Možno sa tento názov zdá na prvý pohľad trochu zavádzajúci a poviete si "veľmi jednoducho, stačí skonzumovať obsah", avšak labužníkov sklamem, tento druh žurnálu to nebude :) Ak ste však maniak do zhromažďovania magnetiek zo svojich potuliek, čítajte pozorne...
Dvere na chladničke už máte riadne preplnené a oni len snívajú o svojej pôvodnej farbe? Mám tu pre vás tip, ako si vyrobiť na magnetky iné úložisko, netradičné, zato veľmi príťažlivé. Tento projekt mi zrel v hlave veľmi dlho, až teraz konečne došlo k jeho realizácii. Tak sa pozrite, či sa vydaril.
Budeme potrebovať:
- penetrák
- biela matná farba
- magnetická farba
- tabuľová farba (môže a nemusí byť)
- pomôcky na maľovanie (vedro, mriežky, valčeky, ochranná páska, kartón na zakrytie podlahy)
- biela permanentná fixa
- maketa mapy
- magnetky
všetko máme nachystané i to, čo na obrázku nevidieť, takže môžme začať.
Krok prvý: penetrácia...možno vidieť ešte pôvodnú farbu stien
Krok druhý: maľovka bielou farbou na steny.
Maľujeme okolie budúcej mapy, ako samotný podklad pod magnetickú vrstvu pokojne stačí penetrák...
Krok tretí: nanášanie magnetickej farby
Pred začatím nanášania farby si ochrannými páskami vymedzíme oblasť, ktorá bude magnetická, v mojom prípade ide o obdĺžnik asi 1,9 x 1,5 m.
Farbu pred nanášaním dôkladne premiešame....a kľudne na to zneužijeme strojovo robenú varechu, veď si môžme potom aspoň na sashe kúpiť novú, ručne vydlabanú :)
Prvá vrstva je na svete, v tejto fáze nevpúšťajte dnu starších členov rodiny so sklonom k melodráme, pravdepodobne zažijú infarktový stav a predvedú vám ho výkonom hodným Oscara :)
a hoci ani ja nemám k infarktu ďaleko, nevzdávam sa a pokračujem...
V dostatočnom množstve nanesiem aj 2. a 3. vrstvu magnetickej farby...v ideálnom prípade by to malo stačiť, aby magnety priľnuli dostatočnou silou.
Avšak ja som si zmyslela mapu umiestniť na šikminu v podkroví a keďže sa obávam že gravitačná sila môže urobiť svoje, bráško pridáva i 4. a 5.vrstvu (dikes bratmmm)
Ešte stále mám rozpačité pocity, zbytok rodiny preventívne nevpúšťam do bytu :)
Pokiaľ máte záujem po tejto ploche i písať kriedou ako po tabuli, v tejto fáze pridáte ešte jeden náter tabuľovou farbou.
Po odstránení ochrannej pásky (pásku treba opatrne odstrániť kým je ešte náter čerstvý) sa dá konečne na to pozerať a výsledok sa mi začína páčiť, moja myšlienka sa pomaly zhmotňuje a viem si ju o niečo lepšie predstaviť. S malou dušičkou pozývam zbytok rodiny na obhliadku, výraz tvárí je už menej kategoicky odmietavý, začínajú si zvykať :)
Krok štvrtý: príprava makety
"Obriu" mapu Slovenska vystrihneme podľa hraníc
Odporúčam na hrubé vstrihnutie použiť veľké nožnice a detaily doladiť manikúrovými nožničkami
Vystrihnutú mapu magnetkami upevníme na stenu...(u mňa za asistencie 2-3 členov famílie, ktorí už mŕtvicu predýchali)
V tejto fáze začínajú "asistenti" na mňa vyvíjať mierny nátlak, aby som mapu nechala takto, "veď aspoň z veľkej časti papier zakryje tú čiernu farbu".... hmm, ešte si nezvykli, že majú doma býka :)
Krok piaty: obkreslenie hraníc mapy
...takže ignorujeme názor ostatných, berieme do ruky bielu permanentnú fixu a pokračujeme...pomalým tupovaním fixou obťahujeme mapu (vrelé odporúčanie: Pozor na krčnú chrbticu!)
Odstránime maketu mapy...výsledok sa mi páči zas o niečo viac, obchádzam dielo a kochám sa :)
Krok šiesty: vyznačenie miest na mape
Na papierovej mape si predierkujeme polohu jednotlivých miest a mapu pomocou magnetiek znovu umiestnime na stenu...vezmeme do rúk bielu permanentnú fixu a značkujeme
po opätovnom odstránení mapy sa nám zjaví tento obraz
Vyznačené mestá majú slúžiť predovšetkým ako orientačné body pri správnom umiestňovaní magnetiek, ale vznikla zároveň skvelá slepá mapa, pomocou ktorej sa môže vaše dieťa veľa naučiť!
Že ako?
Dám malú inšpiráciu:
- vyrobíme si kľudne aj v spolupráci s detvákmi minimagnetky s názvami pohorí, riek a miest a necháme ich nech umiestňujú (na začiatku pokojne aj v spolupráci s atlasom), potom už len skontrolujeme správnosť a detváky moooc pochválime, ako to krásne zvládli :)
- ak sme použili i tabuľovú farbu, strčíme dieťaťu do rúčky kriedu a poprosíme ho nenápadne o pomoc s nápismi miest, riek, pohorí (kľudne mu môžme aj našepkávať, lebo nie sme v škole a neznámkujeme)
Krok siedmy: umiestnenie magnetiek
Teraz rozmiestnime po mape naše magnetkové úlovky z potuliek po Slovensku. Po konečnom rozmiestnení zistíme, že sa inštinktívne radi vraciame na tie isté miesta a mnohé regióny nášho malebného Slovenska trestuhodne zanedbávame :)
Takže sa zrodilo predsavzatie, mapu zaplniť i na jej bielych, pardón, čiernych miestach :)
Ospravedlňujem sa ak fotodokumentácia pôsobí trochu nesúrodo, fotky totiž vznikali z pochopiteľných dôvodov v rôznu dennú či nočnú hodinu :)