Ako si sa dostal k webdizajnu?
Študoval som elektrotechniku a hoci som počítače celkom rád zapájal, rozpájal a opravoval, tak na mojom prvom vlastnom počítači ma najviac bavil program na tvorbu grafiky. Keď som bol na strednej, dostal som prvú štyri-osem-šestku s operačným programom Windows 95 a prepadol som grafike. Donekonečna som do počítača prekresloval všetky možné obaly od sladkostí. Na vysokej do toho vstúpil internet a celé noci som skúmal, ako sa vyrábajú webstránky. Začal som vytvárať stránky pre známych a potom pre firmy mojich známych. Vtedy boli webstránky úplne statické, len grafika a text na internete.
Okolo roku 2000 prišlo na Slovensko PHP a vďaka nemu sa webdizajn posunul ďalej. Odrazu mohli návštevníci s webstránkou komunikovať, napríklad písať komentáre. Objavila sa prvá hostingová firma, ktorá ponúkala server, na ktorom sa PHP webstránky dali prevádzkovať. Len tak som vyrobil webstránku “denník slečny PETRY”, ktorá využívala PHP. Každý návštevník mohol na stránke nechať odpoveď na otázku, alebo napísať kúsok dialógu. Stránka sa zo dňa na deň preslávila, písali o nej časopisy a bol som v rádiu.
Diplomovku som písal o elektronickom obchode. Bol rok 2002 a nakupovanie na internete bolo na Slovensku sci-fi. To sa ale rýchlo zmenilo. Hneď po škole som sa presťahoval do Bratislavy a dostal som miesto vo webdizajnovom štúdiu FatChilli, ktoré sa práve rozbiehalo. Dali mi na starosti dizajn a grafiku webstránok. Najviac ma zaujímalo navrhovanie používateľských rozhraní tak, aby ich ľudia vedeli používať aj bez návodu. Venoval som sa tomu niekoľko rokov. Vyvíjali sme systémy na správu inzercie pre realitné kancelárie. Veľmi veľa som sa naučil aj o optimalizácii výkonu, ako to spraviť, aby web išiel rýchlo a nepadal ani pri extrémnej návštevnosti.
Kedy vzniklo SAShE?
Niekedy v dvetisíc-šiestom sme do FatChilli prijali Sašu. Bolo to to osudové výberové konanie. Saša tam dlho nevydržala, lákalo ju niečo úplne iné. Zatiahla ma do svojho projektu a ostatné už každý vie. Po večeroch som vyrábal SAShE, najprv len pre ňu a potom aj pre ostatných. Live sme išli v roku 2009.
SAShE začalo postupne vyžadovať stále viac môjho času, tak som sa rozhodol, že budem pracovať len štyri dni v týždni a ďalší rok sa to znížilo na tri. Všetok ostatný čas som venoval SAShE. Po dvoch rokoch som sa s FatChilli rozlúčil nadobro a so Sašou sme sa rozhodli prenajať si kanceláriu. Zobrali sme dvoch ľudí do tímu a vtedy sa naostro začala SAShE kapitola môjho života.
Tým chcem povedať, že čas nepredbehneš a skúsenosti sú podstatné. Dnes si veľa ľudí myslí, že vedia robiť webstránky, veď si prečítali návod a všetko, čo nevedia si nájdu na Googli. Aj ja by som vedel preložiť článok do portugalčiny pomocou slovníka, ale s prekladom od niekoho, kto ten jazyk pozná, sa to nedá porovnať.
Za akým účelom ste vytvorili SAShE?
Chceli sme vytvoriť priestor na predaj, ktorý v roku 2009 na Slovensku ešte neexistoval. Ak ste niečo vyrábali, mohli ste to ponúknuť do troch kamenných obchodov. Mohli ste sa vybrať na jarmok, alebo, ak ste boli schválený tradičný remeselník, mohli ste byť aj v ÚĽUV-e.
SAShE je výborné pre začínajúcich autorov, ktorí chcú rozbehnúť svoje podnikanie, sila SAShE spočíva vo vysokej návštevnosti. Je to totálne pohodlný a pohotový predajný kanál za fér cenu. Ak nechcú, nemusia zisťovať, kde je aký jarmok, kde kúpia hosting, kto im naprogramuje web a ako spravia PPC kampaň, aby im na ten web niekto prišiel.
Ako spolu-tvorcu SAShE sa ťa musíme spýtať toto: Ako uspieť na SAShE?
