S Veľkou radosťou Vám predstavujem nové omaľovánky s námetmi z kolekcie Nature&Love a samozrejme aj s takými, ktoré ste ešte nevideli :)
Keďže som omaľovánky chcela nakresliť už dlhšie, rozhodla som sa ich cestu aj zdokumentovať. Človek by si pomyslel, že vyrobiť také omaľovánky bude určite jednoduché, no opak je pravdou. Hlavným pilierom tvorenia omaľovánok je mať dobrú predlohu, z ktorej čerpáte, ktorá sa dá dobre pretaviť do líniovej, jednoduchej formy. Je to o niečo ťažšie vybrať, keďže niektoré obrázky nesedia, alebo ich ešte treba poupraviť.
Ja som použila moje vlastné kresby z kolekcie Nature&Love, ktoré mi hneď padli do oka ako vhodný kandidát. Sú jednoducho spracované, bez zvlášť náročného pozadia a iných okolitých rušívých elementov. Takže sa s nimi aj jednoducho pracovalo.
Príprava
Pokiaľ už máte motív vybratý, jednoducho si ešte pripravíme veci potrebné na výrobu - ako predloha (najlepšie vytlačená, ak ste si ju našli na nete, alebo v časopise), ďalej to bude pauzovací papier (zoženiete v ševte, alebo Pirex-e), obyčajný papier, ceruzka 7 - 8B, pentelka, alebo ceruzka menšej mäkosti, a dve Stabilo čierne fixky 0,1 mm a 1 mm.
Postup
Na predlohu si položíme pauzák a ceruzkou si predlohu približne prekreslíme.
Prečo nám treba nato ceruzku, ktorá je čo najviac mäkká? Pretože budeme neskôr potrebovať, aby sa nám naša kresba odtlačila. Takže čím mäkkšia tým lepšie! ja osobne som použila 8B.
Keď máme kresbu hotovú, vidíme, že nám kresba nejako nesedí, pretože keby sme teraz pauzák otočili a chceli ho už odtlačiť, vidíme, že by naša predloha bola zrkadlovo prevrátená. Ale to my rozhodne nechceme, tak pauzák otočíme a prekreslíme ho znovu z druhej strany. Taktiež ceruzkou 8B. Je to trochu pracné, ale výsledok bude nakoniec skvelý :) Ak sa Vám nechce kresbu prekresľovať ešte aj z druhej strany, pokojne ju môžete použiť už takto.
No ja som ju aj tak prekreslila :)
Tak, a teraz prichádza výmena ceruzky za menej mäkkú.Čím tvrdšia, tým lepšia. Ja som zvolila pentelku. Síce v nej musíte po chvíli vymeniť tuhu, ale aj ceruzku musíte po chvíli ostrúhať, tak je to jedno :) Plus si pripravíme aj náš obyčajný papier. Prípadne to môže byť rovno aj výkres, ak už rovno budete chcieť naň vyfarbovať. (najlepšie ak vyrábate omaľovánky pre svoje ratolesti)
Tak, a teraz a ťažšia práca. Pauzák si umiestnime tou správnou stranou (ktorú chete prekresliť) na papier / výkres a buď ho pripevníme papierovou lepiacou páskou, alebo ho pevne držíme počas prekresľovania. Papier sa totižto NESMIE za žiadnych okolností pohnúť! Inak budete mať aj divne posunutý výsledný obrázok.
Prečo je dobré použiť tvrdú ceruzku / pentelku? Pretože budete pri prekresľovaní potrebovať veľa tlačiť a vynaložiť tak energiu na to, aby sa tá mäkkšia ceruzka na spodu pretlačila na náš papier.
Prečo použiť papierovú lepiacu pásku? Pretože sa môže stať, že s normálnou by ste si všetko roztrhali pri pokuse dať ju dole. Papierová páska je známa tým, že nedrží až tak pevne ako normálna a dá sa jednoducho dať dole, bez poškodenia papiera. Takže ak už prichytiť, tak by som určite volila túto.
