Quantcast
Channel: SAShE.sk - Žurnál+
Viewing all articles
Browse latest Browse all 6561

ketlin / Občas varím bez receptu (o miešaní farieb a prvých novinkách 2017)

$
0
0

Určite to poznáte z vlastnej kuchyne. Niekedy varíte/pečiete presne podľa receptu, inokedy z toho, čo dom dal. A potom ste príjemne prekvapení, keď vznikne niečo, čo by ste ani nečakali.

A čo tak varenie zo zbytkov? Dobre dobre, hlavne sa presuňme z kuchyne do trucovne (dielničky, ateliéru, do kútika na tvorenie). A kuchynské prísady vymeníme za "kreatívny materiál". Mojim materiálom je polymérová hmota (zväčša Fimo, občas Premo). Tak ako pri každej tvorbe, aj pri fimovaní vzniká "odpad", tzv. scrap, ktorý sa dá znova použiť (samozrejme kým nie je upečený).

Keď vyrábam z fima, tiež mám kopu odrezkov a farebných zbytkov. Je mi ich ľúto vyhodiť, nikdy na ne nie je čas, a tak sa mi na stole len kopia a kopia.

     

      Sektor na mojom pracovnom stole, stále rezervovaný pre scrap.

                    

                     Zbytky z kvietkov.

Čo teda so scrapom?

1. Dá sa zmiešať dohromady a použiť napr. ako výplň do korálok (určite vznikne hmota nevzhľadnej farby, predstavte si tú hnusnú kaki, keď ste ako deti dokopy zmiešali farebnú plastelínu).

2. Dajú sa z neho vytvoriť zaujímavé vzory, množstvo návodov nájdete na pintereste.

               Jednoduchý vzor.                    Bargello. Zdroj: http://www.polyclay.co.uk

3. Ja zväčša využívam tretiu možnosť. Zmiešať scrap po častiach podľa určitých pravidiel. Výsledkom môžu byť krásne a neobvyklé farby. Scrap si preto treba vytriediť a zmiešavať farby, ktoré sú si blízke. Tu je výborným pomocníkom teória farieb.

                            

       Colour wheel (koleso farieb). Zdroj obrázka: http://tuxbell.com/index.php/Colour_Theory

Zjednodušene povedané, farby, ktoré sú na kolese farieb blízko seba (tzv. analógové farby), môžeme navzájom miešať a dostaneme ďalšie farby (sekundárne, terciárne). Zmiešaním farieb, ktoré sú na kolese oproti sebe, tzv. komplementárnych, dostaneme hm...nevzhľadnú hnedú, alebo kaki (napr. zmiešaním oranžovej a modrej).

                               

                                 Z tohto scrapu vznikne krásna fialková.

Ďalšou zásadou pri miešaní fima sú množstvá: čím tmavšia farba, tým obsahuje viac pigmentu a tým bude táto farba v mixe prevažovať. Preto s čiernou a s tmavými farbami opatrne, stačí ich vždy len kúsoček.

Aha, vy ste s polymérovou hmotou nikdy nepracovali a neviete, čo si predstaviť pod miešaním farieb? Najlepšie je hmotu zmiešať v stroji (je to v podstate stroj na cestoviny). Plátky sa v ňom vaľkajú a prekladajú dovtedy, kým sa farby nezmixujú do jednej. O farebných prechodoch niekedy nabudúce :)

                      

                        Stroj na polymérovú hmotu (cestoviny)

Vrátim sa k mixovaniu môjho scrapu. Len tak pre seba tento proces nazývam recyklácia farieb. Za posledný rok sa mi nakopilo pekné množstvo odrezkov z  kvietkov a ich farebných kombinácií, ktoré som pre vás vyrábala. A teraz z nich vzniknú ďalšie a ďalšie farby. Jupí! Túto prípravnú fázu pred tvorením mám veľmi rada.  A tak miešam a miešam, až je farieb habadej.

Pomaly začínam v hlave kombinovať. Čo sa hodí s čím...

Isto už všetci viete, že farbou tohto roka je Greenery. Na stránke www.pantone.com sa dozviete i to, s akými odtieňmi túto farbu kombinovať.

Čaro nechceného alebo náhody sa dejú, a na stole zrazu ležali aj presne tieto farby (teda, 7/8) :)

Ale kombinujem ich zatiaľ po svojom...

...takže prvé jarné novinky v novej, zmenšenej veľkosti už sú na svete:

                        

A ďalšie postupne pribúdajú!

Teším sa na vašu návštevu v obchodíku,

Katka


Viewing all articles
Browse latest Browse all 6561


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>