Správne by názov tohto žurnálu mal znieť skôr "NATIVE AMERICANS SUMMER", ale označenie "INDIÁN" pre pôvodného obyvateľa Ameriky tak zdomácnelo a zovšeobecnelo, že sa používa dodnes.
Pôvodní obyvatelia Ameriky, či "Indiáni"..., všetko jedno, ich osobnosť je pre mňa od detstva neuveriteľne príťažlivá, dovolím si povedať blízka. Či už ich prístup k životu, náboženské predstavy, mýty a legendy, úcta k prírode, jednoduchosť a estetika v tvorbe úžitkových i ozdobných predmetov.
Preto prišiel čas preniesť kus tohto indiánskeho ducha i do nášho domova.
Dovoľte mi ale upozorniť, že sa jedná o voľné spracovanie len inšpirované touto úžasnou kultúrou, zrejme na míle vzdialené skutočným "indiánskym" artefaktom.
ZBER MATERIÁLU
Aby sme zachovali myšlienku indiánskeho leta, zbierame všade naokolo výsostne prírodné materiály. Pierka, drievka, atypické kúsky konárikov a bylinky sa nájdu navôkol, ani netreba chodiť do lesa, stačí kráčať s očami dokorán :)
Ak tvoríte a tvoríte radi, medzi nahromadeným materiálom k tvorbe sa isto nájdu aj ďalšie potrebnosti. U mňa napríklad ľanové odstrižky a nite, či kúsky zbytkovej kože. U iného to môžu byť farebné bavlnky, bavlnené nite, špagát, kúsky látok, korálky... čokoľvek podľa fantázie.
* ľanová niť * pierka * drievka, konáriky * kúsky kože *
PRÍPRAVA
Ak v hlave nosíme akú takú predstavu o našom indiánskom zdobení, môžeme si najskôr vyhotoviť skice so svojimi predstavami.
Pokojne sa cíťte v tvorbe slobodní, nie je potrebné každý detail skice presne skopírovať. Častokrát začnem tvoriť s úplne presnou predstavou, no vznikne niečo celkom iné :)
Takže... chystám sa na TROFEJ, uff...
ŠÍP.
LAPAČ SNOV... a hádam ešte niečo viac.
LAPAČ SNOV
Podľa starej legendy sa zlé sny zachytia v sieti lapača a ráno sú zničené denným svetlom. Tie dobré skĺznu po pierku späť do duše spiaceho.
Namiesto typického kruhového tvaru lapača snov, rozhodla som sa vypliesť rozkonárenú halúzku. Jedno rameno bolo však prikrátke, preto som ho doplnila starou drevenou špulkou na nite. Bola to taká malá náhoda, že tam presne zapasovala.
Samotný výplet pevnejšou ľanovou niťou bol pre mňa riadna výzva, ale vzniknutá "pavučinka" sa mi moc páči, hoci nie je dokonalá. Pevne verím, že odchytí tie najhoršie nočné mory :)
Visiace pierka, samozrejme, nesmú chýbať, aby tie dobré sny ostali...
Koniec rúčky som obmotala pásikom z kože.
ŠÍP
Netreba nutne vnímať ako súčasť bojového výstroja, možno ho pokojne poňať ako ukazovateľ správneho smeru, trebárs aj za dobrodružstvom v prérii :)
Telo šípu je vytvorené zo sympaticky pokrútenej halúzky spadnutej zo stromu, ktorú som zbavila kôry.
Na konci tela šípu je koženým pásikom pripevnený zväzok menších pierok.
Hrot šípu je vytvorený z kúska pevnej hladenice prírodnej farby upevnenej k telu šípu hnedou voskovanou niťou.
ČELENKA
Väčšina čeleniek, nielen tie povestné s orlími pierkami, sa nosili len pri príležitosti slávnostných ceremónií. Čelenka totiž predstavovala status nositeľa. Jednotlivé perá dostávali indiáni za rôzne záslužné činy pre kmeň, či už skvelý úlovok, vyznamenanie za odvahu alebo v boji s nepriateľom. Najväčšie čelenky teda nosili významní bojovníci. Niektoré čelenky sa dokonca dedili z generácie na generáciu.
Moja indiánska čelenka je vytvorená z odstrižku sivomodrého ľanového plátna, pásika kože a vtáčich pierok.
V ľanovom plátne sú strojom našité minitunely na zastrčenie vtáčich pierok. Šitie ľanu ku koži je ručné, pomocou svetlosivej voskovanej nite.
Čelenka sa zaväzuje pomocou okrúhlej koženej šnúrky, prispôsobí sa teda rôznemu obvodu hlavy.
ŠAMANOVA ČARODEJNÁ VÝBAVA
V pôvodných prírodných spoločenstvách šaman ("ten, ktorý vie") pomáha členom svojho kmeňa liečením, duchovným vedením, prípadne objasňovaním nevysvetliteľných javov v prírode a podobne.
Šaman, alias kmeňový kúzelník, je niečo ako kňaz, čarodejník a liečiteľ v jednej osobe. Poďme nazrieť do jeho duchovného sveta.
Magické drievka
V mojom prebytku materiálu k tvorbe sa našli takéto drevené mini paličky, výborne však poslúžia úlomky konárikov nájdené v prírode. Stačí jednoducho zbaviť kôry a prebrúsiť do hladka.
A už môžeme začať maľovať jednoduché indiánske vzory, mystické, tajuplné, veštecké znaky...
Najviac ma pohltila kombinácia bielej a čiernej na prírodnom podklade.
Obradná palica
Drevený konár nájdený pri potulkách prírodou. I tu prišlo na rad odkôrenie a vybrúsenie do hladka.
A potom už len zdobíme symbolmi šamanovej moci.
ZÁPISNÍK
Zápisník sa mi, pochopiteľne, nedalo vynechať, krásne v galérii dopĺňa dobrodružnú cestovateľskú edíciu "BON VOYAGE".
Je klasicky vo formáte A5 s predným prebalom pomaľovaným motívom TEEPEE. Tentokrát je motív tak trochu i 3D.
Zaväzuje sa pomocou okrúhlej prírodnej kože, na konci ktorej sú uviazané dve malé sivé pierka na dotvorenie pravej indiánskej atmosféry.
Zápisník má 200 strán, je zošitý z 5 blokov kvalitného 90 g papiera s archívnou hodnotou farby slonovej kosti.
TROFEJ
Pre mňa najväčšia výzva. Kúsok drievka pripomínajúci parožie si vyžiadal niečo podobné. V tomto prípade som sa vyhrala trochu s bielou modelovacou hmotou.
Čo vravíte, podobá sa?
HOWGH !!!