Quantcast
Channel: SAShE.sk - Žurnál+
Viewing all articles
Browse latest Browse all 6559

WoodBug / Ako nezabiť svoje drevené kuchynské pomôcky

$
0
0

Drevo je naozaj výnimočný materiál, ktorý dlho vydrží a má dobré vlastnosti, ak sa oň staráme. Okrem vhodnej starostlivosti je ideálne drevené pomôcky aj správne používať a skladovať. Teda skladovať ich v suchu, nevystavovať ich neprimerane vysokej teplote, vlhku a nesnažiť sa napríklad dreveným príborom otvrárať zaváraniny :). Ak si chcete s istotou zachovať dobrý stav dosiek, používajte vždy inú dosku na krájanie rôznych druhov potravín a uistite sa, že ich správne čistíte a ošetrujete. 

Oplachovanie

Drevo je ideálne oplachovať studenou, alebo vlažnou vodou a hlavne rovnomerne. Ak už sa teda rozhodnete že je dosku/misku/varešku nutné namočiť do vody, urobte tak po celej ploche predmetu. Vyhnete sa tak škaredým škvrnám, prasklinám a inému možnému poškodeniu. Drevené pomôcky nikdy nenechávajte vo vode ponorené, neumývajte ich v umýačke riadu a zbytočne ich nedrhnite agresívnymi prostriedkami na umývanie riadu. 

Dezinfekcia

Drevo má obrovskú výhodu oproti plastu, tou je jeho prirodzená obranyschopnosť voči baktériám. Samozrejme je toho schopné do určitej miery a pre udržanie jeho nezávadnosti a životnosti, mu v tom treba trochu pomôcť. Ak sa ma zákazník pýta na ošetrovanie dreva, väčšinou mu neodporúčam používať naň agresívne chemické prípravky na čistenie riadu. Tieto prípravky totiž extrémne vysušujú a odmasťujú drevo, čím ničia jeho prirodzenú obranyschopnosť. Na dezinfekciu je vhodný bežný ocot, ktorým stačí povrch dosky trochu pretrieť. V prípade, že na dreve zostane nepekný fľak od jedla, viete si pomôcť napríklad citrónom. Pri doskách, na ktorých sa krája mäso použite bežný prípravok na riad a dosku po uschnutí ošetrite olejom.

Sušenie

Po čistení vždy drevené pomôcky správne vysušte. Sušiť by sa mali rovnomerne a prirodzene, na najmenšej hrane objektu. Nikdy nie na radiátore, alebo iným "zrýchleným" spôsobom. To na dreve môže spôsobiť prasklinu, alebo nepekné pokrútenie. 

Ošetrenie

Vaším dreveným vecičkám najviac ulahodí, ak ich občas pretriete olejom, alebo navoskujete. Olej zabraňuje prenikaniu baktérií do dreva a predlžuje jeho životnosť. Pri tejto "disciplíne" si však dávajte pozor na použitie nesprávneho typu oleja. Keď som začínala pracovať s drevom, snažila som sa zistiť, ktorý olej je najlepší na ošetrenie povrchu dreva. Odpovede sa občas celkom líšia a čo vám radí jeden zdroj následne druhý úplne vyvráti. Často sa napríklad dočítate že drevené dosky stačí pretrieť akýmkoľvek jedlým olejom, napríklad aj olivovým alebo slnečnicovým. Tento spôsob by som naozaj neodporúčala, spomínané oleje neschnú a majú tendenciu spôsobiť zatuchnutie dreva. Najviac sa mi osvedčila kombinácia minerálneho oleja a včelieho vosku, ktorý si zarábam sama. Olej, ktorý používam je bežne dostupný na zakúpenie v Ikei. Olej v pomere asi 1:1  za tepla zmiešam so včelím voskom. Takto mi vznikne perfektná kombinácia na ošetrenie dreva, ktorá mu dodá lesk a potrebnú dlhotrvajúcu odolnosť. Na každodenné ošetrenie vám postačí pár kvapiek spomínaného minerálneho oleja. Dajte si pozor aby ste si kúpili taký, ktorý je vhodný na styk s potravinami. 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 6559