Keď sa povie grafika, väčšina ľudí si predstaví počítače a všemožné klikanie do Photoshopu, InDesignu a iných programov na úpravu, či vytváranie obrázkov. No ešte stále existuje početná znôžka jedincov, čo tlačia grafiku ručne, na obrovských hĺbko-,či výškotlačových lisoch.
Skôr, než sa tlačí sa musí vyrobiť to, čo pôjde do lisu-našu matricu.
Nakreslíme návrh obrázku, ktorý budeme prenášať na (v tomto prípade) zinkovú alebo medenú platničku.
Zinkovú platničku obdĺžnikového tvaru odmastíme technickým benzínom,alebo prešmirgľujeme jemným brúsnym papierom. Kraje zbrúsime v 45° uhle veľkým pilníkom,aby ostré hrany netrhali papier.
Potom rozohrejeme na šporáku platňu (na ktorej bežne varíme) a položíme na ňu matricu (štočok). Keď je štočok dosť teplý, nanášame tupovaním striedavo trochu loja a sýrskeho asfaltu. Tie majú tvoriť súrodú, tenkú, priesvitnú a rovnomernú vrstvičku na celom povrchu-voláme ju kryt. Nesmie sa chytať, lebo by sa odlepila a to by nám pokazilo postup v ďalšej práci.
Teraz si zoberieme priesvitný duplex (architektonický skicár) a obkreslíme naň to podstatné z návrhu (ktorý je v rovnakej veľkosti ako štočok), duplex opatrne položíme na zinkovú platňu a pripevníme okraje o podložku,aby sa papier,ani štočok nepohol. Duplex nám pomáha orientovať sa ľahšie v hlavných bodoch obrázku,aby oko nebolo nakreslené na stole,ale tam,kde má.. Zároveň ale kreslením naň odliepame zo štočku tú časť krytu, ktorá bude tvoriť obrárok. Po nakreslení jemne odlepíme papier a zospodu podlepíme plech priesvitnou páskou-ideme toiž leptať:
Štočok vložíme do nádoby s riedenou kyselinou dusičnou tak,aby sme videli ako hlboko kyselina leptá. Mieto,kde je odlepený kryt sa leptá-tam sa rysuje obrázok, ostatné miesta ostanú biele.
Po vyleptaní umyjeme plech vodou a potom aj petrolejom,čím odstránime zvyšky krytu.
Spravíme si skúšobný výtlačok : nanesieme hĺbkotlačovú farbu a jemne ju vytierame najprv handričkou, potom novinami. Miesta,ktoré chceme zosvetliť hladíme háčikom-tlačíme háčik a krúživým pohybom prechádzame po plechu na potrebných miestach.
Drobnokresbu zas robíme grafickou ihlou. Ryjeme do plechu, akoby sme kreslili ceruzkou.
Tlačí sa na hĺbkotlačový vlhký papier a výsledok vyzerá takto..: