Quantcast
Channel: SAShE.sk - Žurnál+
Viewing all articles
Browse latest Browse all 6560

PriadkaHandspunArt / Pradenie a ručne pradená vlna (Textúrované priadze - ART priadze)

$
0
0

Ahojte milé priadky a vlnečky,


Chcela by som sa trochu venovať téme pradenie - textúrovaná priadza - art priadza, a vysvetliť pojmy, priblížiť niektoré detaily a rozdiely a ukázať pár vzoriek.


Takže čo je vlastne „ART priadza“?
Nuž, to nie je možné len tak jednoducho vysvetliť. :-)


Pretože je to ART , je to UMENIE a to je samo o sebe silne subjektívny pojem. Umenie je definované ako individuálny prejav kreatívnej schopnosti duše a rovnako individuálne je tento prejav aj chápaný.


Niekto chápe pod pojmom art, priadzu ktorá je netradičná, silne textúrovaná, pre druhého extrémne hrubá či naopak veľmi tenučká priadza, priadza s korálkami, pierkami, pre ďalšieho je to ručne upradená absolútne rovnomerná priadza a pod... Ja tu nechcem ani nebudem rozsudzovať čo je a čo nieje „ART“ , pre mňa sú „ART“ úplne všetky ručne pradené vlny!♥


Čomu sa teda chcem venovať v tejto úvahe je funkčnosť a použiteľnosť art a textúrovaných priadzí.


Priadza môže byť krásne farebná, textúrovaná, špeciálna a neviem aká úžasná pre oko, ale žiaľ pliesť/tvoriť sa z nej nebude dať, pretože sa pri pradení kládol dôraz len na pridanie textúry a nemá kvality tradičnej priadze. Je to priadza, ktorá je vhodná sama o sebe ako dekorácia a teší oko. To je všetko. To je jej cieľ a nemá inú, než estetickú funkciu. (A stále je to „art“ priadza/textúrovaná priadza)


A na druhej strane je priadza, ktorá tieto vizuálne a estetické kvality a k tomu bola pradená s dôsledným zachovaním tradičných kvalít priadze a je teda vhodná na aj výrobu textílií resp. ďalšiu tvorbu. . (A tiež je to stále „art“ priadza/textúrovaná priadza)


Dajme si názorný príklad, ktorý som pre Vás pripravila, pretože je bez neho ťažké vysvetliť, o čom tu vlastne hovorím:-)


Rovnaké vlákno ovčej vlny, naraz a rovnako nafarbené a načesané – jednoducho kompletne rovnaká príprava a aj rovnaká hmotnosť vzorky. Rovnako a spolu boli aj ustálené po pradení. Cieľ – dosiahnutie nepravidelnej textúry.

 

V čom bude rozdiel?
• Klbko vľavo je pradené s úmyslom pridania textúry
• klbko vpravo je pradené s úmyslom pridania textúry, zároveň je pradené dôsledne pre zachovanie tradičných kvalít priadze (ako je vyváženosť, primeraný skrut, celková konzistencia, prihliadanie na dĺžku vlákna a jeho vlastnosti, atď...)


Klbká v pradene.
Obe vyzerajú pekne, jedinečne, sú texturované a nepravidelné, sú netradičné - na obe by Vám v galantérke hneď padlo oko:-)....


Sú si celkom podobné. Prvý hlavný (kvalitatívny) rozdiel vidno po až rozbalení pradienka.  Klbko vľavo, na ktorom sa nesledovalo pri pradení aj skrútenie, je stočené samo na seba do Z (počas pradenia sa pridalo priveľa skrutupriadza je pretočená).

Klbko vpravo, pradené s dôsledným sledovaním primeraného skútenia visí po ustálení voľne.

 




Detailný pohľad na priadze:
Priadza vľavo sa je stále aktívna, je v pohybe, stáča sa sama na seba, vytvárajú sa nekoordinovane rôzne sľučky a stočeniny na kúskoch priadze.

Priadza vpravo je voľná. Čo ale z obrázku nemôžete cítiť je, aké sú na dotyk – priadza vľavo je tvrdá a „uzlíková“, priadza vpravo je mäkká a nadýchaná.