A tu už vidíte ako sa ceruzka krásne pretláča. Stačí potom pritlačiť trochu s tou tvrdšou ceruzkou, inak by sa Vám pauzák mohol pretrhnúť. Preto si jednoducho na začiatok vyskúšajte pretlačiť pár čiar a cez rožtek pauzáku nakuknite, či sa pretláča dostatočne, alebo treba ešte pritlačiť.
Následne po pretlačení celého motívu, dáme pauzák preč a skontrolujeme či sme nezabudli na nejaké čiarky - prípadne ich dokreslíme voľne ešte pentelkou. Ako vidieť aj na foto ceruzka sa pretlačila nerovnomerne no to nám úplne stačí. Vymeníme teraz ceruzky za Stabilo fixky a začneme motív obťahovať.
Línie kreslíme presne a podľa potreby alebo pocitu, striedame tenkú fixku 0,1mm s hrubou fixkou 1mm. To už viac-menej nechám na Vás a Vašu fantáziu, :) či si obrázok obtiahnete plne len v hrubej línii, alebo zvolíte kombináciu, výsledok bude vždy pekný. Dávame si teraz už pozor na línie, aby boli pekne rovné, taktiež sa snažíme nerobiť chyby, lebo tie už nevymažeme. Na malé detaily určite využite tenšiu fixku, hrubšia sa viacej rozpíja, takže by to nemuselo vyzerať pekne.
A tu už vidíme výsledok. Ja som zvolila kombináciu oboch fixiek, a ako aj vidieť na foto, trochu som si predlohu zmenšila a upravila v počítači a až potom ju prekreslila. Keď máte omaľovánku v tomto stave úplne stačí keď teraz pregumujete čiary po ceruzke, ktoré Vám pretŕčajú a máte hotovo :)
Pokiaľ by sa Vám Váš motív zdal príliš nudný, alebo prázdny môžete si ho dotvoriť naríklad aj kvetovými ornamentmi, ako som to dorobila ja v prázdnom kruhu. Línie som volila tak, aby mi vynikli, ako vidieť pri obrysoch líšky. Zato pri vnútorných chlpoch som zvolila naopak tenkú fixu, aj preto, že ich je veľa a kebyže sú všetky hrubé, boli by všetky strašne natlačené na sebe a všetko by sa zlievalo dokopy.
A máte hotovo :) Vaše vlastné omaľovánky, či už pre deti, alebo pre Vás. Takto si môžete vyrobiť zdlhej chvíle kopec super omaľovaniek na odreagovanie sa, chvíľkové zamestnanie detí, alebo pre potešenie iných.
Moja práca sa tu však nekončí. Svoje omaľovánky som nepregumovala a rovno preskenovala do elektronickej verzie. Kde som ich ešte následne poupravovala v počítači, najprv na vektorovú kresbu, ktorá mi zjednotí všetky línie a vytvorí takzvanú živú maľbu.
Následne maľbu prenesiem do druhého programu kde ešte spravím korektúru ceruzkových línií a skontrolujem či všetko sedí. Ak by Vás zaujímalo aké programy používam prvý hore je Adobe Ilustrator, a tento druhý je Adobe Photoshop. Môžu vyzerať dosť zložito ale zdanie klame :)
Po všetkých úpravách omaľovánky pretransformujem už len do pdf formátu, aby som ich mohla vytlačiť a pripraviť výsledný produkt, ktorý už vidíte tu:
Omaľovánky sú vo veľkosti A5, tlačené na hrubší matný papier vhodný aj na kreslenie pastelkami, aj fixkami :) Taktiež ich nájdete aj vo formáte A4 v mojej galérii. Tak dúfam, že sa návod páčil a som strašne zvedavá, či si postup vyskúšate a ako Vám sa vám to celé vydarí :)
Na foto ich je vidieť len zopár, zvyšnými motívmi sa nechajte prekvapiť :)
Krásny deň!