Odporučil by som trpezlivosť. Veľa autorov vloží svoju prvú vec na SAShE o pár rokov skôr, ako by mali. Treba si uvedomiť, že ak som včera našiel návod na výrobu v časopise, tak nie je dobrý nápad to dnes vyrobiť a zajtra ponúknuť na predaj cez SAShE.
Preto je taký priepastný rozdiel v tom, keď na SAShE príde rozbehnutá značka a ide hneď na titulku a keď niekto pridáva svoje prvotiny a diví sa, že sa mu nepredávajú. Za značkou väčšinou stoja ľudia, ktorí vyrábajú jednu vec už niekoľko rokov a ďalších iksypsilon rokov ich aj predávajú cez internet. Ten čas sa proste nedá preskočiť. Rýchly úspech je skôr výnimka pre pár predajcov, to sa ťažko napodobňuje. Čiže, rada je: poctivá trpezlivá práca na svojej značke, na svojich výrobkoch.
Ak už niekto predáva, nemôžem poradiť nič iné, ako dať si do poriadku fotky, texty, názvy výrobkov a pokračovať v tvorbe. Poučiť sa z toho, čo sa predávalo dobre, poučiť sa z toho, čo sa predávalo zle a najmä pravidelne pridávať nové výrobky, aby ste boli stále na očiach. No a na pozadí minimalizovať náklady, no neznižovať kvalitu. To sú rady, pánečku (smiech).
Daj ešte jednu.
Ešte mám túto: Ak sa niekto chce predajom živiť, musí sa zmieriť s faktom, že fotenie, popísanie a vloženie výrobku na web mi zaberie viac práce, ako samotná výroba. Cez toto sa veľmi veľa predajcov nevie preniesť, ale vyrobený produkt je fakt len polovica úspechu. Druhá polovica je marketing a reklama. Rozumiem, že niekto nechce predávať masám, budovať firmu a mať desiatky zamestnancov. Často vidím úspešných predajcov, ktorí prestanú vyrábať to, čo sa im dobre predávalo a vložia do ponuky úplne iné výrobky. Nechcú byť komerční, chcú tvoriť podľa seba a predajnosť nepovažujú za dôležitú. Je to v poriadku, ale potom sa nemôžu sťažovať na nízky predaj a nezáujem návštevníkov. Udržiavanie balansu medzi autorskou hrdosťou a komerciou je umenie úspechu na SAShE.
Aké najväčšie technické vylepšenia sa na SAShE udiali na pozadí jeho fungovania?
Množstvo. Málokto si uvedomuje, že práve zmeny, ktoré nie sú vidieť, zaberú najviac vývojárskeho času. Keďže pracujeme na živom systéme a dlhodobé technické odstávky sú neprijateľné, tak všetko robíme na pozadí. Vždy, keď sa mení niečo technicky dôležité a veľké, predchádza tomu dlhodobá príprava. Väčšinou sa systém pripraví na súbežný stav oboch technológií. Niekedy to trvá kľudne rok, kým sa nová technológia dostatočne vyladí a otestuje, a kým sa pustí do 100% ostrej prevádzky.
SAShE rastie, či už návštevnosťou, objemom uložených údajov, alebo počtom fotografií. Považujeme za veľmi dôležité, aby bolo naozaj rýchle, teda aby sa každý klik načítal okamžite, preto neustále pracujeme na optimalizácii. Navonok sa nič nemení, možno sa SAShE nepatrne zrýchli, ale nám to prinesie výkonnostnú rezervu, ktorá sa nám zíde pri vianočnej špičke. Čiže, aj keď SAShE funguje rovnako, ako pred siedmymi rokmi, na pozadí sa udialo naozaj množstvo zmien technológií a presunov zo serveru na server.
Na SAShE je dosť veľa dobrých značiek, nováčikovia to majú celkom ťažké.
To hej. V poslednej dobe robíme veľa preto, aby to nebola pravda. V prvých rokoch nášho fungovania sme sa vo svojej malosti trochu točili. Všade boli rovnakí predajcovia a tí noví sa strácali, lebo neprichádzali s niečím novým a žiadaným. Ale myslím, že sme sa v tomto veľmi posunuli.
Totiž, ak niekto príde s rovnakými výrobkami aké sa na SAShE roky predávajú, asi naozaj nie je možné u nás preraziť. Posledné roky ale SAShE rastie neuveriteľne do šírky. Kategória Bývanie a Téma Svadba nám vybuchli a na tomto trende sa zviesť dalo. S niečím novým sa podľa mňa dá prichádzať donekonečna. Áno, preraziť s náušnicami z fima je výrazne ťažšie, ako pred 6 rokmi.