Priadza vľavo nemá nijakú celkovú konzistenciu, je nepravidelná v každom ohľade – prvé 3 metre sú hrubé a nepravidelné (WPI 6) , ďalšia časť , cca 3 metre je extrémne tenká (WPI 25) a ďalšie 2 metre priadze sú nepravidelné / hrubo-tenké (WPI 14)


Priadza vpravo je nepravidelná priadza s hrubotenkou textúrou, thick-thin. Priadza má pravidelnú konzistenciu – čo znamená že napriek textúre je rovnako hrubá po celej dĺžke (WPI 8). Hrubé a tenké miesta sú rovnako dlhé a rovnako hrubé, v rovnakej vzdialenosti od seba. Pradená s prihliadaním na dĺžku vlákna – čo znamená, že hrubšie úseky sa nerozpadávajú a priadza je pevná, netrhá sa.


ukážka pravidelnosť hrubotenkých úsekov


Vzorky upletené z priadzí.


Vzorka vľavo je nerovnomerná napriek rovnakému počtu očiek a rovnakým ihliciam. Energia z prekrútenia priadze sa ukazuje aj na pletenine – jednak celú pleteninu ťahá do strany a prekrútenie vidno aj na jednotlivých očkách, ľavá strana každého očka je zvýraznená, vystupuje nahor a do strany.


Pravá vzorka je napriek hrubotenkej textúre rovnomerná, neťahá ju do strany, textúra a konzistencia je pravidelná po celej dĺžke.

 

Toto je len jeden z premohých príkladov. Chápete, čo chcem povedať?


Nie všetko čo je „art“ je aj reálne použiteľné.

aj keď vlnka na prvý pohľad môže vyzerať použitelne, výsledok Vás môže sklamať


Vždy si treba prihliadať aj na to, čo od výslednej priadze očakávame a podľa toho priasť. Ak má vlnka len ležať na stole a tešiť oko, môže byť textúra na prvom mieste a veci ako primeraný skrut a konzistencia môžu byť vedľajšie.


Ale v prípade, že vlnka ide do nejakého projektu alebo na predaj ako vlna na pletenie, zachovanie tradičných kvalít priadze je nevyhnutné.


Ak vlnka nespĺňa kvality na tvorbu, teda má len estetický efekt nebojte sa to povedať, nebojte sa to napísať do popisu, aj to je umenie!♥ Nie z každého krásneho klbka sa silou-mocou musí niečo upliesť. Niektoré sú krásne proste tak ako sú. Nič viac im netreba.

Možno, že s pradením práve začínate, stojíte nad svojím prvým upradeným klbkom a obdivujete ho, ľúbite ho (pssst, áno, ja viem svoje♥:-)) a možno si pri tom myslíte, niečo také ako „Fíha, moje úplne prvé klbko a hneď som zvládla art priadzu“ Nuž áno:-) ale to neznamená, že vlnka bude aj funkčná a bude sa pri tvorbe správať tak, ako sa priadza má.

Prvé napradené priadze nie sú tie „Art priadze“, ktoré vidíte predávať za drahé peniaze na internete. Môj názor je, že FUNKČNÚ ART PRIADZU dokáže napriasť len ten, kto má dokonale natrénované základy. Základ je základ!:)

Každá textúra ovplyvňuje priadzu vo viacerých smeroch a ak neviete, nemáte skúsenosť čo urobí s priadzou, keď "urobím toto, pridám toto, a skrútim tuto" môžete nechtiac priadzi zničiť kvalitu, znefunkčniť ju :(

 

 

Priadka Symeon North vo svojej knihe Get Spun prirovnala pradenie Art priadzí k maľovaniu.

Vaša vlna, vlákna, pradenie, skrut...všetko je ako ťahy štetcom, tvoríte celý dizajn, textúru a štruktúru priadze. A rovnako ako vyškolený umelec, aj my sa najskôr musíme naučiť princípy realizmu, než prejdeme k surrealizmu. Art priadze odráža zručnosti toho, kým bola vytvorená.  Pradenie, rovnako ako maľovanie sa dá zlepšovať jedine tréningom.

 

Maximálne súhlasím♥

 

Áno, Vaše prvé priadze budú mať nepravidelnú textúru a budú divoké, ale z toho dôvodu, že Vy i Vaše ruky sa učia čo majú robiť, a nie vždy to robia tak ako majú, ale časom budú! Doprajte si ten čas, trénujte, skúšajte, experimentujte, učte sa, rozprávajte sa s inými priadkami a vymieňajte si skúsenosti!

A potom príde aj textúra, aj funčné art priadze, z ktorých bude radosť tvoriť. Pod Vašimi rukami bude vznikať to, čo chcete Vy, upradiete si priadzu akú chcete a na aký projekt chcete!

Zvládnete to!♥

A ja Vám držím palčeky!

 

 priadka Nelka

 



 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 6560


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>