa snažím intenzívne precítiť. Tá dodá každému lopáru jeho nezameniteľnosť a jedinečnosť.

Spojením týchto "ingrediencií" a nadšenia z toho, čo robím, sa každý jeden vyrobený kus tak stáva originálom.

 

tvorit_a_lubit / Hrnčeky a tetovačky

$
0
0

Ak kreslenie nie je vaša šálka kávy, no chceli by ste mať nejaký personalizovaný hrnček doma, stačí si vybrať obľúbenú tetovačku, smaltovaný alebo keramický hrnček a vytvoriť tak vlastný kúsok. Postup je to opäť jednoduchý, dokonca taký jednoduchý, že som to na prvýkrát celé pokazila a musela začať odznova. :D Preto pripájam aj pár mojich skúseností, no prakticky sa stačí držať pokynov na obale lepidla. :D

Hotové hrnčeky zapekáme v elektrickej rúre na 140°C po dobu 5min. Mne sa ich však podarilo zapekať pri 160°C približne 90min. Presne tak. Zabudla som na ne a myslela som si, že vypaľujem naše kreslené hrnky. Keď som si to uvedomila a šla po ne do rúry, vyzerali ... skôr už nevyzerali. Lepidlo som naniesla v príliš hrubej vrstve, vytvorili sa tam stekance a zaschnuté, zhorené kvapky lepidla. Navyše celá plocha tetovačky zhnedla tak, že natetovaný motív už pomaly ani nebolo vidno. Nechala som ich teda vychladnúť a následne som túto zhorenú vrstvu zoškrabala nožnicami. :D Hrnčeky tým ale neutrpeli a tak som celý postup zopakovala nanovo. Preto sa v postupe nachádzajú fotky s inými motívmi ako vo finálnom výsledku. :)

A teraz môžeme ísť tvoriť! :)

Na výrobu budeme potrebovať :

Materiál :

  • smaltované alebo keramické hrnčeky
  • tetovačky (ja som použila Kresky, nájdete tu)
  • dekupáž lak a lepidlo na keramiku

Pomôcky :

  • jemný štetec
  • vlažná voda
  • servítka

Ako prvé si obstrihneme tetovačky a odstránime z nich priesvitnú fóliu.

Smaltované alebo keramické hrnčeky prejdeme hubkou alebo servítkou, na ktorú nakvapkáme trochu octu. Tým plochu hrnčeka odmastíme a pripravíme na tetovanie.

Vystrihnutú tetovačku priložíme na hrnček a navlhčíme vlažnou vodou, až pokiaľ tetovačka nezačne sama schádzať.

Necháme usušiť.

Následne si vezmeme dekupáž lak a lepidlo na keramiku

a nanesieme pomocou štetca v naozaj tenkej vrstve. (vrstva lepidla zobrazená na foto bola hrubá :D) Servítkou začistíme okraje lepidla, ktoré sa rozliali alebo zasahujú mimo tetovačku. Lepidlo necháme na hrnčeku poriadne uschnúť.

Potom už len zapečieme v rúre na 140°C – 5min. Dlhšie naozaj nie. :D

Zapečený hrnček môžeme klasicky umývať. Nie je však vhodný do mikrovlnky ani umývačky riadu.

Vyskúšate?

Majte pekné dni a budúci piatok sa vidíme pri novom postupe. ;)

Soňa

Viewing all 6571 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>