https://www.youtube.com/watch?v=kZadQRZ_6YM
Veronika je mama štyroch detí - troch chlapcov a jednej značky s názvom Blubery. Momentálne je na materskej “dovolenke” so synčekom Samkom, počas ktorej však veľmi neoddychuje. Keď jej tri deti večer zaspia, ide pracovať a venovať sa svojmu štvrtému dieťaťu.
Svoju prácu berie ako hobby, má pre ňu nadšenie a zanietenie. Zo všetkého najviac ju baví výroba maľovaných kabeliek, ktoré sú doslova umeleckým dielom. Okrem kabeliek však v obchodíku značky Blubery nájdete aj šatky, motýliky, náramky či náušničky, vďaka ktorým dostane aj ten najmenší kúsok materiálu svoje využitie.
S Veronikou sme sa porozprávali o ekológii, prírodných materiáloch, SAShE komunite, umeleckej tvorbe a v neposlednom rade o tom, ako sa to dá všetko zvládať a nedospieť k vyhoreniu. Ak ste zvedaví, čo nám prezradila, pozrite si video a prečítajte rozhovor. ;)
Ako si spomínaš na začiatky tvojej tvorby?
Do tvorby Blubery som sa chcela doslova vrhnúť, ale zastavil ma môj manžel, ktorý je mojím najväčším priaznivcom a zároveň aj najväčším kritikom (smiech). Chcel, aby som doplnok, ktorý som vyrobila, odložila a znovu sa naň pozrela o pol roka. S odstupom času naň vraj budem mať iný názor a budem ho vedieť urobiť ešte lepšie. Povedal mi, aby som si najprv premyslela celý koncept, hľadala materiály, navrhla logo, vymyslela balenie a až potom svetu ukázala svoju tvorbu. Tak som sa naňho urazila, pár dní som sa s ním nerozprávala, no napokon som sa nad tým zamyslela a začala som hľadať nové látky (smiech). Časom sa mi podarilo nájsť krásne, kvalitné a jemné látky z bavlny a ľanu od takých výrobcov, ktorí pri pestovaní nepoužívajú žiadne pesticídy a ich ľan je naozaj zdravý pre pokožku. Preto som sa rozhodla, že budem tvoriť doplnky, aby som ľudom ukázala, aký vie byť ľan krásny a príjemný na nosenie a nielen drsný, ako som ho dovtedy poznala aj ja.
V jednom z tvojich žurnálov som sa dočítala, že si sa na SAShE zaregistrovala, lebo si chcela byť “medzi svojimi”.
Áno, najprv som sa zaregistrovala so svojimi maľovanými vankúšmi. A naozaj, hneď od začiatku som sa na SAShE cítila super. Bolo to nielen preto, že keď som pridala nejaký produkt, tak mi ho vychválili, ale hlavne je to komunita tvorcov a ja sa medzi tvorcami cítim najlepšie. Nemám rada sociálne siete, ale SAShE mi dalo niečo viac. Vždy, keď som napísala nejaký článok, vedela som, že ho píšem tým svojim. Máme rovnakú krvnú skupinu.
Myslíš, že je komunita pre handmade tvorcov dôležitá?
Určite. Na začiatku sme premýšľali, že si spravíme vlastný eshop. Lenže práve to mi tam chýbalo. Tá okamžitá reakcia komunity, keď nahodíš do galérie nový produkt. Na SAShE všetko funguje od A po Z, avšak to neznamená, že sa nemusím o svoj obchod a zákazníkov starať. Tvoji priaznivci chcú vedieť všetko o tvojej značke. Musíš napríklad písať žurnály. Ale od srdca a úprimne. Nemôžeš sa na niečo hrať, lebo oni ťa hneď prekuknú. A ak sa rozhodnú pre nejaký tvoj výrobok, komunikácia je tiež veľmi dôležitá. Nedávno sme si na SAShE založili aj webstránku a je to super. Ak sa mi na webstránke predá nejaký produkt, tak sa mi vyskladní aj na SAShE a nemusím si to sama sledovať.
https://www.sashe.sk/Blubery/detail/velka-elegantna-kabelka-zo-sedeho-lanu-s-kozenymi-remienkami-novy-dizajn
Práca z domu môže byť osamelá. Necítiš sa niekedy izolovane?
