Quantcast
Channel: SAShE.sk - Žurnál+
Viewing all articles
Browse latest Browse all 6557

JuliettaArt / Farebné dni rastlín v terakote

$
0
0

V tomto žurnáli Vám chcem predstaviť moju maľovanú terakotu. Začala som s ňou len nedávno, ale s mojou narastajúcou láskou k rastlinkám, sadeniu, rozmnožovaniu a prírode som sa s tým dokonale stotožnila. Spojenie lásky k maľovaniu a k rastlinám spĺňa totiž jednu dôležitú úlohu a tou je, že sa naše rastlinky majú dobre. Ak ste rastlinkári, ako ja, hľadíte na svoje kvety s úsmevom, možno sa k nim prihovárate ako k malým deťom, možno nahlas, možno pošepky, možno iba mlčky pre seba. 

 

 

Pekný kvetináč je taký bonus. Určite vplýva energicky na Vás, ale čo na taký kvet? Môžeme sa na to každý pozrieť z rôznych uhlov pohľadu. Na rastlinky v pekných kvetináčoch mám slabosť. Celé to spolu hrá, ladí, a viac sa im venujem. 

 

 

Visiaci kvetináč s opičiou monsterkou, kde dôraz je kladený hlavne na motív viditeľný zo spodu. (Ak nemáte meter a pol ako ja, tak to nie je asi až tak podstatné :-) )


 

Aký materiál používam?

Čo bolo najdostupnejšie a čo sa mi najviac zapáčilo pred tým, než som sa na to celé vrhla, bola terakota. Konkrétne táto je vyrobená v Taliansku, kde aj vznikol jej názov. Ide o pálenú hlinu, z talianskeho prekladu od slova terra cotta – pečená zem, ktorá sa používa na výrobu črepníkov, obkladov, tehál, strešných krytín, sôch a rôznych nádob či dekoratívnych predmetov. Je to o čosi odolnejší materiál než hlina, no tak či tak je potrebné ho nechať prezimovať v interiéri (kdekoľvek, kde nemrzne), nakoľko tieto druhy materiálu nemajú radi mráz. Sú ľahko nasiaknuteľné vodou na rozdiel od betónu, a teda pri silnom mraze by voda v terakote zamrzla a kvetináč by mohol popraskať. Preto ak sa rozhodnete pre kúpu terakotového kvetináča, na toto treba dávať pozor.

 

 

Zatiaľ všetky, ktoré som dala do ponuky (okrem visiaceho), majú na dne dierku a dodávané sú spolu s podmiskou, takže bezproblémov môžete sadiť priamo do nich. Pozor som dávala aj na to, aby omaľované boli iba po horný vnútorný lem, nie celé vnútro. Kvietku by to predsalen mohlo prekážať. 

 

 

Tieto originálne maľbičky sú zafixované syntetickým lakom, a teda nie je pravdepodobné, že by sa mohla maľba na kvetináči znehodnotiť.

 

 

Niektoré sú maľované "na pokračovanie", čo znamená, že motív je rozložený po celom obvode kvetináča, a preto je možné ho umiestniť kdekoľvek uprostred a vyzerá zo všetkých strán pekne. Alebo si ho natočiť podľa nálady? :)

 

 

Čím maľujem?

Na maľovanie používam najradšej české akrylové farby, zapekacie fixy na porcelán, akrylové fixky a kontúrovacie farby. Najlepšie sú české farby Umton, ktoré obsahujú veľmi veľa lesklých pigmentov a ešte pred zalakovaním sa kvetináče pekne lesknú. 

 

 

A keďže tento druh dekorácie nemá veľa obmedzení, stretla som sa tiež s tým, že si kupujúca kvetináč objednala na pastelky. Pastelky do kvetináča? Prečo nie? A podmiska? Čo s ňou? Napríklad na prstienky? 

 

 

Miniatúrne kvetináče v neónových odtieňoch:

Sú ešte mierne horúce, čerstvé kúsky z dnešného dňa a žiaria tak, že to žiadna fotografia nevedela vystihnúť! Naozaj. Ale tak lepšie niečo, než nič. Každý má svojho obrazového mini spoločníka na drevenom podstavci.

 

 

Tak ja verím, že Vám farby aspoň trochu rozžiarili chvíľku so žurnálom, potešili očká alebo ták. A keby ste mali o akýkoľvek kvetináč záujem, niektoré mi ostali v galérke. A keďže som kvetináčový nielen stvoriteľ, ale i zberateľ, budem si musieť urobiť nejaké aj pre seba. Zatiaľ Vám však každý s láskou posuniem. Tým pádom pokračovanie bude aj nabudúce.

❤ Čaute sa a krásne dni mávajte. ❤

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 6557


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>