Dnes si povieme pár slov o tom, ako farbiť pomocou darov prírody. Keďže sa nám hlásia veľkonočné sviatky, ukážeme si EKO - FARBENIE na vajíčkach (teda prevažne na vajíčkach, lebo málokedy u mňa ostane len pri pôvodnom zámere, aj tentokrát to tak bolo a keď už bolo farbivo uvarené, podľahli zároveň moje dve lásky: PAPIER a ĽAN).
Ale spomenula som prioritne tie vajcia, takže poďme na to :)
Začneme tým, že nabehneme do obchodu a zakúpime si biele vajíčka, čo sa v našom meste ukázalo ako dosť big problem. Ak máte šťastie a prístup k domácim vajíčkam, o to lepšie.
Z vajíčok si buď pripravíme výdušky (ak chceme vajíčka vešať, je to nevyhnutné) alebo aj nie, pokiaľ chceme mať vajíčka natvrdo, prírodné farbivá budeme prevažne variť, takže dá sa aj takto spojiť príjemné s užitočným a vyhnúť sa vyfukovaniu vajíčok.
Na EKO - farbenie môžeme použiť nespočetné množstvo rôznych prírodných farbív - kadejaké druhy ovocia a zeleniny, korenín, dochucovadiel a pod. - stačí len trochu inšpirácie z internetu, trochu alchýmie a chuť experimentovať s miešaním rôznych ingrediencií.
A teraz už poďme na jednotlivé recepty. Povieme si v nich, akým prírodným farbivom dosiahneme aký farebný výsledok a vysvetlíme si postup ako na to.
***
1. prírodné farbivo - ČUČORIEDKY/ČUČORIEDKOVÁ ŠŤAVA - dosiahnutý efekt - MODRÁ, MODROFIALOVÁ až FIALOVÁ FARBA
farbenie VAJEC:
Použiť samotné plody čučoriedok sa mi zdalo pri ich momentálnych cenách plytvaním a tak som zvolila ako alternatívu 100% čučoriedkovú šťavu.
POSTUP č. 1:
Šťavu z čučoriedok (s pridanou čajovou lyžičkou jedlej sódy - voliteľná položka - len som chcela experimentovať) a umyté, odmastené biele vajíčka dáme do nádoby tak, aby boli celé ponorené a necháme zovrieť. Povaríme cca. 10 min a odstavíme. Vajíčka necháme úplne vychladnúť vo farbiacom kúpeli alebo ich vyberieme po pár minútach, podľa toho aký intenzívny odtieň si budeme želať.
Takýmto spôsobom som prekvapivo dosiahla zvláštnu sivo-modrozelenú farbu. Zvláštnu a nádhernú!
Na obrázku nižšie sú to tie 4 vajíčka vpravo
POSTUP č. 2:
Šťavu z čučoriedok nalejeme do nádoby, nevaríme ju, len do nej ponoríme vajíčka. V určitých časových úsekoch už len sledujeme intenzitu zafarbenia. Vajíčka po čase vyberieme a veľmi jemne osušíme papierovou utierkou alebo necháme voľne uschnúť. Na prvý pohľad budú mať vajíčka veľmi intenzívny odtieň fialovej, po osušení prebytočnej farby papierovou utierkou získajú mierne svetlejší, modrý až fialkastý odtieň.
Na obrázku nižšie sú to tie tri fialkové vajíčka vľavo.
4.vajíčko úplne vľavo dolu s výsledným efektom tmavofialovým až čiernym je pôvodne hnedé vajíčko farbené čučoriedkovou šťavou bez varenia.
farbenie ĽANU:
Ľan je prírodná tkanina a preto je na prírodné farbenie ideálna. Najmä vo svojej bielenej podobe.
Ja som na skúšku použila odstrižky v tvare srdiečka z polobieleného ľanu z moje ponuky u Lisbet_linen.
POSTUP: je obdobný ako pri vajciach, farbiacu zmes pripravenú z čučoriedkovej šťavy a vody, privedieme do varu a plameň znížime, vložíme vopred navlhčenú/predpranú látku, varíme na miernom plameni ešte asi 10 - 20 min. a odstavíme. V závislosti od toho, aký odtieň chceme dosiahnuť, látku buď okamžite vyberieme, poriadne vypláchame a necháme uschnúť (!!! vyhneme sa pritom priamemu slnečnému svetlu!!! ), alebo necháme látku vo farbiacom kúpeli istú dobu (hoc aj celú noc) a potom vypláchame v teplej vode a vysušíme voľne rozložené.
V zásade pri farbení prírodných látok vraj platí, že pridaním octu do farbiacej zmesi dosiahneme sýtejšie a hlavne stálejšie odtiene. Ja som sa rozhodla v tomto prípade použiť farbiacu zmes bez octu.
