![]()
O neférovosti globálneho módneho priemyslu netreba SAShE verejnosti veľa vysvetľovať. Väčšina predajcov a kupujúcich, ktorí na SAShE predávajú a nakupujú, si je vedomá situácie. Pre vás všetkých, ktorí sa angažujú v odevnom priemysle, je tu zaujímavá správa. Slovensko sa - spolu s ďalšími 71 krajinami - zapojilo do kampane Fashion Revolution, ktorá sa snaží vyvolať nátlak na fashion reťazce a informovať širokú verejnosť o tom, odkiaľ pochádza väčšina ich oblečenia.
Jej cieľom je urobiť módny priemysel krásny nielen na pohľad, ale aj vo vnútri - etický, transparentný a udržateľný.
V tomto článku nájdete informácie ako sa zapojiť pomocou sociálnych médií, alebo priamo osobne, na jednom z podujatí v Bratislave alebo Považskej Bystrici, ktoré organizuje SAShE predajkyňa Alena Krivá alias Alala v považskej knižnici.
Čo sa bude diať počaš Fashion Revolution Day?
Použite sociálne média!
Organizátori kampane vyzývajú ľudí, aby 24. apríla 2014 kontaktovali značky, od ktorých kupujú oblečenie. Kontaktovať ich treba pomocou sociálnych médií ako Facebook, Instagram alebo Twitter a treba sa pýtať, kde bolo ich oblečenie vyrobené. Cieľom je demonštrovať tak svoj záujem o povôd a podmienky, v ktorých je oblečenie produkované a vytvoriť tak spotrebiteľský tlak a povedomie. Zároveň vyzývajú, aby zdieľali túto kampaň so svojími známymi a informovali čo najviac ľudí.
![]()
-
Odfoťte sa v oblečení naruby tak, aby bol vidieť štítok s menom značky alebo výrobcu.
-
Nahrajte svoju fotku na sociálne siete - Facebook, Instagram alebo Twitter
-
Označte svoju fotku @značka a #whomademyclothes, kto vyrobil vaše oblečenie. Tu nájdete prvý príklad.
Takto sme sa nafotili my :)
![]()
Toto sme my na našom Facebooku, cvaknite sa aj vy a nezabudnite na hashtagy
Príďte osobne!
V Bratislave a v Považskej Bystrici sa 24. apríla budú diať premietania nórskej reality show Sweatshop - The Deadly Fashion a filmu The Next Black – A film about the Future of Clothing, na ktoré sa môžete prísť pozrieť a stretnúť sa s ostanými podporovateľmi tejto kampane. Kľudne môžete prísť aj v oblečení naruby :)
V Bratislave vás v ZÓNE by Refresher privítajú organizátori Fashion Revolution a Fashion LIVE! a v Považskej Bystrici na vás v knižnici bude čakať Alena Krivá, alias Alala. Ak sa chcete do tejto iniciatívy hlbšie zaangažovať, nevynechajte príležitosť stretnúť podobne naladených ľudí.
Dostatok zaujímavého materiálu na čítanie a zdieľanie nájdete aj na webovej stránke Fashion Revolution.
Nakupujte od slovenských značiek a šírte informácie!
Samozrejme, jeden z veľmi dobrých spôsobov, ako nasmerovať svoje peniaze tým správnym smerom, je nákup oblečenia od šikovných značiek na SAShE a finančne tak podporiť malé módne značky v našej krajine.
Celú kampaň riadi z Paríža módna biznis expertka Kamila Boudová: "Buď zůstaneme všichni v korporátních pozicích, nebo budeme tvořit vlastní životy a hodnoty.’ Jako zákazníci můžeme svými požadavky změnit nabídku trhu, jako podnikatelé a designéři můžeme jít naproti z druhé strany a vyrábět oblečení a doplňky, které chceme nosit. Tvořit aktivně svět, ve kterém chceme žít. Jen musíme udělat něco jinak – kupovat lokální brandy nebo klidně založit vlastní eko značku, to už je na vás.” Nemáme čo dodať, jedine, že s ňou všetci na SAShE asi celým srdcom súhlasia...
Aký je vlastne problém v módnom priemysle?
Táto kampaň vznikla ako reakcia na tragické zrútenie továrne na oblečenie v Bangladéši. Aby značky mohli ponúknuť čo najlacnejší tovar, hľadajú čo najlacnejšiu pracovnú silu, najnižšie nájomné a to na úkor bezpečnosti. Tak sa stalo, že budova, ktorá bola určená ako štvorposchodový komplex kancelárií, bola neoficiálne prestavaná na šesťposchodovú továreň na oblečenie.
