Quantcast
Channel: SAShE.sk - Žurnál+
Viewing all articles
Browse latest Browse all 6558

Jane-Beata / Tajuplná vodomaľba: Kapitola 6, Atramentové rybky

$
0
0

Na úvod

Po ďalšom týždni plnom farieb vás zdravím a ďakujem za podporu, komentáre a vysokú sledovanosť mojich maliarskych žurnálov. Do prípravy toho dnešného som investovala o niečo viac času ako zvyčajne, no o to väčšmi ma teší každý nový nadšený vodomaliar, ktorému by video navyše mohlo niečo dať:)

Posledné dni venujem najmä zariaďovaniu nového ateliéru a tvorivého priestoru pre svoje workshopy. Snažím sa vytvoriť miesto, ktoré by dýchalo tvorivou atmosférou a v ktorom sa budem nielen ja, ale aj vy - návštevníci dielní - dobre cítiť. Priestor nie je veľký, no o to útulnejší, pribudlo mi niekoľko nových ateliérových pomôcok, o ktorých som snívala, ako napríklad statív na nakrúcanie videa za stolom typu "ponad hlavu" a LED svetelný stôl na prenos skice (tento budeme používať predovšetkým na portrétových workshopoch), pevný a flexibilný maliarsky stojan a iné. Ateliér má kapacitu 8-10 ľudí, čo je ideálny (a maximálny) počet ľudí, ktorým sa dokážem na workshope naplno individuálne venovať. Už budúcu sobotu sa s niektorými uvidíme v novom priestore na workshope Pokročilé techniky :) 

Predchádzajúce články zo série Tajuplná vodomaľba:

KAPITOLA 1 - Lazúry
KAPITOLA 2 - Základné textúry
KAPITOLA 3 - Paleta
KAPITOLA 4 - Mokré do mokrého
KAPITOLA 5 - Mokré na suché

Pripravila som si pre vás jednoduchú maľbu, na ktorej si môžete precvičiť obe základné techniky, ktoré sme sa naučili v predchádzajúcich článkoch - mokré do mokrého aj mokré na suché. Jednoduchú kresbu, z ktorej budeme vychádzať, tiež určite hravo zvládnete. Pripojiť sa môžu aj deti či vnúčatá, ktoré sa budú tešiť rozpíjajúcim sa farbám.

  • MATERIÁL a príprava

Už dávno vieme, čo na akvarelovú maľbu potrebujeme - je to akvarelový papier (aspoň 300g/m), maliarska páska na pripevnenie papiera o podložku, kvalitnejšie akvarelové farby (bez dobrej pigmentácie farieb mnohé efekty jednoducho nebudú fungovať), guľatý štetec s prírodným vlasom, ideálne dve veľkosti, ja som použila č. 10 na začiatok maľby a dokončila celú zvyšnú maľbu s č. 5) a pozitívny prístup k farbám :) Niečo o príprave vodomaľby si môžete prečítať v prvej kapitole TU, viac o štetcoch TU, niečo o akvarelovom papieri TU a o farbách TU.

Ja som pracovala vo svojom akvarelovom skicári talianskej značky Moleskine. Je môj obľúbený, má veľmi kvalitný, hoci trochu tenší papier (iba 200g/m) a niektorým umelcom nevyhovuje preto, že papier nie je biely, ale prírodný, mne sa to však väčšinou páči. Na videu uvidíte, že sa ihneď po namočení veľmi vlní, avšak keďže je prichytený a napnutý zo všetkých strán, po dôkladnom vysušení fénom sa vždy pekne vyrovná.

  • SKICA

Rybky som si zľahka načrtla modrou pastelkou, ktorá sa vo vode nerozmyje. Niekedy je fajn použiť rozmývateľnú akvarelovú farbičku na skicovanie - ak však robíte techniku namáčania celého motívu (ako ja teraz), obrysy sa rozpustia vo vode a nebudete vidieť, kde maľovať. 

  • PRVÁ VRSTVA - voda a svetlá farba

Po naskicovaní som navlhčila celú stránku papiera vodou - tak, aby bol povrch mokrý, avšak vyhnite sa priveľkým kalužiam, nie sú nám momentálne na nič dobré, iba by to pridlho schlo.

Do prvej mokrej vrstvy som naniesla zriedenú svetlú farbu, modrú a ružovú. Túto vrstvu treba pred nanesením ďalšej dôkladne vysušiť. Ako vieme, že je papier úplne suchý? Vyrovná sa. Ak sa ešte stále vlní (hlavne v strede papiera), je ešte vlhký a fénujte ďalej.

  • DRUHÁ VRSTVA - najdôležitejšia vrstva pozadia

Opäť som naniesla vodu, avšak tentokrát vynechávam obrysy rybičiek. Ako sme si spomínali v predchádzajúcom žurnále, voda pôjde iba tam, kam ju pustím - mokrým štetcom sama určím plochu, po ktorej môže tiecť. Ak teda mokrým štetcom zájdete do obrysu rybky, potečie až tam. Ak rybku starostlivo obídete, ani voda, ani farba sa do rybky nedostane. Pracujem, samozrejme, s papierom položeným horizontálne na doske stola.

Pridávam tmavšie a odvážnejšie farby, kombinujem dva druhy modrej farby s ružovou a výraznou červenou. Keď je farba v tejto vrstve mierne obschnutá, no ešte nie suchá, pridám sem-tam kvapku čistej vody. Efekt sme si spomínali v kapitole Základné textúry.

Po vysušení vyzerá pozadie celkom zaujímavo, už s ním nebudeme veľmi hýbať. Prišiel čas spraviť to isté s rybkami.

  • TRETIA VRSTVA - rybky

Po dôkladnom vysušení pozadia namočíme iba rybky, a to takým istým spôsobom, akým sme predtým namočili pozadie. Snažíme sa namočiť len telo rybky a pozadie už neporušiť. Do mokrej plochy potom vkladáme rôzne farby, fantázii sa medze nekladú, treba to poňať hravo :) Pokojne vypracujte každú rybku zvlášť a potom ich všetky vysušte.

  • POSLEDNÁ VRSTVA - detaily

V poslednej vrstve som prskala sýtu farbu do celej kompozície. Trocha tyrkysovej s červenou oživilo maľbu. Špičkou štetca som si nabrala atramentovo-modrú akvarelovú farbu a nakreslila rybkám obrysy. Maľba je hotová.

  • Farebná škála

Toto je jednoduchá farebná škála, ktorú som použila. Rada kombinujem farby, no niektoré kombinácie fungujú výborne a iné zase pokazia dojem z obrázka. Niekedy je menej viac, a preto začiatočníkom odporúčam vybrať si jednu hlavnú teplú a jednu hlavnú studenú farbu. Držať sa naplánovanej farebnej schémy niekedy pomôže ušetriť už aj tak drahý akvarelový papier :)

https://youtu.be/FeEO7EtsQ6g

______________

Nasleduje siedma kapitola, už vo štvrtok, 8.3.2018

Autorka článku - Jana Lepejová (Jane-Beata), výtvarníčka a lektorka workshopov AKVARELA


Viewing all articles
Browse latest Browse all 6558