K tomu dodám, že ak kupujúci vyslovene prehliadnu výrobky, ktoré by sa im mohli páčiť, je to znak, že robíme niečo zle. Ak príde kupujúci, ktorý vie, čo hľadá, nemal by prehliadnuť vyhľadávanie. Výsledky by mu mali predostrieť všetko potenciálne zaujímavé. Ak príde kupujúci, ktorý nevie čo chce, nemal by prehliadnuť ochutnávku toho najlepšieho na titulnej stránke, ktorá ho navedie správnym smerom. Ak príde kupujúci, ktorý nevie čo chce, ale my už o ňom máme nejaké dáta, mal by mu náš systém ukázať ponuku šitú na mieru. Na tom pracujeme.
Vždy som sa riadil týmto princípom: ak niečo predajcovia, alebo kupujúci nevedia na SASHE nájsť, alebo použiť, je to naša chyba, nie ich. Ak má niekto niečo zle vyplnené, vždy ma zaujíma, čo vieme urobiť preto, aby to ďalší ľudia vyplnili dobre. A odpoveď “pridáme to do Nápovedy” určite nestačí, treba meniť systém.
Bude SAShE niekedy hotové? Aké by si chcel aby bolo?
Chcel by som, aby SAShE bolo dobré pre všetkých. Aby bolo jednoduché a zrozumiteľné pre začínajúcich predajcov a zároveň komplexné a profesionálne pre top predajcov. Aby bolo prístupné aj z tabletu a z mobilu. Aby predajcovia nemali veľa dôvodov predávať cez iné kanály, aby bolo SAShE pre všetky strany výhodné. Chcel by som k nám dostať všetkých domácich predajcov s kvalitnou tvorbou. Pracujeme na tom systematicky.
Čo je podľa teba najväčšia prekážka, s ktorou sa výrobcovia stretávajú?
Najväčší problém vidím v tom, že začiatky s predajom na SAShE sú bez živnosti, v šedej legislatívnej zóne. Že neexistuje nejaký pozvoľný prechod zo stavu “som zamestnanec a dačo vyrábam”, do stavu “mám živnosť a zarábam si len svojou tvorbou”. Veľmi veľa ľudí to chce len skúsiť. Nie sú istí, či je to cesta pre nich. No mnohí to ani neskúsia a neprídu tak k poznaniu, že áno, ide mi to, chcem dať v práci výpoveď a živiť sa takto, aj za cenu papierovačiek a výdavkov okolo.
Legislatíva je navyše veľmi zložitá a stále sa mení. Zistiť, čo obnáša napr. súbeh živnosti so zamestnaním je vyčerpávajúce. Pracovníčky na úradoch sú často samy zmätené v radách, čo dávajú, niekedy výsledok záleží aj na tom, ktorú tetu pri okienku dostanete. A stále tu je strašiak kontroly, ktorú vôbec nezaujíma, kto vám poradil. Občan, staraj sa.
Ja uznávam, že nastaviť systém tak, aby ho špekulanti nezneužívali, je veľmi ťažké.Toto celé má aj odborný názov, volá sa to podpora malého podnikania. Ja nechcem zachádzať do politiky, ale to je jednoducho úplný základ. Slovensko nie je veľmi naklonené malým podnikateľom, posledné roky sa situácia vôbec nezlepšila, skôr naopak, dotácie dostávajú obrovskí zamestnávatelia a malým sa zaviedli daňové licencie, aby ich úplne vytlačili. Pritom hneď vedľa je to nastavené úplne inak, dve tretiny pracovných miest tam vytvárajú práve malí podnikatelia, ktorí majú pri zakladaní firiem obrovské úľavy.
Napriek všetkému sa ľudom celkom darí a snažia sa prichádzať na trh s nápadmi. Čo si myslíš o ostatných handmade portáloch, ktoré vznikajú?
Vznik akéhokoľvek projektu je len štartovacia čiara, nie cieľová. Ako to pozorujem, väčšina portálov, ktoré doteraz vznikli, si dala za cieľ svoje spustenie. Proste niekto chcel svoje SAShE, tak ho dal niekomu naprogramovať a potom ho spustil. Má ho spustené a je ticho. Všetky tie portály akoby zamrzli v začiatočnej podobe a nič nezlepšili. Neaktuálne texty, nezaujímavá ponuka… Ľudia veľmi rýchlo prekuknú, čo žije a čo je mŕtve.