Dve nelegálne poschodia a váha strojov spôsobili praskliny v nosných stenách budovy a tá bola 23. apríla 2013 evakuovaná. Nasledujúci deň boli robotníci pod vyhrážkou straty mesačnej výplaty nútení vrátiť sa do práce. V ten deň sa budova zrútila. V podstate celé hnutie Fashion Revolution vzniklo preto, aby sa nezabudlo na životy, ktoré sa stratili pod troskami Rhana Plaza a aby sa takéto katastrofy neopakovali.
Rýchlo, lacno a nekvalitne
Módny priemysel sa za posledné roky preorientoval na produkciu fast fashion - alebo rýchlej módy. Fast fashion je medzinárodné označenie dnešnej módnej reality, pretože biznisom hýbu najnovšie módne trendy. Nový, ale hlavne lacný „úlovok“ má potešiť spotrebiteľa. Táto kampaň ho ale chce prinútiť zamyslieť sa nad tým, z čoho a za akých podmienok je oblečenie vyrobené a inšpirovať ho, aby reagoval. Medzinárodná kampaň Fashion Revolution sa touto témou zaoberá vo viac ako 60-tich krajinách sveta a prichádza aj na Slovensko. Ide o revolúciu, doslova v našich hlavách. Táto kampaň sa snaží upozorniť svet, že je dôležité vidieť aj druhý breh divokej „módnej rieky“. Fashion Revolution odhaľuje tajomstvá módneho priemyslu, ktoré sú viac ako zarážajúce.
Slovenské osobnosti pomáhajú so zdieľaním
Fashion Revolution Slovakia from Martin Vrabko on Vimeo.
Niekoľko slovenských osobností prepožičalo svoju tvár a hlas tejto kampani, nafotili fotky a nakrútili video, aby pomohli túto iniciatívu zviditeľniť. Tu sú ich odpovede na otázku, prečo sa zapojili do kampane Fashion Revolution a čo pre nich znamená móda:
Adela Banášová
Myslím si, že by som sa mohla aj sama nad sebou zamýšľať, aj keď nie som ten prototyp maniačky, ktorá si nakupuje hocičo a hocikde. Teraz je trend mnohých obchodných značiek predávať enormné množstvo lacného tovaru, vždy to smeruje k tomu, že niekto si to odskáče, preto že ja si môžem kúpiť tričko za 5 korún.
Rada sledujem kvalitnú módu, páči sa mi keď to niekto vie nosiť, ale už keď sa do dostáva medzi tie masy a stáva sa z toho taká tá „handráreň“ , tam sa už necítim komfortne. Niekedy sme nosili tú istú vec celý týždeň do školy a bolo to úplne v poriadku. Teraz je taký trend a tlak, že musíš mať stále niečo nové a kupovať si tie lacné repliky, len aby sme trošku vyzerali ako v tom „vožú“ (Vogue) a pritom je to len taká hra s nami.
Lýdia Eckhardt
Myslím si, že Fashion Revolution je veľmi zaujímavá kampaň a bytostne sa ma týka. Vnímam ju nielen cez seba , ale aj cez svoje klientky. Keď k nám do salónu príde klient, chce odísť nielen s pekným modelom, ale aj s pocitom vnútornej povznesenosti. Tvrdím, že dievčatá, ktoré pripravujú tento model, vdychujú doňho kúsok seba a pozitívnej energie. Možno preto sa klienti radi k nám vracajú. Cítia , že to robíme s láskou. Niekedy mi je ľúto, že v dnešnej dobe ide o neskutočný konzum, ktorý ma už vyrušuje. Kvantita prekrýva kvalitu.
Ako hovorí porekadlo a je to skutočne pravda: „Nie sme tak bohatí, aby sme si kupovali lacné veci“. Keď človek investuje do oblečenia , nielenže mu dobré sedí, ale určite si dlhšie zachová svoju kvalitu. Ja som si tiež prešla určitým obdobím, kedy som toho nakupovala veľa... Vnútornou zrelosťou som si zmenila hodnoty života, ktoré sú podstatnejšie, a chcem byť predovšetkým spokojná sama so sebou. A keď máme na sebe kúsok, ktorý nás poznáša, tak určite zo seba tú spokojnosť aj vyžarujeme a to je najpodstatnejšie.
