Quantcast
Channel: SAShE.sk - Žurnál+
Viewing all articles
Browse latest Browse all 6557

mojj.13 / Ako vzniká nálepka

$
0
0

 

 

Moje začiatky

K plánovacím nálepkám som sa dostala náhodou, cez diáre a plánovanie. Najskôr som si ich kupovala, ale na začiatku tohto roka som sa rozhodla, že si ich vyrobím sama. O postupe som na spočiatku nevedela vôbec nič. K prvým informáciám mi dopomohol Google cez odkazy: ako vyrobiť nálepku, ako si urobiť nálepky doma. S výsledkami vyhľadávania som však nebola veľmi spokojná.

Väčšina článkov odporúčala vytlačiť si nejaký vzor na papier, potom ho vystrihnúť a náledne nalepiť lepidlom alebo obojstrannou lepiacou páskou. Áno, je možné na internete nájsť aj iné postupy, ale chce to trochu viac hľadania.

Ako teda vzniká nálepka?

 

Dôležitý je dizajn

Ako prvé som si všimla, že všetci pracujú v nejakom grafickom programe. Najčastejšie používali Silhouette Studio, tak som si ho stiahla tiež. (Ak by mal niekto záujem, program je voľne dostupný na stiahnutie TU.)

 

 

Po tom, ako som mala Silhouette Studio v počítači, nastalo možstvo hodín učenia a v podstate sa v ňom zlepšujem dodnes. Mojou výhodou bolo, že som už nebola úplný začiatočník v iných grafických programoch, napríklad v Adobe Photoshop. No a keď tomu prídete na koreň, tak zistíte, že všetky grafické programy sú si v niečom podobné. Samozrejme, veľkým pomocníkom na mojej ceste boli aj Youtube videá. Ak vás to zaujíma, tak dobré tutoriály má napríklad InspiredBlush

 

Matný alebo lesklý papier

Keď už som ako tak zvládala základné vzory, začala som sa zaujímať o to, čím a na čo sa nálepky tlačia. Možno sa to nezdá, ale "nálepkový" papier je veľmi dôležitý.Všimla som si napríklad, že v zahraničí niektoré predajkyne nálepiek ani nechcú prezrádzať na aký papier tlačia a akú pritom používajú tlačiareň. Je to niečo ako tajná prísada, ktorá (okrem ich dizajnu) robí nálepky jedinečnými.

 

 

Ja osobne tlačím na neodnímateľný matný papier atramentovou tlačiarňou Canon. Vybrala som si ho preto, lebo mi najviac pasuje do diára. Výhodou je, že jeho matný povrch umožňuje pri písaní používať obyčajné perá a písmo sa nerozmazáva ako pri lesklom papieri. Tiež je výhoda, že je tenký, čiže pri pravidelnom lepení každý týždeň, nenafúkne diár do nevídaných rozmerov. Predpokladám, že do búducna budem experimentovať aj s odnímateľným matným papierom a laserovou tlačiarňou, ale uvidíme, čo čas prinesie.

 

Zoznámte sa, toto je plotter

Pre mňa bolo toto zoznámenie osudové. :) Kedysi som ani nevedela, že taká vec ako plotter existuje a teraz ju používam takmer denne. Plotter je rezací prístroj a konečná, ale veľmi dôležitá časť celého procesu pri výrobe nálepiek. Slúži na rezanie presných tvarov, kadiaľ má nálepka viesť. Ja mám plotter Portrait od Silhouette.

 

 

Neurobí to, samozrejme, sám od seba. Všetky rezy, respektíve čiary rezov mu treba zadať už priamo v dizajne. Ja tieto čiary nechávam červené, aby som ich pri dizajnovaní dobre videla. V nastaveniach potom treba určiť, že presne táto farba obvodov je určená na rez, aby neorezalo všetky obvody. A tiež treba nastaviť šírku a hĺbku rezu, ktoré sa menia v závislosti od papiera.

 

Na ceste k zákazníčkam 

Potom už len nálepky orežem za pomoci pravítka a orezávača, pretože na jednej A4 často tlačím viacero nálepkových sád. Pekne zabalím a pošlem zákazníčkam.

 

 

Do každej jednej zásielky vždy pridám aj malú drobnosť, lebo prekvapenie musí byť. A vždy sa poteším akejkoľvek spätnej väzbe. Takto vzniká nálepka.

Veselé plánovanie!

>> Prečítajte si aj môj žurnál Ako na plánovanie diára s nálepkami.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 6557


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>