Remeslo má zlaté dno – prvý slovenský inkubátor zameraný na podporu podnikania remeselníkov
Projekt sa zameriava na podporu a rozvoj podnikateľských zručností. Unikátny je svojím zameraním – cieli na remeselníkov a umelcov banskoštiavnického regiónu, ktorí sa chystajú vstúpiť, alebo už vstúpili na trh so svojím vlastným produktom. Títo ľudia ovládajú svoje remeslo na profesionálnej úrovni, často však na úkor slabších znalostí podnikateľských tém.
Inkubátor s názvom “Remeslo má zlaté dno” im poskytne možnosť absolvovať sériu praktických workshopov práve na tieto témy. Cieľom celého projektu, ktorý organizuje Luft coworking v Banskej Štiavnici, je posilniť ich biznis model a podnikateľskú stabilitu.
“Videli sme okolo seba kopec zručných ľudí, ktorí nemajú také možnosti dobrovoľného vzdelávania a rôznych workshopov ako napríklad v Bratislave. Tak sme sa to rozhodli zmeniť ,“ vysvetlil Andrej Minárik, jeden zo zakladateľov Luft coworkingu, prečo projekt vznikol.
Projekt vychádza z konceptu inkubátorov pre technologické startupy, ktoré poskytujú podnikateľské vzdelanie mladým firmám tradične vo veľkých mestách (Bratislava, Košice, Praha a ďalšie). Svojím obsahom je ale prispôsobený potrebám drobných podnikateľov – remeselníkov a umelcov v menších mestách a na vidieku. Zahŕňa témy ako sú nízkonákladový a self-made marketing, možnosti online predaja, predajné zručnosti.
Jedným z partnerov projektu sú tvorcovia portálu SAShE.sk, ktorí sa dlhodobo venujú práci so slovenskými remeselníkmi. „Pre remeselníkov je marketingový, právny a ekonomický support nesmierne dôležitý. Sú to ľudia, ktorí primárne tvoria a obchodnícky duch im nie je úplne vlastný, ale majú miesto na slovenskom trhu rovnako ako komerčné značky, možno práve ešte o niečo viac. Luftu sa podarilo zasiahnuť všetky kľúčové oblasti podpory predaja rukodielnej tvorby a inkubátor v ich podaní môže remeselnú značku naučiť prezentovať výrobky adekvátnym a profesionálnym spôsobom ,“ ocenila výber workshopov zakladateľka portálu Saša Miklášová.
Celkom dostane možnosť prejsť inkubátorom približne 10 remeselníkov a umelcov.
Na webových stránkach www.luft-coworking.sk/remeslo bude v termíne do 3.4.2016 sprístupnená prihláška.
Najvhodnejšie projekty podľa vopred daných kritérií (napríklad udržateľnosť projektu, inovatívnosť, …) vyberie odborná porota zložená zo zástupcov Luft coworkingu a partnerov z portálu SAShE.sk, mesta Banská Štiavnica a firmy Accenture.
Projekt inkubátoru bol podporený Accenture Nadačným fondom Nadácie Pontis. „Nie je to ďalší z mnohých inkubátorov, ktorý sa zameriava na startupy, ale snaží sa pomôcť lokálnym ľuďom v tom, čo robia prirodzene už mnohé roky až storočia. Taktiež si myslím, že remeselná práca sa pomaly vytráca z našich životov a mali by sme sa snažiť ju udržať v našej kultúre, “ uviedol dôvody pre podporenie inkubátoru Michal Jurčo zo spoločnosti Accenture.
www.luft-coworking.sk/remeslo
Pre viac informácií kontaktujte:
Šárka Hurdálková, sarka@luft-coworking.sk, 0949 653 239
Obsah inkubátora/témy jednotlivých workshopov pre 10 finalistov:
1. Mám nápad, čo ďalej?
Workshop zameraný na posunutie sa z fázy nápadu / myšlienky smerom k reálnemu produktu. Prototypovanie. Lean canvas.
2. Budovanie vlastnej značky
Profesionál z oblasti budovania značky bude s účastníkmi pracovať na definovaní značky produktu
3. Ako na nízkonákladový marketing
Čo sa v dnešnej dobe považuje za marketing? Sociálne siete, content marketing, etc. Ktorá cesta je pre mňa vhodná. Workshop zameraný na nastavenie základnej marketingovej stratégie.
4. Online predaj
Free / platené možnosti domáceho a globálneho predaja na internete. Povinnosti, best practice, výhody/nevýhody.
5. Tvorba úspešného webu a textov na web
Marketing beží, brand máme tiež, sme rozhodnutí ako budeme predávať. Život produktu začína na webe. Ako si za málo peňazí spraviť web, ktorý bude spĺňať ciele?
6. Účtovníctvo, legislatíva
Budovanie firmy, živnosť vs. s.r.o., príspevok na živnosť, ochranná značka, povinnosti vyplývajce zo zákona, ...
7. SOI
Strašiak menom Slovenská obchodná inšpekcia. Hygiena. Ako s nimi vychádzať v dobrom?
8. Obchodné zručnosti, predajné techniky
Priamy predaj, cenotvorba, argumentácia, vedenie obchodného stretnutia a pod. Ako svoj produkt úspešne predať?
Zaujalo? Prihláste sa!
Máme odhodlanie pokračovať v tomto projekte na celoslovenskej úrovni. Ukážte nám, že to bude stáť za to :)