Maroš Kramár
Myslím si, že treba pomáhať. Lebo to nie je móda, to je povinnosť ľudí, ktorí niečo v živote dokázali a mali šťastie niečo dokázať, stali sa trošku známymi a okolie ich nejako vníma. Ja sa veľmi rád zúčastňujem takých akcií ako je táto, kde sa chce sa pomôcť ľuďom na opačnej strane zemegule, ktorí vyrábajú módu za hrozných podmienok pre ľudí na druhej strane, ktorí sa chceme pekne obliekať a ani netušíme čo sa za tou výrobou skrýva. Ak takto ťažko pracujú deti, treba na to poukázať.
Ja mám rád čistých ľudí. Až tak veľmi mi nezáleží, čo majú na sebe. Môže to byť akokoľvek módne a drahé, ale pokiaľ je to špinavé a ten človek mi nevonia, tak pre mňa je to nechutné.
Moja žena sa zo mňa smeje, že sa stále obliekam ako keď som chodil ešte na konzervatórium pred 40timi rokmi. Móde až tak veľmi nepodlieham. Stále hovorím, že ono sa to vráti, v podstate som stále v predstihu. To čo sa oblieka teraz, sa obliekalo pred 20timi rokmi. Chcem sa predovšetkým cítiť dobre a pohodlne. Keď si niečo obľúbim, tak to nosím aj niekoľko rokov, až kým to celkom nezničím. Niekedy je tú kvalitu cítiť, keď je oblečenie trošku drahšie, no ja mám rád aj výpredaje, aj veci „blšáku“, aj niečo zo second handu, čo je štýlové a človek v tom môže vyniknúť, napriek tomu, že to nie je to najdrahšie a najnovšie. Dokonca mám vo svojej skrini retro kúsky.
Jana Golis – Fragile
Keď si na túto tému človek pozrie dokumentárne filmy, ktoré poukazujú na pracovné podmienky v tejto a v podobných oblastiach, neubráni sa pocitu nespravodlivosti. Vidí reťazec, na ktorého jednom konci je bieda hraničiaca s prežitím, kým na tom druhom sa točia veľké peniaze. Chápem, že politici aj ekonomóvia majú svoje definície prečo sa tento kolobeh vo svete zaužíval práve takto, prečo je to takto logické. Keď sa ale na vec pozrieme detskými očami, svedomie nám určite naznačí, že takto to vporiadku nie je.
Nedá sa neplakať a nesúcitiť s ľuďmi, ktorí sa pohybujú na prahu prežitia. Sú to matky a otcovia rodín, ktorí sú častokrát prinútení žiť pod hranicou ľudskej dôstojnosti. Preto je podľa mňa iniciatíva kampane Fashion Revolution úžasná a veľmi potrebná.
Soňa Norisová – Fragile
Priznám sa, že ja som módu nikdy príliš neriešila, možno v puberte, keď „leteli“ také tie šialené kúsky zo začiatku 90tych rokov . Ja mám rada klasiku a zopár dobrých kusov v šatníku, ktoré sú nadčasové a môžem ich nosiť až kým ich nezničím. Nie som typ, ktorý „ide po značkách“, ale keď niečo cielene hľadám, tak sa nevyhýbam ani značkovým obchodom ani sekáčom. Občas niečo zdedím po kamarátkach, a aj ja sa rada "zbavím" vecí , ktoré nenosím tým , že ich darujem niekomu, koho potešia .
Som veľmi rada, že som sa zapojila do kampane Fashion Revolution. Vďaka nej som si uvedomila , že som sa príliš nezamýšľala nad tým , čo si kupujem, respektíve čo všetko je za tým jedným kusom oblečenia , v akých podmienkach je vyrobené, že za každým kusom oblečenia sú osudy ľudí, ktorí boli svojou zúfalou finančnou situáciou, častokrát na hranici prežitia , prinútení pracovať v nedôstojných a ťažkých podmienkach . Mnohí z nás si to ani nevieme predstaviť. Fashion Revolution je kampaň, vďaka ktorej si môže každý z nás uvedomiť, čo dokáže urobiť sám pre to, aby sa táto situácia zlepšila.
