Benátky to dnes už majú jednoduché. Teda, v získavaní si sŕdc návštevníkov. Všetko, čím si za 1500 rokov svojej existencie prešli, ich učinilo výnimočnými.
Pre umelcov sú napriek všetkej tej komercii predovšetkým expedíciou do minulosti. V žiadnom inom meste sveta nevieme mať čistejší pocit spojenia s vizuálnym stredovekom a dlho som premýšľala prečo... Už viem. Lebo je bez áut! Mopedov! Bicyklov! Mesto, kde do dnešného dňa zostala kráľovnou loďka...
A prečo teda umelci (a nielen oni) Benátky milujú?
![]()
(ja po prvýkrát v Benátkach, začiatok nekonečnej lásky)
1. Úžasné príbehy
Vedeli ste, že v Benátkach je most bradaviek? A že obchodníci tu bohatli tak rýchlo, že sa museli zaviesť zákony proti luxusu? Že Napoleon nechal zbúrať kus mesta iba preto, aby si urobil priestor pre park? Že nosenie karnevalových masiek bolo kvôli množiacej sa kriminalite a škandálnej morálke viackrát zakázané? A že v 16-tom storočí sa tu tlačil katalóg kurtizán, kde mala každá svoje objednávacie číslo, krátky životopis, zoznam služieb a cenník?
Ste zvedaví, vliezate pod povrch a hľadáte odpovede na netradičné otázky? Prísť do tohto mesta znamená nechať si rozprávať takmer rozprávkové príbehy.
![]()
(Ludwig Passini, Thomas Moran)
2. Neustále premeny
Voda sa vlieva a vylieva z lagúny, a teda stúpa a klesá, rytmus s opakovaním 60-krát za mesiac. Voda farbí mesto do zelenkava, vytvára pachy, odrazy, zvuky a problémy. Mesto je vďaka vode premenlivé. Závislé na prírode.
A my to zbožňujeme. Nadobúda farby a formy, ktoré iné mestá nemajú, tvaruje naše fantázie.
![]()
(Thomas Moran)
3. Liberálnosť a sloboda
Benátčania boli odjakživa biznismeni. Obchod a zisk bol dokonca nadradený zbožnosti a pápežovi. Tu nikdy nebol problém, že ste černoch, moslim alebo výstredná vdova. Tolerovalo sa všeličo. V istom čase bolo dokonca módne ponevierať sa ráno po meste v podnapilom stave ovešaný strapatými milenkami, aby bolo jasné, že máte za sebou divokú noc. A aby sa vám závidelo :-) Benátky nikdy nemali extra problém s hýrením, kasínami a neverou. Veď karneval trval niekedy aj pol roka a ľudia skrývajúc svoju identitu za maskami, konali kadejako :-)
![]()
(Giovanni Battista Tiepolo)
4. Najlepšie z najlepšieho
Peniaze boli magnetom, ktorý do mesta priťahoval výkvet celej umeleckej Európy. Ako vlastník paláca ste si mohli dovoliť pozvať koncertovať Mozarta alebo zaplatiť pomaľovanie fasády Tizianom. A vaša gondola bola zdobená zlatom. A stavbu domu vám dozoroval architekt, ktorý v iných mestách navrhoval katedrály.
Kopy nahromadeného umeleckého bohatstva Benátok môžeme dnes obdivovať a skúmať za pár Eur. Bohatstva, ktoré nestihli chudobnejúce rodiny predať a ktoré neukradol Napoleon.
![]()
(John Singer Sargent)
5. Jednota krásy
Toto mesto nie je halabala. Jeho silueta nebola poničená výškovými budovami a lacnou hromadnou výstavbou. Všetko tu má farebný poriadok, žiaden dom nemá balkóny z chrómu a krikľavo fialovú fasádu, lebo to majiteľ bez vkusu tak chcel. Všetky paláce na Canal Grande podliehali schvaľovaniu projektu a platilo, že sa nemôžu výrazne predbiehať vo výzdobe.
Ďakujeme Vám, radní páni benátski, že ste mestu po stovky rokov ustrážili typický a jednotný vkus.
![]()
(John Singer Sargent)
6. All in one
Benátky nie sú len historické centrum... Benátky majú ostrovy a každý z nich je iný. Zájdite si loďkou na Lido na pláž alebo na filmový festival. Na Murano nakúpiť vychýrené benátske sklo. Alebo ilegálne na hrôzostrašný ostrovček Poveglia, kde sa v stredoveku aj násilím izolovali morom nakazení pacienti. Jeho povrch tvoria vrstvy ľudských pozostatkov.
Prísť do Benátok znamená mať možnosti. More možností. Ak ste vrtošiví a deň po dni môžete chcieť iné a nové vnemy, tu vás od nich delí napr. "až" 10 minút plavby :-)
7. Blízkosť smrti
Benátky sa potápajú.
More stúpa a bažina, na ktorej je mesto vystavané, pomaly klesá. Prechádzala som palácmi, ktorých zvlnené podlahy sa pod krokmi trasú. A z 300-ročných maľovaných portrétov mesta zistíte, že voda je o desiatky centimetrov vyššie. Že dnes vám už vteká do dverí paláca a na prízemí máte mokré nohy. A predtým vás od vody delila ešte výška 2-3 schodov.
Benátky sa rozpadajú.
Múry vlhnú, chodníky sa podmáčavajú. Motory člnov vytvárajú víry, ktoré vytrhávajú uvoľnené tehly z oporných stien. Pred cca 100 rokmi sa už zrútila zvonica (campanilla) na námestí sv. Marca. Tá súčasná je jej kópiou. Domy sa opierajú jeden o druhý, majitelia ich spájajú kotvami, injektujú špeciálnymi silicami. Do času...
Benátky vymierajú.
Hoci ich navštevujú milióny ľudí. Turizmus vytlačil pôvodné obyvateľstvo, ceny nehnuteľností sú brutálne. Po večernom odlive návštevníkov sú Benátky opusteným miestom.
Žiadne iné mesto na svete, nemá k svojmu totálnemu zániku tak blízko. Je to morbídne, ale pre umelecké duše to má extra čaro. Naša dnešná prechádzka Benátkami môže byť totiž definitívne posledná.
![]()
(Maurice Sapiro)
A...
tiež vám nešlo do hlavy, prečo my hovoríme o Benátkach a kdekoľvek inde poznajú iba Veneziu a Venice?
Na Slovensku a v Čechách používame stredovekú skomoleninu... Veneto-Benato-Benátky. Udomácnili sa tu ako pojem pre močiar, bažinu. A nejak nám to zostalo :-)
PS1:
V priebehu pár týždňov objavíte v mojej galérii benátsku kolekciu obrazov. Priniesla som si z cesty kopec inšpirácií ;-)
PS2:
Chodievam do Benátok opakovane, veľa o nich študujem a čítam. Ak vás čokoľvek zaujíma, pýtajte sa. Rada sa podelím ;-)