Quantcast
Channel: SAShE.sk - Žurnál+
Viewing all articles
Browse latest Browse all 6558

PriadkaHandspunArt / Brrrr...zima....Prečo ma tá čiapka nehreje? Alebo rozdiel medzi vlnou a "vlnou"

$
0
0

Poznáte to?
Vonku zima, vietor duje,
sniežik už tiež poletuje.
Obliekame hrubé pletené čiapky, šály, rukavice, ponožky...
Brrrr....
Nepomáha?

Zima Vám je aj v hrubej čapici?


 

Neviete prečo?

Možno, že máte na hlave miesto čiapky kus plastu....

Že nie - veď máte "pletenú = vlnenú"

Nuž, veru -  nieje vlna ako "vlna" ...

 

 

Priadza -  akryl, polyester, polyamid

 

Akrylové priadze sú vyrobené na ropnej báze. Pochádzajú teda ako väčšina plastov z ropy. Prvýkrát bola priadza vyvinutá v polovici roku 1940, ale na pletenie sa rozšírila až po roku 1950. Vlákno sa vyrába rozpustením polyméru v rozpúšťadle, vzniknutý materiál sa potom vytláča cez otvory zvlákňovacej trysky - v tomto štádiu pripomína tenučké "pavučinky".
Tieto pavučinky sa následne spriadajú podobným spôsobom ako vlnený vlas do priadzí. (farbenie, česanie, stáčanie do priadze, spriadanie do dvoj-troj a viac nitiek)

Proces môžete to vidieť v tomto videu.

Výsledná priadza je nakoniec výzorom veľmi podobná vlneným priadzam.

 

 

Čo si však musíme uvedomiť je, že napriek tomu, že vyzerajú veľmi podobne, nemajú rovnaké vlastnosti.

Nevýhodou umelých priadzí je, že strácajú schopnosť tepelnej izolácie, len čo je umelá priadza vystavená vlhku. Druhým problémom umelých priadzí je, že „nedýchajú“ a neodvádzajú vlhko.

Každý človek neustále pokožkou odparuje vodu a potí sa. Keď sa pot a vlhko neodvádzajú, zrážajú sa na pokožke. V kombinácii s chladným počasím je to veľmi nepríjemné.
Izolácia skombinovaná s neodvádzaním vlhkosti je riziková pre malé deti. Hlavne tie najmenšie, ktoré ešte nemajú správne vyvinutú vlastnú termoreguláciu, môžu mať v takomto oblečení veľké problémy. Ak majú umelé oblečenie vnútri, veľmi rýchlo sa prehrejú a naopak vonku im je zima aj napriek enormne hrubému oblečeniu.

Výhodou umelých priadzí je hlavne cena, ktorá je oproti prírodným priadzam nižšia a dostupnosť - sú ich plné galantérie.

A vraj aj jednoduchšia údržba, pretože väčšinu priadzí možno prať v práčke.Zo skúsenosti však viem, že mnohé pleteniny napriek použitej akrylovej ľahko pratelnej priadzi, nie je možné týmto spôsobom udržiavať a pre zachovanie tvaru výrobku je nutné ich udržiavať podobne ako vlnené výrobky – prať v rukách, sušiť vodorovne, nevešať a pod... Takže tu sú akrylové a prírodné vlnené priadze na tom vlastne rovnako...

Polyesterová priadza sa v súčasnosti čoraz častejšie vyrába recykláciou. Napríklad z plastových fliaš. Znie to super, však?!

 

 

Celý proces recyklácie od odpadovej fľaše až po hotovú mikinu sa dá vidieť na tomto videu.

 

Ále!

Do akej miery  je vlastne  akrylové a polyesterové oblečenie a jeho výroba výhodnáekologická a nezávadná?

hm...

Výhodné  - veľmi (z pohľadu ziskov nadnárodných spoločností...)

ekologická - vôbec

nezávadnosť - veruže diskutabilné

 

Zaujímavé sú články  Polyester and our health (Polyester a naše zdravie) a The Clothes that Kill You Slowly but Surely (Oblečenie, ktoré Vás zabíja pomaly ale isto)

oba poukazujúce na nebezpečenstvá plastov a chemikálií v oblečení, zvýšeného rizika vzniku rakoviny a ďalších závažných ochorení...