Výsledok farbenia látky pomocou čučoriedkovej šťavy možno vidieť na nasledovnej fotke.
Farba je tmavofialová.
farbenie PAPIERA:
Papier nefarbíme varením, ale využijeme vychladnutú farbiacu zmes, ktorá nám ostala po farbení vajíčok. Farbíme tak, že papier ponoríme na určitý čas do farbiaceho kúpeľa. Papier zafarbený v čučoriedkovej šťave tiež získa rôzne odtiene fialovej, podľa dĺžky farbenia. Papier opatrne vyberieme z kúpeľa, utierkou vytlačíme z neho jemne prebytočné farbivo a vysušíme na nízkej teplote v rúre, alebo necháme voľne sušiť na vzduchu.
Dosiahnutý farebný výsledok je výrazne modrofialový až fialový, odporúčam pri farbení papiera pre získanie jemnejších odtieňov farbiacu zmes poriadne rozriediť vodou :)
Na obrázku nižšie sú vľavo: papiere máčané v neriedenej čučoriedkovej šťave a vpravo papiere namáčané v rozriedenej čučoriedkovej šťave.
***
2. prírodné farbivo - ČERVENÁ KAPUSTA - dosiahnutý výsledok - udáva sa MODRÁ, MODROZELENÁ, FIALOVÁ
farbenie VAJEC:
POSTUP:
Červenú kapustu nakrájame na menšie kúsky, aby sa z nej lepšie uvoľnilo farbivo, zalejeme vodou, pridáme umyté a odmastené vajcia a dáme variť na cca. 10 min. Vajcia necháme vo farbiacej zmesi vychladnúť, vyberieme ich a osušíme. Ak ich vyberieme hneď, bude odtieň menej výrazný - svetlý, ak ich necháme v kúpeli dlhšie, bude odtieň intenzívnejší a tmavší.
Výsledný farebný efekt by mal byť v tomto prípade modrozelený - tyrkysový.
Hlásim, že misia je v podstate splnená i keď v mojom prípade je farba viac sivozelená ako tyrkysová (na fotografii vľavo 2 vajcia v prednom rade).
Pokiaľ sa rozhodneme pridať ku kapuste a vode ešte ocot alebo sódu bikarbónu, dosiahneme v každom prípade iný konečný farebný výsledok.
-
Ocot spôsobí kyslé prostredie a farebný efekt by mal byť tmavoružový až fialový.
Tu sa mi podarilo dosiahnuť skôr sivo - modrozelený odtieň (na fotografii 4 vajcia vpravo)
-
Jedlá sóda zas spôsobí prostredie zásadité a farebný výsledok by mal byť modrý.
V tomto prípade sa mi podarilo absolútne zlyhať, u mňa je výsledná farba zelená, rozhodne nie modrá (na fotografii vľavo 2 vajcia v zadnom rade)
Na záver moje špekulatívne ja ešte zvíťazilo nad mojim opatrným a nesmelým ja. Po zmiešaní kapusty s čučoriedkovou šťavou a kvapkou octu sme dostali krásne fialkové odtiene - modrofialkastú, ružovofialovú a tmavoružovú:
farbenie PAPIERA:
Nemusím isto vysvetľovať, že tento postup je značne časovo náročný a preto takto zafarbený papier sa u mňa v galérii nevyskytuje často a považujem ho za vzácny. Avšak z tohto konkrétneho farbenia jeden kúsok u mňa v galérii predsa len nájdete - zápisník OMBRÉ BLUE viazaný v modrej koži.
***
3. prírodné farbivo - KURKUMA - dosiahnutý výsledok - ŽLTÁ až HNEDOŽLTÁ FARBA
farbenie VAJEC:
Pri farbení kurkumou postupujeme tak, že dve lyžice kurkumy rozpustíme vo vode (cca. 1 liter) a dáme variť, opatrne vložíme vajce a varíme spolu asi 10 min.
Keďže toto farbivo sa mi zdalo dosť intenzívne, urobila som pokus a nafarbila som nielen biele ale i hnedé vajíčko.
Pôvodne biele vajce získalo žiarivú oranžovú farbu a hnedé vajíčko získalo tmavooranžovú farbu.
farbenie ĽANU:
Ľan po niekoľkých minútach namočenia dostal sýtu oranžovú farbu
farbenie PAPIERA:
Papier dostal po krátkom namočení žltú farbu s oranžovým nádychom.
***
4. prírodné farbivo - BRUSNICE/ BRUSNICOVÁ ŠŤAVA - dosiahnutý výsledok RUŽOVÁ FARBA
farbenie VAJEC:
Pri farbení vajíčok pomocou brusníc použijeme rovnaký postup/y ako pri čučoriedkach...