Svetlana Rymarenko - Fragile
Kupujem si to, čo mi sedí, mám radšej extravagantnejšie veci, rada si nechávam veci šiť alebo si kúpim niečo v „sekáči“, kde viem nájsť unikátnu vec, ktorá sa už 20 rokov nenosí, ale je to niečo tak „uletené“, že sa mi to k niečomu hodí.
Ja som taký prototyp konzumného človeka, čo sa týka oblečenia. Na prácu totiž potrebujem veľmi veľa odevu. Dlhé mesiace uvažujem nad tým, čo urobím s tým množstvom vecí, ktoré mám v skrini, no už ich nenosím.
Fashion Revolution je spôsob poukázať na tento problém mnohých ľudí, aby sme si nekupovali zbytočne veľa lacného oblečenia, ktorého výroba zahlcuje životné prostredie a núti ľudí pracovať v zlých podmienkach na oblečení, ktoré ani nenosíme.
Jana Kothajová - Janais
To, čo sa deje v módnom priemysle som si začala uvedomovať až nedávno, keď sa stala nehoda v Bangladéšskej továrni na výrobu oblečenia. Zomrelo tam vyše 1000 ľudí a mnohí ďalší sa vážne zranili, čím prišli o možnosť zarábať si na svoje živobytie. To všetko len preto, že budove pristavali niekoľko poschodí aj keď tušili, že takú ťarchu nemusí zvládnuť. Išlo pritom o značky, ktoré bežne nosím aj ja. Začala som sa zamýšľať nad tým, čo je za výrobou oblečenia, ktoré bežne nosíme aj my v Európe. Že za každým kúskom oblečenia sú ľudia ako my, s tým rozdielom, že oni pracujú v neľudských podmienkach a za minimálnu mzdu.
Je veľmi dobré nezakrývať si predtým oči. Je treba o tom hovoriť a poukázať na to, že máme šancu veci zmeniť. Možno ako jednotlivec nie, ale keď sa všetci spojíme do kolektívu, ktorý už takú iniciatívu začal vyvíjať a dokonca celosvetovo, sme na správnej ceste."
Tamara Heribanová
Oblečenie si vyberám intuitívne, zväčša to je láska na prvý pohľad, avšak vždy je pre mňa dôležitý aj aspekt jeho pôvodu. Ak hovoríme o istej zodpovednosti voči životnému prostrediu a ľuďom, ktorí sa na módnom biznise podieľajú, každý sa môže zapojiť tým, že sa zamyslí ako by sám mohol prispieť k zmene. Ja rada oblečenie recyklujem, nerobí mi problém ísť do vintage obchodov, second handov, v šatníku mám aj kúsky, ktoré boli ušité pred desiatkami rokov. A napríklad môj obľúbený zelený kabát som si kúpila ako štrnásťročná, nosím ho dodnes a myslím, že ešte dlho ostane súčasťou môjho šatníka. V otázke módy nie som až tak rozmarná, i keď mnohí ma vnímajú v obliekaní ako extravagantnú ženu, ktorá by mohla outfity obmieňať často. Niektoré kúsky mám požičané od kamarátov dizajnérov, niektoré si od nich kúpim s dobrým pocitom, že som podporila lokálnu poctivú nápaditú a kvalitnú prácu. Mnohé veľké koncerny taktiež pochopili, že len zodpovedný a férový biznis je cestou k dlhodobému úspechu. Mimoriadne sa teším z dlhoročného obdivuhodného projektu H&M Conscious.
Módnych kúskov z recyklovaných materiálov, organického konope, organického hodvábu a organickej bavlny mám v skrini mnoho. Vo všeobecnosti som potešená, ak môžem kúpou oblečenia alebo obuvi pomôcť. Naposledy som si kúpila kožené topánky TOM’S, pri ktorých kúpe platí: jeden pár kúpim sebe, druhý pár je tak automaticky venovaný školákovi na africkom kontinente. Dnes TOM‘S obúva milióny detí v Južnej Amerike a Afrike.
Móda je v mojich očiach súčasť umenia, kultúry, spôsob ako najlepšie vyjadriť svoju individualitu. Najmä ak je človek prítomný pri výrobe nejakého módneho kúsku, vtedy si uvedomí koľko práce je za poctivo a kvalitne ušitým odevom. Spomalíme rozbehnutý kolotoč vtedy, ak pre nás oblečenie nebude len na jednosezónne dočasné využitie.
Čo si o módnom priemysle a tejto kampani myslíte vy? Šírite jej myšlienku ďalej? Zdieľajte svoj názor v komentároch.
![]()