Pri práci v Kvetinovom obchodíku sa už niekoľko týždňov slastne potácame v obláčiku vianočných vôní. Keďže k vám zatiaľ túto atmosféru nevieme preniesť inak ako len fotkami a opisom, rozhodli sme sa, že pripravíme FOTOnávod, aby ste si tiež mohli vyrobiť supervoňavé vianočné ozdoby.
Návod sme našli na internete, ale ako by to bolo, keby sme si, už tradične, všetko neprispôsobili... Takže ponúkneme recept aj postup v upravenej podobe. Pridávame aj tipy a triky, ako dosiahnuť čo najlepší výsledok pri čo najmenšej námahe. Tak poďme na to!
Pripravte si:
- balíčky mletej škorice
- balíček korenia na medovníky/perníky
- jablkové pyré
- hladkú múku
- formičky - vykrajovačky
No a, samozrejme, nejakú tú dosku, misku, válok, prípadne aj potravinovú fóliu či olej a špajdľu, plechy a papier na pečenie...
Voňavé vianočné ozdoby krok za krokom
V princípe je jedno, koľko čoho použijete. Všetko závisí od toho, koľko máte času a koľko voňavých vianočných ozdôb si chcete vyrobiť. Čo sa týka pomeru jednotlivých surovín, ľahko zistíte podľa konzistencie cesta, čo ešte treba pridať.
Vysypte do misky vrecká mletej škorice, postačí jediné vrecko perníkového korenia, pridajte hladkú múku (netreba bezhlavo sypať škoricu, cesto stačí nadstaviť hladkou múkou, vo výsledku to vôni a kvalite ozdobám neuberie, ale nepreháňajte to - múka vs. korenie tak 1 až 2:3). Prilejte jablkové pyré a zmiešajte, vypracujte cesto.
Počítajte s tým, že je lepkavé a mazľavé. Aby sa vám s ním pracovalo čo najlepšie, namastite si ruku olivovým olejom. Jeho aróma výsledok nijako neovplyvní, netreba sa báť.
Pokiaľ máte silikónovú podložku a podobne nelepivý válok, neváhajte ich využiť. Práca vám pôjde ľahšie a rýchlejšie. My máme všetko klasicky drevené. V takom prípade je veľmi fajn privolať na pomoc potravinovú fóliu. Obaľte ňou dosku (válok netreba, povieme si prečo).
Lepšie sa vám bude pracovať, keď si zakaždým naberiete asi za dlaň cesta, nie zbytočne veľa. Posypte ho škoricou, vďaka tomu dosiahnete, aby sa vám nelepilo na válok, a zároveň bude výsledný povrch krajší, pekne matný a štrukturovaný. Rozvaľkané cestíčko otáčajte, aby bolo posypané škoricou zhora i zdola. Ideálna hrúbka cesta pripraveného na vykrajovanie je, povedzme 5 mm.
Postupne vykrajujte ľubovoľne veľké aj tvarované ozdôbky. Ukladajte ich na plech vystlaný papierom na pečenie. Aby sa dali potom zavesiť, nezabudnite pomocou drievka - špajdle poprepichovať dierky. Peknú, úhľadnú dierku dokážete do tohto lepkavého cesta vytvoriť vtedy, ak konček drievka namočíte do oleja.
Ako piecť supervoňavé vianočné ozdoby?
Máte dve možnosti. Buď ich nechajte len dôkladne vysušiť pri teplote 70 až 90 °C, alebo ich pečte prudšie, a to pri teplote 180 °C. Aký je rozdiel a čo treba zabezpečiť?
Pri sušení dosiahnete tenučké, rovné ozdôbky, ktoré budú mať v podstate taký tvar, aký mali po vykrojení.
Pri intenzívnejšom pečení dosiahnete, že ozdoby spuchnú, budú objemnejšie a vytvoria sa na nich rôzne hrbolce.
Rôzny výsledok pečenia či sušenia ozdôb vám poslúži podľa toho, ako by ste chceli ďalej ozdoby dekorovať. Ak ich cete zafarbiť napríklad takto:
... výhodnejšie bude ich opiecť do nepravidelnej 3D podoby.
Ak chcete ozdoby nechať také, aké sú, zvoľte len sušenie. Ak na ne chcete niečo prilepiť, takisto budú lepšie takéto 2D sušené ozdoby.
Ďalšie nápady?
Máte ich iste plno. My v Kvetinovom obchodíku uprednostňujeme prírodné farby aj materiály, takže ozdôbky buď nechávame také svojské - pôvodné, alebo ich dozdobíme len tak decentne brezovou kôrou, badiánom, drevenými drobnosťami, mašličkami z prírodných motúzov, vetvičkami, lisovanými kvetmi a podobne.
Hurá do tvorenia, Kvetinový obchodík vám želá prírodné a voňavé Vianoce!