Vraví sa, ze dobré logo je základom úspechu. Tak teda poďme byť na chvíľku ako profíci :).
Dnes si ukážeme, ako sa dá zadarmo (Gimp) vytvoriť jednoduché a trefné logo, ktoré Vás môže reprezentovať napríklad aj tu na Sashe. Zároveň spomeniem základné vzťahy a hrubý základ, ktorý sa Vám pri akejkoľvek grafickej tvorbe bude hodiť a zároveň Vám umožní pochopiť , z čoho sa hotové dielo skladá a ako sa postupne vytvára... Do článku som vložila vlastné poznatky pri tvorbe lôg, text je môj autorský, preto neváhajte a nasávajte vedomosti plnými dúškami.
Osobne zastávam názor, že tvorba loga patrí do rúk profesionálom, nie každý je ale ochotný za to aj zaplatiť. Ak teda začínate uvažovať o logu tvoreného Vašou kreatívnou maličkosťou, pamätajte na tieto základné rady overené v praxi a to, že logo by malo byť:
• výstižné a jednoduché
• nadčasové a nemenné (niekoľko rokov najlepšie vôbec)
• reprezentačné
• čitateľné a ľahko zapamätateľné (aj dobre vyzerajúce v čiernobielom prevedení)
• obsažné a výstižné – malo by vyjadrovať zámer alebo oblasť činnosti
• jedinečné – každý bude vedieť, že za logom sa skrývate Vy (žiadne cliparty a prevzaté nápady!)
• vektorové – prispôsobiteľné
• vhodné (nevulgárne, neurážajúce)
• vhodne farebne skombinované (nepreháňať počet farieb!)
• s vhodným fontom – typom písma
• ľahko reporodukovateľné – pouziteľné v rôznych situáciách a veľkostiach
Logo používame na rôznych tlačovinách ale aj v internetovom svete, na pečiatkach, reklamných predmetoch a baleniach. Preto by malo byť jednoduché, čisté a výstižné na prvý pohľad. Ideálny je vektorový formát.
Čo je to vektor - vektorová grafika? (malá vsuvka pre chytačov vedomostí)
Je to spôsob zobrazenia grafických prvkov s použitím čiar, farebných plôch (výplní) a textov, ktoré si so zmenou veľkosti zachovávajú stále rovnakú kvalitu oproti rastrovým (bitmapovým) formátom.
Rastrové-nevektorové formáty zbadáte tak, že na zväčšenínách obrázkov sú viditeľné štvorčeky. To znamená, že obraz je zostavený zo štvorčekov rôznych farieb, ktoré sú usporiadané jeden vedľa druhého do riadku a riadky zase pod sebou.. to vytvára obrazec, ktorý oko vníma ako celok, pretože také maličké štvorčeky nedokáže jednotlivo identifikovať(formát .JPeG).. Niečo ako puzzle, len keby boli štvorcové :).
Oproti tomu vektor je určený iba smerom čiary, jej velkosťou a parametrami a pri zväčšení program sám prepočíta parametre čiary a vykreslí ju väčšiu podľa vzorca. Tu nevidieť štvorčeky pri zväčšení.
Takže logo si vytvoríme v programe Gimp. Osvedčilo sa mi podsúvať ľuďom radšej to, čo je zadarmo, s tým, že sa oželie plnohodnotná funkcionalita... Čisto vektorový program zadarmo je napr. Zoner Callisto, mne však absolutne nevyhovoval...
Logo by malo vyjadrovať to, čo robíte s prihliadnutím na zanechanie čo najlepšieho dojmu. Dôležitá je aj psychológia farieb a farebné kombinácie. Zvolila som si kombináciu: šedá, modá, bledomodrá a žltá. Modrá so žltou sa dobre dopňajú a žltá navyše púta pozornosť oka, nesmie byť však vo väčšine...
Najprv sa pokochajte pohľadom na hotové logo: :)
Vytvorila som si nový dokument o rozmeroch 1024 x 768 px s rozlíšením 300 dpi ( odporúča sa pri tlači). DPI sa nastavuje v podmenu: Advanced Options. Logo je tvorené iba písmenami, čiarou a štvorčekmi, ktoré prekrývajú samotné dve veľké písmená.
Teraz sa pozrime na to, ako toto logo vznikalo postupne:
1. Zvolila som si A v nástrojoch a niektoré ďalšie nastavenia. Tie si môžete "odkukať" v bočnej lište (farba, font,veľkosť písma...) Otvorená je teraz paletka s farbou. Tu je vidno všetky údaje o farbe vo viacerých farebných zobrazeniach:
2. Klikla som teda do plochy a npísala písmeno B.
3. Otočenie písmena: jednoduchá funkcia viditeľná jasne na obrázku:
4. Prídáme písmeno D v šedej farbe a zarovnáme ho nástrojom Move, ktorý vyberieme v horenej lište v nástrojoch (Tools). Odporúčam zarovnávať podľa vodiacich liniek, tie sa daju stlačením a ťahaním myši "chmatnúť" z pravítok umiestnených navrchu a naboku dokumentu...
5. Pridáme text Bežné dievča (postup rovnaký ako pri jednom písmene).
6. Pridáme predelujúcu čiaru s postupným vytrácaním sa. Ako? Nástrojom Select a následným vyplnením pomocou Blend palety(čiaru som vytovorila iba do polovice a následne skopírovala a prevrátila ako písmeno B: flip):
Vznikne nám takýto medziprodukt:
Ostáva už len dorobiť farebné štvorčeky na vnútornej hrane každého písmena.
7. Farebné štvorčeky: ako? Jednoducho :) Prekryjeme hrany bielym štvorcom a následne tvoríme malé selekcie:štvorce, ktoré vyplníme farbami. Pomáhajú pri tom výborne vodiace línie, krásne sa ku nim prichytávajú objektvy a výbery. :)
A logo je hotové :):
Budete sa musiet pohrať s konvertovaním obrázkov do .jpg, mne tentokrát stačilo spravit print-screen bez voditok a logo dostať do podoby obrázka napr. cez skicár :) (je vytvorené iba pre potreby žurnálu).
Tak čo? Trúfate si na svoje vlastné kreatívne logo? :)
Znie to celkom jednoducho, ale verte, že po prvých pokusoch s vlastnou tvorbou môžete prísť k záveru, že na nezaplatenie je niekedy aj zaplatený profesionál :). Ale to sa ešte uvidí, či ho budete potrebovať! :)
Pekný deň a veľa chuti do vlastného upgradu :).
Eva