Spomínam si na jednu epizódu detskej relácie Od Kuka do Kuka, v ktorej Kuko a Paťa vyrábali masku na pleť. Obsahovala všetko možné, no v pamäti mi utkveli hlavne kyslé uhorky. Na Kukovom recepte som sa vtedy dobre pobavila, no dnes si uvedomujem, že som sa neraz stretla s návodmi na domáce kozmetické výrobky, ktoré neboli ďaleko od Kukových kyslých uhoriek.
Hoci si rada vyrábam množstvo vecí sama, s ničím to netreba preháňať. Zastávam názor, že namiesto toho, aby si človek natrel na tvár všetko, čo nájde v špajze, výrobu kozmetiky je často lepšie a bezpečnejšie prenechať profesionálom.
Ak však natrafím na jednoduchý recept, ktorý dáva zmysel, rada si občas zaexperimentujem aj ja. Tieto podmienky spĺňa medzi inými recept na balzam na pery, o ktorý by som sa dnes s Vami rada podelila. Okrem toho, že jeho výroba je časovo i finančne nenáročná, teší ma, že pri jeho uskladnení môžem recyklovať odložené nádobky z kúpených výrobkov.
Existuje nespočetné množstvo receptov na prírodné balzamy na pery. Ja som si svoj poskladala z viacerých receptov podľa toho, čo som mala doma, a vznikla nasledovná verzia.
Suroviny:
1/2 lyžičky včelieho vosku (aby sa toto množstvo ľahšie meralo, stačí vosk nastrúhať)
1/2 lyžičky bambuckého masla
2 lyžičky marhuľového oleja (rovnako dobre by poslúžil napríklad mandľový alebo olivový)
esenciálny olej z pomaranča alebo z mäty piepornej, príp. podľa vlastného výberu - esenciálny olej môže a nemusí byť, ale ak sa preň rozhodnete, treba ho dávkovať opatrne a overiť si, aké má vlastnosti – napríklad pomarančový zvyšuje fotosenzibilitu a preto nie je vhodný pre tých, ktorí sa po nanesení balzamu chcú ísť slniť
Postup je ľahký. Vo vodnom kúpeli rozpustíme najskôr vosk, potom pridáme bambucké maslo a marhuľový olej a na záver, keď už nádobu vyberieme z vodného kúpeľa, pridáme esenciálny olej (ja som použila 6 kvapiek pomarančového). Dobre premiešame, nalejeme do pripravenej nádobky a necháme stuhnúť. To je všetko. Ako vidno na fotkách, táto dávka vyšla asi na 10 ml balzamu (nádobka má 20 ml).
Tip: Nádobu, v ktorej rozpustíte vosk, a takisto lyžičku, ktorou zmes budete miešať, poutierajte papierovou utierkou ešte keď je vosk tekutý. Neskôr by ste ho odstraňovali ťažšie. Ak by Vám predsa len stihol stuhnúť skôr, než sa pustíte do čistenia pomôcok, stačí ho nahriať prúdom teplého vzduchu z fénu, až kým zase nebude tekutý.
Balzam sa výborne nanáša a vonia ako čerstvé pomaranče, takže ak máte tú možnosť, nebojte sa tento recept vyskúšať. Ak nemáte spomínané suroviny doma, môžem Vám ich len odporúčať. Využijete ich aj na množstvo ďalších receptov, ktorými pomôžete nielen sebe, ale aj prírode. O tom už ale v niektorej z ďalších častí série Poklady zo špajzy, ktorú týmto článkom zahajujem :)