Ja som introvert, takže mi to takto vyhovuje (úsmev). V predošlom zamestnaní som presedela osem hodín a na konci dňa som nemala pocit, že som niečo vytvorila. Pracovný čas sa mi strašne pomaly vliekol. Teraz, keď mám deti a chcem stíhať všetko, tak je výhodou pracovať z domu. Tvorím večer, keď deti zaspia a za tie dve hodinky stihnem viac, než by som urobila za osem hodín počas dňa. Pred desiatimi rokmi by som neverila, že to takto osud zariadi, pretože som vtedy tvrdila, že ja sa navrhovaniu venovať nikdy nebudem.
Prečo si sa rozhodla študovať módne návrhárstvo? Bavilo ťa kreslenie?
Áno, zbožňovala som kresliť. Pamätám sa, že som raz na výtvarnej výchove dostala dvojku, pretože som príliš detailne vykreslila kvetinky. Mala som rýchlo naskicovať nejakú modelku, ale to nebol môj svet. Áno, dokážem tak kresliť, ale pre mňa je to celé o detailoch a precíznosti. Po škole som som sa zamestnala v jednej odevnej firme ako krajčírka, kde som netvorila, iba som robila niekoho iného návrhy. Povedala som si, že toto nechcem robiť a radšej som sa chcela venovať kresleniu a navrhovaniu záhrad. Neskôr prišla príležitosť ilustrovať detské šlabikáre, čo som chcela robiť od malička. Zo začiatku to bolo super, no po čase som mala pocit, že znova netvorím, iba kreslím to, čo mi kážu. Prišla vlna odporu, pretože sa snažili zmeniť môj rukopis. A potom prišlo Blubery a ja môžem konečne kvetinky detailne vykresľovať (úsmev).
Čo ťa na tvorbe Blubery baví najviac?
Maľovanie a zhotovovanie kabeliek, lebo do toho viem najviac vložiť svoj vlastný rukopis. Je to také dielo. Sama si navrhnem strih, vytvorím motív, pracujem s kožou… snažím sa, aby to všetko bolo precízne vypracované. A keď nakoniec našijem značku Blubery a kabelku odfotím, poviem si, že je super, ale už o mesiac na nej začnem hľadať chyby a vylepšovať ju.
https://www.sashe.sk/Blubery/detail/rucne-malovana-kabelka-z-lanu-fuchsia-florie
Za takýmito ručne maľovanými kabelkami musí byť veľa práce. Stretla si sa niekedy s negatívnymi reakciami ohľadom ich ceny?
Vyššia cena kabeliek odzrkadľuje čas, ktorý venujem maľbe, tvorivú prácu, môj autorský rukopis. A taktiež aj komponenty a látky na výrobu kabeliek nie sú najlacnejšie. Snažím sa nakupovať od slovenských a európskych dodávateľov, lebo na materiáloch nechcem šetriť. Ak chcem vyrobiť kabelku z udržateľných materiálov, niečo to stojí. Potom príde fotenie, úprava fotiek, nahadzovanie produktov… Chápem, že niektorí ľudia si tú kabelku nemôžu dovoliť a práve preto si nesmierne cením každú novú objednávku. Treba sa na to pozerať tak, že kabelky Blubery nie sú doplnok na jednu sezónu. Kvetinami zdobím ľanové kabelky, aby som im dala dušu a príbeh a jej budúca nositeľka cítila, že bola vytvorená iba pre ňu.
V ponuke máš rôzne typy výrobkov v rôznych cenových hladinách. Je to preto, aby si každý vedel nájsť niečo pre seba?
Doplnky vyrábam preto, lebo keď kúpim nejakú látku a ostane mi zvyškový materiál, vyrobím z neho napríklad nákrčník. Ak mi ostane ďalších 10 centimetrov, vyrobím motýlika. Ostanú mi 2 centimetre, viem z nich vyrobiť náušničky. Zo zvyškov kožených popruhov vyrábam náramky a ak mi ostane ešte centimeter, použijem ho ako logo.
https://www.sashe.sk/Blubery/detail/blumka-hodvabna-masla-gumka-do-vlasov-silkgarden
Nakoľko dôležitá je pre teba ekológia?
