O slovenských krojoch sa vydávajú knihy, internet je zaplavený fotografiami a videami a tvorcovia si môžu vybrať, čím sa inšpirujú. Niet však nad osobný kontakt so vzácnym kultúrnym dedičstvom, ktoré nám zanechali naše prastaré mamy a otcovia. Vidieť výšivku cez obrazovku a na vlastné oči je rozdiel, ktorý pocítite zmyslami. Pretože nielen vzor je dôležitý, ale aj použitá technika, materiály a pochopenie, v akom kontexte ju šikovné ruky vyšívačiek a vyšívačov vytvorili. Pred začatím vlastnej umeleckej tvorby sa bližšie zoznámte s tým, čo vás inšpiruje.
Prenádherné slovenské výšivky a kroje z rôznych kútov Slovenska sú k vám bližšie, než by sa zdalo. Navštívte Šatnicu Matice slovenskej v Martine a inšpirujte sa našimi tradíciami.
https://www.youtube.com/watch?v=Bt0T56L94AU
Prečítajte si pár slov o slovenskej výšivke, ktoré vás chcú navnadiť k hlbšiemu bádaniu vo folklóre a kultúre.
- Ľudová výšivka je jedným z najvýraznejších prejavov umeleckého nadania slovenského národa. Bola takmer výsostnou záležitosťou žien. Do nej vkladali túžbu po kráse i podnety z okolia.
- Rozvinula sa z prostého spájania švíkov na domácom plátne na úplnom začiatku dejín odievania. Každý región má svoj typ a bohatosť výšivky. Záviseli od miestnych pomerov, dostupnosti materiálov aj cudzích vplyvov. Vrcholným obdobím slovenského výšivkárstva bolo 19. a 20. storočie.
- Na západe dominovala predkreslená výšivka. Na strednom Slovensku prevládali geometrické vzory. Pre východ bolo typické tkanie, výšivka sa uplatňovala striedmo. Národní buditelia videli v slovenskej výšivke dušu národa. Svetovú pozornosť si vyslúžila na výstavách vo Viedni, Paríži i Moskve.
Zdroj videa a fotografií: Ⓒ Matica slovenská