Niekedy ma mrzí, že nemáme výraznejšiu konkurenciu, pretože som súťaživý typ. Konkurencia ma motivuje. Ak by mala vzniknúť musela by mať oproti nám silnú výhodu, nestačí len skopírovať SAShE. Lákanie na predaj bez poplatkov za konkurenčnú výhodu nepovažujem, je to dlhodobo totálne neudržateľná stratégia.
Aké je viesť firmu spolu so svojou manželkou?
Saša a ja sme úplne iní podnikatelia. Má úplne na háku čísla, vôbec nerieši náklady, výdaje, príjmy, zisk. Ide za niečím svojou intuíciou a buď to vyjde, alebo to nevyjde. Ja som totálne opatrný a všetko donekonečna analyzujem. SAShE pre mňa znamená zodpovednosť. Ani jeden prístup nie je ideálny a preto sa dobre vyvažujeme, ale veľmi často sa nezhodneme. Ako sa hovorí, počet majiteľov by mal byť nepárny, no traja sú veľa.
SAShE už dávno nie je taký projekt, ktorý by sme mohli len tak vypnúť a ísť robiť niečo iné. Mám zodpovednosť za ľudí v priamo v redakcii a za ľudí, ktorí cez SAShE predávajú. Je šťastím, že ma táto práca veľmi baví a nepochybujem o jej zmysle. Reálne umožňujeme ľudom mať prácu, ktorá zase baví ich. Rád sledujem a obdivujem tvorcov u nás, sám by som rád niečo vyrábal a predával. Keby som mal čas.
Ako maľujú kraslice programátori? Predsa vajcomaľovačom!
Aké značky sa ti páčia?
Mne osobne sa páčia značky, ktoré používajú osvedčené klasické techniky novátorským spôsobom. Nemám rád trendy. Živica, fimo, čojaviem čo... ako to prišlo, tak to odišlo. Najviac ma baví, keď niekto do takej miery ovláda nejakú techniku, že mu to zrazu otvorí dvere do úplne nového sveta.
Nemám rád, keď je značka obmedzená technikou, ktorú používa. Napríklad keď niekto háčkuje, ale háčkuje ako moja babka. Alebo vyrezáva niečo z dreva, ale vyzerá to ako z múzea. Pritom háčkovanie a drevovýroba sú parádne techniky. Som rád, keď sa technika prispôsobí dobe, veď je rok 2017.
Ak by som bol baba a mal by som nakupovať na SAShE, vyberal by som si jednoduché veci od Loris, Divarush, Lucie Kováčikovej, alebo AIDA style. Okrem toho sa mi páčia aj výrobky od Luloface, Part a Modranska. Ale to je môj pohľad, ak chce mať niekto doma decoupage tácku, ja mu brániť nebudem.
V posledných rokoch stojíš na čele SAShE tímu ty, aký je to pocit?
Saša bola naozaj v prvých rokoch tvárou SAShE, ale portál sa od tej doby hodne posunul a začal akoby žiť svojim životom. Saša stále stojí za hlavným strategickým smerovaním webu a koriguje ho, ak je to možné. Medzičasom sa venovala projektu s menom Šimon, každú chvíľu bude mať tento projekt aj pokračovanie a tak to každodenné kočírovanie redakcie zostalo na mne. Nedá sa povedať, že som niekedy chcel byť v tejto úlohe, ale koniec koncov, SAShE má skvelý tím a riadiť ho je potešením.
Pred tromi rokmi sa ti narodil prvý syn a čochvíľa pribudne druhý. Aké je to byť otcom?
Je to radikálna zmena. Tesne predtým ako sa narodil Šimon, sme sa presťahovali z mesta do Rusoviec, do 160 ročného domu, takže sa to ešte znásobilo. Aj keď pre Sašu to bolo určite ešte radikálnejšie. Ja každé ráno odídem do mesta a vrátim sa až večer. Ubudlo takých dní, ktoré máte celé pre seba, scvrkli sa na momenty, keď už večer Šimon spí. Ale už má skoro 4 roky, začína to byť plnohodnotný parťák na najrôznejšie činnosti. Nevymenil by som ho ani za všetok voľný čas sveta. Sľúbil som mu, že postavíme robota. Ešte uvidím, ako vážne to zoberieme a čo všetko bude ten robot vedieť.
..
Ak sa vám páčil tento rozhovor, môžete si prečítať aj ďalšie diely nášho seriálu Na návšteve.