Kto z nás nemá rád nakupovanie? Odevné reťazce nám dnes ponúkajú „veľa muziky za málo peňazí“. Z ekologického hľadiska to nie je žiadna sláva. Každý druhý na ulici má rovnaké oblečenie, ktoré je síce lacné, no dlhodobo neudržateľné. Okrem iného agresívne látky v textíliách dokážu človeku s citlivou pokožkou narobiť nemalé problémy.
Do popredia sa však veľmi pomaly dostáva nový trend tzv. „slow fashion“. Udržateľná móda z kvalitných materiálov, vyrobená poctivou ručnou prácou. Nie je to však žiadna novinka. Poctivú ručnú výrobu odevov poznali už naši predkovia. Ich vtedajšia móda nepodliehala žiadnym trendom a predsa bola a je IN aj dnes.
Slovenský kroj bol a je charakteristický pre ľudí žijúcich na dedinách, ktorí sa venovali prevažne roľníctvu a pastierstvu. Nepodliehal módnym trendom, v minulosti slúžil ako ochrana proti klimatickým zmenám.
Na jeho zhotovenie sa využívali prevažne prírodné materiály a najmä domáce suroviny ako ľan a konopa. Z ovčej vlny sa často dorábala priadza, z ktorej sa plietli a tkali textílie.
Práve slovenský kroj má podľa mňa v rebríčku „slow fashion“ prvé miesto. Nikdy nebol ovplyvnený módnymi trendmi a má svoje vlastné tempo. Je to jednoducho originálny projekt, ktorý vo svete nemá obdobu.
Kroj na fotografiách pochádza z Liptovskej Lúžnej. Je vyrobený z plátna a vyšívaný tradičnou výšivkou. Nekupovali sa žiadne súčasti kroja, miestni si všetko dorobili sami.
Životnosť kroja je vďaka kvalite materiálu veľmi dlhá. Nevidieť na ňom jediný fľak, trčiacu nitku či dierku. Pri pohľade naň sa nejednej babke vybavia krásne spomienky na mladosť a na všetky udalosti, ktoré prežila. Kroje sa dedia z generácie na generáciu a vždy budú mať svoje čaro.
A dnes je práve slovenský kroj odevom, ktorý určuje mnohé módne trendy a ovplyvňuje množstvo slovenských dizajnérov. Naše babičky ani len netušili, že práve náš ľudový odev bude tiež súčasťou slovenskej „slow fashion“ a vďaka svojej kvalite prežije stáročia.
Prajem Vám krásny víkend
Vaša Weronyk