Súčasťou nášho kozmetického bádania a experimentovania v Modrej púpave sa v poslednom čase stala aj destilácia niektorých divo rastúcich byliniek. V tomto nám prajú jednak dlhé letné dni, kedy sa dá ešte aj po práci vybehnúť niekam von, a jednak výhodná poloha nášho mesta v srdci Slovenska, kde takmer každým smerom natrafíme na krásne doliny, lúky, či kopce Podpoľania, Kremnických vrchov, Veľkej Fatry alebo Nízkych Tatier.
Naše malé rodinné poobedné až podvečerné výlety do týchto úžasných miest sme spojili so zberom vybraných bylín - multifunkčného rebríčku, sviežej mäty a tajomného vratiča.
Ejha, a zdá sa, že nie sme sami, čo hľadajú niečo bylinné... Sviežu podhorskú flóru si tu vychutnávali aj tieto koníky (na veľké potešenie očarených detí), našťastie, práve bylinky nášho záujmu im veľmi nechutili ;)
Nazbierané byliny potom hneď na druhý deň destilujeme (za týmto účelom sme si zaobstarali aj špeciálny prístroj). Ako taká parná destilácia prebieha?
V stručnosti - z kvietkov, resp. kvitnúcich vňatí sa pomocou pary uvoľňujú prchavé látky a rastlinná bunková voda. Po ich vystúpení do chladiacich rúrok vznikajú dva produkty – olej a para, ktorá ochladením opäť kondenzuje na vodu, známu ako hydrosól/hydrolát, kvetinová či bylinková voda.
Esenciálny olej
Olej sa pri takejto destilácii získava len po kvapkách a bolo by treba veľké kvantum byliniek, aby sa dal produkovať na predajné účely. Tak ho pri destilácii starostlivo zachytávame aspoň na naše experimentovanie :)
Len tak pre zaujímavosť - vedeli ste, že esenciálny olej z rebríčka (myšieho chvostu) má takúto intenzívne MODRÚ farbu? Obsahuje totiž modrý chamazulén (prírodný azulén), ktorý má významné terapeutické účinky. Rebríček je naozaj veľmi všestranná bylinka a už vyše mesiaca ho v Modrej púpave destilujeme "vo veľkom" - jednak na olejček, jednak na kvetinovú vodu. Má vynikajúce antibakteriálne, hojivé a protizápalové vlastnosti a odporúča sa aj do šetrnej detskej kozmetiky (čo je jeden z našich zámerov do budúcnosti).
Kvetinová voda
Táto voda - zväčša bezfarebná a číra - obsahuje množstvo vo vode rozpustných rastlinných komponentov vrátane mikromolekúl látok nachádzajúcich sa v esenciálnom oleji danej rastliny. Navyše tiež obsahuje zložky, ktoré sa v esenciálnom oleji nenachádzajú (sú rozpustné vo vode), takže môže mať podobné účinky ako esenciálny olej, ale tiež môže mať aj ďalšie vlastnosti, ktoré esenciálny olej nemá.
Rebríčková ani vratičová kvetinová voda (napriek veľmi zaujímavým vlastnostiam) nevoňajú práve najvábnejšie, takže sa hodia skôr na výrobu ďalších produktov ako na samostatné použitie. Inak je to však s vôňou mätovej kvetinovej vody - tá je veľmi príjemná a svieža.
Naša mätová kvetinová voda
Popri najznámejšej a najviac „priemyselne“ pestovanej mäte piepornej existuje na stovky rôznych druhov, resp. odrôd mäty. Medzi tými divorastúcimi je najviac rozšírená mäta dlholistá, mäta klasnatá a mäta vodná, všetky liečivé.
My na našich potulkách nachádzame najmä mätu klasnatú (mentha spicata). Jej kvitnúca vňať obsahuje pomerne dosť rastlinných silíc, avšak len málo mentolu typického pre mätu piepornú. Kvetinová voda z tejto divo rastúcej mäty vonia teda jemnejšie - menej pepermintovo, viac bylinkovo, a tak akoby mierne do "eukalyptova" :) Má práve tú správnu koncentráciu na osviežujúce, rehydratujúce použitie pomocou rozprašovača - či už na tvár, telo alebo vlasy.
Okrem osvieženia a zvlhčenia pokožky či vlasov počas letných dní sa mätová kvetinová voda odporúča aj pri akné, alergických reakciách na bodnutie hmyzom, či na podporu koncentrácie pri štúdiu alebo práci (upokojuje nervy, a zároveň stimuluje myseľ). Mne osobne sa osvedčila aj ako jemný detský repelent.
Mätu sme začali zbierať dosť neskoro, takže sa nám už nepodarí nadestilovať väčšie množstvo vody - pre lepšiu predstavu - z jednej plátenej tašky naplnenej mätou vydestilujeme len asi 1,25 - 1,5 deci kvetinovej vody. Na celoročný predaj takéhoto produktu nám to teda určite nevystačí, bola by však škoda nepoužiť aspoň tú vodičku, ktorú už vydestilovanú máme.
Tak sme ňou naplnili rozprašovacie fľaštičky a pridali sme ju za symbolickú cenu 1 Euro k nášmu prírodnému opaľovaciemu oleju "Letný deň". Skvele sa totiž hodí práve k osvieženiu a upokojeniu pokožky pri a po opaľovaní.
Tento LIMITOVANÝ dvojprodukt (prírodný opaľovací olej + mätová kvetinová voda) nájdete až do vypredania zásob v našej ponuke :)
A ak Vám práve mäta "nevonia", v ponuke máme aj iné kvetinové vody od overeného dodávateľa (ruža, lipa, medovka), ktoré sú čerstvé, kvalitné a silno koncentrované (čo pre aktuálne použitie umožňuje aj domáce zriedenie vody užívateľom - podľa vlastnej preferencie vôňovej intenzity či podľa účelu použitia).
Alebo - ešte lepšie - vyberte sa aj vy na augustové potulky prírodou a z nazbieraného "úlovku" si vyrobte vlastnú kvetinovú/bylinkovú vodu. V malom množstve to ide aj bez destilačného prístroja - návod a fotopostup nájdete v mojom minuloročnom žurnáli: Domáca príprava kvetovej vody.
Príjemné chvíle strávené v prírode a s prírodou Vám želá,
Vaša Eňa.