Otvorila som si najväčšiu bonboniéru akú som doma našla a spravila si čajík. Kávička mi už pár mesiacov nechutí a ja čakám, že sa to každú chvíľu zmení. Každým dňom čakáme chlapčeka.
Dala som si záväzok predstaviť Vám proces tvorby keramických krásnôtok. Sériu článkov budem koncipovať ako návody, ale môžu slúžiť len pre predstavu ako to celé funguje. Ono je to totiž krásna alchýmia a nikdy neviete, aký bude skutočný výsledok.
Je možné, že sa po prvom príspevku odmlčím, ale to k tomu patrí. Teraz idem rýchlo na to, aby som ešte nejaký stihla, kým som vo švungu.
Budeme potrebovať hlinu (tu som použila typ točírenská svetlá) , šliker, vodu, hubku, nôž, pomôcky na modelovanie, béžovú a tyrkysovú glazúru a samozrejme pec.
Dá sa použiť modelovanie z ruky z guľky, ale to Vám predstavím nabudúce. Tu som použila trošku inú technológiu.
1. Vymodelujeme si telo vázičky - guľku veľkosti tak akurát do dlane.
2. V mieste, kde bude otvor vázičky začneme dlabať. Dávame pozor, aby hrúbka stien zostala rovnaká vo všetkých častiach. Ideálne je asi 7 mm. Hrúbku priebežne kontrolujeme palcom a ukazovákom. Cieľom je vydlabať celý interiér. Prebytočnú hlinu odstránime.
3. Zo spodnej strany šlikrom prilepíme valček hliny, ktorý vytvorí dníčko.
4. Z plátu hliny vymodelujeme valček s priemerom asi 3cm a výškou 4-5cm. Šlikrom ho prilepíme okolo otvoru vázičky a na hornom okraji jemne hrdielko rozšírime.
5. Na zdobenie si pripravíme lupienky. Valček priemeru 1 cm rozdelíme na kratšie kúsky. Z nich v dlaniach vytvoríme guľôčky, ktoré z jednej strany stlačíme do tvaru slzičky. Každú slzičku malíčkom roztlačíme až vznikne lupienok.
6. Z lupienkov a guličiek modelujeme a lepíme kvietok na telo vázičky. Pálime na 1000°C. Glazujeme polievaním béžovou glazúrou. Na hrdielko nanesieme štetcom tyrkysovú. Nasleduje druhý výpal na 1150°C.