Kofeín sa čoraz viac používa v kozmetike kvôli jeho vysokej biologickej aktivite a schopnosti preniknúť do kožnej bariéry. Tento alkaloid sa často používa ako hydrofilná modelová látka pri penetrácii kože človeka a zvieraťa, rovnako ako pri rôznych syntetických membránach.
Komerčne dostupné topické prípravky normálne obsahujú 3% kofeínu. Pokiaľ ide o kozmetický účel, kofeín sa používa ako aktívna zlúčenina v anticelulitídnych výrobkoch, pretože zabraňuje nadmernej akumulácii tuku v bunkách. Tento alkaloid stimuluje degradáciu tukov počas lipolýzy prostredníctvom inhibície aktivity fosfodiesterázy.
Kofeín má silné antioxidačné vlastnosti. Pomáha chrániť bunky pred UV žiarením a spomaľuje proces opálenia pokožky. Navyše kofeín obsiahnutý v kozmetike zvyšuje mikrocirkuláciu krvi v koži a tiež stimuluje rast vlasov prostredníctvom inhibície aktivity 5- α -reduktázy.
Napriek tomu, že vplyv kofeínu na ľudský organizmus je dobre pochopený, mechanizmus kozmetického účinku kofeínu nebol úplne vysvetlený. Vzhľadom na to, že káva a kofeín sa čoraz viac používajú pri výrobe mnohých kozmetických prípravkov, zdá sa byť zaujímavé objasniť, či je skutočne schopný zlepšiť vzhľad pokožky a stav vlasov. Schopnosť kofeínu preniknúť do kožnej bariéry je nevyhnutná pri diskusii o mechanizme jeho účinku na pokožku a vlasy.
XOXO,
Rita
Zdroj: A.P. Herman - Caffeine’s Mechanisms of Action and Its Cosmetic Use (2012), S. Karger AG, Basel
Zdroj titulnej foto: Background photo created by freepik - www.freepik.com