 

Priadza VLNA

 

Vlna je prírodné vlákno. Je to napr. klasická vlna, merino vlna (vlna z druhu oviec Merino), vlna z tiav a alpák, z pižmoňov, z králikov - angorská vlna, z kôz - mohérová vlna a pod.
Tieto zvieratá sú prirodzene vystavené rôznym priaznivým i nepriaznivým vonkajším podmienkam - slnku, vetru, horúčave cez deň a chladu v noci, dažďu, snehu, iným živočíchom a mikroorganizmom.

 

 

Týmto podmienkam sa prispôsobili, získali vlastnosti, vďaka ktorým sú pred týmito vplyvmi ochránení. Ich vlna ich ochraňuje. Hreje ich v chlade, chráni ich pred páliacim slnkom, odparuje z nich pot i vlhko po daždi, dokonale udržuje telesné mikroklíma – inými slovami termoreguluje.

 


 

Tieto pozitívne vlastnosti sú to, čo čakáme aj my od zimného oblečenia.

Aby nám bolo teplo, keď sa sype sneh na hlavu, aby nám neodmrzli ruky, keď sa chvíľu poguľujeme:)), aby nám nebolo horúco, keď spoza mraku vykukne slnko, alebo vbehneme na 2 minúty do vykúreného obchodu...

 


 

Veľkou výhodou vlny je, že skvelo izoluje aj za mokra, je schopná prijímať a odvádzať vlhkosť, môže absorbovať až 1/3 svojej hmotnosti vody bez toho, aby bola pocitovo mokrá a vlhkosti sa ľahko zbaví, hneď ako prostredie prestane byť vlhké.

Čiže keď si "nadýchate" do vlneného šálu, ešte stále Vás bude hriať a nebude to taká katastrofa, ako keď si nadýchate do polyesteru....

 


 

Nevýhodou prírodných vlnených priadzí je vyššia cena. Čím jemnejšie vlákno, tým vyššia cena. Čím lepšie sa starajú o zvieratá v chove, tým vyššia cena. Najdrahšia a nejkvalitnejšia vlnka je zo zvierat  z voľného chovu a BIO chovu.

 

 

A ako nevýhodu musím uviesť aj dostupnosť, pretože nájsť dnes v galantérii skutočne vlnenú priadzu býva vopred prehraný boj....Na druhej strane, vlna, vďaka jej jedinečným vlastnostiam a pre jej výhody za to určite stojí!

Aj za  vyššiu cenu a aj za tú námahu ju nájsť!

 

 

(Príklad - na toto klbko som čakala 2 mesiace, má Oeko Tex certifikát prvej triedy, zloženie nebudem prezrádzať pretože odpoveď je súčasťou jednej pripravovanej súťaže, prezradím len,  že ma stálo viac ako 100 Eur (áno, toto jedno klbko! apoň už viacerí pochopia tie ceny v mojej galérii:))) + neskutočne dlhé hodiny hľadania, porovnávania a dohadovania sa s pradiarňou. Stojí za to? Stojí!!! Keby ste ho cítili v ruke,  pochopili by ste...)

 

Prehľad mínusov a plusov priadzí AKRYL – VLNA

 

 

Chcela som ešte pridať odstavec z etického  pohľadu, ale kým som stihla dohončiť svoj vyčerpávajúci článok, predbehla ma vrisilatek  (ďakujem, super si to napísala!:) so svojím trefným žurnálom Rýchla móda aneb oblečenie ako fast food. Odporúčam!!! Hovorí mi zo srdca!

 

Treba ozaj podporovať nadnárodné korporácie priživujúce sa na ľuďoch v oboch smeroch - ako spotrebiteľoch, tak robotníkoch....? Je naozaj lepšie mať kooopec nekvalitného lacného oblečka ako pár kvalitných kúskov, nadčasových, nositeľných dlhodobo a z obnoviteľných zdrojov ? Načo budem mať doma 5 umelých čapíc na sezónu, keď mi ani v jednej nebude dobre a teplo?

Skutočne stojí za to prístup: NEVIDíM, NEPOčUJEM, NEPOVIEM.....???A ďalej si plniť skrine kopami umeliny?

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 6558


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>