Posledných pár dní troška experimentujem. Po dlhom čase som sa zahrala s farbami a dobre mi to padlo. Inšpiroval (doslova nakopol) ma k tomu predposledný žurnál od Jane (ďakujem!).
- ✽ Najprv som si napla 300g akvarelový papier štruktúrovanou stranou hore, aby sa počas schnutia vyrovnával. To znamená, že som ho prilepila na nelakovanú drevenú dosku maskovacou páskou (lepšie drží papierová, ale tú nemám a práca s ňou je náročnejšia). Nenapnutý papier ostane po vyschnutí zvlnený.
- ✽ Potom som ho navlhčila čistou hubkou. Nie príliš na mokro, aby sa neodlepila páska.
- ✽ Pripravila som si akvarelové farby, štetce, stojan na vajíčka (skvelý pomocník na miešanie odtieňov farieb), pipetu na kvapkanie vody či farby (inak na to výborne funguje okrúhly štetec), čistú vodu a handru.
- ✽ Začala som.
- ✽ Pridala som ďalší pás farieb a pokvapkala / pokropila ho čistým acetónom (ten sa mi zdal na efekty omnoho lepší ako alkohol).
- ✽ Potom som pridala posledný pás - veľmi mokrý, do ktorého som kvapkala farby a tie sa rýchlo rozpíjali. Pridala som soľ, morskú aj obyčajnú.
- ✽ Po vyschnutí (na druhý deň) som odstránila pásku a soľ. Na moje prekvapenie šla soľ z napnutého papiera ľahko.
- ✽ Deň predtým som skúsila dať na papier alkohol ako prvý a doňho potom farbu, ale výsledok bol hrozný. Papier sa najprv napil akoholu a stmavol a pridaná farba neurobila žiadny efekt. Strata času. Tiež som skúsila pridať alkohol do suchej maľby - žiadny efekt. Tu je príklad štruktúr vytvorených alkoholom do vlhkej maľby. Podľa mňa nič moc.
- ✽ Príklad štruktúr vytvorených acetónom do vlhkej maľby. Efektné.
- ✽ Príklady štruktúr vytvorených pomocou vody a soli rôznej zrnitosti. Najkrajšie!
- ✽ A teraz príklady využitia :) Najkrajšie miesta akvarelových štruktúr som použila ako motívy náušníc zaliatych živicou (bohužiaľ limity fotografií neukazujú celkom ich krásu):
- ✽ Keďže ja mám rada výrazné farby, skúsila som spraviť aj tmavé odtiene. Tento pás som potom narezala na obdĺžniky.
- ✽ Tie som prekryla pauzovacím papierom, ktorý tmavé farby pekne stlmil, aby potom písaný text bol dobre čitateľný. Spravila som z nich ďakovacie kartičky (snívam o takých z vlastnoručne vyrobeného papiera). Tu je niekoľko spôsobov, ako upevniť pauzák k podkladu (všetky bez použitia lepidla, pokiaľ nemusím, tak ho nepoužívam - treba čakať, kým zaschne a lepiaca páska zase vyzerá neesteticky). Využila som napríklad odrezky okraja papiera, ktoré boli pod maskovacou páskou, akurát sa dali pekne pretiahnuť cez dierky po stranách spravené dierkovačom. Druhý spôsob je tiež jednoduchý, zviazala som papier a pauzák raffiou. Tretí spôsob je scvaknúť obe vrstvy spinkovačom (stačí na dvoch stranách, keby toho bolo veľa, nevyzeralo by to dobre). Štvrtý spôsob je taký "na voľno" - papiere sú zviazané len na jednej strane špagátom, čo dovoľuje nazrieť pod pauzák :) Piaty spôsob je zviazanie napevno špagátom po oboch stranách. Text krásne vidno (prepáčte za to písmo, triasla sa mi ruka, už som bola hladná), ale farebný podklad pritom nezaniká.
- ✽ Čerešnička na záver. Najkrajšia fotka, aká sa mi pri mojom zážitkovom výlete do sveta farieb podarila - krása mokrého akvarelu:
Ďakujem za pozornosť a teším sa na tie vaše farebné experimenty :)
Mariana
*