Je veľmi dôležitá. Snažím sa vyrábať z ekologických materiálov a výrobky aj ekologicky baliť. Občas mi napíšu zákazníčky, že sa im veľmi páčia naše krabičky a že ich využívajú ako šperkovnice alebo na odloženie listov či papierov. Takisto aj faktúru neposielam v papierovej podobe, pokiaľ ju kupujúci nepotrebuje.
Je ekológia jedným z dôvodov, prečo si si pre tvorbu vybrala práve ľan?
Áno, ja strašne obľubujem šatky a doplnky z ľanu mi v obchodoch ani najviac chýbali. Bola som sklamaná, lebo som prišla do nejakej značkovej predajne a všetky šatky boli z polyesteru. Teraz sa čoraz viac výrobcov snaží ľan použiť vo svojej tvorbe, avšak pred tými piatimi - šiestimi rokmi toho bolo pomenej. Ľudia majú často predsudky, že ľan je drsný, no ja som objavila mäkčený a krásne jemný ľan. Nevadí mi ani, že sa krčí, to je podľa mňa na ňom najkrajšie. Ja som na ľane trochu závislá (smiech). Vždy, keď si kupujem oblečenie v obchode, tak pozerám zloženie a uprednostním ľan.
Nezvykneš si sama pre seba šiť ľanové oblečenie?
Pre seba nezvyknem šiť, radšej šijem pre iných. Napríklad teraz, keď sa narodil Samko, tak som mu ušila čiapočku aj prikrývku z ľanu. S prikrývkou rád zaspáva tak, že si ju dá na tváričku. Staré tetky na ulici sa potom pýtajú, či sa nezadusí a ja im musím vysvetľovať, že sa nemusia báť, lebo ľan je priedušný. Hovorí sa, že s deťmi prichádza tehotenská demencia, ale podľa mňa to nie je pravda. Ja mám na materskej tie najlepšie nápady (smiech).
Ako to všetko zvládaš?
Prácu asi musíš brať ako hobby a mať pre ňu nadšenie a zanietenie. Musí ťa natoľko napĺňať, že keď uložíš posledné dieťa o pol desiatej spať, tak aby si ešte v sebe mala chuť sa jej venovať. Pretože ak ťa tá práca nenapĺňa, ak to berieš ako nejakú rutinu, tak ti potom hrozí vyhorenie. Niekde som čítala, že viacerí tvorcovia najradšej pracujú v noci. Je to asi preto, lebo vtedy dokážeš úplne vypnúť, nezvoní ti telefón, je pokoj a si sama so svojimi myšlienkami.
Pomáha ti niekto s Blubery?
Áno, mám jednu kolegyňu, ktorá mi pomáha s výrobou. Okrem nej mi s výrobou občas pomôže mama, manžel sa stará o celú grafiku a brat mi pomáha s fotením. Taktiež je pre mňa veľká pomoc, ak mi niekto príde na hodinku postrážiť deti. Bez toho by Blubery nemohlo nefungovať. Nechcem z toho však spraviť nejakú veľkú masovú značku a mať viac zamestnancov. Bojím sa, je to veľká zodpovednosť. Blubery je pre mňa o tvorbe, nechcem masovo vyrábať za lacné peniaze lacné produkty. Páči sa mi to tak, ako to je (úsmev).
Aké značky na SAShE sa ti páčia?
Na SAShE je kopec predajcov, ktorých tvorba a štýl sa mi páči. Napríklad detská postieľka je plná vankúšov a prikrývok značky Mellow. Od PURE som si kúpila kabelky a zápisníky a ona zas od nás nákrčníky. V dielni mám veľa krabičiek, v ktorých boli medíky od Včiel sv. Ambróza. Od tejto značky som mala aj krémik, ktorým som natierala Samka, keď sa narodil. Veľmi mu pomohol na ekzém a začervenanú pokožku, doktorka v nemocnici sa nestíhala čudovať.
Veronike ďakujeme za rozhovor a za krásny deň strávený v jej tvorivom kvetinovom svete. :) Ak sa vám článok a video páčilo, navštívte aj obchodík značky Blubery na SAShE. Viac rozhovorov zo seriálu na Návšteve, si môžete prečítať v Žurnále+ a viac videí nájdete na našom Youtube.