Ahojte !
Volám sa Róbert Lencsés, a chcel by som vám predstaviť moje vlastné výrobky.
Krása dreva ma zaujala asi pred rokom,ba v tom istom čase som začal vyrábať prvé prototypy stojanov pre Apple produkty.
Prvé výrobky z jaseňa
Ako prvé som začal vyrábať stojany z jaseňového dreva. Jaseň som zvolil hlavne kôli cene, a jeho kresbe. Bola to dlhá cesta, vychytať všetky muchy, nedokonalosti a naučiť sa ako dotiahnuť všetky detaily. Ale podarilo sa!
Ešte by som chcel poznamenať, že všetky stojany sú z čistého dreva. Videl som kopu stojanov z plastu, kovu, kombinácii kovu-plastu-dreva, stojany z preglejky, ale nie z čistého dreva. Ak som aj našiel zopár z dreva, nikdy z neho nebola spravená séria pre všetky Apple produkty. A preto vznikol Wood Stuffs.
Progres
Postupne som začal pracovať na ďalších stojanoch. Momentálne sú dostupné pre iPhone, iPad, MacBook, a pre numerickú Apple klávesnicu. Takisto je už aj dostupná dokovacia stanica pre iPhone.
Mám už hotové prototypy stojanov pre Beats by Dr. Dre, iMac a menšiu Apple klávesnicu, ktoré budem v blízkej dobe vyrábať, fotiť a vkladať na moju web stránku. Čoskoro chcem začať pracovať na dizajne stojanov pre Apple trackpad a podložku pod myš.
Druhy dreva
Stojany robím už zo spomínaného jaseňa, neskôr pribudol orech. Ten ma zaujal jeho nádhernou kresbou, ktorá ešte viac vypláva na povrch po finálnom naolejovaní stojanu.
Ďalej pribudol mahagón. Ten ma zaujal svojou farbou, a zaujímavým leskom. A nakoniec zebrano. Toto luxusné drevo mi veľmi prirástlo k srdcu. Jeho striedajúce sa bledo-tmavé pruhy sú proste úžasné.
Čoskoro pribudnú do e-shopu aj stojany z luxusného dreva bubinga. Mám ich vyrobené, čakajú už len na nafotenie. Bubinga mi svojou textúrou trochu pripomína mramor. V každom prípade veľmi zaujímavé drevo. V budúcnosti chcem pridať ďalšie drevá – eben, pink ivory, snakewood. Ale o tom už neskôr.
Priebeh výroby
Výroba stojanov začína omietaním suchého reziva. Omietanie je zbavenie sa kôry zrezaním na píle. Potom sa musí rezivo ohobľovať, aby vznikla pekná rovná doska, ktorá sa následne vkladá do CNC frézy. Na fréze sa vytvorí program na frézovanie. Pri frézovaní sa používajú rôzne stopkové frézy. Keď je dofrézované, každý jeden výrobok sa musí ručne opracovať brúsením. Následne je na ňom zrazená hrana na spodnej fréze pomocou rádiusovej frézky. Keď je už toto všetko hotové, celý stojan sa ešte ručne prebrúsi jemným brúsnym papierom. Ďalšou fázou je finálna úprava. Najprv sa každý jeden stojan ošetrí minerálnym olejom, a nechá sa zaschnúť. Následne sa naň nanáša včelí vosk, ktorý sa vyleští a zasa sa nechá zaschnúť. A stojan je hotový.
Poďakovanie
Sám by som sa takto ďaleko nikdy nedostal! Ďakujem za to v prvom rade mojim rodičom, priateľke a kamarátom, ktorí mi priamo aj nepriamo pomáhali, či už pri samotnej práci, alebo pri prerábaní starých priestorov, v ktorých sa momentálne nachádza moja dielňa. Robili to všetko nezištne a s radosťou.
Miliónkrát ďakujem.