Na úvod
Mám sa dobre, ale najlepšie mi je, keď mám vypnutý telefón a v ruke štetec. Z hlavy sa mi zrejme aj dymilo, keď som sa celý minulý týždeň trápila s dilemou, ako dostať akvarel na plátno. A vyriešila som to, hoci nie stopercentne. Dve akvarelovo - akrylové plátna v tvare kruhu už visia na každoročnej výstave Salón výtvarníkov - ak máte cestu okolo ELESKO pri Modre, vo štvrtok okolo 19,00, príďte sa pozrieť na krásnu vernisáž v ZOYA museum a práce vyše 60 výtvarníkov.
Práca na mojich plátnach ma natoľko zaujala, že neuplynuli ani tri dni po odovzdaní diel a v ateliéri mám natiahnuté ďalšie, tentokrát metrové plátno. Všetko sa však inak robí ako v akvarelovej maľbe a tak sa mám čo učiť. Ale teším sa, jedna technika rozvíja druhú a tak to vždy bolo :)
♥♥♥
(najnovšie obrazy pre Salón výtvarníkov 2018, diptych Domov-Nedomov + ateliér v procese príprav na septembrové workshopy)
Predchádzajúce články zo série Tajuplná vodomaľba:
KAPITOLA 1 - Lazúry
KAPITOLA 2 - Základné textúry
KAPITOLA 3 - Paleta
KAPITOLA 4 - Mokré do mokrého
KAPITOLA 5 - Mokré na suché
KAPITOLA 6 - Atramentové rybky
KAPITOLA 7 - Monstera
KAPITOLA 8 - Veľkonočný špeciál
KAPITOLA 9 - Maky
KAPITOLA 10 - Soľ
KAPITOLA 11 - Páv
KAPITOLA 12 - Maskovacia tekutina
KAPITOLA 13 - Akvarelky zo supermarketu
KAPITOLA 14 - Tropické kvety
KAPITOLA 15 - Maľba vo vrstvách
______________
V minulom žurnále Maľba vo vrstvách sme si vysvetlili základnú techniku a princíp vytvárania vrstiev. Dnes som pre vás pripravila praktické cvičenie, hoci aj náročnejšie, aby ste mali predstavu o tom, ako v maľbe vytvoriť detaily a hĺbku pomocou vrstvenia. Namaľujeme si magnóliu :)
Takto vyzerá prvá vrstva obrazu po naskicovaní motívu a jeho prenesení na akvarelový papier. Použite tú najsvetlejšiu farbu, akú dokážete namiešať, pričom ju je na papieri po uschnutí stále vidno. Snažte sa vynechať biele miesto tam, kde na lupene kvetu dopadá najsilnejšie svetlo. Starostlivo pozorujte svoju predlohu. Ja som maľovala podľa fotografií z botanickej záhrady, ktoré som si zhotovila na jar.
Pre túto štúdiu som použila hladký bavlnený akvarelový papier, ktorý sa považuje za najnáročnejší typ papiera pre akvarelistu. Hoci záleží od techniky, ktorú dotyčný maliar používa. Pre túto konkrétnu techniku vytvárania detailov to bol ozaj nešťastný výber papiera a veľmi som sa potrápila. Siahnite radšej po polohrubom. Ak zvolíte hrubý papier, naskicujte si magnóliu väčšej veľkosti. Zrnitá štruktúra hrubého papiera by mohla inak prekážať v maľovaní detailov.
Druhá vrstva kvetu aj konára je o prehlbovaní motívu. To znamená tieňovanie a pridávanie farby na tie správne miesta. Celý "záznam" o tom, aké svetlé alebo tmavé je miesto, ktoré práve maľujete, je na fotografii, ktorú používate ako predlohu. Snažte sa pozorne si predlohu prezrieť a detekovať jemné prechody svetla do tieňa a jemné zmeny farby alebo tónu.
Tento tréning oka časom vycvičí váš pozorovací talent na maximum. Zrazu uvidíte, koľko farieb sa nachádza v zdanlivo jednofarebnom kvete. Použitie všetkých týchto jemných odtieňov dodá maľbe výraz a hĺbku. Niekedy dokonca emóciu.
V tretej vrstve pridávam každý detail, ktorý som si na fotografii všimla. Pridávam aj detaily, ktoré na nej nie sú, napríklad drobné abstrakcie ako "prskance" či "šplechy" (miesta, kde vznikne prebytkom vody machuľka). Tieto mám najradšej, maľba sa stáva vizuálne zaujímavejšou.
Hoci som postup maľovania mojej magnóliovej štúdie rozdelila do troch častí, na videu si rýchlo všimnete, že v praxi to vyzerá trochu inak. Skáčem z lupeňa na lupeň a maľujem jednotlivé vrstvy po častiach.
Toto sa deje preto, lebo ak sa dve mokré plochy dotknú, farba pretečie z jednej do druhej. Každý lupeň je však pri detailnej štúdii striktne oddelený od druhého, má vlastné vplyvy svetla, a preto ho treba aj samostatne maľovať. To však neznamená, že vypracujem lupene od začiatku až do detailu, jeden po druhom. Maľba by mala vznikať súčasne, žiaden lupeň nie je v istom štádiu oveľa viac dokončený ako iný. Jedine takto si viem ustrážiť, aby všetky farby a tóny v maľbe harmonizovali.
https://youtu.be/TD3EVyzzh54
Pevne verím, že sa vám moja štúdia páčila, nebojte sa vyskúšať si ju doma. Je to detailnejšia práca ako cvičenia, ktoré som uverejnila doteraz, avšak vy to dáte! Obzvlášť tie perfekcionistické povahy si prídu na svoje, ak im len detičky a partneri doprajú chvíľu sústredenia :)
A na tých z vás, ktorí sa chystajú už tento víkend na workshop KVETY, sa veľmi teším ♥♥♥
______________
Výsledok žrebovania o biely tuš Winsor & Newton ♥♥♥
V poslednom žurnále ste mali možnosť napísať komentár s odpoveďou na otázku "Kedy ste naposledy maľovali akvarelom a či by ste si vyskúšali techniku popísanú v tomto článku?". Víťazom sa stáva @STETECZAUCHOM, ktorá bola náhodne vyžrebovaná spomedzi všetkých milých komentujúcich :)
______________
Kapitola 17 - Maľba vo vrstvách III - Ovocie, už v utorok, 25. septembra 2018
Autorka článku - Jana Lepejová (Jane-Beata), výtvarníčka a lektorka workshopov AKVARELA (na fotke je hlavný menežér kompozície, môj agent)