Podľa dĺžky namočenia dosiahneme rôzne odtiene staroružovej farby.
farbenie ĽANU:
detto ako pri čučoriedkach, látka tentoraz získala výraznú ružovú farbu (viď foto nižšie)
farbenie PAPIERA:
PAPIER farbený v 100 % brusnicovej šťave dopadol nasledovne:
Po namočení do čistej šťavy dostal rôzne odtiene staroružovej / sivoružovej farby, jeden papier som nafarbila brusnicovou šťavou s pridaním octu a ten bol po vyschnutí zelenkastý... hmm, hotová alchýmia :)
***
5. prírodné farbivo - ČERVENÁ REPA - dosiahnutý výsledok - svetlo RUŽOVÁ FARBA
farbenie VAJEC:
Použijeme buď čerstvú červenú repa zakúpenú v obchode, ja som ako alternatívu vyskúšala zavarenú cviklu. Poďme sa spolu pozrieť, ako a či to ovplyvní výsledok farbenia. Mali by sme dosiahnuť ružové sfarbenie.
Keďže čerstvú repu by sme tak či tak varili spolu s pridaným octom, mala by logicky i šťava so zavarenej cvikly fungovať...
Výsledok je podobný ako pri farbení vajíčok brusnicovou šťavou. Nádherné staroružové odtiene, miestami do hneda.
farbenie ĽANU:
Tu sa mi podarilo dosiahnuť svetloružovú až marhuľovú farbu.
farbenie PAPIERA:
Takto zafarbený papier bude mať jemné ružovkasté až marhuľové odtiene.
Na fotkách skutočný odtieň dobre nevidno, aspoň teda na mojom monitore, treba si farbu predstaviť viac ako marhuľovú, než ružovú.
Dá sa teda na záver pokojne skonštatovať, že ak sa dáte na prírodné farbenie vajíčok, zažijete dobrodružnú zábavu s mnohými prekvapivými momentmi, takže odporúčam, smelo do toho :)
***
Dovoľte mi úplne na záver krátku prechádzku mojou tohtoročnou veľkonočnou výzdobou, ktorá síce s prírodným farbením nemá veľa spoločného, ale možno inšpiruje, ak potrebujete rýchlu výzdobu na poslednú chvíľku.
Burinka urvatá po ceste z práce
Pôvodne mala stáť v sklenej váze, no nakoniec odvisla a veľmi jej to svedčí na strešnom okne.
Dozdobená len jednoduchými ľahučkými plastovými vajíčkami nafarbenými do rôznych odtieňov sivomodrej (momentálne moja srdcová farba) a pierkom.
Kovová vtáčia klietka tiež dostala nový náter v ladiacej sivomdrej farbe, vo vnútri dve vajíčka farbené na prírodno čučoriedkami - nabrali krásny mramorový look a fialkastú farbu...
Pod vajíčkami ľanový obrúsok ručne farbený v kombinácii červená kapusta + ocot.
Prírodný, tentokrát visiaci venček z bylinky, ktorá nestihla byť pred zimou pokosená
Neodpustila som si ani malý ľanový venček trochu netradičného tvaru.
Kolekciu dopĺňa štýlový vintage zajac, hlavička ušitá z prírodného ľanu, ušká vystužené drôtom, aby boli mierne tvarovateľné. Hlavička nastoknutá na paličku, pri krku dozdobený ľanovým motýlikom.
Hlavička vyplnená dutým vláknom a natretá lakom zmiešaným so škoricou, vďaka čomu zajo chytil vitage-look a nádherne vonia. Fúziky má z drôtikov, očká a a ňufáčik maľované.
Pri sivomdrej ešte ostaneme, v rôznych tónoch sivomodrej som nafarbila aj vajcia, tentokrát polystyrénové - veľmi im svedčí kriedová farba.
Ovečka - moja najobľúbenejšia ozdoba tuná zo sashe od atelierVESNA dostala novú ľanovú mašličku
Jedno vajíčko som ozdobila koženým pásikom s menom mojej ratolesti.
Ale neostalo len pri sivomodrej, rozmýšľala som tuho, akú dekoráciu naaranžovať do môjho obľúbeného tyrkysového črepníka.
Ohybné halúzky visiace zo stromu nájdené pri mojich potulkách som uviazala do tvaru vtáčieho hniezda a umiestnila do črepníka.
Hniezdo potom stačí naplniť pomaľovanými vajíčkami, poprípade pierkami a jednoduchá ozdoba je na svete.
Z farebného žurnálu až k Vám posielam prianie pokojných sviatkov, najvyšší čas naaranžovať si doma aspoň kúsok jari, keď už príroda vonku sa tak urputne búri.
Lisbet